Tynk dekoracyjny ścienny z efektem jedwabiu we wnętrzu, technika powlekania - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Dekoracyjny jedwabny tynk - płynąca powierzchnia we wnętrzu (28 zdjęć)

Nowoczesny rynek materiałów budowlanych zadziwia konsumentów oferowanym asortymentem. Oddzielna uwaga zasługuje na dekoracyjny tynk z efektem jedwabiu, który jest popularny od dłuższego czasu.
O tynku dekoracyjnym

W swoim składzie zwykły tynk jest podobny do dekoracyjnego, ale można z nim eksperymentować, np. Można dodać do niego włókna, małe kamyczki, granulki, macicę perłową i inne składniki. Każdy, kto chce mieć możliwość zakupu suchej mieszanki lub gipsu, gotowy do użycia.
Dekoracyjny tynk strukturalny odpowiedni do dekoracji ścian zewnętrznych i wewnętrznych, nadaje się do wnętrz nowoczesnej przestrzeni mieszkalnej i biurowej. Projektanci z powodzeniem wykorzystują materiał do tłumaczenia swoich decyzji. Po nałożeniu i wysuszeniu materiału na powierzchni powstaje efekt tkaniny z fantastyczną grą światła, która zmienia kąt widzenia.Tynk dekoracyjny „jedwab” dzieli się na 2 główne kategorie:

 • z dodatkiem jedwabiu sztucznego pochodzenia (marka materiału odróżnia skład i teksturę, co wpływa na różnicę w ich wartości);
 • z dodatkiem naturalnych włókien jedwabiu, co wyjaśnia stosunkowo wysoki koszt gipsu.

Podobnie jak prawie każdy materiał budowlany, taka różnorodność ma również swoje wady i zalety.
Zalety i wady materiału

Ponieważ ściany i narożniki w pokojach w większości przypadków pozostawiają wiele do życzenia, trudno jest nawet profesjonalistom wkleić je w tapetę. Ale takie niedogodności można łatwo wyeliminować, gdy gipsu pod jedwabiu nie ma szwów, fug, szczelin, nierówności i innych defektów obrabianych powierzchni po jego zastosowaniu.
Zalety jedwabnego tynku do ścian:

 • bezpieczeństwo środowiska materiału;
 • wysoki stopień izolacji akustycznej i cieplnej;
 • odporność na niskie temperatury;
 • nie ma trudności w jego stosowaniu (zrób to sam nie jest trudne);
 • trwałość koloru (nie traci jasności pod wpływem światła słonecznego i z czasem);
 • dodając do powierzchni środki antystatyczne, kurz nie przykleja się do jego powierzchni;
 • środki antyseptyczne w składzie materiału zapobiegają tworzeniu się pleśni;
 • nie wymaga „kurczenia się”, co pozwala z powodzeniem używać go w nowych budynkach;
 • atrakcyjność z estetycznego punktu widzenia.

Ale taka uniwersalna powłoka ma wiele wad, które obejmują słabą przepuszczalność pary (higroskopijność), ponieważ nie zaleca się jej stosowania przy wykańczaniu kuchni i łazienek, czas suszenia (proces może potrwać co najmniej 12 i ponad 70 godzin, w zależności od temperatury powietrza oraz poziomy wilgotności), a także niewystarczający stopień wytrzymałości, który prowadzi do mechanicznego uszkodzenia w przypadku kontaktu tynku z ciałami obcymi. Dlatego lepiej nie używać materiału do dekoracji pomieszczeń, w których spodziewana jest duża akumulacja lub ruch ludzi.
W każdym razie jedwabna wersja tynku ma bardziej pozytywne cechy niż negatywy.

Działania przygotowawcze do wykończenia materiałem teksturowanym

Przede wszystkim należy zdecydować, jaki rodzaj materiału ma działać, ponieważ może to być tynk dekoracyjny „mokry jedwab”, „jedwab gładki” lub „drapowany”. Przed nałożeniem materiału na ściany należy wziąć pod uwagę ich rodzaj (mogą to być beton, cegła, metal, drewno itp.)

Jeśli ściany są betonowe i otynkowane, powinieneś:

 • ocenić ich stan łuszczenia na powierzchni w celu ich wyeliminowania w celu równomiernego nałożenia powłoki;
 • usunąć tapety na ścianach (inne elementy dekoracyjne), przetworzyć, wysuszyć i przygotować powierzchnię do nowej powłoki;
 • Wyraźnie widoczne plamy na ścianach można usunąć, można to zrobić za pomocą podkładu i farby o jasnych barwach.

Gdy tynk dekoracyjny jest nanoszony na powierzchnię metalową, wymaga również obróbki wstępnej, musi być przeszlifowany, pokryty farbą olejną lub emalią nitro.

Jeśli powierzchnie są drewniane, wówczas będą musiały być szpachlowane i zagruntowane, a przy nakładaniu „jedwabiu” na płytę gipsowo-kartonową, cały arkusz jest szpachlowany, a nie tylko fugi.

Pozostaje określenie koloru materiału, ponieważ asortyment tynku jedwabnego jest zróżnicowany, ma ponad sto odmian od ekonomicznych do ekskluzywnych. Następnie musisz przygotować niezbędny sprzęt i inne dostępne narzędzia do jego hodowli i późniejszego zastosowania.

Zastosowanie techniki

Oczywiście podczas przeprowadzania napraw lepiej jest korzystać z umiejętności profesjonalistów, ale jeśli chodzi o dekoracyjne tynki jedwabne, można liczyć na własną siłę, ponieważ praca z takimi nie wymaga specjalnej wiedzy w budownictwie. Ponadto opakowanie z tym materiałem budowlanym zawierało szczegółowe instrukcje dotyczące jego użycia.

Etapy pracy są następujące:

 1. zawartość opakowania w wymaganej ilości do naniesienia na jedną ścianę wlewa się do plastikowego pojemnika i rozcieńcza ciepłą wodą we wskazanych objętościach, jeśli jest to pożądane, wysyła się tam również brokat, macicę perłową lub inne dodatki, które często są przymocowane do takiego tynku;
 2. wszystkie elementy są dokładnie wymieszane, można to zrobić ręcznie;
 3. partia powinna być przygotowana z wyprzedzeniem (12 godzin przed użyciem), przed nałożeniem na powierzchnię mieszanina jest ponownie mieszana, w razie potrzeby do niej dodawana jest woda;
 4. nanieść tynk w kierunku od rogu do rogu za pomocą szpachelki (kielni), aby utrzymać żądaną grubość, narzędzie jest utrzymywane pod kątem 10-15˚;
 5. Niektórzy ludzie wolą pracować z rękami w rękawiczkach, a jeśli później nie wygładza się zastosowanego tynku za pomocą narzędzia, powstały wytłoczony wzór będzie wyglądał korzystniej, bogatej;
 6. po zakończeniu pracy, po pewnym czasie (w ciągu 2 godzin), obrobiona powierzchnia jest wygładzana, aby wyeliminować nierówności szpatułką, okresowo zwilżoną wodą.

Jeśli mówimy o tynku o większej teksturze, jego zużycie na metr kwadratowy wzrasta.

Tynk drobnoziarnisty można nakładać za pomocą opryskiwacza, co oszczędza zużycie materiału, ale ta metoda jest dość skomplikowana, ponieważ jest zwykle stosowana przez ekspertów.

Powyżej znajdują się ogólne zasady pracy z tynkiem dekoracyjnym, chociaż istnieją pewne różnice między zastosowaniem klasycznego, prasowanego i mokrego „jedwabiu”, ale są one nieznaczne.Gdy wszystkie ściany zostaną wykończone, resztki tynku można zebrać w małym pojemniku i zamrozić, aby zachować jego właściwości, są one nadal przydatne w przeprowadzaniu lokalnych napraw (jeśli warstwa jedwabiu jest uszkodzona).

Jak nakładać tynk podczas naprawy uszkodzonych powierzchni? Aby to zrobić, wystarczy usunąć uszkodzony fragment, wstępnie zwilżając go wodą. Następnie rozcieńczony tynk nakłada się i wygładza do obszaru problemowego (proces jest podobny do wskazanego wcześniej).

Podsumowując

Aby opóźnić kolejną naprawę tynku dekoracyjnego przez dłuższy czas, można nałożyć na nią warstwę wodoodpornego lakieru, który otrzyma rolę ochrony przed zanieczyszczeniami i wilgocią. W takim przypadku należy wziąć pod uwagę fakt, że kolor powłoki zmieni się i, być może, nie na lepsze.Aby zachować oryginalny kolor i wzór jedwabnej powierzchni, lepiej unikać okresowego kontaktu z jej meblami itp., Używając zwykłego odkurzacza do usuwania kurzu. Drobne zanieczyszczenia można usunąć za pomocą zwykłej gumki. Ale nie należy myć dekoracyjnego tynku wodą, ponieważ płyn po prostu „rozpuszcza” go.

Podsumowując powyższe, należy zauważyć, że podczas wykonywania prac naprawczych lub budowlanych należy uwzględnić każdy szczegół i każdy niuans, aby uzyskany wynik nie stał się przyczyną frustracji.