Kuchnia z podświetleniem LED, stół i fartuch, sufitowa i stołowa taśma LED, oświetlenie obszaru roboczego - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Wyróżnienie w kuchni: najlepsze pomysły na projekt (68 zdjęć)

Dobre oświetlenie kuchni jest warunkiem wstępnym do gotowania pysznego jedzenia i dobrego samopoczucia gospodyni domowej. Istnieje wiele sposobów, aby skutecznie i stylowo udekorować zestaw kuchenny.

Odpowiednie oświetlenie jest ważne nie tylko pod względem wzornictwa, ale także ludzkiego zdrowia. Umieszczanie jasnych świateł w obszarze roboczym kuchni zmniejsza obciążenie wzroku, serca i układu nerwowego, podczas zabawy ze światłami, używanie lamp o różnych kolorach pomaga podnieść nastrój.


Rodzaje świateł i cechy montażowe

Najczęściej używane są trzy rodzaje oświetlenia obszaru roboczego kuchni:

  • Zewnętrzne lub wbudowane oświetlenie fluorescencyjne.
  • Taśmy lub rurki z diodami LED.
  • Reflektory o różnych wzorach.

Każde z rodzajów oświetlenia ma swoje zalety i może być stosowane w różnych wariantach. W niektórych przypadkach najbardziej korzystne wyglądają światła zespolone lub dekoracyjne.

Po zapoznaniu się z funkcjami każdego rodzaju oświetlenia łatwiej jest dokonać właściwego wyboru, który nie musi być zawiedziony.
Świetlówki do oświetlenia kuchni
Strefa gotowania w kuchni jest często oświetlona lampami fluorescencyjnymi. Są łatwe w instalacji i łatwe w obsłudze, a jednocześnie tanie i niskie zużycie energii. Lampy fluorescencyjne działają przez długi czas, bez konieczności wymiany. Oświetlenie zestawu kuchennego z lamp luminescencyjnych będzie wyglądało korzystnie w każdym wnętrzu.Nietypowe lampy z różnymi elementami oświetleniowymi są drogie i zazwyczaj wykonywane na zamówienie. Natomiast zwykłe lampy fluorescencyjne można znaleźć w każdym sklepie z materiałami budowlanymi i artykułami gospodarstwa domowego w różnych cenach. W zestawie z lampą znajduje się materiał mocujący, za pomocą którego lampy są przymocowane do powierzchni szafek kuchennych.
Należy jednak zauważyć, że instalacja takiej lampy wymaga miejsca na szafce, w której zamocowana jest listwa. Jeśli deski nie ma lub nie można znaleźć dla niej miejsca, należy użyć innej opcji: zakup opraw specjalnie zaprojektowanych do oświetlenia kuchni. Są one przeznaczone do przymocowania do blatu i będą świetnie wyglądać w połączeniu z meblami kuchennymi.

Instalacja lamp fluorescencyjnych wymaga innego podejścia, w zależności od typu lampy.

Lampy sufitowe są łatwe w instalacji. Mocują się do powierzchni i łączą się z zasilaniem. Instalacja wbudowanej lampy jest znacznie trudniejsza: wymagane jest przygotowanie miejsca, w którym można umieścić lampy. Najczęściej takie miejsce powinno być zapewnione z wyprzedzeniem przy wyborze szafek. Po zainstalowaniu osprzętu otwór jest zamykany matowym szkłem.

Podświetlenie LED
Lampy LED są szeroko stosowane i są szeroko stosowane do oświetlenia mebli kuchennych ze względu na wygodną instalację i duży wybór kolorów. Wykorzystują nie tylko zwykłe oświetlenie, ale także lampy z elementami dekoracyjnymi, dzięki którym w kuchni można nadać niezwykły, stylowy wygląd.

Główna zaleta podświetlenia diodami LED - tryby można przełączać dowolnie i zmieniać zimny biały blask na ciepły żółty. Można również wybrać inne kolory.


Instalacja podświetlenia LED jest prosta - wystarczy przykleić ją na dwustronnej taśmie samoprzylepnej na spodzie blatu lub pod szafkami ściennymi. Często taśma LED jest przymocowana na spodzie szuflad kuchennych do przechowywania sztućców i naczyń.

Taśmy LED mogą mieć różny stopień mocy - słabe i mocne, w zależności od tego odgrywają rolę oświetlenia podstawowego lub wtórnego.

Aby podłączyć taśmę do sieci, musisz kupić specjalny sterownik. Jest on również sprzedawany w sklepach i supermarketach dla domu.

Oświetlenie LED urządzenia kuchennego to praktyczne rozwiązanie do umieszczenia dowolnego rozmiaru, niezależnie od wybranego stylu.


Zalety oświetlenia LED:

  • Trwałość;
  • Wydajność;
  • Włącz prędkość.

Główną wadą taśmy LED jest brak ochrony przed brudem, kurzem i wodą. Aby zmyć zanieczyszczenia, konieczne może być usunięcie taśmy i przyklejenie jej. Szczególnie podatny na zanieczyszczenie taśmą, stosowany jako podświetlany fartuch kuchenny.

Reflektory


Światła pod szafkami kuchennymi można wykonać za pomocą reflektorów. W sklepach można spotkać reflektory halogenowe, które są bardzo popularne. Światło lamp halogenowych jest bliskie spektrum kolorów do światła słonecznego. Do pokoju kuchennego z punktowymi lub górnymi uchwytami.

Aby jak najlepiej oświetlić kuchnię, zaleca się zachowanie pewnej odległości między lampami, co najmniej 40 cm. Bliskie położenie może spowodować zbyt jasne oświetlenie. Lampy wiszące mogą znajdować się na dole szafek wiszących lub na blacie, w wizjerze.

Do kuchni częściej używane są lampy sufitowe. Aby zainstalować oprawę wpuszczaną, należy wykonać wgłębienie w dolnej części szafek ściennych o średnicy co najmniej 20 mm. Reflektory doskonale nadają się do głównego oświetlenia obszaru roboczego.

Zintegrowane oświetlenie obszaru roboczego kuchni

Pomimo faktu, że producenci oferują duży wybór lamp, wybór oświetlenia dla różnych obszarów roboczych kuchni jest dość problematyczny. Kuchnia to miejsce, w którym można nie tylko gotować, ale także odpoczywać, rozmawiać z gośćmi, a nawet zjeść lunch. Jednopoziomowe oświetlenie może być niewygodne.

W kuchni zaleca się wybór złożonego oświetlenia dla różnych obszarów roboczych, a także oświetlenie z elementami dekoracyjnymi.

Stół kuchenny z oświetleniem, mający elementy dekoracyjne, będzie wyglądał niecodziennie i nadawał pomieszczeniu określony styl, ozdobił go. Do oświetlenia dekoracyjnego za pomocą reflektorów lub lamp - LED i świetlówek.

Dekoracyjne światła

Zastosowanie lamp z elementami dekoracyjnymi pozwala ozdobić kuchnię. Rury LED w postaci rur lub wstążek są przymocowane do spodu jednostki kuchennej nad blatem lub wzdłuż krawędzi fartucha. Również do dekoracji można stosować lampy fluorescencyjne.

Istnieje możliwość umieszczenia lamp ozdobnych nie tylko w głównym obszarze roboczym, ale także w dolnej części szaf, na suficie, na lustrach i ramach obrazowych, na panelu za barem, w okapach i wnękach.

Do wystroju kuchni są doskonałe lampy, wykonane w stylu tematycznym: w postaci talerzy, czajników, samowarów. Również w sprzedaży można znaleźć wiszące lampy w postaci łyżek, kubków lub nawet butelek wina.

Wybierając lampy dekoracyjne, należy preferować oprawy wykonane z grubego, trwałego szkła. Takie lampy muszą być nie tylko łatwe do mycia, ale także wytrzymywać obciążenie, na przykład, gdy naczynia spadną na nie.

Umieszczanie świateł w miejscach pracy w kuchni

Rozważając projekt kuchni i wybierając lampy, konieczne jest podzielenie pokoju na kilka stref: strefę rekreacyjną, miejsce do pracy i miejsce do przechowywania. Strefa gotowania powinna być jaśniejsza.

Tak więc najpotężniejsze lampy muszą być umieszczone nad kuchenką gazową lub elektryczną, biurkiem i umywalką. W tych obszarach wzrok i uwaga podczas gotowania są silniejsze, a brak oświetlenia może prowadzić do tragicznych konsekwencji.

Oświetlenie szaf jest nie mniej ważne niż oświetlenie obszaru roboczego. Aby oświetlić zestaw słuchawkowy, należy również wybrać jasne lampy, mogą być one używane jako główne lub dodatkowe oświetlenie obszaru roboczego.

W obszarze rekreacji i przechowywania najlepszą opcją oświetlenia jest oświetlenie dekoracyjne. W zależności od projektu kuchni i umiejscowienia mebli, takie oświetlenie można umieścić na drzwiach szklanych szafek z matowym szkłem, nad górnymi szafkami lub pod sufitem, poniżej dolnych szafek (to światło będzie słabe i nadadzą miękkości oświetleniu); jeśli blat jest przezroczysty, może być oświetlony od wewnątrz.

Oświetlenie za pomocą lamp LED lub świetlówek, a także za pomocą lamp punktowych i dekoracyjnych, sprawi, że kuchnia stanie się miejscem do gotowania i gotowania oraz nada pomieszczeniu wyjątkowy styl.