Uchylne lustro i narożne szafki łazienkowe, nad zlewem i wbudowanym, opcje projektowe - Dom i styl - 2019
Dom i styl

Szafka łazienkowa: widoki i design (52 zdjęcia)

Dość często, przy projektowaniu łazienki, pierwszeństwo ma wolna przestrzeń ze szkodą dla przestrzeni magazynowej, ale w prawie każdym domu są nieuchronnie „zwijane” szafki łazienkowe, kosze na pranie, półki: stają się one niezbędne w gospodarstwie domowym, nawet jeśli nie pasują dobrze do projektu pomieszczenia. Bardziej praktyczne jest dodanie do projektu dodatkowych mebli i przestrzeni dla perfumerii i kosmetyków: w łazience nie pozostanie ani jeden narożnik.Stworzenie wysokiej jakości projektu łazienki, w tym wszystkich niezbędnych mebli, jest poważnym zadaniem nawet dla doświadczonych wykonawców. Prawdopodobnie żaden rodzaj mebli nie ma tak wielu wersji, modyfikacji i niuansów w produkcji, projektowaniu i montażu szafek łazienkowych.
Projekty szafek łazienkowych

Z założenia meble łazienkowe są podzielone na:

 • otwarte (szafka bez drzwi, oddzielne półki);
 • zamknięte (drzwiami, szufladami, zasłonami);
 • połączone, gdzie są otwarte i zamknięte moduły do ​​przechowywania.

Drzwi są zepsute, jak stare trolejbusy i autobusy, składane, zawiasowe, przesuwne, bliźniacze. Dostęp do szafki można wykonać zarówno z przodu, jak iz przodu (wbudowane szafki, w których drzwi otwierają się z dwóch stron, na przykład do łazienki i toalety w tym samym czasie). Konstrukcja szafy zależy w dużej mierze od materiałów wybranych do jej produkcji.Materiały do ​​produkcji mebli do łazienkiZarówno konstrukcja pomieszczenia, jak i trwałość produktu zależą od właściwego doboru materiału, dlatego nie zaleca się używania go w wilgotnych pomieszczeniach, które obejmują łazienkę, materiały podatne na uszkodzenia spowodowane wilgocią. Każdy materiał jest wysokiej jakości i niskiej jakości; Jednak nawet najdroższe, prasowane płyty wiórowe nie mogą konkurować pod względem odporności na wilgoć z konwencjonalnymi płytami drewnianymi. Wilgoć płyty wiórowej jest najgorsza, a następnie płyta wiórowa, a następnie płyta MDF. Jeśli pozwalają na to fundusze, lepiej jest kupić szafkę łazienkową wykonaną z drewnianej tarczy.Są szafki wykonane w całości ze szkła lub nawet metalu, ale to jest wyłączne. Na wahania temperatury i wysoką wilgotność nie wpływają tworzywa sztuczne i szkło, chociaż tworzywo sztuczne nie jest odpowiednie dla miłośników materiałów naturalnych, a szkło jest najmniej bezpiecznym materiałem w warunkach kąpieli.


Rodzaje szafek łazienkowychMetodą instalacji można wyróżnić takie szafki:

 • zamontowany;
 • wbudowany;
 • odłączony;
 • zainstalowany pod szafkami zlewozmywakowymi.

Możesz zawiesić szafkę pod sufitem, w rogu pokoju (tak zwana szafka narożna), pod blatem. W każdym przypadku wybierana jest specjalna konstrukcja, która jest optymalna dla każdego indywidualnego przypadku.Szafkę można również zbudować na różne sposoby: wypełnić niewielką przestrzeń wnękową lub zająć znaczną część powierzchni łazienki, do której dostęp można uzyskać dzięki regularnym drzwiom wewnętrznym. Konstrukcja szafki w tym przypadku może być inna.Poniżej przyjrzymy się najbardziej popularnym i prostym typom szafek łazienkowych, na podstawie których możesz opracować dowolne rozwiązania projektowe.

Klasyczna szafka ścienna

Jest to najczęstsza modyfikacja mebli łazienkowych, każda hydraulika zapewni Ci wybór kilkudziesięciu takich modeli, a setki opcji są dostępne na zamówienie. Kwadratowy i prostokątny, z jednym lub dwoma drzwiami i kilkoma półkami, szafkę ścienną do łazienki można umieścić w prawie każdej łazience. Nie przyciągnie niechcianej uwagi do siebie, jeśli zostanie pomyślnie dopasowana pod względem rozmiaru i koloru.

Szafka narożna w łazience

Instalacja szafki narożnej jest często uzasadniona zarówno ze względów projektowych, jak i dla oszczędności miejsca. „Szuflada” klasycznej szafki ściennej nie zmieści się w każdej łazience, a zawsze będzie miejsce na kąt. Warto wziąć pod uwagę, że przestrzeń w nim nie jest zbyt duża, ale praktycznie nie ma „martwych stref”. W połączeniu z umywalką narożną szafka narożna wygląda świetnie.Szafka pod zlewem

Szafka pod zlewem pozwala na przechowywanie akcesoriów łazienkowych, a jednocześnie „schować” syfon zlewu. Szafka nocna jest lepiej wybrać z szufladami od dołu, w przeciwnym razie dostęp do rzeczy z tyłu szafki będzie trudny. Przed zakupem sprawdź ergonomię projektu: jeśli nie czujesz się komfortowo podchodząc do zlewu z powodu szafki, to nie jest to twoja opcja.

Szafka do luster łazienkowych

Lustro w łazience jest koniecznością. Znaczna część perfum jest używana bezpośrednio przed lustrem, wygodnie jest trzymać ją w pobliżu. A lustro z szafką wygląda ciekawiej. Logiczne jest schowanie szafki za lustrem lub wykonanie lustra obramowującego wąskie kanistry. W odróżnieniu od wersji klasycznej szafka z lustrem w łazience może stać się dominantą w pokoju, podkreślając styl, w jakim jest wykonana łazienka. Najlepszym miejscem dla niego jest część ściany nad zlewem.Wbudowana szafka łazienkowa

Szafka nie zawsze jest oddzielnym elementem architektonicznym łazienki. Jeśli jest wbudowany w niszę, przegrodę lub przydzielony w przestrzeni łazienkowej w oddzielnym pomieszczeniu, nie jest postrzegany jako mebel. Są to wszelkiego rodzaju „tajne” wbudowane szafki - tworzą efekt otwartej, wolnej przestrzeni w łazience. Wbudowana szafka pozwoli zaoszczędzić na materiale.

Przydatne wskazówki przy wyborze szafki

Istnieje wiele ważnych kwestii, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze rozwiązań do przechowywania w łazience. Trzy wieloryby, na których powinien się opierać wybór, to estetyka, funkcjonalność i trwałość.

Estetyka mebli łazienkowych

 • Jednolity styl. Nawet najpiękniejsza szafka łazienkowa na świecie będzie wyglądać źle, jeśli nie pasuje do wnętrza łazienki. Klasyczny styl wymaga powściągliwych dźwięków i kształtów, hi-tech jest nie do pomyślenia bez szkła i chromu itp.
 • Kolor Kolor ścian w łazience powinien odpowiadać kolorowi szafki. Jeśli meble mają podobny kolor, ale nie pasują do odcienia farby, lepiej wybrać inny kolor, ale z harmonijnym tonem.
 • Faktura Jeśli masz błyszczącą płytkę od podłogi do sufitu, lepiej kupić meble z błyszczącym wykończeniem. Drewniana szafka o szlachetnym wzorze dobrze komponuje się z wytłaczaną łazienką.
 • Wymiary i orientacja w przestrzeni. Oczywiście ogromna szafa jest tak praktyczna, ale w zwykłej łazience po prostu „zje” przestrzeń i poczujesz się tam nieswojo. Orientacja w przestrzeni wpływa na postrzeganie wymiarów pomieszczenia: jeśli umieścisz długie i niskie szafki pod sufitem, ściany pomieszczenia będą wyglądały na szersze, a sufity będą niższe niż są w rzeczywistości.Funkcjonalność szafki łazienkowej

Wystrój łazienki powinien być przemyślany do ostatniej śruby, ponieważ wygoda i wygoda w łazience wychodzą na wierzch.

Konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi nawet na najdrobniejsze szczegóły: w jaki sposób drzwi się otwierają, jak gładko i delikatnie zamykają, czy lokalizacja jest dobrze dobrana, jaka jest przestrzeń użytkowa i. itp. W tym celu konieczne jest dokładne przedstawienie procesu obsługi szafki, wizyta w salonie, w którym jest ona zainstalowana, otoczona instalacją wodociągową i skonsultowanie się z krewnymi.

Trwałość szafki łazienkowej

Co decyduje o trwałości mebli w łazience? Jakość i właściwa lokalizacja. Materiały, akcesoria, montaż mogą być bardzo różne. Aby nie mieć problemów z szafką łazienkową, nie wahaj się dokładnie sprawdzić jej przed zakupem. Nawet produkt z segmentu premium może zakraść się do wady, a wymiana w ramach gwarancji może prowadzić do dodatkowych problemów.

Nie należy instalować szafki w pobliżu łazienki i umieszczać jej na ogrzewanej podłodze bez nóg - wtedy będzie służyć znacznie więcej.

Szafka, której drzwi są wyposażone w ciasne zawiasy, a trajektoria ruchu przechodzi przez wannę, szybko obbetsya i traci wygląd. Trwałość jest bezpośrednio związana z kwestią bezpieczeństwa mebli.

Bezpieczeństwo mebli łazienkowych

Wydawałoby się nieco niezwykłe mówić o bezpieczeństwie tak nieszkodliwego rodzaju mebli jak szafka łazienkowa, ale jest kilka ważnych aspektów, które należy wspomnieć.

 • Kąty, drzwi otwarte. W wannie łatwo się ześlizgnąć, a upadek na otwarte drzwi szafy może prowadzić do bardzo katastrofalnych konsekwencji. Najbezpieczniejszą opcją może być pozioma szafa wisząca nad poziomem głowy z drzwiami otwieranymi do góry.
 • Okablowanie elektryczne w szafce. Często w szafkach jest wbudowane oświetlenie, gniazda. Konieczne jest upewnienie się, że w żadnym miejscu nie ma otwartych obszarów okablowania elektrycznego, gniazda są wyposażone w odporne na wilgoć pokrywy, a obudowa jest zainstalowana w taki sposób, że woda nie jest do nich wpuszczana.
 • Nieszkodliwe materiały. Być może nie powinieneś gonić za przyjaznością dla środowiska, ale nadal używaj mebli z płyty wiórowej w wannie tylko w ostateczności - efekt ciepła i pary może spowodować uwolnienie z niej szkodliwych substancji.
 • Wysokiej jakości instalacja. To straszne myśleć, co się stanie, jeśli szklana szafka na łazienkę zawali się na kafelkowej podłodze. Upewnij się, że wsporniki szafki są prawidłowo zainstalowane i są prawidłowo zawieszone.Wybór mebli do łazienki - odpowiedzialna sprawa. Jeśli potraktujesz to poważnie, uważnie przeanalizuj wszystkie aspekty tej sprawy, o których mowa powyżej, gwarantowany jest pozytywny wynik!