Jak zrobić sufit podwieszany własnymi rękami z płyt kartonowo-gipsowych lub płyt PCV, jak go zdemontować, jak wymienić żarówkę, jak umyć sufit podwieszany - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Jak zamontować sufit podwieszany własnymi rękami: instrukcje montażu

Pin
Send
Share
Send
Send


Wykonanie sufitu jest procesem twórczym, ale dość trudno jest go ułożyć w odpowiedniej formie: nierówne sufity z płytek przeszkadzają, niespójności między narożnikami itp. Wybierając różne rodzaje sufitów podwieszanych, można szybko poradzić sobie z naprawą sufitu i stworzyć własne piękne wnętrze domu. Dowiedz się, jak zrobić z własnych rąk fałszywy sufit nowoczesny, atrakcyjny i funkcjonalny.

Jak wykonać sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych, technologia jego układania ma wiele zalet:

 • łatwość instalacji;
 • niski koszt materiałów;
 • minimalny zestaw narzędzi i materiałów.

Sufit, wykonany niezależnie, również znacznie obniża koszty.

Narzędzia

Przed złożeniem własnego sufitu podwieszanego do płyt gipsowo-kartonowych należy najpierw przygotować i kupić narzędzie.

Będziesz potrzebował:

 • domowy poziom lasera, pomoże zastąpić zwykły poziom i ruletkę oraz dokona dokładnego oznaczenia miejsc, w których zostaną zainstalowane profile przewodnie;
 • perforator do wiercenia otworów, w których zostanie zamontowany profil;
 • wiertarka lub śrubokręt do montażu profilu i płyty gipsowej;
 • piła ręczna lub „młynek”;
 • ołówek do znakowania;
 • nożyczki do metalu;
 • Nóż do ustawiania okablowania elektrycznego.

Jak zamontować podwieszany sufit? Najpierw zaznacz miejsce montażu profilu prowadzącego za pomocą poziomu lasera i nanieś na niego ślady, odchodząc od sufitu co najmniej dziesięć centymetrów. Ta odległość będzie potrzebna do zainstalowania reflektorów.

Po zaznaczeniu wszystkich ścian użyj perforatora, aby wywiercić otwory na kołki i przymocować profil prowadzący do ściany.

Zrób ołówek za pomocą znacznika poziomu na ścianie, który pomoże ustalić profil sufitu (odstęp 60 cm). W przypadku konstrukcji jednopoziomowej znaczniki są wykonywane tylko na dwóch przeciwległych ścianach.

Przymocuj bezpośrednie zawieszenia do sufitu, a następnie rozpocznij instalację profilu sufitowego.

Jeśli profil nie pasuje do długości, zadokuj go, po zainstalowaniu dodatkowych zawiesi na suficie i przekręć łączniki wzdłużne za pomocą śrub.

Połącz za pomocą wiertła połączenia pomiędzy profilem sufitu i prowadnicami, a także zawieszenia z profilem w kształcie litery C.

Upewnij się, że przymocowany profil jest wolny od ugięć i ugięć. Nieprawidłowo zamontowany sufit może okazać się falisty i będziesz musiał ponownie wszystko powtórzyć.

Po podłączeniu metalowych elementów ramy sprawdź poziom, jeśli występują jakiekolwiek odchylenia. Popraw, jeśli znajdziesz nieścisłości. Wydawaj okablowanie na miejsca przyszłych urządzeń. Jeśli dach domu nie jest dostatecznie zaizolowany, najpierw umieść grzejnik na profilach, a dopiero potem przystąp do instalacji arkuszy.

Jak zainstalować podwieszany sufit z płyt gipsowo-kartonowych. Podnieś arkusz do profilu i zabezpiecz go śrubami. Uważaj na zakończenia na krawędziach arkuszy, jeśli nie pasują, będziesz musiał złożyć trochę.

Głowice śrub powinny przechodzić nieznacznie wewnątrz płyty gipsowej. Ma to na celu ułatwienie wypełnienia sufitu.

Wytnij nóż lub specjalną dyszę do dziurkowania w miejscach montażu otworów opraw. Po tym możesz zacząć nakładać powierzchnię.

Jak szpachlować sufit

Oprócz szpachlówki będziesz potrzebować specjalnej wzmocnionej siatki, która pomoże ci delikatnie przetworzyć stawy. Musi być wklejony i kit. Po całkowitym wyschnięciu szpachli na stawach, równomiernie wygładź całą powierzchnię.

Zostaw na dzień lub dwa na kit ma czas na wyschnięcie. Następnie papier ścierny wyrównaj powierzchnię. Za pomocą lampy sprawdź, czy nie ma żadnych nieprawidłowości. Popraw je i przejdź do dekoracji sufitu.

Układ fałszywego sufitu w łazience

Jak zrobić sufit podwieszany w łazience? Montaż profilu odbywa się, podobnie jak w pomieszczeniu, tylko z odpornej na wilgoć płyty gipsowo-kartonowej, ale ponieważ nie jest łatwo umyć sufit nawet z zmywalnej płyty gipsowej, często w łazience jest podwieszany plastikowy sufit. Jest zmywalny, nie wymaga specjalnej opieki. Jak zrobić sztuczny sufit z plastikowych paneli? Po ułożeniu profilu za pomocą płynnych gwoździ lub wkrętów mocuje się cokół z tworzywa sztucznego, w który wkładane są panele. Ponieważ łatwo jest zainstalować sufit podwieszany w każdej łazience, można to zrobić własnymi rękami. Do pielęgnacji plastikowych paneli należy używać specjalnych narzędzi.

Branża budowlana produkuje wszelkiego rodzaju materiały dekoracyjne, więc jak wybrać wystrój sufitu według własnych upodobań, nie powinno się zadawać pytań. Każdy może znaleźć wykończenie według własnego gustu.

Sufit paneli PVC nie może być dekorowany. Panele te są dostępne w różnych kolorach i wzorach. Mogą być lustrzane i matowe.

Jak zrobić oświetlenie

Gdy wszystko jest zmontowane, udekorowane i już wiesz, jak prawidłowo wykonać sufit podwieszany, możesz przystąpić do instalacji oświetlenia. W tym celu należy wstępnie ułożyć okablowanie i wyciąć otwory na przyszłe uchwyty w płycie gipsowo-kartonowej. Podczas konstruowania sufitów podwieszanych często pojawiają się pytania o to, które oświetlenie jest najlepsze.

Zazwyczaj w takich sufitach wbudowane są reflektory z metalowym lub szklanym korpusem. Są one szczególnie atrakcyjne dzięki specjalnym powłokom. Lampy halogenowe można wkładać do lamp, nie nagrzewają się, dają piękne światło i nie wypalają się przez długi czas.

Podczas konstruowania reflektorów z lampami halogenowymi sufit jest obniżany o nie więcej niż sześć centymetrów, więc korzystniej jest używać ich w pomieszczeniach o niskich sufitach. Aby chronić lampy przed kurzem na pokrywie, można zainstalować szkło ochronne.

Wymiana żarówek halogenowych na szkło ochronne

Zwykle w sufitach podwieszanych montuje się reflektory punktowe z lampami halogenowymi. Jak zmienić żarówkę halogenową? Wymiana ich jest trochę trudniejsza niż zwykłych żarówek. Przy wymianie baterii należy pamiętać o tym, jak zamontowane są lampy halogenowe. Jeśli są gwintowane, są zastępowane normalnie. Są lampy z dwoma pinami. Są ustalane po charakterystycznym kliknięciu. Jak odkręcić żarówkę bez uszkodzenia panelu? Podczas wymiany nie używaj siły i odkręć, tuż przed sufitem, kliknij lampkę, aby ją odblokować, obróć ją lekko i wyciągnij.

Lepiej nie dotykać szklanej powierzchni lampy gołymi rękoma, może pozostać tłuste plamy, więc zabierz lampę za pomocą czystej i suchej szmatki. Zanieczyszczona lampa wcierana alkoholem medycznym.

Jak usunąć podwieszany sufit? Demontaż odbywa się w następujący sposób:

 • Usuń oświetlenie i zaizoluj przewody;
 • Aby usunąć stałe arkusze, odkręć śruby i wyjmij płytę gipsową;
 • Usuń ramkę.

Ponieważ łatwo jest zdemontować sufit podwieszany, który sam wyposażyłeś, możesz dokładnie wykonać całą pracę, później możesz ją zainstalować w innym miejscu.

Pin
Send
Share
Send
Send