Tynk wenecki we wnętrzu apartamentu kuchennego, przedpokoju i sypialni, typy powłok, opcje aplikacji i wykończenia - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Tynk wenecki we wnętrzu - włoski szyk (24 zdjęcia)

Kiedy kwestia projektowania mieszkań staje się istotna, każdy niuans jest szczególnie ważny. Zwróćmy uwagę na świetną opcję okładzin ściennych: dekoracyjny tynk wenecki, który może być dodatkiem do wykończonego wnętrza, ponieważ jego faktura i ogólny wygląd są doskonale połączone z klasycznym i barokowym, lub stanowią najlepszą podstawę do stworzenia nowego wyglądu pomieszczenia. Jeśli wolisz drugą opcję, to pod wenecką podłogą wybierz meble i wystrój mieszkania.
Rodzaje tynków weneckich:

 • „Veneto” - jest to najbardziej popularny rodzaj marmurkowego tynku weneckiego, który charakteryzuje się akceptowalnym kosztem i łatwością stosowania. Powierzchnia, którą uzyskuje się przez takie wykończenie, nie wymaga specjalnej ostrożności podczas pracy. Ponadto, jeśli zastosujesz specjalną powłokę z woskiem jako warstwą wykończeniową, możesz łatwo umyć takie ściany. Z tego powodu taki gips wenecki we wnętrzach centrów handlowych, biurowców, firm jest najbardziej powszechny.
 • „Trevignano”. Charakterystyczną cechą tego rodzaju tynku weneckiego we wnętrzu salonu jest przezroczystość warstw, która tworzy efekt marmuru. Ponadto jako podstawę stosuje się polimer. Tynk „Trevignano” to różnorodność kolorów, więc każdy pomysł można ożywić. Często taki tynk jest wykorzystywany do tworzenia wykwintnych pomieszczeń w stylu klasycznym, vintage, a także barokowym.
 • „Marbello”. Ten rodzaj tynku weneckiego charakteryzuje się aksamitną powierzchnią, która jest połączona z błyszczącymi elementami. Ten tynk tworzy grę kolorów, jeśli spojrzysz na nią w różnych warunkach oświetleniowych. Ponieważ jego skład składa się z dodatków kopolimerowych, można go stosować w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Marbello to świetne rozwiązanie, jeśli chcesz użyć tynku weneckiego w łazience.
 • „Encausto”. Jeśli wolisz ten rodzaj tynku na korytarzu, otrzymasz półbłyszczącą powierzchnię z ciemnymi plamami, które wyglądem, wzorem, są bardzo podobne do granitu. Jako warstwa wykończeniowa racjonalne jest stosowanie wosku, który musi być systematycznie aktualizowany, aby materiał nie był odporny na wilgoć.
 • „Imperial”. Ten rodzaj tynku różni się tym, że do jego składu dodaje się złoty pigment. Powierzchnia tynku jest półprzezroczysta, ale gra złotym blaskiem i światłem słonecznym, połyskiem. Paleta barw prezentowanych odmian tynku weneckiego obejmuje kilkadziesiąt odcieni.Każdy rodzaj marmurkowego tynku weneckiego jest dobry i piękny na swój sposób, charakteryzuje się wysoką jakością i wspaniałym efektem dekoracyjnym.

Do podstawowych kolorów wybieranych do tynku weneckiego w sypialni należą naturalne odcienie imitujące powierzchnię kamienia naturalnego: biały, beżowy, szmaragdowy, żółto-brązowy, szary.

Palety zielone, niebieskie, złote, brązowe i srebrne są również powszechne.

Co zawiera tynk wenecki?

Skład tego materiału wykończeniowego obejmuje wszystkie te same składniki co kilka wieków temu, ale teraz mistrzowie wolą syntetyczne dodatki, a to z kolei psuje wizerunek tak naturalnej kompozycji.
Wenecki tynk dekoracyjny składa się z:

 • granit z pyłu kamiennego, kwarc, marmur;
 • spoiwo;
 • barwniki.

Obecnie jako spoiwo stosuje się materiały syntetyczne lub polimery. Barwniki są również używane sztucznie, ale doskonałej jakości, kolor nie blaknie, okazuje się naturalny. Warstwa wykończeniowa to wosk pszczeli.
Kiedy należy preferować gips wenecki?

 • Jeśli chcesz urządzić pięknie duże powierzchnie pionowe i poziome: duże pokoje, klatki schodowe.
 • Jeśli w domu są zwierzęta, które mogą zepsuć inne delikatniejsze rodzaje okładzin.
 • Pomysł wnętrza polega na zwróceniu uwagi na pewne elementy wystroju, a ściany powinny być neutralne, wykonane w kojących kolorach.Technologia nakładania tynków weneckich

Wprowadzenie tynku weneckiego to żmudny proces wymagający pewnej wiedzy i umiejętności. Tynk do mokrego jedwabiu, przestrzegając określonej technologii, zamieni każde pomieszczenie w luksusową obudowę, którą można uzupełnić o najbardziej śmiałe rozwiązania wewnętrzne.

Przed zakończeniem dekorowania tynku weneckiego konieczne jest przygotowanie powierzchni, wyrównanie ścian do idealnego stanu.

Po nałożeniu specjalnego podkładu i pozostawieniu do wyschnięcia. Etap przygotowawczy należy traktować bardzo poważnie, ponieważ jest to gwarancja, że ​​możemy uniknąć wad w procesie nakładania materiału i tworzenia pożądanej tekstury.

Po pomyślnym zakończeniu etapu przygotowawczego, są zobowiązani do zastosowania pierwszej warstwy, która jest zabarwiona, tworząc w ten sposób pożądany kolor tła dla przyszłej powłoki. Malowanie może być zarówno monofoniczne, jak i kombinacją kilku kolorów. Nałóż cienką warstwę tynku, upewnij się, że jest równomierny, nakładając szerszą szpachelką niż w przypadku kolejnych warstw. Po wyschnięciu pierwszej warstwy jest szlifowana i oczyszczana z kurzu.

Druga warstwa to chaotyczne i asymetryczne uderzenia, które należy wykonywać bardzo ostrożnie i co najważniejsze szybko. Z technologii ruchu łopatki i siły nacisku narzędzia zależy efekt, którego należy się spodziewać. Każda kolejna warstwa narzuca, przecinając się z poprzednią. I łącząc się ze sobą, tworzą wzór o wyglądzie podobnym do kamienia naturalnego.

Po wyschnięciu ostatniej warstwy należy ją wypolerować. Ostatnią warstwą jest wosk, który czyni tynk wodoodpornym i zmywalnym, nadając elegancji ogólny wygląd. Nałóż go równomiernie na cienką warstwę.

Metody nakładania tynku weneckiego są różne, ale często tynk nakłada się w 3 warstwach, a wosk w 4 warstwach. Jest to jednak zasada opcjonalna, ponieważ „wenecki” można zastosować w co najmniej 15 warstwach - będzie on zależał tylko od ich liczby, jak bardzo przezroczysta powłoka się skończy, i ile będzie luminescencji.

Główne zalety tynku weneckiego

 • Gładka powierzchnia. Wiele plastrów charakteryzuje się nieprzyjemnym dotykiem, są szorstkie w dotyku. Marmurowy tynk wenecki - gładki, ślizgowy, nie można go podrapać.
 • Odporny na obciążenia mechaniczne i uszkodzenia. W takim przypadku nie dotykaj go brudną ręką, nie zarysuj go ani nie uszkodz go.
 • Płynne przejścia i brak połączeń. Ponieważ nałożenie każdej warstwy następuje równomiernie i stopniowo, wygląd ściany wygląda całościowo.
 • Ściany można myć i czyścić. Lepiej nie narażać tynku na wysoką wilgotność, ale może wytrzymać mycie wodą lub wodą z mydłem. Jeśli to konieczne, możesz go szczotkować.
 • Uniwersalne zastosowanie, ponieważ nakłada się na mur i na betonową podstawę oraz na drzewo.
 • Tynk wenecki w kuchni zamaskuje wszystkie nierówności, skazy w ścianach.
 • Ten rodzaj pokrycia ścian jest trwały, nie gorszy pod względem właściwości niż kamień lub płytki ceramiczne.
 • Bezpieczne powlekanie ścian, ponieważ w składzie tynku weneckiego nie ma toksycznych składników. Ponadto nie emituje zapachu.
 • Ognioodporny tynk „jedwabny”.
 • Jeśli to konieczne, jeśli kawałek ściany jest uszkodzony, można go przywrócić.
 • Projekt jest zróżnicowany pod względem koloru i wyglądu.

Główne wady tynku weneckiego

Wysoki koszt pracy i materiałów. Do gipsu leżącego na ścianie z wysoką jakością, drobiazgowo, artystycznie, aplikacja musi wykonać swoje zastosowanie. Ponadto tworzy indywidualny i ekskluzywny projekt hali, wykonywany ręcznie.

Jeśli zdecydujesz się zmienić tynk wenecki na inny rodzaj okładziny ściennej, powinieneś poświęcić dużo czasu i wysiłku, aby usunąć tę powłokę. W przyszłości musisz przygotować ścianę po demontażu.

Cecha, która nie spodoba się wszystkim: tynk wenecki na suficie trochę błyszczy. Wynika to z faktu, że każda warstwa musi być idealnie wyrównana, wosk i mały perłowy odcień.

Ponieważ wykończenia mineralne nie są elastyczne, na ścianie mogą pojawić się pęknięcia. Jeśli to konieczne, taka okładzina ścienna podlega naprawie.

Dekoracja ścienna z gipsu weneckiego jest elegancka i piękna. Oczywiście koszt materiałów i pracy jest znaczny, jednak takie rozwiązanie wpasuje się w każde wnętrze i będzie wyglądało odpowiednio przez długi czas. Ponadto jest bardzo praktyczny, ponieważ jeśli tynk jest brudny lub zakurzony, można go myć zwykłą wodą lub wodą z mydłem i przybiera taką samą formę.