Okiennice w Dacha Opcje dekoracyjne i ochronne, zewnętrzne i wewnętrzne, metalowe, plastikowe i drewniane - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Okiennice w wystroju domu: rodzaje i produkcja (35 zdjęć)

Pin
Send
Share
Send
Send


Najbardziej narażonym miejscem w domu są okna: przez nie kurz wchodzi do pomieszczeń, wiatr przenika, hałas z ulicy, a złodzieje przemykają się. Ale ponieważ w domu nie było okien, wymyślono okiennice, które chronią go przed naturalnymi niedogodnościami, ciekawskimi oczami i nieproszonymi gośćmi. Był czas, kiedy każde okno było wyposażone w okiennice, a tu znów są modne i ozdabiają prywatne domy i wiejskie domy.


stavni-v-dekore-doma-vidi-i-izgotovlenie-35-foto


stavni-v-dekore-doma-vidi-i-izgotovlenie-35-foto-2


stavni-v-dekore-doma-vidi-i-izgotovlenie-35-foto.jpeg">

Odmiany okiennic

Konstrukcja okiennic praktycznie nie zmieniła się w ciągu wieków historii, dlatego są one często używane nie tylko do celów ochrony, ale także do stworzenia pół-antycznej fasady. Korzystając z ozdobnych talerzy, rzeźbionych listew ozdobnych, ozdobnych otworów, możesz ozdobić fasadę domu i wybrać ją z ogólnego rzędu. Istnieje kilka rodzajów żaluzji o niewielkich różnicach konstrukcyjnych.


stavni-v-dekore-doma-vidi-i-izgotovlenie-35-foto-3


stavni-v-dekore-doma-vidi-i-izgotovlenie-35-foto-4


stavni-v-dekore-doma-vidi-i-izgotovlenie-35-foto-5

Rodzaje okiennic:

 • Klasyczne okiennice. Posiadają dwa symetryczne drzwi, umieszczone po obu stronach otworu okiennego. Jest to najbardziej popularny rodzaj konstrukcji stosowany w oknach o standardowych rozmiarach;
 • Pojedyncze okiennice. Instalowane na wąskich oknach, gdy niepraktyczne jest zawieszanie dwóch drzwi. Można go zamontować po obu stronach okna, o ile jest to wygodne, aby je otworzyć;
 • Składane okiennice. Fałdy składają się z dwóch lub więcej lameli, które otwierają się zgodnie z zasadą akordeonu. Może być zainstalowany zarówno po jednej, jak i po obu stronach okna;
 • Okiennice, rolety. Dzięki obrotowemu mechanizmowi poziome paski są obracane, dzięki czemu można regulować ilość światła wpadającego do pomieszczenia.

Oprócz różnic w konstrukcji, żaluzje różnią się materiałem produkcyjnym. Najczęściej drewniane okiennice są instalowane w drewnianych domach: drewno, rama, drewniany. Również drewniane okiennice można instalować na oknach murowanych domów.


stavni-v-dekore-doma-vidi-i-izgotovlenie-35-foto-8


stavni-v-dekore-doma-vidi-i-izgotovlenie-35-foto-9

Przeciwnie, plastikowe okiennice nie wyróżniają się ze względu na swoją dużą wytrzymałość, ale są bardziej atrakcyjne pod względem projektu i kosztów.


stavni-v-dekore-doma-vidi-i-izgotovlenie-35-foto-10


stavni-v-dekore-doma-vidi-i-izgotovlenie-35-foto-11

Są wykonane z imitacją różnych tekstur drewna i są popularne w prywatnych domach, otoczone płotem, gdzie właściciele mieszkają na stałe.

Oprócz zewnętrznego są wewnętrzne opcje okiennic. Ponieważ są one instalowane w oknie od wewnątrz pomieszczenia, ich konstrukcja musi pasować do wnętrza pomieszczenia. W porównaniu z modelami ulicznymi, wewnętrzne okiennice w oknach mają znaczną zaletę: nie muszą otwierać okna ani wychodzić na zewnątrz, aby je otworzyć. Jest to szczególnie wygodne w zimie lub jesienią w deszczową pogodę.


stavni-v-dekore-doma-vidi-i-izgotovlenie-35-foto-13


stavni-v-dekore-doma-vidi-i-izgotovlenie-35-foto-14

Ponieważ wytrzymałość nie jest główną zaletą ozdobnych okiennic, ich drzwi mogą być wykonane z grubego papieru lub tkaniny: okno jest zamknięte od ciekawskich oczu, a jednocześnie do pomieszczenia wpada pewna ilość światła. Ale najbardziej popularne żaluzje wewnętrzne, rolety z obrotowymi listwami poziomymi. Zawsze można je trzymać w pozycji zamkniętej, regulując przepływ światła pochodzącego z zewnątrz.

Najłatwiej jest wykonać okiennice do okien w kraju z drewna - jest to dostępny materiał, a jeśli wygląd konstrukcji nie ma dużych dolegliwości, można je wykonać ze zużytych płyt, a następnie po prostu pomalować.


stavni-v-dekore-doma-vidi-i-izgotovlenie-35-foto-18


stavni-v-dekore-doma-vidi-i-izgotovlenie-35-foto-19

Potrzebne będą następujące narzędzia:

 • piła taśmowa i frezarska;
 • poziom;
 • samolot;
 • wiertło;
 • koło ruletki

Z materiałów oprócz desek potrzebne są pręty o przekroju 130X60 mm, wiaty okienne lub zawiasy, śruby, gwoździe. Płyty najlepiej stosować z układem rowkowo-ciernym, które pasują do siebie, nie pozostawiając żadnych szczelin.


stavni-v-dekore-doma-vidi-i-izgotovlenie-35-foto-20


stavni-v-dekore-doma-vidi-i-izgotovlenie-35-foto-21

Jak zrobić skrzydło do okiennic wahadłowych:

 1. Otwór okna jest mierzony i wykonywany jest rysunek skrzydła. Wysokość i szerokość powinny być równe wysokości i szerokości otworu okna wzdłuż zewnętrznych krawędzi stoków.
 2. Ponieważ drewniane okiennice będą składać się z dwóch liści, uzyskana szerokość zostanie podzielona na 2.
 3. Osłony są montowane do paneli: deski są cięte na długość i dostosowywane do szerokości.
 4. Po odejściu od górnej i dolnej krawędzi 20 cm, w osłonach za pomocą piły taśmowej wybierane są poziome rowki trapezowe, a następnie są przedłużane za pomocą ręcznej piły frezującej do 10 cm.
 5. Pręt poprzecznicy (3–4 cm szerszy niż wycięty rowek) jest przymocowany od końca do cięcia frezowanego, a na nim są wykonane znaki w kształcie rowka.
 6. W frezarce podłużne rowki konfiguracji jaskółczego ogona są wycinane w poprzeczkach.
 7. Pręty są instalowane w systemie cierno-rowkowym.
 8. Poprzeczki przykręcone są do desek deski za pomocą śrub.


stavni-v-dekore-doma-vidi-i-izgotovlenie-35-foto-26


stavni-v-dekore-doma-vidi-i-izgotovlenie-35-foto-27


stavni-v-dekore-doma-vidi-i-izgotovlenie-35-foto-28

Pin
Send
Share
Send
Send