Projekt i dekoracja niszy w ścianie w salonie, kuchni, łazience i pokoju dziecięcym, pomysły urządzeń niszowych z akwarium, TV, kominek i łuk, piękne oświetlenie i dekoracja niszowa - Dom i styl - 2019
Dom i styl

Robienie niszy w ścianie (61 zdjęć): opcje dekoracji wnętrz

W nowoczesnym wnętrzu nisza w ścianie stała się głównym nurtem. Często takie pogłębienie można znaleźć w nowych budynkach, ponieważ przewiduje się je na etapie projektowania. Jeśli w twoim mieszkaniu nie ma niszy, możesz zrobić to sam.Nisza z płyt kartonowo-gipsowych doskonale wpasuje się w wnętrze każdego pomieszczenia. Pomoże to ukryć wady ścian. Wnęka może być pionowa lub pozioma. To zależy od układu pomieszczenia. W przypadku krótkich ścian lepiej jest ustawić je poziomo, aby wizualnie je wydłużyć. W tym otwarciu telewizor będzie wyglądał świetnie. Na długiej ścianie projektanci zalecają pionową łukową niszę, aby wizualnie zwiększyć wysokość pomieszczenia.

Lot fantazji podczas tworzenia nisz własnymi rękami nie jest niczym ograniczony. Mogą być wykonane w formie łuku, ozdobione oświetleniem LED. Do wykończeń niszowych istnieje wiele rozwiązań. Wykonanie niszy w ścianie nie wymaga specjalnych wydatków.


Jak zrobić niszę własnymi rękami

Nie przechodź do niszy urządzenia, nie myśląc wcześniej o wszystkich szczegółach. Zbadaj ściany, aby określić, gdzie chcesz wykonać wcięcie. Zaznacz zewnętrzne wymiary przyszłej niszy na ścianie, używając ołówka i poziomu. Wykonaj rysunek lub nawet rysunek, w którym zostaną wskazane wymiary. Zastanów się, jaki będzie funkcjonalny cel niszy, czy jest prosty, czy łukowy. Pomyśl o tym, jak zrobisz oświetlenie. Wybierz materiały i narzędzia. Z wyprzedzeniem kup wszystkie niezbędne produkty. Wykonujesz więc pracę szybko i bez przeróbek.Instalacja przewodników niszowych

Zaznacz zewnętrzne wymiary przyszłej wnęki na ścianie za pomocą ołówka i poziomu. Zrób najbardziej szczegółowy znacznik. Przymocuj prowadnice do ściany za pomocą kołków rozporowych i połącz je ze sobą za pomocą wkrętów samogwintujących lub za pomocą podajnika grabi.

Następnie utwórz wolumen niszowy. Prostopadle do ściany, zainstaluj poprzeczki, ich długość określi szerokość konstrukcji. Odległość między poprzeczkami nie może przekraczać 0,5 m. Jeśli wnęka w ścianie znajduje się pod sufitem, przymocuj górne belki poprzeczne do sufitu, a dolne do podłogi.

Po zainstalowaniu prowadnic wsuń okablowanie do wnęki, aby utworzyć podświetlenie.


Montaż ramy suchej zabudowy

Płyta gipsowo-kartonowa (płyta gipsowo-kartonowa) jest najpopularniejszym materiałem na urządzenia niszowe, jest łatwa do cięcia, zginania i mocowania, dlatego niszę w formie łuku często wykonuje się z tego materiału. Jednak nie jest konieczne używanie płyt kartonowo-gipsowych, jeśli chcesz, możesz zrobić niszę ze sklejki lub płyt pilśniowych, jak również innych materiałów budowlanych.

Podczas tynkowania wnęki należy zmierzyć wymiary każdej sekcji, oznaczyć je na HL i wyciąć ostrym nożem.


Technologia działa w następujący sposób:

  • Połóż arkusz suchej zabudowy na płaskiej powierzchni;
  • Przymocuj metalową linijkę do linii cięcia i odetnij warstwę kartonu nożem;
  • odciąć krawędź stołu;
  • kliknij krawędź, aby arkusz pękł wzdłuż linii;
  • przeciąć dolną warstwę kartonu.

Płyty suchej zabudowy powinny być możliwie jak najbardziej gładkie. Podczas pracy z płytami gipsowo-kartonowymi należy przewietrzyć pomieszczenie, aby chronić układ oddechowy przed kurzem. Możesz użyć respiratora i gogli.

Dokręć gotowe arkusze wzdłuż wewnętrznego i zewnętrznego obwodu za pomocą śrubokręta i śrub do ramy. Wkręty wkręca się w płytę gipsowo-kartonową na głębokość 5 mm. Zakończ gotową niszę i zalej ją wysokiej jakości podkładem. Jeśli masz zamiar go pomalować, szpachlować całą powierzchnię, a nie tylko połączenia, w przeciwnym razie po pomalowaniu nisza będzie miała inny kolor.


Projekt niszowy

Konstrukcja niszy w ścianie jest ważną decyzją dla nowoczesnego wnętrza. Wygląda bardzo ładnie w ścianie wnęki mieszkania w formie łuku. Wykończenie i podkreślenie rowków może być również bardzo zróżnicowane.

W korytarzu

Lepiej jest zaaranżować dekoracyjne nisze w korytarzu w najbardziej widocznym miejscu, gdzie widok stoi przy wejściu. Będzie bardzo pięknie patrzeć na to duże akwarium z oświetleniem LED. Jeśli podjąłeś taką decyzję, lepiej jest kupić akwarium przed ułożeniem wnęki, ponieważ kilka milimetrów może nie pozwolić spełnić marzeń. Jeśli zdecydujesz się umieścić akwarium na półkach, pamiętaj, że muszą być trwałe. Wnęka na korytarzu pozwoli ci zrobić to w tym małym pokoju bez mebli.W salonie

Przeznaczenie wnęk w salonie jest zróżnicowane, więc projekt wnęki w ścianie nie wydaje ci się trudny. Można w nim zainstalować akwarium, urządzić elementy dekoracyjne, telewizor i różne urządzenia audio. Dla krasnoludków będzie świetnym miejscem do zorganizowania wystawy ich prac. Kominki w salonie są teraz w modzie. Jeśli powierzchnia pomieszczenia nie pozwala na zainstalowanie prawdziwego kominka, można wykonać małą niszę w postaci łuku dla modelu elektrycznego. W małym mieszkaniu można wykorzystać wnękę jako meble do zabudowy.


Tworząc niszę w salonie postępuj zgodnie z zasadami:

  • dekoracyjne nisze są niezbędne jako element korygujący w pomieszczeniach z wadami układu, które muszą być ukryte;
  • Szanuj proporcje kolorowego wykończenia. Kolor niszy nie powinien być ciemniejszy niż ściany salonu;
  • używając powłok o różnych teksturach, upewnij się, że są one kompatybilne.

Łukowate nisze w ścianie małego mieszkania same w sobie mogą stać się wystrojem wnętrza, który nadaje pomieszczeniu nowoczesny wygląd, ponieważ jest to specjalna przestrzeń, która, respektując podstawowe zasady, znakomicie ozdabia wystrój salonu.


W sypialni

W sypialni niszę w ścianie można wykonać obok okna, w szafie lub nad łóżkiem. Świetny pomysł na małą sypialnię - półkolistą niszę w ścianie na łóżko. Zazwyczaj jest on wykonany w formie łuku na czele łóżka. Pomysły projektowe mogą być bardzo zróżnicowane. Nisza jest bardzo praktyczna i znajduje się naprzeciwko łóżka, można w niej zainstalować telewizor.

W ścianie niszy sypialni może pełnić funkcję szafy. Aby to zrobić, możesz zainstalować go na otworze drzwiowym. Jeśli nisza w sypialni jest duża, możesz zrobić to pod garderobą. Niektórzy właściciele wyposażają bibliotekę w zakamarki ściany sypialni.W pokoju dziecięcym

Wnęka w ścianie pokoju dziecięcego to świetny pomysł na mały pokój. Z niego można usunąć wszystkie nieporęczne meble - to spodoba się małym właścicielom pokoju dziecięcego. Projektanci oferują różnorodne pomysły na dekorację i funkcjonalność takich wnęk w przedszkolu.

W niszy można całkowicie położyć łóżko lub zagłówek. Można w nim zrobić pięknie zdobione półki, na których można rozłożyć zabawki w pokoju dziecięcym, umieścić akwarium lub telewizor. Piękny design i odpowiednie oświetlenie sprawią, że taki kącik dla dzieci będzie przytulny.W łazience

Nisza w łazience jest najczęstsza, ponieważ jej urządzenie pomaga pozbyć się nadmiaru mebli w łazience, co szybko pogarsza się z wilgoci. Możesz umieścić wnękę w ścianie w dowolnej części łazienki.

Często używana jest nisza łazienkowa:

  • jako półki na detergenty i inne akcesoria;
  • na pralkę.

Jeśli łącząc łazienkę z toaletą, pojawi się między nimi mur z cegły, możesz po prostu wyjąć kilka cegieł z przegrody, zrobić drzwi i ukryć za nimi lady. Taka nisza w ścianie z cegły będzie wyglądać bardzo oryginalnie. Zainstalowane lampy w niszy łazienkowej sprawią, że projekt niszy w ścianie będzie bardziej spektakularny.

W kuchni

Nisza w ścianie kuchennej to nie tylko niezwykła kompozycja, ale także funkcjonalny detal architektoniczny. Kreatywne i nowoczesne rozwiązanie - nisza kuchenna. Kuchnia nie jest oddzielona ścianami ze wszystkich stron, ale znajduje się w salonie. To rozwiązanie jest szczególnie ważne w przypadku małych mieszkań, ponieważ oszczędza miejsce w domu.

Często w niszy w ścianie kuchni robią półki. To, co dokładnie się na nich znajdzie, zależy od rozmiaru i lokalizacji. Na takich półkach można umieścić naczynia, rośliny doniczkowe, telewizor, przedmioty dekoracyjne lub obrazy. Idealny do kominka w kuchni. Mogą być dostarczane kominki z paleniskiem lub fałszywymi kominkami.

Pomysły projektowe na nisze się nie liczą. Mają nie tylko walor estetyczny, ale także praktyczny.