Warunki Croton Room in Home, jak dbać o roślinę zimą i latem, odmiany i gatunki - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Kroton: opieka w domu (31 zdjęć)

Pin
Send
Share
Send
Send


Croton lub Codiaeum (łac. Codiaeum) jest rośliną ciepłolubną pochodzącą z wilgotnych tropików Azji Południowo-Wschodniej. Ten kolorowy przedstawiciel dzikiej rodziny euphorbia osiąga wysokość 3 metrów lub więcej. Kroton w domu ze staranną codzienną pielęgnacją może wzrosnąć do wysokości 1-1,5 metra.


kroton-uhod-v-domashnih-usloviyah-31-foto.jpeg">


kroton-uhod-v-domashnih-usloviyah-31-foto

Kroton to roślina domowa wymagająca troskliwej opieki. Ten drogi krzew jest warty zakupu tylko dla ogrodników, którzy są gotowi poświęcić wiele czasu i wysiłku na opiekę nad dorodami.

Kroto jako wyrafinowana dekoracja

Kroton pokoju jest ceniony za niezwykły jasny kolor liści. Głęboko zielony kolor liści różnych odmian roślin łączy się z bogatymi odcieniami żółtego, czerwonego, pomarańczowego i fioletowego w najbardziej dziwacznych kombinacjach. Kwiaty Codiaeum są małe, białe i niepozorne, nie mają wartości dekoracyjnej.


kroton-uhod-v-domashnih-usloviyah-31-foto-3.jpeg">


kroton-uhod-v-domashnih-usloviyah-31-foto-3

Kompaktowy kroton w kształcie krzewu lub drzewa wewnętrznego ozdobi budynek mieszkalny lub przestrzeń biurową.

Niebezpieczeństwo kodu

Ważne jest, aby pamiętać, że kodia jest trująca, jak większość przedstawicieli euforbii. Jego sok powoduje podrażnienie skóry, wniknięcie soku krotonowego do przewodu pokarmowego powoduje wymioty, nudności i biegunkę. Po wszelkich manipulacjach przy użyciu kodeksu zaleca się dokładne umycie rąk wodą z mydłem.

W normalnych warunkach korzeń rośnie jak małe drzewo. Jeśli jest to pożądane, roślinie można nadać kształt krzewu. Aby to zrobić, pędy Croton są cięte ostrym nożem. Należy zauważyć, że kroton jest trudny do nadania pompie, ponieważ wzrost roślin in vivo jest skierowany ku górze. Najczęściej wysiłki hodowców kwiatów mają na celu uprawę drewna w pomieszczeniach, co będzie malowniczą ozdobą każdego wnętrza. Koneserzy docenią wysiłki włożone w rozwój tego niegrzecznego zwierzaka.

Istnieją dziesiątki odmian kodów pokojowych, ale wszystkie wymagają tych samych warunków i opieki. Dom w Krotonie potrzebuje ciepłego i wilgotnego klimatu, jak w rodzimych tropikach. Optymalna temperatura powietrza wynosi 20–22 ° C, a zimą nie powinno się pozwolić, aby temperatura spadła poniżej 16 ° C, a latem - powyżej 26 ° C. Podczas przechłodzenia system korzeniowy rośliny gnije, gdy suche przegrzanie liści.

Krzew nie wyciąga przeciągów, nawet w lecie nie zaleca się wyciągania go na balkon. Pożądane jest, aby przepływ powietrza z otwartego okna lub otworów wentylacyjnych nie spadł na liście.

Wszystkie odmiany Krotonu wymagają wystarczającego oświetlenia, ale bez bezpośredniego światła słonecznego. Optymalną lokalizacją dla zakładu będzie okno skierowane na zachód lub wschód. Zimą można postawić garnek na parapecie, patrząc na południe. Pozbawione światła liście Krotona tracą barwne zabarwienie i stają się zwykłe ciemnozielone.

Malowniczy kroton ozdobi każdy parapet, a wyhodowane drzewo - prawdziwy zwierzak.

Podlewanie

Do nawadniania przy użyciu tylko ciepłej wody destylowanej w temperaturze pokojowej. Kroton podlewany jest co drugi dzień, zimą - raz na trzy dni. Gleba w doniczce krotonowej powinna zawsze pozostać uwodniona, ale nadmierna wilgoć doprowadzi do gnicia systemu korzeniowego i samej rośliny.

Pielęgnacja liści

Równocześnie z nawadnianiem pożądane jest spryskiwanie liści sprayem. Opryskiwacz jest w trybie „minimum” - drobne krople powinny natychmiast wyschnąć na liściach, ale nie spływać w dół! Przynajmniej raz w tygodniu liście wyciera się wilgotną szmatką.

Top dressing

W okresie kwitnienia - wiosną i latem - codiaum jest karmione co tydzień specjalnymi mieszaninami składników odżywczych, które są stosowane do gleby po podlewaniu rośliny. Zimą i jesienią wystarczy nawozić Croton raz w miesiącu.

Oznaki niewłaściwej opieki nad codiaeum

ZnakMożliwy powód
Liście mają ten sam zielony kolor.Niewystarczające oświetlenie
Kroto rzuca liściePodlewanie zimną wodą, brak wilgoci
Liście opadająBrak wilgoci
Suche końce liściNiewystarczające podlewanie
Korzenie zgnilizny roślinNiska temperatura, nadmierne nawadnianie
Choroby rośliny: tarcza, wełnowiec, przędziorekSucha gleba, niska temperatura powietrza

Typowe choroby dorsza: pająk, parch, wełnowiec. Choroby wpływają na kodię tylko z niewłaściwą opieką. W tym przypadku roślinę ostrożnie przemywa się gąbką łagodnym roztworem mydlanym i spryskuje specjalnymi preparatami.

Spośród 17 gatunków kroto rosnących w naturze, do pomieszczeń wprowadzono tylko zbieraninę kodową - Codiaeum variegatum - i jej podgatunki. W sprzedaży można znaleźć następujące odmiany Croton.

Przy odpowiedniej pielęgnacji codiaeum aktywnie rośnie i cieszy się swoim niezwykłym wyglądem.

Pin
Send
Share
Send
Send