Jak malować plastikowe lub drewniane okno, zbocza, ramy okienne w mieszkaniu lub na balkonie, jaką farbę wybrać, piękne kolory i odcienie - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Jak malować okno w mieszkaniu lub na balkonie: wskazówki dla początkujących

Pin
Send
Share
Send
Send


Okna w mieszkaniu lub domu - najważniejsza część, podkreślająca koncepcję architektoniczną i styl każdego budynku. Ten element charakteryzuje się wysoką funkcjonalnością i wyraźnymi walorami estetycznymi. Od czasu do czasu drewniane ramy okienne wymagają renowacji.

Obecnie domy i mieszkania są zaprojektowane z oknami z drewna i tworzyw sztucznych. Na balkonie i loggii można korzystać z kilku rodzajów materiałów. Wydaje się, że najłatwiejszym sposobem na przywrócenie malowanych powierzchni drewnianych konstrukcji, aby uzyskać naprawdę dobry wynik, jest podejście do tej kwestii z pełną odpowiedzialnością.

Jak malować plastikowe okna

Wiele osób błędnie zakłada, że ​​można malować okna drewnianą ramą, a plastik nigdy nie będzie w stanie przekształcić się w inny kolor. W rzeczywistości całkiem możliwe jest nadanie standardowym białym plastikowym oknom innego, bardziej oryginalnego odcienia.

Technologia malowania

Nie tylko estetyka konstrukcji okiennych i elewacji domu jako całości, ale także właściwości operacyjne okien będą zależeć od tego, czy proces malowania zostanie przeprowadzony prawidłowo. Aby więc pomalować plastikowe ramy okienne, potrzebny jest następujący zestaw narzędzi:

  • Poziom budynku;
  • Ruletka;
  • Pędzel;
  • Malować;
  • Łopatka

Profil PVC powinien być idealnie czysty, gładki i suchy. Przed malowaniem stoków i samej struktury z okien usuwane są resztki kleju, kurzu, okruchów, fragmentów folii ochronnej. Jeśli planuje się selektywne nałożenie koloru, fragmenty, które powinny pozostać nienaruszone, są wstępnie przyklejone.

Następnym etapem jest pozbycie się tłuszczu i ładunków elektrostatycznych na powierzchni produktów z PVC. W sklepie specjalistycznym można kupić środek czyszczący zaprojektowany specjalnie do pracy z tworzywem sztucznym. Powierzchnie są dokładnie wytarte. Następnie pozwól, aby pozostałość substancji odparowała. Teraz możesz przystąpić do barwienia.

Drewno nie jest dużo łatwiejsze do malowania niż tworzywo sztuczne. Zwłaszcza, jeśli powierzchnia została pomalowana przed więcej niż raz. Bardzo trudno jest pracować ze starymi ramkami lub radykalnie zmienić kolor okna (na przykład z białego na brązowy).

Kompozycje barwiące

Drzewo jest szczególnie wrażliwe na zmiany wilgotności i temperatury. Lepiej jest malować drewniane okna 1 - 2 razy w roku. To najlepsza opcja.

Wysokiej jakości farba do okien musi spełniać następujące wymagania:

  • Odporność na wilgoć (kompozycja barwiąca chroni strukturę drewna przed wysoką wilgotnością, co prowadzi do powstawania grzybów, pleśni i gnicia);
  • Elastyczność (farba powinna pokrywać powierzchnię drewnianej ramy, aby podczas suszenia lub pęcznienia drewno nie zmieniło swojego wyglądu i nie naruszało integralności).

Wybierając substancję barwiącą, należy wziąć pod uwagę gatunki samego drzewa, a także cechy klimatyczne. Na przykład kompozycja olejowa nadaje się do łagodnego klimatu. Jeśli drewno jest raczej słabe o delikatnej strukturze, farba jest również uzupełniona lakierem ochronnym.

Bardzo stare drewniane okna powinny być pokryte błyszczącą emalią. Zwykle jest odporny na warunki atmosferyczne. Kompozycję można wykorzystać do malowania powierzchni w pokoju i do pracy na ulicy.

Pin
Send
Share
Send
Send