Narrow Kitchen Interior Design, opcje układu z balkonem, wyspą, kontuarem barowym i koją, projekty i pomysły oświetleniowe na małą długą kuchnię - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Zaprojektuj wąską kuchnię (19 zdjęć): stwórz przytulną przestrzeń

Nie każdy może się pochwalić dużą, przestronną i otwartą kuchnią. Powierzchnia metryczna mieszkań i domów jest różna dla każdego, a wielkość kuchni nie zawsze spełnia życzenia właścicieli. Niewątpliwie wąska kuchnia, jak każdy inny wąski pokój, przynosi jej mieszkańcom dyskomfort. Jednak dzięki rozwiązaniom projektowym, umiejętnemu planowaniu i dobrze dobranym meblom z każdej wąskiej kuchni możesz stworzyć prawdziwy raj.

Wady wąskiej kuchni

Wąskiej kuchni nie można uznać za wygodne z kilku powodów:

 • ograniczona przestrzeń pokoju utrudnia poruszanie się w nim;
 • ze względu na ograniczoną przestrzeń niemożliwe jest stworzenie pełnowartościowego, specjalnie zorganizowanego miejsca do spożywania posiłków;
 • w wąskim pokoju nie będziesz huśtał się z aranżacją mebli; kuchnia musi umieścić tylko to, co jest potrzebne: stół, lodówkę, kuchenkę, a nie coś, co jest wygodne i piękne;
 • wąski pokój tworzy psychologiczny dyskomfort: osoba w takim pokoju czuje się ściskana w niewidzialnej ramie.

Oczywiście, wąska kuchnia nikogo nie zadowoli, tak wielu właścicieli mieszkań powiększa materiał kuchenny z balkonu lub spłaszcza mieszkanie, dziurkując i wznosząc ściany. Jednak nie wszystkie apartamenty mogą to zrobić; czasami jest to uważane za ryzykowne. Niemniej jednak istnieje rozwiązanie - rozszerzenie kuchni ze względu na wizualny wzrost. Jak to zrobić - czytaj dalej.Inteligentny układ do wąskich kuchni

Aby wizualnie zwiększyć wąską kuchnię, musisz wykonać właściwy układ. Istnieje kilka opcji tego układu:

 • Planowanie liniowe to układ, w którym jednostka kuchenna jest umieszczona wzdłuż najdłuższej ściany pomieszczenia, a umywalka jest umieszczona między lodówką a kuchenką. Oznacza to, że powinien wizualnie uzyskać jakiś trójkąt.
 • Układ narożny - taki układ kuchni, w którym meble są umieszczone wzdłuż sąsiadujących ścian, nie pozostawiając żadnych luk. Jednocześnie możesz dowolnie organizować przestrzeń jadalną przy oknie, zachowując miejsce na przejście.
 • Układ dwurzędowy jest prawie taki sam jak układ narożny. Tylko wtedy, gdy meble są ustawione tak, że nie ma szczelin, które sąsiadują, wszystko jest oddzielone: ​​wzdłuż jednej ściany, powiedzmy, zestawów słuchawkowych, po drugiej - miejsca do spożywania posiłków.
 • Układ w kształcie litery U - meble są umieszczone na obwodzie, pozostawiając tylko miejsce na przejście. Taki układ wizualnie zwiększy pomieszczenie, ale, niestety, uniemożliwi zorganizowanie jadalni ze względu na ograniczoną przestrzeń, więc musisz zadbać o miejsce na lunch.

Być może jest to znane z dzisiejszych typów układów dla wąskiej kuchni. Wszystkie z nich pozwolą na wizualne rozszerzenie nagrania z pokoju kuchennego. Musisz tylko wybrać to, co lubisz - w której z wymienionych opcji planowania kuchni poczujesz się tak komfortowo, jak to możliwe.

Zestaw do wąskiej kuchni

Pierwszą zasadą dla wąskiej kuchni jest tak mało mebli, jak to tylko możliwe, szczególnie masywne, więc w kuchni trzeba wybrać kompaktowe zestawy słuchawkowe, a mianowicie:

 • Tak zwana „lekka” wersja zestawu słuchawkowego to opcja, która nie ma górnej części. Zamiast obszernych szafek można używać otwartych półek - zaoszczędzi to miejsce i sprawi, że pomieszczenie stanie się wizualnie przestronne;
 • zestawy słuchawkowe z szafami - takie szafki nie zaśmiecają przestrzeni, są idealne do wąskiej kuchni;
 • wszelkiego rodzaju oryginalne projekty: stoły barowe, stoły przesuwne, składane blaty. Wszystko to będzie miało podwójną rolę: powierzchnię roboczą i miejsce do spożywania posiłków.
Wnętrza wąska kuchnia

Wnętrze wąskiej kuchni można łatwo przemyśleć samodzielnie. Oto kilka zaleceń:

Formy lakoniczne, błyszczące powierzchnie odblaskowe, prostota konstrukcji pomogą dodać przestrzeni do pomieszczenia. Jeśli chodzi o kolor, dla wizualnego zwiększenia pokoju lepiej jest wybrać jasne kolory, zwłaszcza biały, niebieski, oliwkowy i beżowy. Plakaty z poziomymi rysunkami, tapetami i innymi rodzajami wystroju również dodadzą przestrzeni do kuchni.

Jeśli chodzi o podłogę, w wąskiej kuchni lepiej jest ułożyć laminat lub płytkę, aby deski (płytki) biegły po przekątnej - pomoże to uzyskać wizualizację objętości.

 • Aby stworzyć iluzję przestrzeni, możesz użyć luster. Można je umieścić w dowolnym miejscu: nad jadalnią, apartamentem, na suficie. Możesz ograniczyć lustro na fasadzie szafki.
 • Szczególną uwagę należy zwrócić na okna. Nie zaleca się wieszania ciężkich zasłon na oknach w wąskiej kuchni. Lepiej jest dawać pierwszeństwo lekkim, płynącym zasłonom, rzymskim zasłonom lub roletom.
 • Naprzeciwko kuchni w wąskiej kuchni musi być coś - półka lub szafka. Pusta ściana będzie wyglądać bardzo nieobecnie.
 • Tapety 3D są idealne do wizualizacji przestrzeni w wąskiej kuchni. Pomogą rozwinąć przestrzeń i przesunąć horyzont.

Jeśli zdecydujesz się powiesić szafki ścienne, należy je zamontować jak najwyżej: wizualnie zwolni to miejsce.

Jeśli sufit w Twojej kuchni jest wysoki, lepiej jest go wytłoczyć lub wypoziomować. Możesz również zastosować podział na strefy i dodać elementy architektoniczne. Jeśli chodzi o kolor sufitu, lepiej jest wyjść z bieli. Maluj w pastelowych kolorach: kremowym lub beżowym. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wnętrze kuchni jest zbudowane na kontraście.

W każdym pomieszczeniu, a zwłaszcza w kuchni, oświetlenie odgrywa ważną rolę. W wąskiej kuchni dobrze nadaje się strefowe oświetlenie - oświetlenie rozrzucone w różnych częściach pokoju. Na przykład jedna lampa lub kinkiet wisi nad stołem jadalnym, a pod szafkami kuchennej jednostki podświetla się kilka lamp. Teoretycznie lampy można zawiesić w dowolnym miejscu, ale ważne jest, aby nie przesadzać: w wąskiej kuchni nie powinno być zbyt dużo światła.

Na podłodze wąskiej kuchni - bez względu na materiał, z którego jest wykonana - pożądane jest umieszczenie prostokątnego wzoru lub ich kombinacji. Działa to również dobrze w przypadku ekspansji kosmicznej.

W wąskiej kuchni powinno być jak najwięcej otwartych półek - tworzą iluzję przestrzeni.

Meble w wąskiej kuchni powinny być trochę, ale wszystkie jej elementy powinny składać się z szafek i szuflad, aby można było w nich umieścić naczynia.

 • Szklane stoły i krzesła z przezroczystymi oparciami mogą być bardzo przydatne w wąskiej kuchni.
 • Jeśli kuchnia jest zbyt wąska i niemożliwe jest zorganizowanie w niej miejsca do spożywania posiłków, najlepiej przenieść jadalnię do salonu. Tam będzie nawet dużo wygodniej i wygodniej zjeść lunch niż w kuchni.
 • Aby uzyskać kilka dodatkowych cali, można zastąpić drzwi kuchenne węższym. Możesz również użyć łuku drzwiowego, aby stworzyć wolne miejsce.
 • Parapet w wąskiej kuchni może być wyposażony w zlew lub powierzchnię roboczą. Oczywiście materiał na układ parapetu powinien być wybrany tak samo, jak wykonany z kuchni.

Aby wyrównać proporcje między szerokością i długością wąskiego pomieszczenia, wystarczy rozłożyć dywan na prosty wzór geometryczny na podłodze.

Sufit napinany i inne konstrukcje montowane lepiej nie używać w wąskiej kuchni. A bez tej ograniczonej przestrzeni wydaje się jeszcze mniej.

Dobrze jest, gdy w wąskiej kuchni jest wiele rozpraszających szczegółów: różne zdjęcia, kwiaty w ozdobnych doniczkach, różne figurki i szkatułki. Wszystkie te małe rzeczy nie tylko dodadzą blasku i stylu, ale także pozwolą odwrócić uwagę od wąskiego rozmiaru kuchni.

W wąskiej kuchni lepiej jest użyć stołu o wydłużonym prostokątnym kształcie, a krzesła mogą zastąpić ławki - to zarówno oszczędność miejsca, jak i element stylu.

Niektórzy właściciele mieszkań, w celu zwiększenia wielkości kuchni, decydują się na wyburzenie ściany oddzielającej ją od innego pokoju. Okazuje się bardzo miły i wygodny, ale tylko takie działania muszą być skoordynowane z WIT.