Jak wybrać odpowiednią zmywarkę do zabudowy dla Twojego domu 45-60 cm według parametrów i firmy - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Wybór zmywarki: najważniejsze cechy, zalety i wady

Wybór urządzenia gospodarstwa domowego jest zawsze kwestią umiejętności, w przeciwnym razie istnieje wielka szansa na uzyskanie czegoś zupełnie niewłaściwego: zbyt hałaśliwego, zbyt małego lub zbyt dużego, marnującego zbyt wiele energii elektrycznej, wymagającego długich badań instrukcji. Musisz zrozumieć przed zakupem, po raz pierwszy zdecydować - jak wybrać zmywarkę?

Najłatwiej jest nawigować według parametrów. Obejmują one:

 • parametry techniczne, takie jak rozmiar i pojemność maszyny, metoda instalacji, poziom hałasu, stosowany detergent;
 • dodatkowe funkcje, takie jak obecność delikatnego trybu, przerwa na dowolnym etapie prania, różne tryby pracy;
 • Marka - czynnik nie jest tak ważny jak reszta, ale nadal odgrywa pewną rolę przy wyborze.

Skupiając się na tych trzech grupach, możesz zrozumieć głębiej.

Parametry techniczne: problem wielkości

Istnieje wyraźna zależność między wielkością maszyny a jej pojemnością, która jest uwzględniana w zestawach naczyń. Standardowy zestaw zawiera:

 • trzy talerze - zupa, deser i po drugie;
 • trzy łyżki - zupa, deser i herbata;
 • zestaw do herbaty - filiżanka i spodek;
 • dodatkowo - nóż, widelec i szkło.

W przypadku rodziny dwóch osób naturalne będzie ładowanie urządzenia raz na kilka dni, nawet jeśli jest najmniejsze, podczas gdy duża rodzina z dziećmi rozpocznie proces prania kilka razy dziennie. Według pojemności i wielkości maszyny:

 • Pełny rozmiar. Zaprojektowany dla dużej liczby osób, może pomieścić od razu dwanaście zestawów naczyń. Wymiary przypominają standardową szafkę kuchenną - wysokość 85 cm, głębokość i szerokość 60 cm, wyróżniają się najwyższej jakości praniem - obfitość tryskaczy wewnętrznych pozwala na przetwarzanie potraw ze wszystkich stron.
 • Wąski. Zaprojektowany dla rodziny od czterech do pięciu osób, może pomieścić do dziewięciu zestawów na raz. Wymiary nie są zbyt różne od tych pełnowymiarowych - wysokość wynosi 85 cm, szerokość 60 cm, a głębokość 45 cm.
 • Zarząd Najmniejszy i kompaktowy dla małej rodziny. W danym momencie mogą pomieścić maksymalnie pięć zestawów, są bardzo małe i często mają kształt kostki - wysokość 45 cm, szerokość 45 cm, głębokość 45 cm. Mają najmniejszą liczbę przydatnych funkcji - mały rozmiar nie pozwala na osadzenie wielu dodatkowych urządzeń.

Możesz wziąć maszynę z myślą o przyszłości, jeśli z czasem planuje się dodać ją do rodziny, ale przy częściowym załadowaniu zużycie energii elektrycznej, wody i detergentu będzie większe niż jest to wymagane.Tematem rozmiaru i pojemności pośrednio przypomina temat metody instalacji. Tak więc zmywarka może być:

 • wbudowany - w tym przypadku jest umieszczony w szafce kuchennej, jest zamknięty drzwiami i okazuje się być całkowicie niewidoczny z boku;
 • częściowo osadzony - może być osadzony w szafce kuchennej, ale nie zamykaj drzwi, panel sterowania zawsze będzie widoczny;
 • stojąc swobodnie, pozostaje praktycznie jako inna szafka kuchenna, całkowicie widoczna.

Instalując wbudowaną maszynę do pisania, należy zachować szczególną ostrożność przy projektowaniu pomieszczenia - nie w każdej kuchni (a nie w każdej łazience, w której można również zainstalować maszynę do pisania), aby uzyskać efekt organiczny.
Parametry techniczne: kwestia komfortu

Poziom hałasu wpływa przede wszystkim na komfort użytkowania maszyny. Jeśli zmywarka sprawia, że ​​odgłosy startującego samolotu pojawiają się za każdym razem, gdy zaczyna pracę, nie jest to wyraźnie sprzyjające wygodzie.

Zależy od poziomu hałasu i metody suszenia. Może to być:

 • kondensacja - w tym przypadku natychmiast po zakończeniu mycia temperatura w maszynie spada;
 • turbo - w tym przypadku po zakończeniu cyklu naczynia są dmuchane z różnych stron gorącym powietrzem.

Pierwsza metoda jest całkowicie cicha, hałas drugiej zależy od obecności izolacji dźwiękowej i od jej wysokiej jakości. Aby upewnić się, że maszyna nie wyda zbyt głośnych dźwięków, należy sprawdzić, czy określony poziom hałasu w charakterystykach technicznych nie powinien przekraczać 48 dB.

Na komfort użytkowania ma również wpływ zastosowany detergent. Zdarza się:

 • łącznie - w tym przypadku użytkownik musi od czasu do czasu ładować sól, proszek i spłukiwać do specjalnych przegródek, starając się nie zapomnieć o niczym i nie zepsuć dawki;
 • w tabletach - w tym przypadku wystarczy, aby użytkownik umieścił jedną tabletkę w specjalnej wbudowanej komorze i na chwilę zapomniał o detergencie w ogóle.

Pierwsza metoda wymaga więcej czasu i dokładności, ale jest znacznie tańsza. Drugi jest droższy i nie pozwala na samodzielne wybranie proporcji, ale oszczędza czas i jest idealny dla rozproszonych ludzi.

Zużycie energii i klasa w pewnym stopniu wpływają również na komfort użytkowania, ale znacznie mniej zmienne. Prawie wszystkie maszyny, które można obecnie znaleźć na rynku, należą do klasy A, co oznacza maksymalną jakość i maksymalne obciążenie pracą dzięki dodatkowym funkcjom.

Straty energii również w większości maszyn mieszczą się w zakresie 1-2 kW i zależą od wybranego trybu i obciążenia.

WAŻNE! Zmywarka zużywa dużą część energii elektrycznej przez ograniczony okres czasu, więc przed instalacją należy upewnić się, że okablowanie jest w idealnym stanie, a gniazdo jest uziemione.

Dodatkowe funkcje

Najprostsze zmywarki są tanie i nie oferują żadnych dodatków, ale przy wyborze powinieneś wiedzieć, jakie mogą być tryby i skupić się na posiadaniu niezbędnych. Najbardziej niezbędne i powszechne są:

 • tryb codzienny, w którym maszyna porusza się zgodnie ze standardem, używając ściśle określonej ilości wody, energii i detergentu - wystarczy, aby zmyć naczynia, które nie są zbyt brudne w warunkach pełnego obciążenia;
 • tryb ekonomiczny, w którym czas prania ulega skróceniu, dzięki czemu zmniejsza się zużycie zasobów - odpowiednie do mycia naczyń, które jest dość łatwe do spłukania;
 • delikatny tryb, w którym zmniejsza się moc strumieni wody, co umożliwia mycie nawet delikatnych naczyń - jednak nawet w tym trybie lepiej nie wkładać do maszyny drogiej porcelany;
 • tryb namaczania, w którym naczynia są moczone przez pewien czas, co pozwala na czyszczenie nawet brudnych garnków i patelni;
 • Intensywny tryb prania, w którym woda bije mocno i zużycie detergentu wzrasta nieznacznie - wybrane, nadaje się do brudnych, ale nie suszonych potraw.

WAŻNE! Należy pamiętać, że przed załadowaniem na dowolny tryb i na dowolną maszynę (z pełnej wielkości 85 cm do wysokości stołu 45 cm) kawałki potraw należy usunąć z naczyń, w przeciwnym razie mogą utknąć w szczegółach projektu i zapobiec dalszej pracy.

Oprócz trybów pracy, zmywarki mogą mieć dodatkowe funkcje, na które należy zwrócić uwagę, rozważając wybór zmywarki.

 • Ochrona przed wyciekiem. Jeśli nastąpi wyciek w wężach maszyny, spowoduje to gwałtowne przerwanie pracy i wygenerowanie sygnału alarmowego, co uniemożliwi wypełnienie sąsiadów.
 • Autonomiczna woda grzewcza. Umożliwia podłączenie urządzenia tylko do zimnej rury - woda automatycznie nagrzeje się po rozpoczęciu cyklu.
 • Tryb pół obciążenia. Jest to rzadkie, ale pozwala ci wydać tylko połowę wymaganych zasobów przy połowie obciążenia. Jest to bardzo wygodne dla osób samotnych, które mimo to uwielbiają nie zapisywać naczyń, ale natychmiast je umyć.
 • Automatyczne zamykanie drzwi. Znajduje się w większości maszyn i działa, jeśli właściciel nie zamknie wystarczająco mocno drzwi przed rozpoczęciem cyklu.
 • Rozpoznanie szumowiny. Pozwala określić obecność skali w czasie i dodać specjalną sól zmiękczającą - w niektórych urządzeniach dzieje się to automatycznie.
 • Samoczyszczenie, kruszenie odpadów, filtracja. Funkcje, które znacznie zwiększają komfort korzystania z maszyny - użytkownik praktycznie nie musi monitorować jej stanu wewnętrznego, wszystkie procesy przebiegają automatycznie.

Myśląc o wyborze zmywarki, powinieneś polegać wyłącznie na własnej sytuacji. W zależności od liczby osób w rodzinie, stosowanych naczyń, cech osobistych, zestaw niezbędnych funkcji może się znacznie różnić.

Marki

Ostatnią pozycją jest pytanie „Która firma wybiera zmywarkę?” Skupienie się na tym jest tylko w przypadku, gdy wszystkie inne parametry są już wybrane.
Rynek zmywarki oferuje kilka podstawowych opcji:

 • AEG to firma, która dostarcza wysokiej klasy samochody po wysokiej cenie. Produkty posiadają dużą liczbę trybów, ustawień i dodatkowych funkcji, które sprawiają, że korzystanie z nich jest niezwykle przyjemne.
 • Miele to firma produkująca maszyny najwyższej klasy. Duża liczba trybów, alarmów, samooczyszczania, dodatkowych funkcji i wariantów konstrukcyjnych pozwala cieszyć się z ich użytkowania.
 • Bosch to niemiecka firma, która od kilku lat jest czołowym producentem w swojej ojczyźnie. Jej produkty cieszą się niezmienną popularnością na całym świecie i należą do średniego segmentu cenowego.
 • Electrolux to szwajcarska firma z biurami na całym świecie. Średni segment cenowy, duży wybór i możliwość uzyskania maszyny, montowane bezpośrednio w Rosji.
 • Ardo to włoska firma, producent tanich, ale wysokiej jakości produktów. Mniej funkcji niż elita, mniej trybów i odmian, ale niezawodność na wysokości.

Zadawanie pytania „Jak wybrać zmywarkę do domu?” musisz pamiętać, że tylko jasne zrozumienie ich potrzeb pozwoli ci dokonać właściwego wyboru. I tylko właściwa opieka zapewni maszynie do pisania długie i szczęśliwe życie.