Okiennice w Dacha Opcje dekoracyjne i ochronne, zewnętrzne i wewnętrzne, metalowe, plastikowe i drewniane - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Okiennice w wystroju domu: rodzaje i produkcja (35 zdjęć)

Najbardziej narażonym miejscem w domu są okna: przez nie kurz wchodzi do pomieszczeń, wiatr przenika, hałas z ulicy, a złodzieje przemykają się. Ale ponieważ w domu nie było okien, wymyślono okiennice, które chronią go przed naturalnymi niedogodnościami, ciekawskimi oczami i nieproszonymi gośćmi. Był czas, kiedy każde okno było wyposażone w okiennice, a tu znów są modne i ozdabiają prywatne domy i wiejskie domy.
Odmiany okiennic

Konstrukcja okiennic praktycznie nie zmieniła się w ciągu wieków historii, dlatego są one często używane nie tylko do celów ochrony, ale także do stworzenia pół-antycznej fasady. Korzystając z ozdobnych talerzy, rzeźbionych listew ozdobnych, ozdobnych otworów, możesz ozdobić fasadę domu i wybrać ją z ogólnego rzędu. Istnieje kilka rodzajów żaluzji o niewielkich różnicach konstrukcyjnych.
Rodzaje okiennic:

 • Klasyczne okiennice. Posiadają dwa symetryczne drzwi, umieszczone po obu stronach otworu okiennego. Jest to najbardziej popularny rodzaj konstrukcji stosowany w oknach o standardowych rozmiarach;
 • Pojedyncze okiennice. Instalowane na wąskich oknach, gdy niepraktyczne jest zawieszanie dwóch drzwi. Można go zamontować po obu stronach okna, o ile jest to wygodne, aby je otworzyć;
 • Składane okiennice. Fałdy składają się z dwóch lub więcej lameli, które otwierają się zgodnie z zasadą akordeonu. Może być zainstalowany zarówno po jednej, jak i po obu stronach okna;
 • Okiennice, rolety. Dzięki obrotowemu mechanizmowi poziome paski są obracane, dzięki czemu można regulować ilość światła wpadającego do pomieszczenia.

Oprócz różnic w konstrukcji, żaluzje różnią się materiałem produkcyjnym. Najczęściej drewniane okiennice są instalowane w drewnianych domach: drewno, rama, drewniany. Również drewniane okiennice można instalować na oknach murowanych domów.

Metalowe okiennice są mniej estetyczne, ale bardziej niezawodne. Jeśli właściciele są zainteresowani atrakcyjnością zewnętrznej części domu, a jednocześnie trzeba stworzyć niezawodną ochronę przed włamaniem, w dekoracji wyrobów metalowych stosuje się kucie artystyczne.Przeciwnie, plastikowe okiennice nie wyróżniają się ze względu na swoją dużą wytrzymałość, ale są bardziej atrakcyjne pod względem projektu i kosztów.Są wykonane z imitacją różnych tekstur drewna i są popularne w prywatnych domach, otoczone płotem, gdzie właściciele mieszkają na stałe.

Okiennice wewnętrzne

Oprócz zewnętrznego są wewnętrzne opcje okiennic. Ponieważ są one instalowane w oknie od wewnątrz pomieszczenia, ich konstrukcja musi pasować do wnętrza pomieszczenia. W porównaniu z modelami ulicznymi, wewnętrzne okiennice w oknach mają znaczną zaletę: nie muszą otwierać okna ani wychodzić na zewnątrz, aby je otworzyć. Jest to szczególnie wygodne w zimie lub jesienią w deszczową pogodę.Ponieważ wytrzymałość nie jest główną zaletą ozdobnych okiennic, ich drzwi mogą być wykonane z grubego papieru lub tkaniny: okno jest zamknięte od ciekawskich oczu, a jednocześnie do pomieszczenia wpada pewna ilość światła. Ale najbardziej popularne żaluzje wewnętrzne, rolety z obrotowymi listwami poziomymi. Zawsze można je trzymać w pozycji zamkniętej, regulując przepływ światła pochodzącego z zewnątrz.

Jeśli możliwości ochronne wewnętrznych okiennic nie wydają się wystarczająco wiarygodne, możesz dodatkowo umieścić słupki w oknie.

Możesz wykonać wewnętrzne okiennice z drewna lub kupić gotowe modele z tworzyw sztucznych. Aby otworzyć skrzydło, nie zajmuje miejsca w pokoju, lepiej jest wybrać przesuwane okiennice, które są prawie niewidoczne za zasłonami.

Okiennice drewniane

Najłatwiej jest wykonać okiennice do okien w kraju z drewna - jest to dostępny materiał, a jeśli wygląd konstrukcji nie ma dużych dolegliwości, można je wykonać ze zużytych płyt, a następnie po prostu pomalować.Potrzebne będą następujące narzędzia:

 • piła taśmowa i frezarska;
 • poziom;
 • samolot;
 • wiertło;
 • koło ruletki

Z materiałów oprócz desek potrzebne są pręty o przekroju 130X60 mm, wiaty okienne lub zawiasy, śruby, gwoździe. Płyty najlepiej stosować z układem rowkowo-ciernym, które pasują do siebie, nie pozostawiając żadnych szczelin.Jak zrobić skrzydło do okiennic wahadłowych:

 1. Otwór okna jest mierzony i wykonywany jest rysunek skrzydła. Wysokość i szerokość powinny być równe wysokości i szerokości otworu okna wzdłuż zewnętrznych krawędzi stoków.
 2. Ponieważ drewniane okiennice będą składać się z dwóch liści, uzyskana szerokość zostanie podzielona na 2.
 3. Osłony są montowane do paneli: deski są cięte na długość i dostosowywane do szerokości.
 4. Po odejściu od górnej i dolnej krawędzi 20 cm, w osłonach za pomocą piły taśmowej wybierane są poziome rowki trapezowe, a następnie są przedłużane za pomocą ręcznej piły frezującej do 10 cm.
 5. Pręt poprzecznicy (3–4 cm szerszy niż wycięty rowek) jest przymocowany od końca do cięcia frezowanego, a na nim są wykonane znaki w kształcie rowka.
 6. W frezarce podłużne rowki konfiguracji jaskółczego ogona są wycinane w poprzeczkach.
 7. Pręty są instalowane w systemie cierno-rowkowym.
 8. Poprzeczki przykręcone są do desek deski za pomocą śrub.

Ale jak zrobić okiennice w oknach, jeśli nie masz niezbędnych narzędzi elektrycznych? Poprzeczki są po prostu przykręcone do zmontowanych osłon z niewłaściwej strony, ale w tym przypadku konstrukcja będzie mniej niezawodna.

Następnie na przedniej stronie skrzydła zamontowane są zawiasy, które znajdują się dokładnie nad poziomymi poprzeczkami. Obie żaluzje są umieszczone na poziomej powierzchni, ponieważ będą umieszczone w otworze okna, ciasno dociśnięte do siebie i tymczasowo połączone w pręty.

Powstała tarcza pasuje do okna, a punkty mocowania pętli są zaznaczone na ścianie.

Teraz otwory na zawiasy są wywiercone na ścianie, a połączone ze sobą okiennice są zamontowane w otworze okna. Po usunięciu tymczasowych prętów możesz sprawdzić drewniane okiennice w akcji.
Okiennice metalowe

Jeśli domek lub dom jest wykorzystywany jako tymczasowe mieszkanie, a głównym celem jest ochrona przed niechcianą penetracją, można wykonać metalowe okiennice w oknach. Do ich produkcji stosuje się blachy stalowe lub żelazne.

Po pierwsze, rama jest spawana z taśmy stalowej lub narożnika zgodnie z rozmiarem okna, po czym następuje cięcie arkusza o odpowiednich wymiarach przez spawanie. Jeśli okno jest duże, wnętrze jest wzmocnione dodatkowymi żebrami usztywniającymi, które można umieścić w pozycji poziomej i pionowej. Zawiasy mocuje się najpierw do drzwi, po czym mocuje się je do otworu okiennego, a punkty ich mocowania są zaznaczone na ścianie. Kotwice wbijane są w zbocza, a na nich montowane są okiennice.

Nawet przed przymocowaniem do okien żaluzje żelazne są pokryte powłoką antykorozyjną i pokryte podkładem. Metal można malować po zamontowaniu w otworze okiennym za pomocą zawiasów.

W przeciwieństwie do drewnianego, metalowe skrzydło może przechodzić jedno na drugie, zachodząc na siebie. Po umieszczeniu obu drzwi na płaskiej powierzchni, w środkowej ich części poniżej i powyżej, przechodząc 20 cm od krawędzi, wierci się otwory (w obu arkuszach naraz). Dwie śruby są przyspawane do metalowej taśmy równej wysokości żaluzji, tak że odległość między nimi jest równa odległości między otworami. Słupek będzie służył jako zaparcie: poprzez włożenie śrub do otworów, od strony pomieszczenia, przykręca się do nich nakrętki i podkładki, a tym samym klapy są bezpiecznie utrzymywane w pozycji zamkniętej.