Ornament na ścianach i podłodze we wnętrzach, kwiatach, kwiatach i geometrycznych stylach, wzorzystych tapetach - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Ozdoba w wystroju wnętrz: ciekawe pomysły (49 zdjęć)

Pin
Send
Share
Send
Send


Od czasów starożytnych ludzie aktywnie wykorzystują ornament w projektowaniu wnętrz swoich domów, ponieważ indywidualne wzory i motywy miały różne znaczenia symboliczne, a niektóre były pamiętnymi datami. Obecnie istnieje wiele rodzajów ornamentów, które są szeroko stosowane w nowoczesnej dekoracji wnętrz.


ornament-v-dekore-interera-interesnie-idei-49-foto


ornament-v-dekore-interera-interesnie-idei-49-foto.jpeg">


ornament-v-dekore-interera-interesnie-idei-49-foto-2

Rola ornamentu w projektowaniu wnętrz

Podstawą tworzenia wzoru są powtórzenia poszczególnych części, a także ich rytmy i zmiany.

Ozdoby pozwalają urozmaicić ciche i solidne wzornictwo każdego pomieszczenia, nadając mu istotną aktywność i wyjątkowy smak.

Istnieje ogromna różnorodność ozdób, ale nie wszystkie są używane przez projektantów. Szczególną popularność zyskały proste i uniwersalne ozdoby, które znajdują zastosowanie w każdym pomieszczeniu, niezależnie od jego przeznaczenia. Wybór wzoru nie jest łatwym zadaniem, a jeszcze trudniej jest go prawidłowo użyć w projektowaniu wnętrz. Zanim zdecydujesz się ozdobić pokój ornamentem, musisz wiedzieć, jakie to jest.


ornament-v-dekore-interera-interesnie-idei-49-foto-3


ornament-v-dekore-interera-interesnie-idei-49-foto-4

Ornament na podstawie jego stworzenia jest podobny do wiersza z kilkoma uporządkowanymi zwrotkami, które opierają się na regularnym powtarzaniu. Przeciwieństwem wzorców jest monotonia, która jest charakterystyczna dla pacyfikacji i spokoju. Aby osiągnąć całkowitą harmonię we wnętrzu, ornament musi być umiejętnie połączony z innymi elementami - jest to możliwe tylko przez profesjonalnego projektanta, który będzie w stanie poprawnie umieścić akcenty i ożywić pewne szczegóły, łącząc schematy kolorów.


ornament-v-dekore-interera-interesnie-idei-49-foto-5


ornament-v-dekore-interera-interesnie-idei-49-foto-6

Proste i wszechstronne rodzaje ornamentów

Ozdoba zdobi nie tylko ściany, podłogę i sufit, ale także inne elementy wnętrza, takie jak meble, naczynia i sprzęt AGD. Oryginalne wzory pozwalają opuścić zwykły rygor i monotonię - tworzą tajemniczą i przytulną atmosferę. Zastanów się nad najbardziej biegającymi wzorami, które są powszechnie stosowane w projektowaniu wnętrz pokoju.


ornament-v-dekore-interera-interesnie-idei-49-foto-8


ornament-v-dekore-interera-interesnie-idei-49-foto-9


ornament-v-dekore-interera-interesnie-idei-49-foto-10

Wzór Damaszku pozwala wybrać oddzielny fragment wnętrza lub skupić się na określonych obszarach podłogi lub ścian. Ten styl ornamentu przemawia do osób ceniących harmonię w pokoju, a także preferujących elegancję i powściągliwość.


ornament-v-dekore-interera-interesnie-idei-49-foto-11


ornament-v-dekore-interera-interesnie-idei-49-foto-12

Orientalny (paisley) ornament

Korzenie tego stylu wzoru sięgają głęboko w starożytność. Wygląda jak zakrzywiona kropla, dzięki czemu idealnie nadaje się do projektowania wnętrz w stylu orientalnym. Ubrania, tekstylia domowe i tapety są wykonane w stylu paisley, choć dla tego ostatniego ten typ ornamentu nie zawsze jest udany. Orientalny wzór może być nakładany na ściany jako oddzielny fragment, w tym w tle ogólnym.


ornament-v-dekore-interera-interesnie-idei-49-foto-13


ornament-v-dekore-interera-interesnie-idei-49-foto-14


ornament-v-dekore-interera-interesnie-idei-49-foto-16


ornament-v-dekore-interera-interesnie-idei-49-foto-17

Gęsia stopa

Wcześniej ten styl był tylko wzorem tekstylnym, ale teraz jest używany zarówno do tapet, jak i mebli w różnych interpretacjach. W Szkocji jest tradycyjnie stosowany w dwóch kolorach do dekoracji wnętrz, aw naszym kraju jest używany w różnych kolorach do dekoracji pomieszczeń roboczych, salonów i pomieszczeń, w których konieczne jest skupienie się na efekcie kontrastu.


ornament-v-dekore-interera-interesnie-idei-49-foto-18


ornament-v-dekore-interera-interesnie-idei-49-foto-19

Idealną opcją jest wybór wnętrza poszczególnych elementów tworzonych w tym stylu.


ornament-v-dekore-interera-interesnie-idei-49-foto-20


ornament-v-dekore-interera-interesnie-idei-49-foto-21

„Quatrefoil”

To starożytny wzór, który był wcześniej używany do dekoracji ścian i podłóg. Tapeta z ornamentem z maswerku jest obecnie używana w krajach północno-wschodniej Afryki (Maroko, Syria, Egipt). Składa się z identycznych powtarzających się elementów, które są jednakowo oddalone od siebie. Quatrefoil można również znaleźć na ekranach, przegrodach, fasadach budynków w różnych komponentach. Jednak dzisiaj ten styl wzoru jest rzadko stosowany w projektowaniu wnętrz.


ornament-v-dekore-interera-interesnie-idei-49-foto-22


ornament-v-dekore-interera-interesnie-idei-49-foto-23


ornament-v-dekore-interera-interesnie-idei-49-foto-24

Zygzaki (choinki)

Prostota tego typu wzoru pozwala na absolutne wykorzystanie go do każdego projektu pomieszczenia. Jeśli umieścisz „choinkę” na suficie, będzie ona wizualnie wyższa.


ornament-v-dekore-interera-interesnie-idei-49-foto-25


ornament-v-dekore-interera-interesnie-idei-49-foto-26


ornament-v-dekore-interera-interesnie-idei-49-foto-27


ornament-v-dekore-interera-interesnie-idei-49-foto-30


ornament-v-dekore-interera-interesnie-idei-49-foto-31


ornament-v-dekore-interera-interesnie-idei-49-foto-32

Meander

Ten typ wzoru pochodzi ze starożytnej Grecji. To zamknięte geometryczne paski. Meander służy do obramowania dywanów, obrusów, zasłon i odzieży. W większym stopniu wzór ten jest używany jako granica.


ornament-v-dekore-interera-interesnie-idei-49-foto-33


ornament-v-dekore-interera-interesnie-idei-49-foto-34


ornament-v-dekore-interera-interesnie-idei-49-foto-35


ornament-v-dekore-interera-interesnie-idei-49-foto-36

„Skala”

Służy do dekoracji ścian w łazience i innych pokojach. „Skalowane” opony, dlatego w projektowaniu wnętrza lepiej nie nadużywać.


ornament-v-dekore-interera-interesnie-idei-49-foto-37


ornament-v-dekore-interera-interesnie-idei-49-foto-38

Połączenie ozdób we wnętrzu

Ozdobą w obszarze mieszkalnym może być atrakcja, zwłaszcza jeśli służy do dekoracji podłogi, ścian lub sufitu. Czasami kombinacja kilku ozdób jest możliwa w tym samym pomieszczeniu, ale ważne jest, aby połączyć je poprawnie, aby stworzyć przytulną i harmonijną atmosferę. W tym przypadku różne wzory powinny być połączone czymś, na przykład kolorem.

Doskonale się ze sobą łączą i uzupełniają kwiatowy ornament z siatką lub surowymi paskami.

Rysunki geometryczne najlepiej łączyć z kratą lub „kratą”. Dozwolona jest także kombinacja dwóch lub trzech odcieni (na przykład zielony, jasnozielony i jasnozielony).


ornament-v-dekore-interera-interesnie-idei-49-foto-39


ornament-v-dekore-interera-interesnie-idei-49-foto-40


ornament-v-dekore-interera-interesnie-idei-49-foto-2.jpeg">

Jedynym rodzajem wzoru, który można całkowicie połączyć z dowolnym ornamentem, są paski w różnych interpretacjach. Jednak powinny one tylko uzupełniać wybrany ornament i nie być akcentujące.


ornament-v-dekore-interera-interesnie-idei-49-foto-41


ornament-v-dekore-interera-interesnie-idei-49-foto-42


ornament-v-dekore-interera-interesnie-idei-49-foto-43

Jeśli na podłodze lub na ścianach znajduje się dywan, użycie aktywnego ornamentu na tych powierzchniach jest zabronione. W takim przypadku lepiej jest ułożyć sufit, ściany i podłogę w neutralnym lub monotonnym stylu, zwłaszcza w małym pokoju. Przestrzeganie pewnych prostych zasad przy tworzeniu projektu pomoże nadać wnętrzu określony styl, wyrafinowanie i oryginalność.


ornament-v-dekore-interera-interesnie-idei-49-foto-44


ornament-v-dekore-interera-interesnie-idei-49-foto-45


ornament-v-dekore-interera-interesnie-idei-49-foto-46

Pin
Send
Share
Send
Send