Jak zainstalować zlew w łazience z podstawą, nad pralką lub sam z blatem - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Jak samodzielnie zainstalować różne typy zlewów: główne etapy

Łazienka w mieszkaniu odgrywa znaczącą rolę. Tutaj spędzamy pierwsze minuty po przebudzeniu, a tutaj często jesteśmy wieczorem przed snem. Jak przyjemnie jest wziąć gorący relaksujący prysznic wieczorem lub pobudzić zimną wodę rano, aby poczuć się jak „ogórek” w ciągu dnia! Obok samej łazienki ważnym atrybutem łazienki jest również umywalka. W tym artykule porozmawiamy o tym, jak zainstalować zlew w łazience i zastanowimy się nad najważniejszymi kwestiami, które mogą się pojawić podczas wykonywania tej pracy.

Klasyfikacja skorupy metodą mocowania

Na początek zastanów się, jakie istnieją metody mocowania zlewów. W zależności od tych metod, powłoki są:

 • faktury;
 • wpuszczać;
 • meble;
 • wspornik z postumentem;
 • wzmocniony na ścianie.


Umywalki pierwszego typu są instalowane na blacie, tak że znajdują się nieco powyżej powierzchni. W takich zlewach zasadniczo nie ma otworu na mikser. W przypadku zlewozmywaków górnych zainstalowane są mieszalniki wysokie, które są przymocowane do blatu. Muszle wpuszczane są montowane bezpośrednio w blacie, tak że wystają 10-30 mm ponad powierzchnię. Taki zlew jest instalowany za pomocą specjalnych mocowań.

Umywalki meblowe są dostępne w sprzedaży wraz z krawężnikiem. Zainstaluj taki zlew na blacie. Zlew na cokole nazywany jest również „tulipanem”. W przypadku umywalek wspornikowych cokół zastępuje blat. Ponadto rurociągi maskujące na cokole. Wysokość montażu umywalek na cokole konsoli zależy od osobistych preferencji. I wreszcie, umywalki z mocowaniem na ścianie są instalowane za pomocą śrub lub wkrętów.

Demontaż starego zlewu

Zanim zainstalujesz nowy zlew, musisz usunąć stary. Procedura demontażu starego zlewu jest następująca:

 1. Odkręć mikser.
 2. Odłącz przewód zasilania wodą.
 3. Wyjmij mikser.
 4. Odkręć syfon i wyjmij go. Jeśli syfon wymaga wymiany, należy go odłączyć od rury spustowej.
 5. Zamknij wszystkie otwory korkiem. Jeśli planujesz zainstalować nowy zlew z postumentem, nie jest to konieczne.
 6. Usuń stary zlew.

Instalacja nowego zlewu na ścianie

Przed zainstalowaniem nowego zlewu na ścianie należy zaznaczyć miejsca, w których będą mocowane. Następnie w tych punktach musisz wywiercić otwory i zainstalować w nich elementy mocujące. Następnie możesz naprawić zlew za pomocą śrub. Po zainstalowaniu zlewu można dołączyć syfon. Następnie zainstaluj mikser. Po zainstalowaniu sprzętu należy go podłączyć do pojedynczego systemu, podłączając przewód doprowadzający wodę i rurę spustową. Ostatnim etapem tej procedury jest uszczelnienie połączeń.

Jak zainstalować syfon zlewowy

Syfon to wygięta rura zainstalowana między zlewem a rurą spustową. Syfon ma za zadanie zapobiegać nieprzyjemnym zapachom w łazience. Również śmieci są uwięzione w syfonie i można je usunąć, aby nie dostały się dalej do linii kanalizacyjnej.

Aby samodzielnie zainstalować syfon, potrzebujesz:

 1. Zamontuj studzienkę w dolnej części syfonu, uszczelniając połączenie uszczelką.
 2. Zainstaluj plastikową nakrętkę na rurze odgałęźnej, a następnie stożkową uszczelkę. Ta uszczelka powinna znajdować się kilka centymetrów od krawędzi dyszy.
 3. Podłącz wylot do kolby. Nakrętka musi być skręcona tylko rękami, ale nie narzędziem, które nie pękło.
 4. Podłączyć syfon do rury wylotowej za pomocą nakrętki łączącej. Połączenie musi być zamknięte.
 5. Podłączyć rurę wylotową do wylotu ściekowego za pomocą stożkowej uszczelki.
 6. Zainstaluj siatkę w otworze spustowym zlewu i zamocuj ją za pomocą długiej śruby.
 7. Sprawdź szczelność połączeń. Aby to zrobić, otwórz kran i włącz wodę.

Jak zainstalować zlew z postumentem

Teraz zastanów się, jak zainstalować skorupę tulipana. Aby zainstalować zlew z cokołem własnymi rękami, potrzebujesz następujących narzędzi: perforatora z wiertłem, łączników, kołków, kleju uszczelniającego, klucza, poziomu. W tej procedurze konieczne jest użycie tylko specjalnych narzędzi i urządzeń. Te elementy złączne są odporne na wilgoć. Ponadto ich użycie eliminuje uszkodzenia sprzętu i płytek.

Zlew na cokole jest zwykle instalowany w pewnej odległości od ściany. Procedura instalowania umywalki z postumentem własnymi rękami jest następująca:

 1. Zaznaczamy miejsca, w których zostaną zainstalowane elementy złączne.
 2. Wywierć otwory w tych miejscach.
 3. Zainstalować w wywierconych otworach montażowych.
 4. Zamontuj zlew za pomocą śrub.
 5. Zamontuj syfon.
 6. Zainstaluj mikser.
 7. Łączymy sprzęt z linią wodociągową i rurą kanalizacyjną.
 8. Otwórz kran, dostarcz wodę i sprawdź szczelność połączeń.

Jak zainstalować zlew nad pralką

Zainstalowanie zlewu nad pralką oszczędza miejsce w łazience. Ważne jest, aby rozmiar zlewu był większy niż rozmiar pralki. Jest to konieczne, aby uniknąć wilgoci na maszynie. Sama pralka jest instalowana dopiero po zainstalowaniu zlewu.

Najpierw należy zanotować miejsce montażu mocowań. W tych miejscach należy zamontować wsporniki, aby śruby wystawały 7 mm. Po tym musisz zainstalować zlew. Następnie na tylnej ścianie zlewu i miejscach styku ze wspornikami należy zastosować uszczelniacz silikonowy. Następnie należy zainstalować syfon i podłączyć wąż spustowy pralki z rurą syfonu. Teraz możesz zainstalować mikser. Ostatni etap instalacji zlewu nad pralką - sprawdź szczelność wszystkich połączeń. Aby to zrobić, otwórz kran i podaj wodę do zlewu.

Przydatne wskazówki

Podsumowując, podajemy kilka przydatnych wskazówek, które mogą ci się przydać, jeśli zdecydujesz się zainstalować zlew na własne ręce.