Cineraria ojczyzny, gatunki i pielęgnacja roślin w warunkach domowych - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Cineraria we wnętrzu: cechy opieki (24 zdjęcia)

Cyneraria to wspaniała roślina, którą można rozcieńczyć w domu. Roślina ta pochodzi z rodzaju Astrovyhs (Compositae). Rodzaje cynerarii są bardzo zróżnicowane. W swym pięknie ten kwiat nie jest porównywalny z żadnym innym tego rodzaju. Przedstawiciele tej rodziny są dziś około pięćdziesięciu gatunków. W tym artykule opiszę szczegółowo, jak dbać o tę roślinę, jak ją sadzić, jak ją uprawiać i wiele więcej.

Krótki opis zakładu

Cyneraria to roślina zielna rosnąca na Madagaskarze. W domu cyneraria pokojowe zwane Cineraria cruenta (krwawe) są dobre. Wysokość tej rośliny wynosi od trzydziestu do dziewięćdziesięciu centymetrów. Liście są duże, owalne, łodygi obniżone i silnie rozgałęzione. Kwiatostany mają inny kolor: czerwony, biały, fioletowy, żółty i tak dalej. Kwitnienie rozpoczyna się od czerwca do mrozu. Nikt nie może konkurować z tym kwiatem w jego pięknie, jest niezwykły i wygląda bardzo pięknie w każdym wnętrzu, co jest ważne. Roślina ta jest przeznaczona dla prawdziwych koneserów piękna.

Co to jest cholerna tsineraria?

Krwawe cyneraria to najpiękniejszy przedstawiciel tej rodziny. Liście nie są owalne i mają małe kwiaty, ale różnią się bogatą paletą odcieni. Ze względu na kształt kwiatu roślina ta jest często mylona ze stokrotkami. Jednak kolor natychmiast daje ten kwiat.

Trochę trudniej jest uprawiać tę odmianę niż inne typy ogrodników: zaleca się wysiać ją w oddzielnych doniczkach naraz, a nie później. Powodem tego jest długie oczekiwanie na kwitnienie. Od momentu sadzenia powinno upłynąć więcej niż 9 miesięcy, zanim zobaczysz kwiaty. Biorąc pod uwagę, że roślina jest jednoroczna, nie każdy decyduje się sadzić taki kwiat w domu.

Siew odbywa się w grudniu, nasiona nie mogą zasnąć: są rozłożone na powierzchni ziemi i lekko wciśnięte. Zanim ziemia musi być dokładnie ogryziona i dobrze nawilżona.

Ogólna temperatura musi być utrzymywana na poziomie około dwudziestu stopni, bardzo ważne jest, aby codziennie usuwać kondensat z filmu, który musi pokrywać wszystkie garnki.

Powinno pojawić się około szesnastu dni po sadzeniu pędów. Jeśli potrzebny jest pick, należy go wykonać po pojawieniu się więcej niż 2 liści.

Światło do tego typu cynerarii wymaga nieco mniej niż reszta. Jeśli zdecydujesz się posadzić kwiat latem na otwartym terenie, konieczne jest zabezpieczenie go przed bezpośrednim nasłonecznieniem, aby zasadzić go w zacienionym miejscu. Jeśli wszystkie powyższe warunki zostaną spełnione, roślina powinna zakwitnąć jesienią. Nawet niewielkie przymrozki mogą zabić cynerarie, więc w przyszłym roku trzeba będzie ponownie posiać.Uprawa z nasion i sadzonek

Cerarium można uprawiać zarówno z nasion, jak i sadzonek. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z pierwszej opcji, pierwszą rzeczą, którą musisz kupić nasiona kwiatów. Nie będzie z tym żadnych problemów, ponieważ nasiona cynerarii są sprzedawane w prawie wszystkich sklepach. Chciałbym podkreślić, że kiełkowanie nasion jest dość wysokie i łatwo jest uzyskać z nich sadzonki, wystarczy wiedzieć, jak zachowuje się opieka nad cynerariami, ale o tym później.

Zaleca się wysiewać nasiona w kwietniu, wybrać głęboki i szeroki pojemnik. Roślina powinna być sadzona w mieszaninie piasku / torfu w równych częściach. Po wysiewie grunt należy ostrożnie wylać z opryskiwacza i pokryć folią lub nawet szkłem, aby uzyskać efekt cieplarniany - to właśnie ta hodowla kwiatów doprowadzi do pożądanego rezultatu.

Jeśli zdecydujesz się skorzystać z drugiej opcji (zakup sadzonek), powinieneś zwrócić uwagę, że roślina powinna mieć dwa prawdziwe liście, tylko taka sadzonka dobrze się zapuści i będzie silna i piękna. Nie zaleca się utrzymywania sadzonek w doniczkach do wiosny, zaleca się przeszczepianie ich do brykietów torfowych, które można później sadzić bezpośrednio na otwartym terenie. Jeśli zrobisz to dobrze, roślina zachwyci cię pięknymi kwiatami. Jeśli zdecydujesz się zatrzymać roślinę w warunkach pokojowych, to miejsce, w którym powinna się ona znaleźć, musi być koniecznie słoneczne i ciepłe, a kwiat pokaże swoje piękno w 100%.

Opieka domowa

Cyneraria, jak każda inna roślina, wymaga opieki, zwłaszcza jeśli ma być trzymana w domu.

Oto krótki opis opieki nad kwiatem:

  • Właściwa technika podlewania. Ponieważ cyneraria to raczej „kapryśna” roślina, należy ją podlewać ze szczególną ostrożnością. Oddzielona woda w temperaturze pokojowej jest idealna do nawadniania. Woda powinna być nalewana tylko na korzeń rośliny, woda nie jest zalecana do liści lub kwiatów. Bardzo ważne jest utrzymanie wilgotności ziemi, ale jednocześnie cyneraria nie mogą być nadmiernie nawilżone. Potrzebujesz „złotego środka”.
  • Dobra gleba. Jak wspomniano powyżej, gleba powinna być odżywcza i luźna. Torf z kompostem w proporcji 50/50 jest idealny do tego typu kwiatów. Dodanie kawałka kory do gleby nie będzie zbędne, co przyczyni się do przepuszczalności powietrza przez ziemię.
  • Top dressing. Cerarium musi być karmione, szczególnie w okresie kwitnienia. Kompleksy nawozów mineralnych pomogą utrzymać roślinę w należytym porządku, przy odpowiedniej pielęgnacji kwiat z pewnością podziękuje właścicielowi za piękne kwitnienie.
  • Wilgotność pokoju. Domowa pielęgnacja oznacza nie tylko podlewanie i karmienie, musisz wiedzieć, że wilgotność jest bardzo ważna dla kwiatu. Cerarium musi być utrzymywane w temperaturze 15 stopni. Aby kwiat był bardziej komfortowy w pomieszczeniach, konieczne jest rozpylanie powietrza wokół kwiatu kilka razy dziennie. Pamiętaj, ta roślina nie lubi przeciągów, więc uważnie ją obserwuj.

Na co może chorować roślina?

Należy rozumieć, że pielęgnacja kwiatu obejmuje koniecznie walkę ze szkodnikami i różnymi chorobami, które mogą uszkodzić roślinę w różnych okresach jej rozwoju.

Najczęstszą chorobą dotykającą cynerarię jest tzw. Szara zgnilizna. Ta choroba objawia swój efekt w postaci spadających kwiatów i liści podczas podlewania rośliny. Głównym sposobem radzenia sobie z tym problemem jest leczenie specjalnych leków, które można łatwo kupić w dowolnej kwiaciarni.

Kolejną dolegliwością wpływającą na tę roślinę jest alternaria. Ta choroba objawia się w postaci formacji brązowych plam na liściach rośliny. W tym przypadku konieczne jest przetworzenie kwiatu środkiem grzybobójczym.

Nie można spokojnie leczyć owadów, a nawet motyli. Szkodniki te mogą spowodować poważne uszkodzenie rośliny, ponieważ cyneraria muszą być poddane działaniu środków owadobójczych przy pierwszym znaku uszkodzenia przez szkodniki kwiatu.

Roślina ta przyciąga hodowców kwiatów nie tylko różnorodnością kwiatów, ale także ich użytecznością. Stwierdzono, że roślina doskonale oczyszcza powietrze ze związków organicznych.

Zdarza się, że roślina szybko zanika, główne przyczyny to brak wilgoci, dużo oświetlenia, przeciągi, wysoka temperatura w pomieszczeniu, słaby drenaż.

Odpowiednio dobrana pielęgnacja rośliny i przestrzeganie prostych zasad pozwoli właścicielowi kwiatu cieszyć się jego pięknem przez długi czas. Tak więc, troszcz się o cynerarię, chociaż ma pewne niuanse, ale nie ma w tym nic trudnego. Zapewniając prawidłowe przygotowanie sadzonek, można uzyskać zdrowe i piękne kwiaty, które mogą ozdobić każdy dom, lub dodać klomb o niezwykłych kolorach.

Jeśli zdecydujesz się sadzić cynerarię w domu, musisz zrozumieć, że ta roślina jest dość kapryśna, więc powinieneś obliczyć swoje mocne strony i możliwości.

Oczywiście, we wnętrzu cynerarii jest po prostu wspaniały, pasuje do każdego projektu. W swej urodzie i niezwykłości roślina ta nie ma sobie równych, goście nie pozostaną obojętni na cynerarię.

Nawiasem mówiąc, kwiat jest idealny jako prezent dla kobiety, na przykład 8 marca. Oprócz atrakcyjnych danych estetycznych, kwiat oczyszcza również powietrze ze szkodliwych substancji, dlatego roślina ta będzie idealnym rozwiązaniem dla alergików i astmatyków.