Jak umyć sufit bez rozwodu, mojego rozciągnięcia lub zawieszenia, plastiku lub aluminium, matowego lub błyszczącego sufitu w warunkach domowych - Dom i styl - 2019
Dom i styl

Jak szybko zmyć sufit bez plam: tajemnice gospodyń domowych

Często zdarza się, że przy sprzątaniu mieszkania właściciele zapominają o suficie. Uważa się, że jest najmniej podatny na zanieczyszczenia: nie ma na nim żadnych przedmiotów, praktycznie go nie dotykają, w przeciwieństwie do podłogi i ścian. Jednak w przeciwieństwie do podłogi i ścian, nie można ukryć wszelkiego rodzaju plam, plam i innych problemów na suficie. Ponadto sufity są zwykle w jasnych kolorach, więc wszelkie zabrudzenia na nich będą widoczne gołym okiem. W kuchni sufit jest najbardziej podatny na zanieczyszczenia, dlatego regularne czyszczenie jest po prostu konieczne. Idealnie czysty sufit bez plam - dekoracja każdego mieszkania!

Jak myć malowany sufit

Wcześniej sufity były zazwyczaj traktowane bieleniem. Wszelkie zabrudzenia zostały ukryte przez nową warstwę. Podczas czyszczenia na mokro sufit nie mógł być brany pod uwagę. Teraz bielenie zostało zastąpione przez nowe metody powlekania: sufity podwieszane, farby olejne, płytki polistyrenowe i inne. Farba olejna, choć mniej przyjazna dla środowiska (zatyka pory, uniemożliwia wentylację), ale umożliwia czyszczenie sufitu na mokro. Sufit traktowany farbą olejną można bezpiecznie myć wodą z dodatkiem środków czyszczących (szmata, gąbka lub mop). Po tym powierzchnia musi być dobrze wytarta i pozostawiona do wyschnięcia.

Alternatywą dla farb olejnych jest emulsja na bazie octanu poliwinylu. Takie sufity boją się czyszczenia na mokro, ponieważ mogą występować plamy i kroplówki. W takim przypadku należy użyć specjalnych wilgotnych chusteczek lub odkurzacza. Przed tymi serwetkami należy najpierw wyczyścić najmniej widoczną część sufitu, a jeśli wynik jest pozytywny, można wyczyścić cały sufit.

Jak umyć sufit podwieszany

Popularność sufitów napinanych jest łatwa do wyjaśnienia. Dzięki temu sufitowi możesz nadać swojemu domowi niepowtarzalny styl. Ponadto nie boją się deformacji, kurzu, nie tracą oryginalnego koloru, nie pękają. Sufity tego typu są różne: matowe, błyszczące, białe, kolorowe, gładkie i ozdobione wzorami, aluminium, ale nawet taki cud współczesnego designu musi być czasami czyszczony, szczególnie w kuchni. Jak to zrobić dobrze?

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę podczas czyszczenia sufitu podwieszanego, nie jest używanie twardych szczotek lub gąbek, aby nie uszkodzić powierzchni sufitu. W tym celu najlepszym rozwiązaniem jest gąbka piankowa lub flanelowa. Możliwe jest zwilżenie gąbki lub szmatki w wodzie niewielkim stężeniem mydła. W żadnym przypadku nie zaleca się stosowania środków ściernych ani kremu z cząstkami stałymi. Niepożądane jest również mycie sufitu sodą - może to uszkodzić gładką powierzchnię. Ogólnie rzecz biorąc, należy zawsze pamiętać, że powierzchnia sufitu napinanego jest bardzo delikatna i podatna na zarysowania, zwłaszcza połysk. Przed czyszczeniem lepiej jest usunąć z rąk całą biżuterię: pierścionki, bransoletki. Sufit należy wycierać ruchem okrężnym, lekko go naciskając.

Jak wspomniano wcześniej, gąbkę lub ściereczkę można zwilżyć roztworem mydlanym. Jeśli sufit jest błyszczący, mogą na nim pozostać plamy z mydła. Aby usunąć je po umyciu, powierzchnię należy dobrze wytrzeć suchą szmatką. Rozciągliwy błyszczący sufit zaleca się do prania specjalnej ściereczki z mikrofibry. Za pomocą takiej ściereczki można łatwo wyeliminować wszystkie plamy, ponieważ doskonale wchłania wilgoć.

Co, poza mydłem, można jeszcze umyć sufitami napinanymi? W tym celu eksperci zalecają stosowanie specjalnych detergentów przeznaczonych do mycia sufitów napinanych. Takie narzędzia eliminują wszelkie zanieczyszczenia bez problemów. Kosztują drogo, ale eksperci radzą używać takich środków, zwłaszcza do czyszczenia sufitu w kuchni. Po nich nie ma rozwodów.

Jeśli chodzi o fundusze przeznaczone do mycia sufitów podwieszanych, ważne jest, aby nie zawierały acetonu. Chodzi o to, że aceton może negatywnie wpływać na wygląd powierzchni sufitu. Ponownie, przed użyciem takiego preparatu myjącego, wskazane jest sprawdzenie na każdym niepozornym obszarze. Aby to zrobić, umieść niewielką ilość substancji na powierzchni i poczekaj około 15 minut. Jeśli wszystko jest w porządku, możesz kontynuować pracę. Jeśli kolor powierzchni się zmienił, pojawiły się nieprawidłowości, a następnie środki te należy odrzucić.

Przypomnij sobie, że podczas czyszczenia sufitu należy go lekko naciskać, bez nadmiernego wysiłku. Użycie mopa uprości ten proces, zwłaszcza jeśli ściany w mieszkaniu są wysokie. Nie można też mocno naciskać - obarczone jest odkształceniami lub pęknięciami, aw rezultacie wymianą sufitu. A im mniejszy stopień ciśnienia, tym lepiej.

Podwieszany sufit można również czyścić odkurzaczem. Jednak tutaj musisz mieć pewność, że struktura jest bezpiecznie zamocowana. W przeciwnym razie istnieje ryzyko uszkodzenia dowolnej części. Jeśli w jakiejś części sufitu znajdzie się pajęczyna lub kurz, lepiej usunąć go szmatką lub trzepaczką. W tym przypadku odkurzacz jest niepożądany.

Można również dodać, że sufit podwieszany jest zalecany do mycia około raz na sześć miesięcy, w kuchni - i częściej. Myślimy teraz, że wiesz jak umyć sufit podwieszany w domu.

Jak myć plastikowy sufit

Doświadczenie pokazuje, że najczęściej w mieszkaniu sufit jest zanieczyszczony w kuchni. Łatwo to wyjaśnić - dlatego w kuchni najbardziej agresywne warunki (wilgotność, zmiana temperatury, tłuszcz) wymagają specjalnych wymagań w stosunku do sufitu w kuchni: muszą być dobrze oczyszczone, nie wchłaniać wilgoci i innych substancji. Plastikowy sufit w pełni spełnia te wymagania. Plastikowe mycie płytek nie jest wcale trudne, w przeciwieństwie do sufitów napinanych lub bielonych.

W kuchni z czasem wszystkie powierzchnie nabierają żółtawego odcienia: ściany, płytki i lodówka. Sufit nie jest wyjątkiem. Tutaj potrzebujemy opieki na czas, a wtedy ten problem nie będzie. Płytki na suficie również wymagają czyszczenia z określoną częstotliwością.

Aby nie stać stale na drabinie lub stole, a następnie nie przesuwać go ani nie ustawiać, możesz użyć mopa do mycia - będzie to wygodniejsze i szybsze. Dodatkowo mop pozwoli Ci łatwo wyczyścić płytkę w trudno dostępnych miejscach (na przykład, aby wyczyścić cokół).

Jak i co myć plastikowy sufit? Jak go umyć? Aby to zrobić, odpowiednie są następujące narzędzia:

  • roztwór mydła;
  • detergent do mycia naczyń;
  • amoniak.

Używanie roztworu mydła do czyszczenia plastikowych płytek jest najłatwiejszą i najtańszą opcją. Oto odpowiednie mydło do prania. Mydło powinno mieć jasny kolor. Mydło miesza się z gorącą wodą, aż pojawi się piana. Detergenty do mycia naczyń są używane w ten sam sposób - muszą być wymieszane przed spienieniem. Cóż, ciekły amoniak nie powinien się pienić. Mimo to skutecznie usuwa wszelkie zabrudzenia z płytki.