Jak prawidłowo zawiesić żyrandol na suficie własnymi rękami, montaż na suficie napinanym, betonowym i gipsowo-kartonowym, jak podłączyć lampę - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Jak prawidłowo zawiesić żyrandol na suficie: prosta instrukcja

Pin
Send
Share
Send
Send


Niezależnie od tego, jak pięknie robi się sufit w mieszkaniu, żyrandol nadaje mu wykończenia. Tu powstaje pytanie, jak zawiesić żyrandol na suficie, ponieważ ta pozornie prosta procedura wymaga uwzględnienia masy niuansów. Nieprzestrzeganie ich jest obarczone spadkiem żyrandola, a nawet uszkodzeniem sufitu. W tym artykule przyjrzymy się, jak prawidłowo zawiesić żyrandol i jak go połączyć.

Zanim zawiesisz żyrandol na suficie, musisz zdecydować się na sposób zawieszenia - na pręcie lub haku. Wybór zależy od kilku czynników:

 • Projekty żyrandoli;
 • Widok sufitu.

Większość nowoczesnych urządzeń ma półkę. Jednak niektóre modele żyrandoli, zwłaszcza europejskich producentów, są przeznaczone do zawieszania na haku, więc kupując sprzęt oświetleniowy, należy wziąć pod uwagę ten punkt. Ci, którzy wcześniej zawiesili żyrandol na haku, często próbują kupić żyrandol o tym samym kształcie, aby ułatwić proces instalacji. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę materiał haka, ponieważ radzieckie elementy plastikowe mogą już być zbyt kruche.

Wygląd sufitu wpływa również na preferowaną metodę montażu. Na przykład podczas pracy z betonowym sufitem można użyć zarówno paska, jak i haka. Ale wieszając go na suficie podwieszanym, nie możesz obejść się bez haka, jeśli chcesz wykonać całą pracę szybko. Ponownie należy rozważyć projekt urządzenia. Na przykład okrągła chińska lampa sufitowa LED z pilotem, najczęściej używana podczas pracy z sufitami podwieszanymi, jest zamontowana na poprzecznym pasku.

Sufit betonowy jest bardzo trwały, więc można na nim zawiesić żyrandol prawie każdej wagi. Sposób mocowania zależy od tego, jaką opcję mocowania zapewnia producent. Ważne jest, aby natychmiast określić, gdzie przechodzi drut, aby go nie uszkodzić. Z reguły przewód jest skierowany prostopadle do ściany za pomocą skrzynki przyłączeniowej.

Zawieś żyrandol na wsporniku

Po pierwsze, wszystkie elementy dekoracyjne są usuwane z żyrandola, światła w pokoju są wyłączone. Zaleca się wyłączenie światła na panelu. Procedura jest następująca:

 1. Wyprodukowano znaczniki pod paskiem. Pożądane jest, aby był prostopadły do ​​kabla;
 2. Jeśli stary żyrandol został zawieszony na haku, powinien być wygięty w bok. Cięcie nie jest tego warte, w przyszłości może być przydatne, jeśli ponownie zdecydujesz się zmienić lampę;
 3. Otwory są wiercone w oznaczonych miejscach, a przy pomocy kołków ze śrubami wspornik jest zamocowany;
 4. Po zamocowaniu go na suficie sprawdź obecność mocy i przy wyłączonych światłach podłącz żyrandol do odpowiednich przewodów;
 5. Na wsporniku znajdują się wystające szpilki, które są zamontowane na podstawie żyrandola. Następnie przykręca się je do nakrętek, aż spodek zostanie mocno dociśnięty do sufitu.

Po sprawdzeniu wydajności żyrandola zawieszony jest sufit i wystrój.

Montaż lampy jest nieco bardziej skomplikowany, jeśli wcześniej postanowiono wypoziomować sufit płytą gipsowo-kartonową, ponieważ żyrandol nie będzie wisiał bezpośrednio na płycie gipsowo-kartonowej. Aby zminimalizować pracę i możliwe uszkodzenia, lepiej użyć haczyka. Ogólne zasady montażu haka są takie same, jak w przypadku sufitu betonowego, ale istnieje wiele niuansów:

 • Najpierw musisz utworzyć otwór w obudowie. Jego średnica jest wybrana nieco większa niż bezpośrednio pod kotwicą, ale mniejsza niż główka haka;
 • Płyta jest już wywiercona wiertłem odpowiednim do kotwy do głębokości 7-10 cm;
 • Łącznik jest przykręcony do kotwicy tak, że jego krawędź znajduje się poniżej sufitu w odległości 1-2 cm, a na haku zawieszony jest żyrandol, kubek jest połączony i zamocowany.

Jeśli lampa jest lekka, można ją przymocować do profilu za pomocą paska. Należy jednak pamiętać, że jest on wykonany z miękkiego aluminium, więc z czasem będzie zwisał pod ciężarem, deformując sufit.

Najtrudniej jest zamontować lampę na takim suficie własnymi rękami, ponieważ materiał jest łatwo deformowany, jeśli jest niedbale obsługiwany. Idealnie, urządzenie do żyrandola jest instalowane przed instalacją płótna, wystarczy wybrać odpowiednią długość. Aby to zrobić, rozciągnij linię między profilami, przecinając się w miejscu, w którym zawieszony będzie żyrandol.

Przy zawieszaniu na haku schemat jest podobny do instalowania kotwicy podczas pracy z sufitem z płyty gipsowo-kartonowej, ale górna część haka powinna znajdować się na poziomie linii. Podczas montażu płótna sufitu napinanego konieczne jest przyklejenie pierścienia termicznego w miejscu, w którym zainstalowano żyrandol, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się materiału PVC. Następnie wycięty jest otwór na haczyk wewnątrz pierścienia. Jeśli płótno zostało już rozciągnięte, pierścień jest najpierw przyklejany i tworzy się otwór. Następnie ustaw haczyk w głównym suficie.

Następnie rozważamy, jak zawiesić żyrandol na suficie podwieszanym za pomocą listwy:

 1. Ponieważ struktura płótna jest miękka, konieczne jest wykonanie niewielkich prac przygotowawczych przed powieszeniem żyrandola. W szczególności konieczne jest przymocowanie drewnianej deski do sufitu głównego, którego grubość odpowiada odległości między sufitem głównym i sufitem napinanym. Ułatw to dzięki zwykłym śrubom z kołkami. Wstępnie uformowany w otworze pręta do pobierania drutów;
 2. Płótno sufitu jest rozciągnięte i w punkcie mocowania lampy znajduje się pierścień termiczny, wewnątrz którego wycięty jest otwór;
 3. Zainstaluj płytę montażową. Mocowanie na pręcie odbywa się w granicach pierścienia, w żadnym wypadku przez płótno, tak że materiał nie zaczyna się pełzać;
 4. Żyrandol jest połączony, zamontowany na kołkach i przymocowany ozdobnymi nakrętkami.

W przypadku korzystania z żyrandoli z szeroką podstawą, często wykonywanych z konsoli, stosowany jest pręt w kształcie krzyża. Zastanów się, jak krok po kroku podłączyć takie żyrandole do sufitu:

 1. Z arkusza sklejki tworzy się platformę odpowiadającą wielkości krzyża. Konieczne jest również wykonanie otworu na przewody wyjściowe;
 2. W rogach platformy są zainstalowane metalowe paski. Są one niezbędne do mocowania platformy na suficie głównym;
 3. Po zainstalowaniu wstęgi pierścienie termiczne są mocowane w miejscach mocowania poprzeczki, a otwory są wycinane. Krzyż jest przymocowany do platformy za pomocą śrub;
 4. Następnie żyrandol jest przymocowany do baru. Ważne jest, aby podstawa żyrandola znajdowała się równolegle do powierzchni sufitu.

Najpierw musisz zdecydować, ile przewodów wychodzi z sufitu i ile na przełączniku kluczykowym. Jeśli zamierzasz podłączyć żyrandol za pomocą dwóch przewodów, przełącznik dwuprzyciskowy nie zadziała. Dodatkowo trzeba będzie ciągnąć inny drut, ale w tym przypadku najłatwiej jest podłączyć żyrandol - wystarczy złożyć przewody tego samego koloru w wiązki.

Jeśli żyrandol z trzema przewodami, sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Pierwszym krokiem jest zebranie lampy w grupach. Przewody zerowe wszystkich wkładów są podłączone do wspólnego przewodu zerowego. Jeden pozostały drut jest podłączony do pierwszej grupy lamp, a drugi do drugiej grupy. Podczas połączenia należy wyłączyć zasilanie. I to nie tylko przełącznik, ale panel, ponieważ okablowanie nie zawsze jest układane przez wykwalifikowanego instalatora. W rezultacie zasilanie nie jest fazowe, lecz zerowe.

W tym artykule szczegółowo przeanalizowaliśmy, jak zawiesić żyrandol i podłączyć go do sieci. Jeśli wszystkie zasady są przestrzegane, można to zrobić bez pomocy. Możesz połączyć żyrandol tylko z pełnym zaufaniem, ale nadal lepiej powierzyć tę procedurę instalatorowi o odpowiednim poziomie kwalifikacji.

Pin
Send
Share
Send
Send