Jak prawidłowo pomalować dach domu z łupków, ocynkowanego żelaza i innych materiałów, których farba lepiej wybrać na dach - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Jak malować dach domu: wybór farby, etapy pracy

Pin
Send
Share
Send
Send


Większość właścicieli domów wielokrotnie myślała o tym, jak prawidłowo pomalować dach, aby poprawić walory operacyjne i estetyczne budynku, ponieważ wysokiej jakości farba ochroni dach przed szkodliwym działaniem opadów atmosferycznych, palącego słońca, wilgoci i zanieczyszczeń przemysłowych.

Żelazo najwyższej jakości jest stale narażone na wszelkiego rodzaju negatywne wpływy środowiska:

  • Ultrafiolet;
  • Opady;
  • Wpływ mechaniczny;
  • Ciśnienie dużych mas śniegu w zimie.

Z tego powodu dach zaczyna gnić z upływem czasu, traci kolor, zarasta mchem. Wtedy stara powłoka może stać się nawet dziurawa, co doprowadzi do zniszczenia całego budynku.

Wymagania dotyczące składu barwnika

Lepiej jest odmówić farby olejnej lub emulsji wodnej. Bez względu na wysoką jakość wybranego produktu, substancje barwiące będą musiały być nakładane w dwóch, a czasami w trzech warstwach.

Zanim zaczniesz, musisz się martwić o bezpieczeństwo. Chodzi nie tylko o kable ochronne, ale także o indywidualne środki ochrony przed samą farbą (gogle, respirator lub specjalna maska).

Sam łupek jest dość atrakcyjny i pasuje do każdego stylu architektonicznego. Nie przeszkadza to jednak wielu właścicielom domów w malowaniu dachu za pomocą łupków w innych kolorach. Podobnie jak w przypadku dachu metalowego, proces przekształcania domu składa się z dwóch etapów: przygotowania powierzchni do pracy i samego malowania.

Przygotowanie

Szczególną zaletą łupków jest wysoki stopień przyczepności do dowolnego rodzaju barwników. Wszystko, czego potrzeba na początkowym etapie przygotowania, to oczyszczenie powierzchni roboczej z zanieczyszczeń: kurz, brud, liście, fragmenty mchu i reszta. W razie potrzeby łupek można nawet umyć.

To, czego zdecydowanie powinieneś się pozbyć, to tłuste plamy. Najlepiej używać benzyny lub specjalnych rozpuszczalników. W przeciwnym razie plamy mogą poważnie pogorszyć końcowy efekt nawet najwyższej jakości pracy.

Jeśli tabliczka jest przymocowana do dachu za pomocą żelaznych gwoździ, należy pracować nad czyszczeniem tych trudnych miejsc. Rdza i ślady brudu są usuwane z powierzchni. Pęknięcia ziemi. Pożądane jest pokrycie elementów żelaznych związkiem antykorozyjnym.

Wybór materiałów

Wygodne jest malowanie dachu z łupka przez natryskiwanie. W takim przypadku wybierz i pomaluj odpowiedni typ. Na przykład wygodnie jest pracować z preparatami dyspersji wodnej.

Łupek nie tylko będzie wyglądał estetycznie, ale także otrzyma dodatkową ochronę. Farby tego typu, zaprojektowane specjalnie do pracy z powierzchniami takimi jak łupek, płytki i płyty cementowo-azbestowe, pojawiły się już w specjalistycznych sklepach budowlanych.

Inną dobrą opcją jest użycie wysokiej jakości emalii. Wysychają bardzo szybko i są łatwe w użyciu.

Z reguły z powodu zanieczyszczeń substancji specjalnych farba pozwala na formowanie na powierzchni roboczej gładkiej, trwałej i stosunkowo elastycznej folii. Dach nabiera atrakcyjnego połyskującego połysku, który przez długi czas nie traci blasku. Taka holistyczna folia jest w stanie zapewnić niezawodną ochronę konstrukcji łupkowych.

Zarówno globalna naprawa, jak i drobna renowacja wymagają zainwestowania znacznej ilości siły roboczej i zasobów. Jednak znajomość pewnych niuansów i specjalnych sztuczek konstrukcyjnych pozwoli Ci zaoszczędzić zasoby.

Oto kilka cennych wskazówek, które mogą być przydatne dla każdego, kto zamierza zaktualizować dach swojego domu:

  • Do malowania powierzchni metalowych korzystne jest nabywanie farb o ulepszonej kompozycji. Główną różnicą jest brak zanieczyszczeń wody i obecność elementów antykorozyjnych dla ochrony. Zazwyczaj farba ta lepiej „chwyta” powierzchnię metalowego dachu dzięki lepszej jakości kleju. Ponadto tworzą one dość elastyczną folię, co jest ważne, biorąc pod uwagę właściwość metalu do rozszerzania się pod wpływem długotrwałej ekspozycji na wysokie temperatury (na przykład latem pod palącym słońcem);
  • Wybierając farbę do pracy z każdym rodzajem powierzchni, wielu zapomina o jednej bardzo ważnej jakości - bezpieczeństwie pożarowym kompozycji kolorystycznej. Z reguły im bardziej nowoczesny jest produkt i im bardziej znana jest marka, tym wyraźniejsze są te ważne cechy. Jeśli puszka z farbą nie ma odpowiedniego oznaczenia, informacje można uzyskać od asystenta sprzedaży;
  • Circol to matowa mieszanka akrylowa, która ostatnio stała się niezwykle popularna. Eksperci radzą zwrócić uwagę na nowy produkt, koncentrując się na jego nienagannej wydajności. Zawiera aktywne dodatki antykorozyjne, a także absolutnie ognioodporne.

Jeśli właściciel prywatnego domu nie ma pewności co do swoich umiejętności, lepiej samemu nie wykonywać tak czasochłonnej pracy. Lepiej szukać pomocy u specjalistów.

Pin
Send
Share
Send
Send