Jak malować piankę, cokół, bagietkę, litery lub okapy - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Jak malować produkty piankowe: sposoby i wskazówki

Obecnie, podczas wykończania pomieszczeń, często używa się tak wygodnego, lekkiego i niedrogiego materiału jak piankowy plastik. Wykonane są z niego gzymsy, różne elementy, bagietki, ramki do zdjęć, listwy przypodłogowe, segmenty płyt sufitowych, różne detale dekoracyjne, takie jak duże litery wewnętrzne. Ponieważ naturalny kolor pianki jest biały, często konieczne jest jej pokolorowanie. Artykuł mówi, jak malować piankę w domu.

Dlaczego piana do malowania?

Ponieważ naturalny kolor pianki jest biały, w zwykłej formie pasuje do bardzo ograniczonych wnętrz. Prawdopodobnie tylko w tych, które są urządzone w miejskim, nowoczesnym stylu. Jednakże, ponieważ pianka jest materiałem, który ma znaczące zalety ze względu na wygodę, lekkość i praktyczność, nie należy go pozbawiać innego wnętrza. W większości przypadków konieczne jest, aby materiał został pomalowany - tak aby najlepiej pasował do projektu pomieszczenia.

Ponadto sama pianka nie jest bardzo mocnym materiałem. Aby uczynić go bardziej odpornym na warunki zewnętrzne, w tym wysoką wilgotność, najlepiej go pomalować. Warstwa farby służy jako ochrona delikatnych płytek, gzymsu lub bagietki, uchroni je przed zewnętrznymi działaniami niepożądanymi.

Często niezabezpieczona „goła” piana może żółknąć, boi się również mokrych pomieszczeń, dlatego malowanie płyty sufitowej z pianki, podobnie jak inne części wewnętrzne z tego materiału, jest w większości przypadków najlepszym rozwiązaniem. Dzięki temu materiał będzie trwał znacznie dłużej.

Jednak w przypadku cokołów piankowych, jak w przypadku, gdy są one wykonane z drewna, malowanie jest czasem jedynym sposobem na uzyskanie solidnego wyglądu. Często po zamontowaniu listew przypodłogowych powstają brzydkie połączenia. Można je usunąć tylko kitem, a następnie malować na całym obwodzie.

Wymagania jakościowe

Polyfoam - wspaniały materiał, który jest powszechnie stosowany do budowy i dekoracji budynków. Także elementy: litery z tworzywa piankowego, detale z płytek, gzymsy są używane w dekoracji wnętrz. Jest to niedrogi i praktyczny materiał, łatwy i wygodny w przetwarzaniu. Często płyty z pianki są wykonane z płyt sufitowych, które po instalacji są w stanie zadowolić oko i służyć bezbłędnie przez długi czas.

Dekoracja pianki nadaje pomieszczeniu czysty i estetyczny wygląd w krótkim czasie. Co więcej, takie wykończenie jest niedrogie, a praca może być wykonana niezależnie: aby pomalować cokół sufitowy z piankowego tworzywa sztucznego, nie trzeba zapraszać wynajętego specjalisty-finishera.

Jakie cechy powinny spełniać pianka, aby można ją było bezpiecznie pomalować.

Cokoły piankowe, elementy kafelkowe, litery, gzyms lub bagietka muszą być wykonane z materiału o wysokim stopniu odporności na wilgoć. W przeciwnym razie pianka nie będzie w stanie wytrzymać zabarwienia.

Co najważniejsze, gęsta pianka nadaje się do malowania, co nie jest łatwe do złamania. Luźny, porowaty materiał nie nadaje się do tego celu.

Piana musi być odporna na chemikalia i nie bać się uszkodzeń mechanicznych. Czasami do malowania cokołu lub sufitu wymagane jest użycie farby zawierającej agresywne składniki. Konieczne jest, aby materiał przetrwał.

Wybór farby

Na jakiej strukturze malowania się zatrzymać - rozważymy to ważne pytanie.

Doskonałym rozwiązaniem do obróbki elementów piankowych będzie wybór farby wodnej lub akrylowej. Są bezwonne, trwałe, doskonale „zachowują się” podczas pracy, mają dużą i piękną paletę odcieni. Rozważmy bardziej szczegółowo ich zalety i wady.

Wodna farba emulsyjna

Jest bezwonny, co oznacza, że ​​może być używany w pomieszczeniach nawet w zimie przy zamkniętych oknach. Lakierowana kompozycja na bazie wody ma doskonałą przepuszczalność pary, co oznacza, że ​​piankowy cokół lub krawężnik nie zakłóca normalnej wymiany wilgoci w pomieszczeniu. Farba jest prosta w użyciu i ma niedrogi koszt.

Jeśli chodzi o niedociągnięcia, aby przetworzyć piankę tą farbą, ta ostatnia musi być bardzo wodoodporna i gęsta. W przeciwnym razie nie wytrzyma skutków kompozycji na bazie wody, ale jeśli zastanawiasz się, jak pomalować cokół, farba na bazie wody jest w porządku.

Akryl

Ta opcja jest wygodna, ponieważ farba akrylowa może być używana w każdych warunkach zewnętrznych - nawet w zakurzonym, wilgotnym lub zimnym pomieszczeniu. Farba akrylowa nie boi się takich warunków, zachowując wszystkie swoje właściwości techniczne i dekoracyjne. Potrafi zakrywać i segmentować płyty sufitowe oraz elegancką dekoracyjną bagietkę.

Łatwo jest używać farby, nie ma zapachu, ma szeroki zakres odcieni. Za pomocą schematów kolorów można również tworzyć własne kolory, osiągając pożądany efekt.

Wady akrylowej kompozycji barwiącej można przypisać raczej drogiej cenie, niezbyt wysokiej trwałości i trwałości.

Wskazówki

Jeśli chcesz malować ozdobne drobiazgi z pianki, do tego celu najlepiej nadają się zwykłe gwasze artystyczne i te same pędzle ze sklepu biurowego.

Aby pomalować cokół lub gzymsy, lepiej użyć farby na bazie wody. Ale do pracy na zewnątrz z pianką lepiej pasują kompozycje akrylowe.

Jak malować

Kilka przydatnych wskazówek dotyczących nakładania farby na elementy piankowe.

Pierwszym krokiem jest oczyszczenie powierzchni z kurzu, brudu i innych zanieczyszczeń. Należy to robić tylko suchą szmatką, nie należy używać czyszczenia na mokro.

Dokładnie wymieszaj farbę, doprowadzając ją do jednolitego stanu - w tym przypadku nie będzie przejść kolorów i plam na gotowym produkcie.

W razie potrzeby można użyć specjalnego rozpuszczalnika odpowiedniego dla tego typu farby. Należy jednak zachować ostrożność - nie każda pianka może wytrzymać agresywne działanie rozpuszczalników. Pianki nie można zabarwić tymi kompozycjami, które zawierają rozpuszczalniki organiczne: aceton, octan, toluen.

W procesie barwienia konieczne jest prowadzenie pędzlem w jednym kierunku - w ten sposób nie będzie plam na piance. Nałóż farbę na piankę od góry do dołu - pozwoli to uniknąć pojawienia się brzydkich smug.

Jeśli detale są obszerne i mają dużą powierzchnię, na przykład litery z piankowego tworzywa sztucznego, lepiej pomalować je pistoletem natryskowym. To urządzenie jest wygodne w użyciu, gdy piankowa część płytki, litery lub bagietka ma dużo wystroju, loki i inne skomplikowane elementy, które nie są wygodne do malowania zwykłym pędzlem.

Jeśli chcesz uzyskać jasny i głęboki kolor, po wysuszeniu pierwszej warstwy możesz malować raz lub więcej razy.