Sufit Caisson z litego drewna, płyt gipsowo-kartonowych, paneli Mdf i poliuretanu, nowoczesna opcja zawieszania - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Sufit kesonowy: rodzaje i metody instalacji (30 zdjęć)

Pin
Send
Share
Send
Send


Począwszy od starożytnych zabytków architektonicznych, sufity kasetonowe we wnętrzu przeszły długą drogę ewolucyjną i zajęły niszę w nowoczesnych rozwiązaniach projektowych. I chociaż konstrukcja obszarów sufitowych z kasetonami straciła swoją pierwotną funkcję (odciążenie podłóg), nabrała nowego urodzenia w postaci ozdobnych obrazów.


kessonnij-potolok-vidi-i-sposobi-montazha-30-foto-2


kessonnij-potolok-vidi-i-sposobi-montazha-30-foto-3

Tworzenie zakopanych odcinków regularnych kształtów geometrycznych w postaci kwadratów, sześcio- i ośmiokątów, rombów jest tradycyjnie uważane za klasyczne przy projektowaniu sufitów kasetonowych. Przyjmuje się, że położenie kesonów lub, jak nazywają się luki, w wersji klasycznej są ścisłe, równomiernie rozmieszczone. Wraz z klasycznymi modyfikacjami rozpowszechnione są różne interpretacje w tworzeniu i kształtowaniu kesonów.


kessonnij-potolok-vidi-i-sposobi-montazha-30-foto-5


kessonnij-potolok-vidi-i-sposobi-montazha-30-foto-6


kessonnij-potolok-vidi-i-sposobi-montazha-30-foto-7

Przy wyborze dowolnego miejsca i sposobu kształtowania zakopanych i podwyższonych odcinków, taki sufit ma wiele zalet:

  • estetyczny i w czymś nawet wspaniałym. Projekt, stworzony przez naprzemienne belki i rowki, pasuje łatwo do wnętrz zarówno domów wiejskich, jak i miejskich mieszkań. Przestrzeń interglobe jednocześnie pozostawia projektantom pełną swobodę wyboru opcji wykończenia;
  • daje pomieszczeniu, oprócz właściwości dekoracyjnych, doskonałą jakość akustyczną. Zmiana obszarów zakopanych i podniesionych przyczynia się do stworzenia optymalnych warunków tłumienia drgań powietrza;
  • możliwość zastosowania do formowania wiązek różnych materiałów naturalnych. Szczeliny między kasetami mogą być wykonane z płyt kartonowo-gipsowych, drewna, modułów poliuretanowych, materiałów MDF, a nawet grubych gatunków kartonu;
  • przestrzeń utworzona pod belkami może być wykorzystana do układania linii elektrycznych i komunikacyjnych, rurociągów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych;
  • niezrównane możliwości stworzenia lekkiego projektu pomieszczenia. Stopniowa konstrukcja pozwala na zainstalowanie wbudowanych i napowietrznych urządzeń oświetleniowych, które mogą nie tylko podkreślać elementy dekoracyjne i wykończeniowe sufitu, ale także tworzyć miękką atmosferę światła całego pomieszczenia;
  • trwałość konstrukcji. Na przykład kasetonowe dębowe sufity mogą służyć przez dziesięciolecia, uzyskując dodatkowe walory dekoracyjne i trwałość.

Oczywiste jest, że obecność takiej listy korzyści tworzy pewną listę niedociągnięć, z których najważniejsze to złożoność układu i komponent o wysokim budżecie. Warunkową wadą jest ograniczona możliwość instalacji w pomieszczeniach z niskimi sufitami sufitowymi.


kessonnij-potolok-vidi-i-sposobi-montazha-30-foto-8


kessonnij-potolok-vidi-i-sposobi-montazha-30-foto-9


kessonnij-potolok-vidi-i-sposobi-montazha-30-foto-10

Materiały do ​​sufitów kasetonowych

Konstrukcja i różnorodność materiałów dostępnych na rynku daje mistrzom możliwość wykonywania sufitów kasetonowych, które mogą być ograniczone tylko przez fantazyjne, fantazyjne i niedrogie możliwości finansowe.


kessonnij-potolok-vidi-i-sposobi-montazha-30-foto-12


kessonnij-potolok-vidi-i-sposobi-montazha-30-foto-13


kessonnij-potolok-vidi-i-sposobi-montazha-30-foto-14

Najdroższe i najtrudniejsze do zainstalowania są stropy kasetonowe wykonane z drewna. Tłumaczy się to kosztem użytecznych gatunków drzew i ich złożonością w porównaniu z innymi materiałami, procesami znakowania i instalacji.


kessonnij-potolok-vidi-i-sposobi-montazha-30-foto-20


kessonnij-potolok-vidi-i-sposobi-montazha-30-foto-21


kessonnij-potolok-vidi-i-sposobi-montazha-30-foto-22

Płyt gipsowo-kartonowych jest jednym z najbardziej popularnych materiałów do dekoracji wnętrz. Naturalnie konstrukcje dekompresyjne nie są kompletne bez ich użycia. Być może podwójne użycie płyt gipsowo-kartonowych podczas instalacji. Po pierwsze, sufit podwieszany gipsowy może służyć jako podstawa do klejenia elementów tworzących kesony. Inną opcją jest użycie GVL zarówno jako podstawy, jak i materiału formującego belki.


kessonnij-potolok-vidi-i-sposobi-montazha-30-foto-23


kessonnij-potolok-vidi-i-sposobi-montazha-30-foto-24

Sufit kasetonowy z płyt gipsowo-kartonowych ma wiele korzystnych czynników:

  • materiał łatwo dopasowuje się do każdego, nawet ograniczonego budżetu, ze względu na niską cenę;
  • GVL jest łatwo przetwarzany, może być podstawą szerokiej gamy materiałów dekoracyjnych;
  • cechy konstrukcyjne płyt gipsowo-kartonowych pozwalają na dodatkowe środki izolacji cieplnej i dźwiękowej;
  • Właściwości ekologiczne i ognioodporne materiałów z płyt gipsowych nie podlegają wątpliwości.

Wśród niedociągnięć są znaczne. Projekty płyt gipsowo-kartonowych obejmują tworzenie masowych ram. Czynnik ten nie pozwala na tworzenie sufitów kasetonowych z płyt kartonowo-gipsowych w pomieszczeniach o niskim rozmieszczeniu podłóg. Materiał ma znaną kruchość, a jego konstrukcja wymaga ostrożności podczas serwisowania i przeprowadzania czynności czyszczących. W pomieszczeniach o wysokiej wilgotności możliwe jest używanie marek o podwyższonej charakterystyce odporności na wilgoć.

Opcje sufitów poliuretanowych


kessonnij-potolok-vidi-i-sposobi-montazha-30-foto-25


kessonnij-potolok-vidi-i-sposobi-montazha-30-foto.png">

Aktywne wprowadzenie do stosowania sufitów kasetonowych zapoczątkowało powstawanie nowych materiałów do ich aranżacji. Dowodem tego są poliuretanowe sufity kesonowe. Standardowy moduł poliuretanowy jest prawie idealny do samokonstruujących kasetonów w każdym pomieszczeniu. Moduły są lekkie, łatwo przetwarzane i montowane do pokrycia sufitowego za pomocą dostępnych związków.

Pin
Send
Share
Send
Send