Strefowe pokoje do sypialni i salonu, przedszkola, szafki z meblami, zasłonami i tapetami, opcje dla Chruszczowa - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Podział na strefy: kilka prostych pomysłów (26 zdjęć)

Pin
Send
Share
Send
Send


Nie zawsze w naszych mieszkaniach, zwłaszcza w „Chruszczowie” i panelach pięciokondygnacyjnych budynków, możliwe jest przydzielenie miejsca na przykład na salon, a najczęściej śpimy w tym samym pokoju, w którym przyjmujemy gości. Następnie ratunkowy podział pokoju na sypialnię i inny pokój.

Cele zagospodarowania przestrzennego

Główną ideą jest komfort. Jeśli planujesz oddzielić biuro, oznacza to, że potrzebujesz miejsca, w którym możesz spokojnie zakończyć sprawy służbowe; jeśli chcesz podzielić sypialnię na części „dorosłe” i „dziecięce”, to chciałbyś trochę przestrzeni prywatnej. W każdym przypadku, dla dorosłych i młodych mieszkańców mieszkania lub studia, podział na strefy zapewnia komfort fizyczny lub psychiczny.


zonirovanie-spalni-neskolko-prostih-idej-26-foto


zonirovanie-spalni-neskolko-prostih-idej-26-foto-2


zonirovanie-spalni-neskolko-prostih-idej-26-foto-3

Drugim celem jest uzyskanie ergonomicznej przestrzeni. Poniżej omówimy strefowanie mebli: jest to najlepszy przykład, jeśli mówimy o ergonomii. Wąski stojak, zainstalowany między strefami, pozwala nie marnować cennej przestrzeni na ekranach i partycjach - jest to znacznie wygodniejsza opcja niż gdyby stała przy ścianie.

Opcje zagospodarowania przestrzennego

 • Sypialnia i salon / salon;
 • Sypialnia i gabinet;
 • Sypialnia i pokój dziecinny;
 • Pokój dzienny i gabinet;
 • Pokój dzienny i jadalnia.

Metody zagospodarowania przestrzennego

Dwa lub trzy sposoby dzielenia przestrzeni na strefy są najczęściej łączone: nie tylko w celu podkreślenia funkcjonalnego rozdzielenia stref, ale także ze względu na względy projektowe.


zonirovanie-spalni-neskolko-prostih-idej-26-foto-4


zonirovanie-spalni-neskolko-prostih-idej-26-foto-5


zonirovanie-spalni-neskolko-prostih-idej-26-foto-6

Najlepszym sposobem na pokonanie dużego obiektu jest zbudowanie wokół niego całej kompozycji. Zwykle taki pomysł dotyczy długich i wąskich mebli. Jeśli umieścimy je wzdłuż ścian, „kradną” dużo użytecznej przestrzeni i nic nie może być umieszczone przed nimi.

 • Półka na książki / stojak. Klasyczny przykład strefowania mebli; To dobrze, ponieważ światło między półkami przenika, jeśli okno znajduje się w następnej strefie.
 • Sofa z wysokim oparciem będzie delikatnie podkreślać, że jest już za nią inny obszar - sypialnia - a jednocześnie nie spowoduje poczucia szczelności, jak solidne przegrody.
 • Ekrany wizualnie sprawiają, że przestrzeń jest nieco mniejsza, ale mają dwie zalety: po pierwsze, mogą być składane i usuwane jako niepotrzebne, a po drugie, same często reprezentują dzieło sztuki.
 • Wąski licznik prętów byłby również świetnym pomysłem: nie będzie stanowił przeszkody dla światła i doskonale rozdzieli biuro i salon lub salon i jadalnię.


zonirovanie-spalni-neskolko-prostih-idej-26-foto-8


zonirovanie-spalni-neskolko-prostih-idej-26-foto-9


zonirovanie-spalni-neskolko-prostih-idej-26-foto-10

Recepcja polega na budowaniu podziału na strefy i kontrastów kolorystycznych między strefami - dotyczy to przede wszystkim materiałów dekoracyjnych (tapety, panele), a także elementów dekoracyjnych we wnętrzu.

 1. Paul Część pokoju, która jest salonem lub biurem, może być wykończona laminatem lub parkietem, ale w części sypialnej lepiej jest umieścić dywan o naturalnym kolorze.
 2. Półka. Za pomocą suchej zabudowy, nad łóżkiem i stolikami nocnymi, możesz stworzyć wielopoziomowy sufit z taśmami LED i pastelowymi odcieniami.
 3. Ściany. W części, w której znajdują się magazyny i pulpity, półki na książki i stojaki na sprzęt wideo i audio, można wykonać „pod cegłą” panele piwnicy lub tynki gipsowe (w stylu loft), tynkować ściany. W części sypialnej pozostaw naturalną tapetę z juty i bambusa, kosztowną włókninę i winyl, tkaninę lub zwykły papier. Schemat kolorów powinien być również inny (przynajmniej minimalnie): w przestrzeni, w której znajduje się łóżko, dominują spokojne odcienie; inne części pokoju można przyciąć jaśniej.


zonirovanie-spalni-neskolko-prostih-idej-26-foto-12


zonirovanie-spalni-neskolko-prostih-idej-26-foto-13


zonirovanie-spalni-neskolko-prostih-idej-26-foto-14

Podział na strefy z dodatkowymi elementami architektonicznymi

Jeśli wielkość mieszkania lub studia (od 18-20 m2) pozwala „ukraść” trochę miejsca, można podzielić go za pomocą konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych. „Chruszczow” jest niestety prawie niemożliwy do zastosowania.

Łuki mogą mieć tradycyjny kształt łuku lub mogą być wykonane z pół-łukami lub stworzone na dowolnym innym elemencie. Gładkość linii zależy od ogólnego projektu, w którym zaprojektowano wnętrze. Gładkie i proste będą dla nowoczesnego, hi-tech, minimalizmu, zaokrąglone - dla klasycyzmu, shebbi-chic, Prowansji. Czasami obszyty zasłonami.

Kolumny - rzadka opcja dla apartamentów. Oczywiście takie kolumny nie są nośnikami, a jedynie wizualnie ograniczają przestrzeń. Można do nich przymocować małe wąskie półki, można na nich zawiesić serię zdjęć, rysunki dla dzieci i małe doniczki. Jaka jest dobra opcja - prawie nie ogranicza przenikania światła do części pokoju, w której nie ma okna. Kolumny można przyciąć panelami lub tapetą.

Podium są zazwyczaj rozmieszczone w miejscu, gdzie będzie łóżko. Jeśli w pokoju zainstalowano podium, nie przewiduje się zmiany aranżacji: na przykład para „biurka komputerowego i krzesła biurowego” nie ma z tym nic wspólnego - to po prostu niebezpieczny pomysł (zwłaszcza dla tych, którzy lubią jeździć na takim krześle).


zonirovanie-spalni-neskolko-prostih-idej-26-foto-16


zonirovanie-spalni-neskolko-prostih-idej-26-foto-17

Podział na strefy stacjonarne

Zwykle montowane przegrody przesuwne wykonane z poliwęglanu lub szkła. Nie mają prawie żadnego wpływu na poziom oświetlenia, ale przestrzeń studia lub pokoju jest wizualnie mała i całkiem poważnie.


zonirovanie-spalni-neskolko-prostih-idej-26-foto-18


zonirovanie-spalni-neskolko-prostih-idej-26-foto-19


zonirovanie-spalni-neskolko-prostih-idej-26-foto-20

Przeznaczenie przez zasłony i zasłony

Ekrany są idealnym wnętrzem, jeśli jego konstrukcja jest zaprojektowana w azjatyckich stylach. Oczywiście, jako meble do mieszkania lub domu, nie mają nic wspólnego z tymi, które można zobaczyć w gabinetach lekarskich, ekrany wewnętrzne najczęściej reprezentują dzieło sztuki. Półprzezroczysty ekran z poliwęglanu profilowanego lub komórkowego jest opcją funkcjonalną, a nie dekoracyjną, ale te, które wyglądają jak chińskie średniowieczne, są tradycyjnie wykonane z grubego papieru lub jedwabiu i są malowane rysunkami. Mogą być dobrym akcentem projektowym.

Wreszcie technika, która prawie nigdy nie jest używana sama: gdy w pokoju lub studiu jest tylko naturalne światło, cały podział na przestrzenie pozostanie „za kulisami”. Jednak oświetlenie jako małe wykończenie stref jest po prostu inteligentną opcją do projektowania wnętrz.

 • Miejsce pracy jest oświetlone lampą biurkową lub lampą podłogową.
 • Kawa lub stolik kawowy jest wyposażony w to samo urządzenie, ale z bardziej miękkim światłem.
 • W strefie, w której czytasz lub robisz robótki, najlepiej powiesić kinkiet.
 • Lampki przyłóżkowe należy umieścić na stolikach nocnych, a jeśli nad łóżkiem znajduje się sufit wielopoziomowy, wklej go taśmą LED. Ta ostatnia technika może być użyta do oświetlenia podium, jeśli znajduje się na nim łóżko.
 • Diody LED nadają się również do narożników, w których znajdują się łóżka dla dzieci.


zonirovanie-spalni-neskolko-prostih-idej-26-foto-23


zonirovanie-spalni-neskolko-prostih-idej-26-foto-24

We wnętrzach, gdzie istnieje podział na strefy, prawie nigdy nie ma „górnego” światła, które jest zwyczajowe dla „Chruszczowa”. Jasne oświetlenie jednej części może zakłócać spokojne intymne ustawienie w innej.

Zasady zagospodarowania przestrzennego

Jeśli okno znajduje się tylko w jednej ze stref (a nawet więcej, jeśli jest małe), lepiej odrzucić wysokie nieprzezroczyste przegrody, w przeciwnym razie sztuczne oświetlenie będzie musiało być używane nawet w ciągu dnia.

Ergonomiczna i po raz kolejny ergonomiczna konstrukcja. Zagospodarowanie przestrzenne odbywa się bardziej z konieczności niż kaprysu (zwłaszcza, jeśli mówimy o małym studiu od 14 do 16-17 m2, w którym jest tylko jedna przestrzeń mieszkalna), co oznacza, że ​​nie ma zbyt wiele miejsca. Jeśli istnieje możliwość zainstalowania rozkładanej sofy lub rozkładanego łóżka, należy z niej skorzystać, to samo dotyczy składanych stolików. W pokojach dziecięcych lepiej jest kupić łóżka piętrowe: koję na górze i łóżko robocze na dole. Stolik nocny może służyć jako stolik kawowy lub stolik kawowy w ciągu dnia - wystarczy wybrać model na kółkach. Jeśli to możliwe, wszystkie meble powinny być tak wąskie, jak to możliwe, a mogą zajmować dużo miejsca w pionie.

Pin
Send
Share
Send
Send