Pokój szparagów, pielęgnacja i uprawa w warunkach domowych, rodzaje i właściwości roślin, co zrobić, jeśli kwiat zmieni kolor na żółty i posypie - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Szparagi w wystroju domu - afrykańska odporność (37 zdjęć)

Pin
Send
Share
Send
Send


Szparagi to wieloletnia roślina z rodziny szparagów, która jest domem dla krajów Azji, Afryki i Ameryki Południowej. W naturze łodygi mogą osiągnąć około 20 metrów, ale udomowione szparagi mają gałęzie o długości 1 - 2 metry. Roślina jest poszukiwana na wszystkich kontynentach do uprawy w domu, ogrodzie, biurach, instytucjach i szpitalach, a także w szklarniach; Gałązki są używane przez kwiaciarnie jako składnik bukietów, ponieważ po przycięciu zieleni nie blakną przez długi czas, zachowują swoją atrakcyjność.


asparagus-v-dekore-doma-afrikanskaya-stojkost-37-foto


asparagus-v-dekore-doma-afrikanskaya-stojkost-37-foto-2


asparagus-v-dekore-doma-afrikanskaya-stojkost-37-foto.png">

Partia szparagów jest nieco podobna do paproci. Nie ma liści w ich zwykłej formie, mają wielkie podobieństwo do igieł wychodzących z łusek. To właśnie te ostatnie są liśćmi, a igły są pędami podobnymi do liści paproci. Na zewnątrz roślina wygląda jak kolczasty krzew, ale w rzeczywistości liście są dość miękkie i delikatne w dotyku. System korzeniowy jest rozwinięty i silny. Szparagi zaczynają kwitnąć w domu dopiero po pięciu latach, ale potem pojawiają się jagody (dość trujące).


asparagus-v-dekore-doma-afrikanskaya-stojkost-37-foto-3


asparagus-v-dekore-doma-afrikanskaya-stojkost-37-foto-4


asparagus-v-dekore-doma-afrikanskaya-stojkost-37-foto-5

Dbaj o szparagi w domu

Uprawa szparagów w domu to prosty proces. Początkowo musisz zdecydować o rodzaju wzrostu, ponieważ łodygi rosną dość długo.

Jeśli doniczka jest umieszczona na podłodze, parapecie itp., Wybierane jest miejsce, które ma wystarczająco dużo powierzchni wokół rośliny, aby mogła się rozwijać.

Jeśli doniczka jest zawieszona, gałęzie potrzebują niezawodnego wsparcia.


asparagus-v-dekore-doma-afrikanskaya-stojkost-37-foto-7


asparagus-v-dekore-doma-afrikanskaya-stojkost-37-foto-8

Zakwaterowanie

Ponieważ większość gatunków roślin nie toleruje bezpośredniego światła słonecznego, szparagi uprawia się w północno-wschodnim lub północno-zachodnim oknie. Możliwe jest zlokalizowanie zakładu na wschodnich i zachodnich oknach, ale tutaj konieczne jest przykrycie szkła tiulem. Jeśli pokój jest południowy, garnek jest odsłonięty w pewnej odległości od okna. Zimą kwiat jest przenoszony bliżej światła, z dala od grzejników.

Wczesną wiosną lub bezpośrednio po zakupie nie zaleca się wystawiania roślinnych szparagów na intensywne oświetlenie, aby wytrzymać przez kilka dni w zaciemnionym miejscu, stopniowo dostosowując się do jasności światła.


asparagus-v-dekore-doma-afrikanskaya-stojkost-37-foto-9


asparagus-v-dekore-doma-afrikanskaya-stojkost-37-foto-10


asparagus-v-dekore-doma-afrikanskaya-stojkost-37-foto-11

Warunki temperaturowe

Latem temperatura powietrza w pomieszczeniu, w którym znajdują się szparagi, nie powinna przekraczać +25 stopni, w zimie - poniżej +12 stopni. Nadmiar ciepła, podobnie jak chłód, jest słabo tolerowany przez roślinę - liście mogą się kruszyć. W wysokich temperaturach zwiększaj wilgotność powietrza, codziennie spryskuj roślinę.

Podlewanie

W okresie jesienno-zimowym podlewanie szparagów odbywa się dwa dni po wyschnięciu wierzchniej warstwy ziemi. Wiosną i latem, podczas aktywnego sezonu wegetacyjnego, ziemia jest podlewana natychmiast po wyschnięciu górnej warstwy. Zaleca się wytwarzanie mniejszego podlewania, to znaczy, że wodę należy wlewać do patelni, korzenie same będą ściągać wilgoć.


asparagus-v-dekore-doma-afrikanskaya-stojkost-37-foto-12


asparagus-v-dekore-doma-afrikanskaya-stojkost-37-foto-13


asparagus-v-dekore-doma-afrikanskaya-stojkost-37-foto-14

Przeszczep

Dopóki wiek szparagów nie osiągnie pięciu, pytanie o sposób przeszczepiania rośliny nie powstaje. Ale w kolejnych latach opieka obejmuje coroczny przeszczep, a to wydarzenie odbywa się raz na 2-3 lata. Każdy następny przeszczep używa garnka trochę większego niż poprzedni, co pozwoli na wzrost korzeni. System pre-root jest nieco przycięty.


asparagus-v-dekore-doma-afrikanskaya-stojkost-37-foto-15


asparagus-v-dekore-doma-afrikanskaya-stojkost-37-foto-16


asparagus-v-dekore-doma-afrikanskaya-stojkost-37-foto-17

W dolnej części nowego zbiornika znajduje się otwór do odprowadzania nadmiaru wody. Na samym dnie doniczki wylewana jest 2 cm warstwa spienionej gliny, a następnie podłoże składające się z 2 części próchnicy i tej samej ilości gruboziarnistego piasku rzecznego, 1 część liściastej ziemi. Roślina jest podlewana i podawana w ciągu dwóch tygodni.


asparagus-v-dekore-doma-afrikanskaya-stojkost-37-foto-18


asparagus-v-dekore-doma-afrikanskaya-stojkost-37-foto-19


asparagus-v-dekore-doma-afrikanskaya-stojkost-37-foto-20

Reprodukcja szparagów

W domu kwiatowe szparagi rozmnażają się na trzy sposoby:

  • Podział Podczas przeszczepu system korzeniowy jest podzielony na kilka części, z których każda jest sadzona w oddzielnym naczyniu. Pre-root lekko przycięte.
  • Sadzonki. Rozmnażanie odbywa się przez sadzonki wczesną wiosną. Aby to zrobić, pędy są cięte na 10 cm długości i zakorzenione w zbiorniku z piaskiem rzecznym, który po podlewaniu jest pokryty folią, która zmniejsza parowanie wilgoci. Pojemność umieszczana jest w jasnym miejscu w temperaturze powietrza od +20 do +22 stopni. Każdego dnia przestrzeń pod folią jest wentylowana, piasek jest zwilżany. Po miesiącu dochodzi do ukorzenienia, a szparagi przesadza się do stałego miejsca.
  • Rozmnażanie przez nasiona. Jeśli przeprowadzono sztuczne zapylanie kwiatów, to owoce, z których uzyskano nasiona, są związane. Siew odbywa się w okresie styczeń-marzec w glebie składającej się z piasku i torfu w równych częściach. Gleba jest dokładnie podlewana, nasiona są układane na powierzchni, pojemnik jest pokryty folią i umieszczany w jasnym miejscu. Jeśli tworzy się kondensacja, folia lekko się otwiera w celu wentylacji. Temperatura w pomieszczeniu od +20 do +22 stopni. Po miesiącu pojawiają się pierwsze pędy, po osiągnięciu długości 10 cm wykonuje się nurkowanie. W czerwcu rośliny są przenoszone do stałego miejsca.


asparagus-v-dekore-doma-afrikanskaya-stojkost-37-foto-21


asparagus-v-dekore-doma-afrikanskaya-stojkost-37-foto-22


asparagus-v-dekore-doma-afrikanskaya-stojkost-37-foto-23

Top dressing

Ponieważ wewnętrzne szparagi kwiatowe nie mają okresu spoczynku, roślina jest karmiona przez cały rok, ale wiosną i latem nawozy są stosowane co tydzień, jesienią - raz na 14 dni, zimą - raz w miesiącu. Do karmienia używa się gotowych nawozów mineralnych (w postaci płynnej), a także organicznych w niskim stężeniu (dziewanna itp.).


asparagus-v-dekore-doma-afrikanskaya-stojkost-37-foto-24


asparagus-v-dekore-doma-afrikanskaya-stojkost-37-foto-25


asparagus-v-dekore-doma-afrikanskaya-stojkost-37-foto-26

Choroby szparagów i możliwe szkodniki

Jeśli leczenie jest wykonywane nieprawidłowo, roślina domowa zaczyna boleć, wykazując następujące objawy:

  • szparagi stają się żółte i oblane, łodygi stają się zwiędłe i ospałe - przyczyną tego stanu może być brak lub całkowity brak nawozu, nadmiernie wysoka temperatura i suche powietrze, słabe podlewanie;
  • utrata jasności koloru i zbyt wydłużone pędy wskazują na brak światła;
  • źle przyciemnione igły wskazują na potrzebę częstszego podlewania;
  • brązowe plamy na łodygach są spalane przez bezpośrednie światło słoneczne;
  • jeśli krzak jest zwiędnięty, to dzieje się to z powodu gnicia lub wysuszenia korzeni;
  • po przycięciu szparagi przestają rosnąć - skrócone łodygi nie będą już wydłużać się, ale po chwili pojawią się nowe pędy.

Szparagi są przedmiotem ataków mszyc, przędziorków, wciornastków, łajdaków i robaków w proszku. Roślina nie toleruje leczenia środkami do zwalczania owadów (insektycydy). Ponieważ jego właścicielowi zaleca się regularne kontrolowanie buszu w celu wykrycia szkodników na wczesnym etapie osiedlania się - poradzi sobie z nimi i bez użycia chemikaliów.


asparagus-v-dekore-doma-afrikanskaya-stojkost-37-foto-27


asparagus-v-dekore-doma-afrikanskaya-stojkost-37-foto-28


asparagus-v-dekore-doma-afrikanskaya-stojkost-37-foto-29

Rodzaje szparagów do uprawy domowej

Istnieje kilka najpopularniejszych rodzajów szparagów do hodowli w pomieszczeniach, z których każdy ma swoje własne różnice i wymaga specjalnej opieki.

Krążące szparagi

Ażurowa roślina o cienkim, delikatnym, zielonym kolorze z igiełkami i silnie rozgałęzionymi spadającymi łodygami. Ten typ wymaga specjalnej gleby: lekkiej, kwaśnej, składającej się z torfu, darni i gleby liściastej, piasku w równych proporcjach. Reprodukuje podział kłącza szparagów, skłonny do szybkiego wzrostu. Przesuszenie gleby jest wykluczone, ponieważ roślina może szybko umrzeć.

Roślina jest w stanie oczyścić powietrze w pomieszczeniu ze szkodliwych bakterii i mikroorganizmów, metali ciężkich, substancji lotnych.

Pin
Send
Share
Send
Send