Jak właściwie pomalować fasadę kuchni własnymi rękami, pomaluj drewnianą fasadę lub MDF - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Pomaluj fasadę kuchni własnymi rękami

W celu aktualizacji frontów kuchennych wcale nie jest konieczne zatrudnianie specjalistycznych malarzy. Jest to całkiem możliwe, aby poradzić sobie z tą prostą pracą i na własną rękę - wszystko, co musisz wiedzieć, to kilka ważnych niuansów. Aktualizowanie frontów kuchennych to zadanie, które nie wymaga specjalnych umiejętności, niemniej jednak musi być wykonywane ostrożnie i zgodnie ze wszystkimi zasadami. Dlatego w artykule powiemy, jak malować elewację zestawu kuchennego i co jest do tego potrzebne.

Plusy

Jakie korzyści osiągamy, malując fasadę kuchni?

Kuchnia przekształca się ze znanej i nieco irytującej w jasną, słoneczną, stylową i piękną. Możesz wybrać spokojne, neutralne odcienie, jeśli nie chcesz, aby coś cię drażniło, i jasne, wesołe kolory - jeśli chcesz wypełnić pokój światłem i radością. Możliwości jest teraz wiele, a ilość odcieni farby jest ogromna - istnieje możliwość zakupu kuchni swoich marzeń poprzez barwienie.

Czasami malowanie frontów kuchennych staje się pilną potrzebą. Elewacje z włókien mają tendencję do tracenia z czasem zewnętrznego połysku, odklejania się, blaknięcia w słońcu i osuszenia. Plamy, pojawiają się nieestetyczne plamy - wszystko to można ukryć pod śpiewem farby - a kuchnia po raz kolejny zachwyci się pięknem i czystością.

Wybór farby

Przekonajmy się, która farba jest najlepsza i dlaczego nadaje się do malowania frontów kuchennych.

Akryl

Pomimo tego, że kolory te są wszechobecne i mają bardzo atrakcyjne i atrakcyjne odcienie, ale ze względu na brak zapachu mogą być używane do pracy w pomieszczeniach i są bezpieczne, nie nadają się one do malowania frontów kuchennych. Związki akrylowe nie są bardzo stabilne: prawie nie tolerują wilgoci i ciepła, a kuchnia jest miejscem, w którym wszystkie te niekorzystne czynniki z pewnością będą obecne. Ponadto powłoka akrylowa może zostać skorodowana przez plamy z cytryny, octu i innych substancji żrących, które przypadkowo zostały na nią przyczepione. Tak, a piec w pobliżu - z potraw do gotowania można dostać tłustą mgiełkę.

Auto emalia

Ta farba jest najlepszym rozwiązaniem do malowania frontów kuchennych. Jego zalety:

 • Nadwrażliwość na wilgoć i wysoką temperaturę.
 • Malowana elewacja emaliowana zapewnia długotrwałe i niezawodne pokrycie.
 • Avtoemal nie boi się żadnych uszkodzeń i uderzeń - nie jest łatwo przeciąć go nożem i uderzyć ciężkim przedmiotem. Jednak oczywiście nie wytrzyma silnego zarysowania czymś ostrym.
 • Farba ma ogromny wybór kolorów - możliwe jest wykonanie dowolnego projektu kuchni. Przy wyborze koloru farby należy zachować ostrożność: konieczne jest, aby kolor elewacji był zgodny z ogólnym projektem przestrzeni kuchennej.

Co jest potrzebne

Jakie narzędzia, narzędzia i materiały będą potrzebne do prawidłowego malowania kuchni.

 • Papier ścierny o średniej i drobnej ścieralności. Ten papier jest potrzebny do szlifowania i przygotowania drzewa przed malowaniem, uwalniając go od kurzu, brudu i starej powłoki. Wraz z papierem ściernym może być również potrzebna szlifierka do lepszego przetwarzania.
 • Jeśli w zestawie kuchennym zaobserwujesz wióry, pęknięcia lub głębokie rysy, w celu zamaskowania ich przed malowaniem będziesz potrzebować szpachli i małej szpatułki. Podnieś kit do kompozycji barwiącej.
 • Podkład do drewna. To narzędzie sprawi, że powierzchnia fasad będzie bardziej równomierna, a farba będzie lepiej trzymała się.
 • Rękawice i okulary są potrzebne, aby ręce były czyste, a kurz i farba nie dostały się do oczu.
 • Budowa suszarki do włosów. Za pomocą tego urządzenia można „zdmuchnąć” górną powłokę fasad z płyty wiórowej, czyszcząc je w celu dalszego malowania.
 • Śrubokręt lub śrubokręt ręczny.
 • Pędzel do malowania trudno dostępnych i małych części oraz wałek do obróbki głównej matrycy.
 • Taśma maskująca - mogą kleić na powierzchniach, których nie planujesz malować - akcesoriach, uchwytach i szkle w drzwiach.
 • Glizal lub lakier do ostatecznego pokrywania fasad.

Jak malować elewację - więcej etapów pracy

Przygotowanie

Pierwszą rzeczą, którą musisz usunąć elewacje z zawiasów, aby były łatwiejsze w obsłudze. Taśmę należy zakleić taśmą, aby zapobiec nabieraniu farby lub podkładu.

Jeśli elewacje z płyty wiórowej, należy usunąć folię PVC, która jest górną powłoką takich mebli. Usuń tę folię za pomocą suszarki budowlanej. Nie zapomnij o założeniu rękawic i respiratora: stopiona folia może wydzielać toksyczny zapach. Ostrożnie usuń film - co najlepsze, jeśli nie ma w nim żadnego kawałka.

Następnie wytrzyj powierzchnię i usuń z niej kurz.

Szlifowanie

Aby szlifować powierzchnię fasad, możesz użyć papieru ściernego lub specjalnej maszyny, jeśli taka istnieje. Szlifowanie usuwa również starą farbę z frontów MDF. Jeśli starej powłoki nie można usunąć przez szlifowanie, można użyć specjalnych rozpuszczalników, aby ułatwić zadanie.

Po oczyszczeniu fasad i zmieleniu ostrożnie usuń z nich cały pył. I odtłuścić. Kurz można usunąć wilgotną gąbką i odtłuścić rozpuszczalnikiem.

Primer

Do tej pracy użyj specjalnej kompozycji przeznaczonej do drewna. Jeśli elementy kuchenne z tworzywa sztucznego są zawarte w frontach kuchennych, należy zakupić własną kompozycję specjalnie zaprojektowaną do plastiku. Przed użyciem podkładu należy go dokładnie wstrząsnąć, aby uzyskać bardziej równomierny rozkład składników.

Aby uzyskać gładszą powierzchnię, podkład można nakładać na drewnianą fasadę w dwóch warstwach. Po każdej warstwie musisz poczekać, aż całkowicie wyschnie, zanim zastosujesz następną.

Aby przyspieszyć i uprościć proces zalewania, można stosować specjalne kompozycje w aerozolach - są one bardzo wygodne w stosowaniu i są równomiernie rozmieszczone na powierzchni. Po dokładnym potraktowaniu powierzchni podkładem należy odczekać dzień przed malowaniem drewnianej fasady.

Malowanie

Aby dokładnie pomalować fasady kuchenne bez luk i „łysych łat”, pomaluj je dwukrotnie. Nałóż farbę w jednym kierunku. Jeśli używasz kilku odcieni, ostrożnie uszczelnij krawędź przejścia taśmą, aby upewnić się, że granice są czyste.

Kolor powierzchni można uzyskać puszkami zawierającymi farbę - w tym przypadku pomalowana fasada będzie wyglądać bardziej profesjonalnie, ponieważ powłoka zostanie równomiernie rozprowadzona. Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że farba spadnie na pobliskie powierzchnie, dlatego należy je najpierw zabezpieczyć gazetami, papierem lub plastikiem.

Jeśli malujesz elewacje puszki aerozolu, przed rozpoczęciem natryskiwania nie zapomnij, jak potrząsnąć puszką, aby farba w środku uzyskała jednolity kolor i konsystencję. Konieczne jest nałożenie 2-3 warstw farby. Po każdej warstwie poczekaj, aż będzie całkowicie sucha. Średni czas suszenia jest zawsze podany na puszce z farbą.

Glisal

Po wyschnięciu nakłada się glizal, aby nadać dekoracyjny połysk. Kompozycję tę przygotowuje się zgodnie z instrukcjami i nakłada na malowaną powierzchnię lekkimi ruchami. Po wysuszeniu zaktualizowane fasady można zainstalować na miejscu. Jeśli chcesz uzyskać matową fasadę, nie używaj glisalu.

Jeśli chcesz stworzyć genialne pokrycie kuchni własnymi rękami bez plam, które są nieodłączne od lizania, lakieruj fasady. Nie zapominaj, że to narzędzie ma bardzo silny zapach, więc najlepiej wykonywać pracę przy otwartych oknach. Możesz malować fasady MDF i inne lakierem o dowolnym odcieniu: błyszczącym i błyszczącym oraz spokojnym matowym.