Roślina Calathea Indoor, gatunki kwiatów, pielęgnacja i uprawa, co należy zrobić, gdy liście wyschną - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Calathea jako dekoracja domu i mieszkania (34 zdjęcia)

Pin
Send
Share
Send
Send


Luksusowe zielonkawe liście i niesamowite kwitnienie calathea nie pozostawiają nikogo obojętnym. Urzekające piękno tej rośliny jest coraz częściej wykorzystywane we wnętrzach w celu przekształcenia wnętrza pomieszczenia. Jest znak, że calathea należy dać ślubowi nowożeńców, ponieważ jest to symbol miłości i dobrobytu.


kalateya-kak-ukrashenie-doma-i-kvartiri-34-foto


kalateya-kak-ukrashenie-doma-i-kvartiri-34-foto

Nawet eksperci Feng Shui twierdzą, że Kalathea powinna stać się nieodzownym atrybutem wnętrza w pomieszczeniach, ponieważ roślina ta pomoże w życiu prywatnym i handlu. Jeśli ktoś wątpi w swoje zdolności, ta roślina da pewność siebie. W domu, w którym stoi ten kwiat, zawsze będzie pozytywny, wesoły nastrój.

Przede wszystkim warto zauważyć, że istnieje wiele gatunków tego tropikalnego kwiatu. Wszystkie odmiany różnią się kolorem i wzorem liści.

  • Maranta bachem. Może wystąpić w brazylijskim lesie deszczowym. Jest to roślina pozbawiona łodygi o podłużnych, lancetowatych liściach do 25 cm długości, do 9 cm szerokości. Liście są lekko zwężone na górze, mają zielonkawo-srebrny kolor, skórzaste. Kwiat zbiera się w kwiatostanie kolca. Ten rodzaj Calathea jest uważany za wysoce dekoracyjny.
  • Calathea Wich. Roślina może dorastać do 90 cm, kwiat ma owalne liście do 30 cm długości i 15 cm szerokości, lekko spiczasto u góry. Kolor liści jest ciemnozielony, ma jasnożółto-zielone paski. Kwitnie na biało, Wicha nawiązuje do bardzo dekoracyjnego wyglądu.
  • Calathea jest cudowna. Roślina ma długie zwężone ulotki o długości do 27 cm, do 5 cm szerokości, blaszka liściowa ma falistą krawędź, ogonek zielonego koloru nie ma pokwitania. Liść zdobią ciemnozielone owale, zarówno duże, jak i małe. Poduszka prześcieradła i spód ulotki mają kolor fioletowy.
  • Calathea Zebry. Roślina może urosnąć do 60 cm wysokości. Ma eliptyczne, podstawowe liście, ich długość może dochodzić do 40 cm, a szerokość do 16 cm. Kolor liści jest zielony na górze, ozdobiony jasnymi pierzastymi paskami, a czerwony na dole. Kwiat zbiera się w gęstej, prawie okrągłej lub jajowatej formie, kwiatostan w kształcie kolca w kolorze białym lub liliowym.
  • Leopard Calathea. Kwiat jest pozbawiony łodyg, może osiągnąć wysokość do 50 cm. Liście są eliptyczne, lancetowate o długości do 12 cm, szerokości do 5 cm. Kolor liści jest jasnozielony, ozdobiony podłużnymi plamami. Kwiat zbiera się w kwiatostanie kolca o żółtym kolorze.

Zanim zdobędziesz roślinę, musisz wiedzieć, jak dbać o Calatheusa w domu.

Pielęgnacja kwiatów wymaga specjalnych procedur. Indoor Calathea ma drugie imię - „kwiat modlitwy” - który otrzymał za zdolność do podnoszenia liści na szczyt wraz z nadejściem zachodu słońca.

Wybierając odmianę kalati, musisz wykorzystać swoje możliwości, aby stworzyć niezbędne warunki dla kwiatu, ponieważ każdy gatunek wymaga wdrożenia specjalnych procedur opieki. Ale najbardziej wymagające są odmiany kwitnące.

A najprostszą i bezpretensjonalną jest uprawa kalatei Makoyan. Roślina nie wymaga specjalnej opieki, znacznie łatwiej jest ją hodować w domu niż inne odmiany roślin.


kalateya-kak-ukrashenie-doma-i-kvartiri-34-foto-12


kalateya-kak-ukrashenie-doma-i-kvartiri-34-foto-2.jpeg">

Podlewanie roślin

Podlewanie wszystkich odmian powinno odbywać się za pomocą miękkiej, dobrze osadzonej wody, temperatura powinna być o 3 stopnie wyższa niż temperatura pokojowa. O tym, kiedy trzeba podlewać kwiat, można określić stan liści, jeśli zaczną tracić wzór, roślinę należy zwilżyć.


kalateya-kak-ukrashenie-doma-i-kvartiri-34-foto-13


kalateya-kak-ukrashenie-doma-i-kvartiri-34-foto-14

Ale co należy zrobić i jak uratować roślinę przed wysychaniem? Po pierwsze, przestań podlewać, poczekaj, aż gleba wyschnie 3 cm w głąb ziemi i poczekaj na zmiany. Jeśli nie przyniosło to rezultatów, a liście nie uniosły się, należy wymienić glebę i usunąć zgniłe korzenie.


kalateya-kak-ukrashenie-doma-i-kvartiri-34-foto-15


kalateya-kak-ukrashenie-doma-i-kvartiri-34-foto-16

Średnio konieczne jest podlewanie rośliny 3 razy w tygodniu w okresie letnim. Wraz z nadejściem zimy zmniejsz częstotliwość podlewania do 1 raz w tygodniu.


kalateya-kak-ukrashenie-doma-i-kvartiri-34-foto-17


kalateya-kak-ukrashenie-doma-i-kvartiri-34-foto-18

Temperatura zawartości, przeszczep i gleba

Niezależnie od pory roku, reżim temperaturowy dla kalata musi wynosić od 18 do 25 stopni. W takim przypadku w żadnym wypadku nie można dopuścić do powstawania przeciągów i gwałtownego spadku temperatury, ponieważ może to doprowadzić do wysuszenia liści i śmierci kwiatu.


kalateya-kak-ukrashenie-doma-i-kvartiri-34-foto-19


kalateya-kak-ukrashenie-doma-i-kvartiri-34-foto-20

Jednym z najważniejszych etapów pielęgnacji roślin jest wybór odpowiedniej gleby. Roślina ma powierzchowny system korzeniowy, rośnie w szerokości, więc musisz wybrać odpowiednie doniczki. W głębokim garnku musisz stworzyć dużą warstwę drenażową, aby zapobiec zakwaszeniu gleby. Możesz kupić gotowe podłoże dla Kalata, ale pamiętaj, aby dodać gruby piasek.


kalateya-kak-ukrashenie-doma-i-kvartiri-34-foto-3.jpeg">


kalateya-kak-ukrashenie-doma-i-kvartiri-34-foto-21

Gdy roślina rośnie, należy ją przeszczepić, ostrożnie oddzielając kłącze, gdy siedzi. Najczęstszym jest podział tulei na dwie części, dzięki czemu nacięcia ostrym nożem należy dezynfekować świeże kawałki. Po posadzeniu roślinę należy przykryć, stworzyć mikroklimat w liściach z obowiązkową wentylacją. Po tym, jak kwiat się przyzwyczai i zacznie uruchamiać nowe liście, należy usunąć schronienie. W tym okresie konieczne jest ścisłe przestrzeganie reżimu temperaturowego 25 stopni.


kalateya-kak-ukrashenie-doma-i-kvartiri-34-foto-4.jpeg">


kalateya-kak-ukrashenie-doma-i-kvartiri-34-foto-22

Przycinanie i nawóz

W domu karmiono tylko kwitnącymi odmianami roślin. Do tego jest specjalnie rozpuszczalny nawóz, który zawiera niewielką ilość azotu i wapnia, przyniesie korzyści kwiatowi.


kalateya-kak-ukrashenie-doma-i-kvartiri-34-foto-23


kalateya-kak-ukrashenie-doma-i-kvartiri-34-foto-24

Główną cechą Calathea jest możliwość zmiany składu gleby, aby zmienić jej kwasowość. W tym przypadku najlepszym podawaniem jest odnowienie podłoża. W przypadku młodych roślin przeszczep musi być wykonywany co roku, już dorosła roślina musi zostać przeszczepiona 1 raz w ciągu 2 lat.


kalateya-kak-ukrashenie-doma-i-kvartiri-34-foto-27


kalateya-kak-ukrashenie-doma-i-kvartiri-34-foto-28


kalateya-kak-ukrashenie-doma-i-kvartiri-34-foto-29

Pin
Send
Share
Send
Send