Jak właściwie dobrać lodówkę do Twojego domu według parametrów, marki i koloru, zasad i wskazówek dotyczących wyboru - Dom i styl - 2022
Dom i styl

Jak wybrać lodówkę do kuchni? Wskazówki dla wątpiących

Pin
Send
Share
Send
Send


Niedawno lodówkę uznano za dość konserwatywny element wyposażenia kuchni. Przez lata organizacje przemysłowe w naszym kraju były zaangażowane w dostarczanie wyposażenia standardowego, które różniło się jedynie pojemnością komory chłodniczej (wielkość zamrażarki była zawsze mała).

Obecna sytuacja jest zupełnie inna, więc zdecydowaliśmy się powiedzieć, jak wybrać odpowiednią lodówkę do domu w przystępnej cenie i z optymalną funkcjonalnością dla przeciętnego użytkownika.

Rynek jest pełen różnorodnych modeli, które różnią się od siebie pod względem projektu, konstrukcji i wielkości. W sprzedaży dostępna jest technika wyposażona w drzwi Side-by-Side, a także solidna obudowa ze stali nierdzewnej. Konsument ma swobodę wyboru koloru lodówki, który najbardziej mu się spodoba, korzyść z szerokiej gamy kolorów daje możliwość wyboru.

Chłodziarka zaczęła być produkowana po raz pierwszy w 1917 r. - wówczas firma znana jako General Electric (General Electric) jako pierwsza na świecie rozpoczęła masową produkcję urządzeń kuchennych.

Zanim zdecydujesz, która marka wybrać lodówkę do domu, musisz dokładnie przejrzeć parametry urządzeń.

Przede wszystkim poruszymy temat projektu. Pojemność lodówki, która odpowiada za podstawowe funkcje systemu, podzielona jest na dwie lub kilka komór. Na przykład może to być lodówka (średnia temperatura - od 5 do 10 stopni) i zamrażarka (odpowiedzialna za utrzymanie bardzo niskiej temperatury). W nowoczesnych modelach kamery są wyposażone w specjalne obszary świeżości, w których istnieje wsparcie dla reżimu temperaturowego nieco wyższego niż 0. Taki system podziału na kamery zapewnia odpowiedni komfort podczas przechowywania różnych produktów.

Doświadczone gospodynie domowe doskonale wiedzą, że żywności nie należy przechowywać w bardzo niskiej temperaturze, ponieważ może to prowadzić do pogorszenia smaku żywności. Na przykład wartość schłodzonego mięsa okazuje się znacznie wyższa niż zamrożona. Kolosalnie niska temperatura niekorzystnie wpływa na produkty takie jak masło lub czekolada.

Niektóre urządzenia są wyposażone w ikony, które wskazują półki, które są najbardziej odpowiednie do umieszczania określonych produktów spożywczych.

W niektórych modelach każda komora ma własne małe drzwi. Taki system zapewnia maksymalną wygodę, ponieważ pozwala z dużą dokładnością zapewnić wsparcie dla danej temperatury, a także wilgotności. Funkcja zgodności z reżimem wilgotności jest zazwyczaj kryterium wysokiej jakości urządzenia chłodniczego. Jeśli, na przykład, wskaźniki temperatury na powierzchni półki w pobliżu drzwi, jak również na samej głębokości przedziału, mają różnicę jednego stopnia, to jest to pozytywny znak.

Aby stworzyć taki projekt, stosuje się system wymuszonej wentylacji. Istnieją modele z filtrami węglowymi, które zapobiegają przenoszeniu zapachu ryb lub sera na pobliskie desery. Aby zapewnić dokładne wsparcie dla ustawionej temperatury, lodówki są wyposażone w szybkie systemy chłodzenia.

Konstrukcja urządzeń chłodniczych różni się w zależności od lokalizacji zamrażarki: w górnej części, w części bocznej lub w dolnej strefie. Ta druga opcja charakteryzuje się największą pojemnością.

Aby wybrać dobrą lodówkę, należy z reguły zrozumieć, jaką pojemność ma ten lub inny model. Lodówki produkowane w naszych czasach mają bardzo wyrazisty rozmiar.

Lodówki produkowane w chwili obecnej wyróżniają się wieloma ulepszeniami, które zapewniają wysoki poziom niezawodności, a także maksymalny komfort obsługi tych urządzeń. Chcielibyśmy wspomnieć tutaj o kilku innowacjach charakterystycznych dla nowoczesnych lodówek.

  • Ochrona przed bakteriami. Tłumienie rozwoju szkodliwych mikroorganizmów zapewnia ochrona dwóch typów. Komora wewnętrzna może być wykonana na bazie materiału zawierającego jony srebra. Inna struktura ochronna opiera się na wykorzystaniu zintegrowanych generatorów jonów, które mogą zarówno zapobiegać aktywności życiowej szkodliwych bakterii, jak i zapobiegać pojawianiu się obcych zapachów.
  • Krótkotrwałe zamrażanie produktów. Ta funkcja zamrażarki umożliwia szybkie wytwarzanie mrożonek.
  • „Świeże obszary” to przedziały umieszczone między zamrażarką a komorą chłodziarki. Są przeznaczone do przechowywania świeżej żywności, której zamrażanie może być szkodliwe.
  • Elektroniczny system sterowania umożliwia bardzo precyzyjną instalację reżimu temperatury w dowolnym pomieszczeniu. Panele z wyświetlaczami ciekłokrystalicznymi często znajdują się na drzwiach lodówki.

Pin
Send
Share
Send
Send