Dekoracyjne malowanie ścian w mieszkaniu w przedpokoju, łazience, kuchni i dzieciach, wolumetrycznych i geometrycznych pomysłach, akwarelach i opcjach monochromatycznych - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Malowanie ścian we wnętrzu domu: malownicze możliwości (56 zdjęć)

Aby nadać pomieszczeniu ekstrawagancję i ekskluzywność, pomożemy pomalować ściany w mieszkaniu, które może wykonać każda osoba. Najważniejsze jest zapoznanie się z zasadami i technikami rysowania szkicu, a także z wyprzedzeniem wymyślanie pomysłów na malowanie ścian.






Przyszłe zdjęcie długo ożywi wnętrze domu, dlatego ważne jest, aby nie pomylić się z wyborem szkicu projektu. Podczas malowania ścian zdecydowanie należy wziąć pod uwagę jedność obrazu z meblami i oświetleniem, aby ustawić ogólną semantyczną orientację pomieszczenia.

Kilka pomysłów na malowanie

Aby ożywić ściany sali lub pokoju wypoczynkowego w mieszkaniu, idealnym rozwiązaniem będą malowidła ścienne w motywach krajobrazu morskiego lub widoki na zaciszną ulicę miasta, którą chciałbyś odwiedzić. Malowanie ścian w salonie takimi krajobrazami pomoże uspokoić się po ciężkim dniu pracy i nie skrzywdzi oczu.






Jeśli salon jest urządzony w nowoczesnym stylu, tzw. High-tech, dobrym rozwiązaniem jest wizerunek fantastycznej technologii przyszłości, która przyczyni się do rozwoju wyobraźni.



Ręcznie malowane ściany dają ogromne możliwości wyobraźni, które można wykorzystać w pokoju dziecięcym.

To tutaj odbywa się ważne niemowlę i nastoletnie dziecko. Opierając się na płci i wieku dziecka, a także kierując się jego gustami i życzeniami, możesz stworzyć nowy iluzoryczny świat w pokoju.

Jasne kolory i magia we wnętrzu nie pozwolą dziecku się nudzić i pośrednio pomogą w rozwoju dziecka. Malowanie ścian w pokoju dziecinnym pozwoli ci porządnie podzielić przestrzeń na trzy obszary tematyczne:

  • gra;
  • spanie;
  • szkolenie.

Korzystając z projektu pokoju dziecięcego w ten sposób, można osiągnąć koncentrację w określonym obszarze z nastawieniem na odpoczynek, zabawę lub ćwiczenie.

Dzieci uwielbiają sufity ozdobione rozgwieżdżonym niebem, kosmicznymi planetami lub dobrymi wróżkami. Doskonałym rozwiązaniem obok obszaru gier jest malowanie ścian i sufitów za pomocą ulubionych postaci z kreskówek lub bajek.






Sypialnia w domu jest uważana za pokój samotności i spokoju, więc nie powinieneś używać ostrych i jasnych kolorów.



Malowanie ścian w sypialni powinno się dostosować do snu, spokoju i długo oczekiwanego odpoczynku. Idealne kolory sypialni to jasne odcienie beżu, błękitu lub zieleni. Szablony do malowania ścian pomogą wykonać dość lekkie, a nie obszerne obrazy, a najważniejsze jest, aby nie używać ciemnych kolorów farb.

Warianty malowania ścian w obszarach niemieszkalnych mieszkania: kuchnia, korytarz i łazienka

Klasyczną wersją dekoracji przestrzeni kuchennej będzie obraz martwej natury. Udekorowanie kuchni w postaci martwej natury powinno wywołać apetyt, główną rzeczą nie jest umieszczenie ornamentu w pobliżu pieca, ponieważ wysokie ciepło może zepsuć farby, nawet jeśli są one chronione lakierem. Również artystyczne malowanie ścian własnymi rękami w kuchni może być ograniczone nie tylko przez martwe natury, ale także przez słoneczne krajobrazy, morską naturę, kwiaty i wspaniały las.

Korytarz jest pierwszym pokojem w mieszkaniu, do którego wchodzą goście, i po nim powstają pierwsze wrażenia z mieszkania. Malowanie ścian na korytarzu powinno opierać się nie tylko na Twoich preferencjach, ale także na wizualnej zbieżności przestrzeni i wnętrza z obrazem. Malowanie ścian w korytarzu za pomocą drobnych szczegółów na rysunku pomoże zwiększyć małą przestrzeń.

Możliwe jest zwiększenie wysokości sufitów za pomocą pionowych ozdób na obrazie, a szerokość ścian można zwiększyć dzięki poziomym paskom.

Dekoracyjne malowanie ścian we wnętrzu łazienki wymaga doboru materiałów odpornych na wilgoć i ochrony gotowego obrazu przed wysoką wilgotnością w pomieszczeniu. Idealne obrazy będą motywami związanymi z wodą. Mogą to być lilie wodne, stworzenia morskie, wodospad lub wybrzeże.

Malowanie ścian w łazience polega na zastosowaniu odcieni niebieskiego lub niebieskiego koloru. Ponieważ pomieszczenie jest małe, nie należy go redukować ze względu na niewygodne malowanie i ciemne kolory.

Najpopularniejsze style do malowania ścian

Dekoracyjne malowanie ścian wymaga zapoznania się z głównymi stylami, które pomogą zaprezentować Twoje przyszłe wnętrze. Style malarstwa ściennego na początku 2000 r. Określiły cztery główne trendy w modzie. Wśród tych opcji każdy może znaleźć swoje własne.

  • Barokowe malarstwo ścienne. Ozdoby tego stylu nasycone są motywami kwiatowymi, które przewijają się do maksimum i zmieniają kształt. Obrazom barokowym towarzyszy obraz na ścianach i sufitach dużych kwiatów, gałęzi drzew lub dużych liści. Przez długi czas w stylu barokowym obrazy półnagich ciał w walce lub napięcia fizycznego pozostają popularne. Wnętrze wykonane w stylu barokowym zapewnia luksus w pomieszczeniu dzięki połączeniu jasnych i bogatych kolorów, a także gry światła i cienia.
  • Nowoczesny Warianty malarstwa ściennego w tym stylu są łatwo rozpoznawalne dzięki wyrafinowanemu systemowi ornamentów, który wykorzystuje duże kwiaty z zakrzywionymi łodygami. Bardzo często w stylu Art Nouveau można spotkać ścianę pomalowaną bajkowymi postaciami. Na przykład elfy lub syreny w połączeniu z naturalnym krajobrazem.
  • Opcja w stylu klasycznym. Najbardziej popularny i prosty w wykonaniu, styl, który nie wymaga wyrafinowanej i brutalnej fantazji. Zawsze pozostaje aktualna i obejmuje prostotę i prostotę. Głównymi elementami malowania ścian tego stylu są harmonia powściągliwości i symetrii.
  • Nowoczesne style przemawiają do osób, dla których malowanie ścian we wnętrzu własnymi rękami nie nosi specjalnego obciążenia semantycznego i fizycznego. Nowoczesne malarstwo obejmuje trzy główne obszary - malowanie pędzlem, graffiti i malowanie szablonowe. Wszystkie te style są łatwe do wykonania i bez umiejętności projektowania. Dzięki nowoczesnym stylom łatwo jest stworzyć całkiem realistyczne obrazy i efekt 3D na ścianach pokoju.




Techniki malowania ścian

Obecnie do malowania domowego istnieje wiele technik malowania na ścianach i sufitach pomieszczenia. Materiały i narzędzia zapewniają niemal nieograniczoną możliwość wyrażania swoich fantazji i pomysłów. Technika malowania ścian powinna być wybrana w oparciu o rodzaj dekoracji ścian, która będzie podstawą rysunku.

Malowanie ścian na tynku można przeprowadzić zarówno na gładkiej, jak i teksturowanej powierzchni. Jest to najwygodniejsza opcja dla początkujących artystów, ponieważ ściana jest już początkowo płaska, czysta i gładka.



Malowanie na ścianie z cegły jest utrudnione przez nierówności i chropowatość powierzchni. Najbardziej rozsądny sposób na nałożenie graffiti lub airbrushing. W pokoju, którego ściana jest wyłożona cegłą, najwygodniej jest korzystać z gotowych szablonów i szkiców początkujących artystów.



Grafika ścienna wykonana w różnych technikach. Bardzo popularne jest malowanie ścian, które pozwala wizualnie rozszerzyć pomieszczenie, zwiększyć wysokość sufitu lub dodać iluzoryczne obiekty. Głównym zadaniem tej techniki jest wizualne wzmocnienie malowanej ściany. Przykładami obszernego malarstwa mogą być: balkon z widokiem na morze lub otwarte okno na leśnej polanie.



Reliefowe malowanie ścian jest skomplikowane w projektowaniu, ponieważ farba jest nakładana wielowarstwowo i wymaga dużo czasu na suszenie. Czarno-białe malowanie ścian w tej technice wygląda idealnie w pomieszczeniach. Również do malowania reliefowego doskonałe wykorzystanie dekoracyjnego tynku teksturowanego jako podstawy do rysowania.




Monochromatyczne malowanie ścian idealnie wpasuje się w wykończone wnętrze, które będzie opcją „win-win”. Na przykład większość ścian można ozdobić w postaci włoskich fresków lub francuskiej Prowansji. Geometryczny obraz ściany, przeciwnie, nie będzie pasował do każdego wnętrza, gotowej przestrzeni. Jest to jednak łatwe i najwygodniejsze przy użyciu gotowych szablonów. Pomysły na zestaw geometrii: paski, komórki, koła, zygzaki, kwadraty i podobny ornament.




Wybór farby w tworzeniu idealnego obrazu

Farby do malowania ścian różnią się strukturą i nasyceniem. Przydziel farby olejne, akrylowe, fluorescencyjne i temperowe. Malowanie ścian farbami akrylowymi jest najbardziej wygodne i łatwe w użyciu. Ta farba jest bezwonna, szybko schnie i pozwala uzyskać pożądany efekt wizualny dzięki dużej gamie kolorów.

Podczas rysowania obrazu można mieszać nie tylko techniki, ale także farby do malowania ścian. Dodając tusze fluorescencyjne, możesz ożywić obraz w ciemności. Takie farby świecą pod działaniem lamp ultrafioletowych i pozwalają zrealizować pomysł na projekt.




Akwarela na ścianach może być użyta w połączeniu z akrylem, aby podkreślić strefę semantyczną obrazu. Jednak takie farby muszą być polakierowane w celu wzmocnienia obrazu. Obrazy akwarelowe są nakładane na oczyszczony i wyrównany tynk, a także na matową białą tapetę, która nadaje się do malowania.