Jak malować plastikowe lub drewniane okno, zbocza, ramy okienne w mieszkaniu lub na balkonie, jaką farbę wybrać, piękne kolory i odcienie - Dom i styl - 2019
Dom i styl

Jak malować okno w mieszkaniu lub na balkonie: wskazówki dla początkujących

Okna w mieszkaniu lub domu - najważniejsza część, podkreślająca koncepcję architektoniczną i styl każdego budynku. Ten element charakteryzuje się wysoką funkcjonalnością i wyraźnymi walorami estetycznymi. Od czasu do czasu drewniane ramy okienne wymagają renowacji.

Obecnie domy i mieszkania są zaprojektowane z oknami z drewna i tworzyw sztucznych. Na balkonie i loggii można korzystać z kilku rodzajów materiałów. Wydaje się, że najłatwiejszym sposobem na przywrócenie malowanych powierzchni drewnianych konstrukcji, aby uzyskać naprawdę dobry wynik, jest podejście do tej kwestii z pełną odpowiedzialnością.

Jak malować plastikowe okna

Wiele osób błędnie zakłada, że ​​można malować okna drewnianą ramą, a plastik nigdy nie będzie w stanie przekształcić się w inny kolor. W rzeczywistości całkiem możliwe jest nadanie standardowym białym plastikowym oknom innego, bardziej oryginalnego odcienia.

Technologia malowania

Nie tylko estetyka konstrukcji okiennych i elewacji domu jako całości, ale także właściwości operacyjne okien będą zależeć od tego, czy proces malowania zostanie przeprowadzony prawidłowo. Aby więc pomalować plastikowe ramy okienne, potrzebny jest następujący zestaw narzędzi:

  • Poziom budynku;
  • Ruletka;
  • Pędzel;
  • Malować;
  • Łopatka

Profil PVC powinien być idealnie czysty, gładki i suchy. Przed malowaniem stoków i samej struktury z okien usuwane są resztki kleju, kurzu, okruchów, fragmentów folii ochronnej. Jeśli planuje się selektywne nałożenie koloru, fragmenty, które powinny pozostać nienaruszone, są wstępnie przyklejone.

Następnym etapem jest pozbycie się tłuszczu i ładunków elektrostatycznych na powierzchni produktów z PVC. W sklepie specjalistycznym można kupić środek czyszczący zaprojektowany specjalnie do pracy z tworzywem sztucznym. Powierzchnie są dokładnie wytarte. Następnie pozwól, aby pozostałość substancji odparowała. Teraz możesz przystąpić do barwienia.

Przygotowanie farby

Dzisiaj na rynku został zmontowany luksusowy asortyment farb, dzięki którym możliwe będzie malowanie zboczy na oknach i plastikowych powierzchniach zewnętrznych projektów okien. Do kompozycji barwiącej do PVC należy dołączyć odpowiednie oznakowanie na opakowaniu. W każdym razie w procesie zakupu potencjalnego konsumenta zawsze będzie można skonsultować się ze sprzedawcą.

Farba jest ładowana specjalnym pistoletem, który jest sprawdzany pod kątem suchości i czystości. Możliwe jest malowanie powierzchni PCV tylko wtedy, gdy temperatura zewnętrzna wynosi 18 stopni, a wilgotność wynosi około 80%.

Profil z tworzywa sztucznego pokryty warstwą farby o średniej grubości. Zbyt gruba powłoka powoduje, że farba wysycha przez długi czas. Zbyt cienka powłoka - do tego, że kolor farby nie będzie wyglądał tak imponująco, jak pierwotnie zakładano.

Trudności wyboru

Białe standardowe tło można zastąpić bardziej świeżym kolorem, uważanym za klasyczny - brązowy. W zależności od tego, który styl dominuje we wnętrzu i na zewnątrz domu, można użyć odcieni beżu lub jasnych odcieni czekolady.

Ostatnio stosowanie farby metalicznej jest uważane za trend. Profil malowany taką metodą wygląda skutecznie i niezwykle. Niezależnie od koloru użytego w pracy eksperci zalecają stosowanie kompozycji barwiącej w dwóch warstwach. Pierwszą warstwę nakłada się i pozostawia do wyschnięcia. Następnie ponownie pomaluj powierzchnię.

Jak malować drewniane okna

Drewno nie jest dużo łatwiejsze do malowania niż tworzywo sztuczne. Zwłaszcza, jeśli powierzchnia została pomalowana przed więcej niż raz. Bardzo trudno jest pracować ze starymi ramkami lub radykalnie zmienić kolor okna (na przykład z białego na brązowy).

Kompozycje barwiące

Drzewo jest szczególnie wrażliwe na zmiany wilgotności i temperatury. Lepiej jest malować drewniane okna 1 - 2 razy w roku. To najlepsza opcja.

Wysokiej jakości farba do okien musi spełniać następujące wymagania:

  • Odporność na wilgoć (kompozycja barwiąca chroni strukturę drewna przed wysoką wilgotnością, co prowadzi do powstawania grzybów, pleśni i gnicia);
  • Elastyczność (farba powinna pokrywać powierzchnię drewnianej ramy, aby podczas suszenia lub pęcznienia drewno nie zmieniło swojego wyglądu i nie naruszało integralności).

Wybierając substancję barwiącą, należy wziąć pod uwagę gatunki samego drzewa, a także cechy klimatyczne. Na przykład kompozycja olejowa nadaje się do łagodnego klimatu. Jeśli drewno jest raczej słabe o delikatnej strukturze, farba jest również uzupełniona lakierem ochronnym.

Bardzo stare drewniane okna powinny być pokryte błyszczącą emalią. Zwykle jest odporny na warunki atmosferyczne. Kompozycję można wykorzystać do malowania powierzchni w pokoju i do pracy na ulicy.

Jak przygotować okno

Z powierzchni ramy usuń pozostałości eksfoliowanej farby. Sprawdź strukturę pod kątem uszkodzeń. Przeprowadzono drobne mechanizmy naprawcze, aby zakończyć malowanie.

Okulary znajdujące się w pobliżu są pokryte specjalną taśmą maskującą. Jest to konieczne, aby uniknąć zabrudzenia szkła podczas procesu malowania.

Jeśli z jakiegoś powodu taśma klejąca nie była pod ręką, szklane powierzchnie można poddać działaniu wody z mydłem. Należy poczekać, aż płyn mydlany wyschnie. Teraz możesz bezpiecznie wziąć pędzel.

Szpachlówka i gruntowanie

Wszystkie części podatne na rdzę (szpilki, zawiasy, akcesoria dekoracyjne) są traktowane specjalnym podkładem do żelaza.

Aby zapobiec pojawianiu się zgięć, pleśni i kolonii innych mikroorganizmów chorobotwórczych, konieczne jest stosowanie specjalnych środków antyseptycznych. Dobrą alternatywą jest olej lniany.

Wszystkie pęknięcia, doły i dziury muszą być wypełnione. Aby to zrobić, sklep otrzymuje specjalną szpachlę do drewna.

Farbę miesza się w słoiku i delikatnie przesącza przez sito. Jest to konieczne, aby usunąć ewentualne grudki w kompozycji barwiącej. Pierwsza warstwa na powierzchni będzie wyglądała na wodnistą, ponieważ struktura drewna pochłania część farby. Druga warstwa stworzy gładką powłokę nasyconego koloru.