Spirea Japanese, Grades, Planting and Care - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Japońska Spirea w ogrodzie - luksusowa miękkość (28 zdjęć)

Ta bezpretensjonalna, łatwo rozmnażająca się i luksusowo kwitnąca roślina jest w stanie ozdobić każdy ogród. Jednocześnie wielu ludzi przyciąga fakt, że taka praca jak sadzenie i opuszczanie nie spowoduje żadnych trudności nawet dla początkujących ogrodników.Ogólna charakterystyka

Spiraea, łatwo przystosowana do klimatu rosyjskiego, uprawiana jest w wielu regionach Federacji Rosyjskiej. W rodzaju Spirea obejmuje około 90 gatunków tej rośliny. A dzięki pracy hodowców stale pojawiają się nowe interesujące odmiany.

Najbardziej popularna wśród projektantów krajobrazu jest japońska spiraea, w świecie naukowym zwanym Spiraea japonica i przybyła do Rosji z Chin i Japonii. Jest kochana przez wielu ogrodników za długie i luksusowe kwitnienie.Interesującą cechą są jego eliptyczne liście. Wiosną, kiedy się rozpuszczają, stają się czerwonobrązowe, a wraz z nadejściem lata stają się zielone, jesienią znów zaczynają nabierać czerwonawego odcienia. Dziś hodowcy otrzymali już odmiany, które nie zmieniają koloru liści od wiosny do jesieni.

Japońska spirea przekracza czas kwitnienia wszystkich przedstawicieli. Począwszy od połowy czerwca, są przyjemnie pachnące kapelusze z kolorami, reprezentujące spektakularny spektakl, który można podziwiać do jesieni.

Cechy biologiczne

Japońska spirea, odporna na wiele niekorzystnych warunków, została z powodzeniem uprawiana w niemal wszystkich regionach naszego kraju, od południowych granic po Arktykę. Może rosnąć nawet bez obecności żyznej gleby, karmienia, podlewania i schronienia na zimę.Spiraea Japanese nawadnia, co do zasady, tylko pierwszy rok swojego życia. Jest również opcjonalny i przycinany. Wysokość krzewów roślinnych zależy od odmiany i waha się w przedziale 20-150 cm Korona tego typu spirei jest półkulista, bez „gołych nóg”, czasem gruba, a czasem trochę „rozczochrana”.Przygotowanie sadzonek

Przed sadzeniem system korzeniowy sadzonek musi być uporządkowany. Do tego, czego potrzebujesz, używając ogrodowego sekatora, skróć zbyt zarośnięte korzenie i usuń uszkodzone. Konieczne jest również poprawienie gałęzi, zwłaszcza jeśli sadzonka ma wysuszone korzenie. Część nadziemna rośliny jest skrócona o jedną trzecią.Sadzonki z zamkniętym systemem korzeniowym, po wyjęciu z pojemnika zalać dużą ilością wody. W obecności silnie wysuszonej bryły ziemi przez pewien czas jest przechowywany w pojemniku z wodą.

Spirea do sadzenia

Procedura ta jest zwykle wykonywana na początku wiosny, zanim pąki zaczną kwitnąć lub jesienią. Chociaż japońska spirea jest odporną rośliną, lepiej jest, jeśli rośnie na słonecznej działce i na żyznej glebie (liściastej lub sodowej) z odległością między sadzonkami 50 cm lub więcej.Posadź ten ozdobny krzew najlepiej w pochmurny lub deszczowy dzień. Zaleca się włożyć trochę kamieni lub połamanych cegieł do otworu siewnego, a następnie zalać warstwę gleby ogrodowej, dodając do niej piasek rzeczny zmieszany z torfem. Musisz przestrzegać takich proporcji:

  • gleba - dwie części;
  • torf - jedna część;
  • piasek jest jedną częścią.

Korzenie Spirea po umieszczeniu ich w przygotowanym otworze są pokryte ziemią, która jest zagęszczona wokół sadzonki. Zaleca się również zabrudzenie torfu ściółką, po uprzednim dobrze podlaniu go wodą.

Pielęgnacja roślin

Chociaż japońskie spiraea należy do niewymagających roślin, ale z należytą starannością można osiągnąć bardziej energiczny wzrost. W tym przypadku konieczne jest okresowe poluzowanie gleby i przeprowadzenie jej odchwaszczania. Następnie spirea zachwyci Cię urzekającym pięknem jej bujnego kwiatu. Toleruje fryzurę, zmieniając ją w niezwykły kwitnący żywopłot.

Podlewanie

W japońskiej spirei system korzeniowy znajduje się w pobliżu powierzchni ziemi, więc roślina czuje się źle w czasie suszy i w tym czasie musi zapewnić dużo wilgoci, wylewając dwa lub trzy wiadra wody co 14 dni pod swój krzew. Po przycięciu zaleca się również podlewanie buszu spirea przez kilka tygodni.

Top dressing

Jest konieczne corocznie w glebie, w miejscu, w którym sadzi się japońską spireę, w celu osadzenia ściółki, która powinna zawierać torf, a także kompost lub zgniecioną korę. Zaleca się również karmienie roślin natychmiast po ich pocięciu za pomocą nawozów mineralnych.

Przycinanie

Cięte rośliny produkowane w celu, po pierwsze, nadania krzewowi kształtu, a po drugie, usunięcia brzydkich, wysuszonych lub starzejących się pędów, które są skracane do miejsc żywotnych dużych pąków.

Odmładzając japońskie spiraea, nie bój się usunąć nadmiaru.

Za pomocą odważnego, wysokiej jakości przycinania można zwiększyć liczbę nowych pędów. Bez takiej procedury stare gałęzie krzewu pochylą go w dół, a końcówka zacznie się kurczyć.

Niektórzy doświadczeni ogrodnicy zalecają co cztery lata wycinanie krzewów, tak aby ich wysokość od ziemi wynosiła zaledwie 30 centymetrów.

Hodowla

Dzielący się krzew

Wraz z nadejściem jesieni przed końcem liścia należy wykopać trzy lub czteroletnie spiraeum, umyć korzenie i podzielić roślinę na dwa lub trzy krzewy. Następnie musisz zrobić dziurę w ziemi i wypełnić środek niewielkim kopcem, na którym umieścisz jeden z powstałych krzewów, wyrównując jego korzenie. Posypać dziurę sadzonką i wlać na nią wodę.

Sadzonki

Aby to zrobić, użyj rocznych pędów, pociętych w lipcu, które zostawiają pięć lub sześć górnych liści, usuwając całą resztę. Następnie sadzonki są przechowywane przez 10-14 godzin w roztworze Epin, który jest aktywatorem ochronnych funkcji roślin i traktowanym Korneinem, lekiem biostymulującym, który podrażnia tkanki pokrywające rośliny i stymuluje rozwój żywych komórek w zranionych miejscach. Następnie tak dobrze przygotowane sadzonki do dalszego ukorzeniania umieszcza się w zwilżonym piaszczystym podłożu.

Sadzonki są pokryte folią i trzy razy dziennie posypane wodą. Wraz z nadejściem jesieni i pojawieniem się korzeni sadzonki sadzone są blisko siebie w glebie, pokrywając opadłe liście. Przed nadejściem wiosny sadzonki są pokryte skrzynkami i sadzone są w stałym miejscu na wiosnę, kiedy pojawiają się na nich pędy.

Rozmnażanie nasion

Wysiew nasion najlepiej wykonywać na wiosnę w pojemniku wypełnionym mieszanką torfu i ziemi. Pojawiające się sadzonki są sadzone na początku lata w ogrodzie, przez uszczypnięcie czubka ich głównego korzenia, co ma na celu zapewnienie najlepszego rozwoju korzeni rośliny. Kwitnie japońska spirea, uprawiana przy użyciu nasion, dopiero po trzech (a czasami czterech) latach.

Odmiany dekoracyjne i ich cechy

Dzięki osiągnięciom hodowców dziś znane jest ponad pięćdziesiąt odmian japońskiej spirei. Jednocześnie sadzenie i pielęgnacja każdego z nich nie ma znaczących różnic. I wszyscy są uroczy na swój sposób. Poniżej znajdują się tylko niektóre z najpopularniejszych odmian.

  • „Goldflame” - roślina o małych różowych (czasem z czerwonawym zabarwieniu) kwiatach i zmieniających się liściach. Wiosną liście są pomarańczowe, potem żółkną, potem zielone z żółtym, a na końcu jesienią zmieniają kolor na pomarańczowy z dodatkiem koloru miedzi.
  • „Małe księżniczki” - mały krzew o wysokości 60 centymetrów lub mniejszej z zielonymi liśćmi ciemnego cienia. Kwiaty, których średnica może dochodzić do czterech centymetrów, mogą być czerwone i różowe.
  • „Złota księżniczka” - rodzaj japońskiej spirei do 100 centymetrów. Ma czerwono-różowe kwiaty i żółte liście.
  • „Shirobana” - krzew o wysokości nie przekraczającej 60 centymetrów z szeroką koroną, czasem osiągającą średnicę 1,2 metra. Kwiaty (białe lub różowe) pojawiają się pod koniec lipca.
  • „Macrofill” - interesująca roślina o pomarszczonych liściach fioletowego i czerwonego odcienia oraz kwiatostanach parasolowych jasnoróżowych.
  • „Crisp” - krzew o wysokości nie większej niż 50 centymetrów z małymi różowymi kwiatami w kolorze liliowym, zebrany w postaci kwiatostanów parasolowych. Kwitnie przez około dwa miesiące, zaczynając od połowy lata.