Japoński piękny Ikebana z kwiatów i gałęzi, jak zrobić to swoimi rękami - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Ikebana w wystroju wnętrz - japońska elegancja (35 zdjęć)

Sztuka ikebany przyszła do nas z Japonii. Tam powstał i jest niezwykle popularny do dziś, co nie jest zaskakujące, ponieważ przy pomocy kompozycji kwiatowych można ozdobić każde wnętrze. W przeciwieństwie do zwykłych bukietów w wazonach, piękne ikebany mogą tworzyć atmosferę elegancji, podkreślać ważne szczegóły w otoczeniu i świadczyć o dobrym smaku właścicieli domu.Każdy może zrozumieć sztukę ikebany, nic w niej skomplikowanego. Najważniejsze jest poznanie podstawowych zasad kompozycji i zastosowanie całej wyobraźni i pragnienia w procesie twórczym, uwolnienie myśli i włączenie wyobraźni. Dla bardziej doświadczonych kwiaciarni przydatne będzie opanowanie różnych stylów ikebany, poznanie znaczenia niektórych jej elementów, dzięki czemu z ich pomocą przyciągniesz do swojego życia szczęście, miłość i bogactwo materialne. Ponadto takie ręcznie robione gadżety mogą stać się eleganckim prezentem dla przyjaciół i rodziny.

Ikebana we wnętrzu

Japońska ikebana jest najlepsza do wystroju domu. Aby harmonijnie dopasować tę piękną kompozycję w dowolnym otoczeniu, musisz postępować zgodnie z tym algorytmem działań:

  1. Wybierz dla niej miejsce.
  2. Wybierz oświetlenie.
  3. Określ paletę kolorów przyszłej kompozycji.
  4. Wybierz styl i przedstaw główne elementy ikebany.

Położenie egzotycznego bukietu powinno samo wskazywać jego przyszły kształt. Konieczne jest dokładne zbadanie przestrzeni pomieszczenia, aby określić miejsce, które ikebana doskonale wypełnia i nie będzie nikomu przeszkadzać. Można go umieścić w dowolnym pomieszczeniu na różnych pustych półkach, stołach, parapetach, a nawet na podłodze.
Przy wyborze miejsca należy wziąć pod uwagę poziom oświetlenia. Niepożądane jest umieszczanie dekoracji pod bezpośrednim promieniowaniem słońca, ponieważ jej jasne elementy szybko tracą kolor. Wręcz przeciwnie, w bardzo ciemnym kącie stylowy wystrój nie może być zauważony.

Kompilacja ikebany powinna rozpocząć się od wyboru wspólnego schematu kolorów. I tutaj lepiej przestrzegać zasady harmonijnego połączenia. Główny kolor bukietu powinien być albo w ostrym kontraście z kolorem ścian lub mebli, albo podkreślać ich ton, będąc bardziej nasyconą wersją.

Do wnętrza każdego pokoju w domu możesz stworzyć ikebanę odpowiednich przedmiotów. Resztę sypialni doskonale uzupełniają żywe kompozycje kwiatowe, które można zmieniać w zależności od pory roku. W łazience można umieścić bukiet z motywem morza, jeziora i wody, używając elementów takich jak trzciny, muszle, kawałki korali, kolorowe kamyczki. Pokój dzienny jako środek domu powinien zawierać elementy wystroju najbardziej żywe i niezapomniane, byłoby lepiej, gdyby składniki tych kompozycji kwiatowych można było zmienić w zależności od wydarzenia lub święta.
Materiały Ikebana

Jak zrobić kompozycję kwiatową bez żadnego doświadczenia? Możesz uczęszczać na specjalne kursy, ale nie są w każdym mieście. Dużo łatwiej jest opanować sztukę ikebany samodzielnie, dobrze, że w erze Internetu można znaleźć wiele informacji na ten temat.
Najpierw musisz zaopatrzyć się w niezbędny materiał do kreatywności. Tutaj wiele zależy od wyobraźni, ponieważ nowoczesne style japońskich kompozycji sugerują obecność nie tylko naturalnego materiału, ale także elementów z tworzyw sztucznych, metalu, kartonu, szkła lub skóry. Istnieją jednak trzy główne elementy, z których składa się dowolna ikebana:

  • statek;
  • kenzan (stojak na elementy przytrzymujące);
  • same części.Wybór naczynia będzie wynikał w dużej mierze z kształtu przyszłej kompozycji. Mogą to być wazony, wazony, płaskie miski ceramiczne, szklane talerze lub nawet wiklinowe kosze. Ciekawe odkrycie projektu można nazwać cięciem piły grubej gałęzi drzewa z otworami, które można wykorzystać zamiast naczynia, umieszczając w nim składniki bukietu.
W naczyniu umieszcza się podporę, która może być również wykonana z różnych materiałów, na przykład metalu lub tworzywa sztucznego. Istnieją podpórki ze specjalnej gąbczastej substancji, w której można przymocować gałęzie w żądanej pozycji. Mocowanie może również odbywać się za pomocą prętów piankowych, plasteliny, drutu, a nawet przy użyciu piasku, gliny lub gipsu zamiast stojaka. Wszystko to można kupić w dużych pawilonach kwiatowych.
Cóż, same składniki bukietu. Ikebany można znaleźć ze sztucznych kwiatów, z gałęzi, z wykorzystaniem suchych roślin, liści, szyszek, owoców drzew, ogólnie wyobraźnia nie ogranicza artysty.Zasady kompilacji

Ikebana „zrób to sam” może wyglądać bardzo stylowo, jeśli zastosujesz się do podstawowych zasad otrzymanych od japońskich mistrzów. Cała filozofia kompozycji powinna skupiać się na jednym centralnym motywie, najjaśniejszym i największym kwiacie. Pozostałe składniki powinny tylko uzupełniać piękno głównego kwiatu.
Aby znaleźć samą harmonię, należy wziąć pod uwagę, jak ten kwiat istnieje w przyrodzie, jak jego gałęzie są przyciągane do słońca, a inne elementy mogą tylko podkreślać dynamikę jego wzrostu. Dzięki tej zasadzie ikebana wnosi kawałek natury do domu osoby.

Jeśli chodzi o elementy drugorzędne, nie powinny być zbyt gładkie i piękne, ich głównym zadaniem jest bycie naturalnym, zakrzywionym, a nawet niezgrabnym. Będą służyć jako tło, więc nie powinni zwracać na siebie uwagi.

To samo dotyczy statku. Może mieć różne kształty i rozmiary, ale nie powinno być zbyt zauważalne, barwne ani błyszczące. Jego celem jest tylko połączenie obrazu, służenie jako wsparcie dla elementów, ponieważ ziemia służy jako podstawa dla kwiatów i drzew w przyrodzie. Lepiej, żeby naczynie wykonane z naturalnego materiału nie miało naturalnie bardzo jasnego koloru.Ikebana z kwiatów nie powinna być nadmierna, ponieważ nie jest to zwykły bukiet. Głównym warunkiem jego harmonii jest prostota i wdzięk. Ważne jest, aby nie dopuszczać brutalnej siły, w przeciwnym razie piękno głównego motywu zostanie po prostu zagubione w zamieszaniu wtórnych kolorów.

Kiedy już zdobędziesz doświadczenie w komponowaniu kompozycji, możesz zacząć zbierać ikeban, aby przyciągnąć do domu różne błogosławieństwa. W końcu japońska filozofia mówi, że każda roślina ma swoją własną duszę, a włączenie jej elementów do kompozycji może przynieść różne zjawiska do domu osoby. Sosna symbolizuje wytrzymałość, róża - wieczne piękno, bambus - energia, piwonia - bogactwo, sakura - siła rodziny.Opieka nad Ikebaną

Ikebana w domu wymaga opieki nie mniejszej niż inne elementy wyposażenia wnętrz. Na powierzchni jego części gromadzi się również brud i kurz, które nie czynią go atrakcyjnym.

Aby egzotyczna kompozycja zadowoliła właścicieli swoim zewnętrznym pięknem, musi być również oczyszczona. Nie możesz umieścić kompozycji w rogu, aby służyła jako kolekcja kurzu i pajęczyn.

Konieczne jest bardzo ostrożne usuwanie kurzu z ikebany za pomocą specjalnej miękkiej szczotki, aby nie zakłócać pozycji części. Jeśli kompozycja wydaje się zbyt krucha, możesz po prostu wysadzić ją w suszarkę do włosów.

Zmiany wilgotności mogą być także szkodliwe dla suchych kwiatów. Jeśli jest podwyższony, nie można uniknąć obrzęku i pleśni. Jeśli powietrze jest zbyt suche, części roślin ikebany mogą łatwo pęknąć, jeśli zostaną potraktowane niedbale. Aby uniknąć inwazji wszystkich małych pasożytów, powinieneś zadbać o egzotyczny bukiet, taki jak kwiat pokoju, czyli spryskać go specjalnymi roztworami.