Ornament na ścianach i podłodze we wnętrzach, kwiatach, kwiatach i geometrycznych stylach, wzorzystych tapetach - Dom i styl - 2019
Dom i styl

Ozdoba w wystroju wnętrz: ciekawe pomysły (49 zdjęć)

Od czasów starożytnych ludzie aktywnie wykorzystują ornament w projektowaniu wnętrz swoich domów, ponieważ indywidualne wzory i motywy miały różne znaczenia symboliczne, a niektóre były pamiętnymi datami. Obecnie istnieje wiele rodzajów ornamentów, które są szeroko stosowane w nowoczesnej dekoracji wnętrz.
Rola ornamentu w projektowaniu wnętrz

Podstawą tworzenia wzoru są powtórzenia poszczególnych części, a także ich rytmy i zmiany.

Ozdoby pozwalają urozmaicić ciche i solidne wzornictwo każdego pomieszczenia, nadając mu istotną aktywność i wyjątkowy smak.

Istnieje ogromna różnorodność ozdób, ale nie wszystkie są używane przez projektantów. Szczególną popularność zyskały proste i uniwersalne ozdoby, które znajdują zastosowanie w każdym pomieszczeniu, niezależnie od jego przeznaczenia. Wybór wzoru nie jest łatwym zadaniem, a jeszcze trudniej jest go prawidłowo użyć w projektowaniu wnętrz. Zanim zdecydujesz się ozdobić pokój ornamentem, musisz wiedzieć, jakie to jest.Ornament na podstawie jego stworzenia jest podobny do wiersza z kilkoma uporządkowanymi zwrotkami, które opierają się na regularnym powtarzaniu. Przeciwieństwem wzorców jest monotonia, która jest charakterystyczna dla pacyfikacji i spokoju. Aby osiągnąć całkowitą harmonię we wnętrzu, ornament musi być umiejętnie połączony z innymi elementami - jest to możliwe tylko przez profesjonalnego projektanta, który będzie w stanie poprawnie umieścić akcenty i ożywić pewne szczegóły, łącząc schematy kolorów.Proste i wszechstronne rodzaje ornamentów

Ozdoba zdobi nie tylko ściany, podłogę i sufit, ale także inne elementy wnętrza, takie jak meble, naczynia i sprzęt AGD. Oryginalne wzory pozwalają opuścić zwykły rygor i monotonię - tworzą tajemniczą i przytulną atmosferę. Zastanów się nad najbardziej biegającymi wzorami, które są powszechnie stosowane w projektowaniu wnętrz pokoju.

Adamaszek (kwiatowy) ornament

Kwiatowy ornament we wnętrzu to równoodległe wzory, ułożone w jasne pionowe rzędy. Składają się z gładkich, cienkich linii splecionych ze sobą. W centrum takiego graniczenia zawsze jest kwiat. Wcześniej ten wzór był wykorzystywany przez mieszkańców krajów wschodnich do ozdabiania tekstyliów domowych, a później w innych krajach średniowiecznej Europy był stosowany do ścian, podłóg i fasad budynków.

Ozdoby kwiatowe zdobią tekstylia domowe (zasłony, zasłony, koce, pościel, poduszki i obrusy), a także tło półek i innych mebli.
Wzór Damaszku pozwala wybrać oddzielny fragment wnętrza lub skupić się na określonych obszarach podłogi lub ścian. Ten styl ornamentu przemawia do osób ceniących harmonię w pokoju, a także preferujących elegancję i powściągliwość.Orientalny (paisley) ornament

Korzenie tego stylu wzoru sięgają głęboko w starożytność. Wygląda jak zakrzywiona kropla, dzięki czemu idealnie nadaje się do projektowania wnętrz w stylu orientalnym. Ubrania, tekstylia domowe i tapety są wykonane w stylu paisley, choć dla tego ostatniego ten typ ornamentu nie zawsze jest udany. Orientalny wzór może być nakładany na ściany jako oddzielny fragment, w tym w tle ogólnym.Krata (geometria)

Ten styl jest używany bardzo rzadko, ale jest popularny na zachodzie. Dlatego nadaje się do dekoracji wnętrz w stylu loft lub high-tech. Geometryczny wzór można znaleźć na tapicerowanych meblach, tkaninach i tapetach. Kratki są doskonałym dodatkiem do nowoczesnych wariantów wnętrz. Jeśli chcesz stworzyć monotonny projekt, użycie siatki nie będzie zbyteczne. Jest harmonijnie łączony ze wszystkimi stylami mebli.Gęsia stopa

Wcześniej ten styl był tylko wzorem tekstylnym, ale teraz jest używany zarówno do tapet, jak i mebli w różnych interpretacjach. W Szkocji jest tradycyjnie stosowany w dwóch kolorach do dekoracji wnętrz, aw naszym kraju jest używany w różnych kolorach do dekoracji pomieszczeń roboczych, salonów i pomieszczeń, w których konieczne jest skupienie się na efekcie kontrastu.Idealną opcją jest wybór wnętrza poszczególnych elementów tworzonych w tym stylu.„Quatrefoil”

To starożytny wzór, który był wcześniej używany do dekoracji ścian i podłóg. Tapeta z ornamentem z maswerku jest obecnie używana w krajach północno-wschodniej Afryki (Maroko, Syria, Egipt). Składa się z identycznych powtarzających się elementów, które są jednakowo oddalone od siebie. Quatrefoil można również znaleźć na ekranach, przegrodach, fasadach budynków w różnych komponentach. Jednak dzisiaj ten styl wzoru jest rzadko stosowany w projektowaniu wnętrz.
Zygzaki (choinki)

Prostota tego typu wzoru pozwala na absolutne wykorzystanie go do każdego projektu pomieszczenia. Jeśli umieścisz „choinkę” na suficie, będzie ona wizualnie wyższa.
„Tartan”

Szkocka cela do dziś jest modnym trendem w tworzeniu oryginalnego projektu pomieszczenia. Ten typ ornamentu jest specyficznym schematem kolorów składającym się z różnych pasm przecinających się ze sobą. Aby ozdobić pokój w stylu angielskim lub szkockim, użycie takiego ornamentu jest rozwiązaniem korzystnym dla wszystkich. „Tartan” uzupełnia wnętrze rygorem i elegancją, tworząc przytulność i komfort.
Meander

Ten typ wzoru pochodzi ze starożytnej Grecji. To zamknięte geometryczne paski. Meander służy do obramowania dywanów, obrusów, zasłon i odzieży. W większym stopniu wzór ten jest używany jako granica.

„Skala”

Służy do dekoracji ścian w łazience i innych pokojach. „Skalowane” opony, dlatego w projektowaniu wnętrza lepiej nie nadużywać.Połączenie ozdób we wnętrzu

Ozdobą w obszarze mieszkalnym może być atrakcja, zwłaszcza jeśli służy do dekoracji podłogi, ścian lub sufitu. Czasami kombinacja kilku ozdób jest możliwa w tym samym pomieszczeniu, ale ważne jest, aby połączyć je poprawnie, aby stworzyć przytulną i harmonijną atmosferę. W tym przypadku różne wzory powinny być połączone czymś, na przykład kolorem.

Doskonale się ze sobą łączą i uzupełniają kwiatowy ornament z siatką lub surowymi paskami.

Rysunki geometryczne najlepiej łączyć z kratą lub „kratą”. Dozwolona jest także kombinacja dwóch lub trzech odcieni (na przykład zielony, jasnozielony i jasnozielony).
Jedynym rodzajem wzoru, który można całkowicie połączyć z dowolnym ornamentem, są paski w różnych interpretacjach. Jednak powinny one tylko uzupełniać wybrany ornament i nie być akcentujące.
Jeśli na podłodze lub na ścianach znajduje się dywan, użycie aktywnego ornamentu na tych powierzchniach jest zabronione. W takim przypadku lepiej jest ułożyć sufit, ściany i podłogę w neutralnym lub monotonnym stylu, zwłaszcza w małym pokoju. Przestrzeganie pewnych prostych zasad przy tworzeniu projektu pomoże nadać wnętrzu określony styl, wyrafinowanie i oryginalność.