Tiul do kuchni z balkonem, jak wybrać i połączyć z zasłonami, piękne opcje wzornicze z Lambrequin - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Wybór tiulu w kuchni: ciekawe kombinacje (24 zdjęcia)

Pin
Send
Share
Send
Send


Tiul to lekka, delikatna, dekoracyjna tkanina, piękny materiał wnętrza. Półprzezroczysta tkanina wykonana w formie ażurowej siatki ozdobionej wzorami. Tulle są szeroko stosowane do tworzenia różnych elementów garderoby, tekstyliów domowych, a także do szycia zasłon kuchennych.


vibiraem-tyul-na-kuhnyu-interesnie-kombinacii-24-foto


vibiraem-tyul-na-kuhnyu-interesnie-kombinacii-24-foto-2


vibiraem-tyul-na-kuhnyu-interesnie-kombinacii-24-foto-3

Historia i wytwarzanie tkanin

Według legendy, w XV wieku król Francji postanowił się ożenić. Jego panna młoda, piękna młoda dama, życzyła sobie bardzo niezwykłego prezentu ślubnego. Chciała, by jej suknię ślubną zdobił kapelusz z niesamowitej tkaniny, który ukrywałby jej rysy, ale pozwalał jej widzieć wszystko wokół. Starając się spełnić pragnienie swojej ukochanej, król postanowił nawet odłożyć ślub, aby najlepsi rzemieślnicy królestwa mogli zrobić taki materiał. Mistrzom z miasta Tulle udało się spełnić królewską wolę, dzięki czemu materia otrzymała swoją nazwę.


vibiraem-tyul-na-kuhnyu-interesnie-kombinacii-24-foto-4


vibiraem-tyul-na-kuhnyu-interesnie-kombinacii-24-foto-5


vibiraem-tyul-na-kuhnyu-interesnie-kombinacii-24-foto-6

Rozważmy materiały, z których najczęściej wykonano tiul.

 • Bawełna to naturalne włókno roślinne. Jest uprawiana na specjalnych plantacjach, miękkie włókna są zbierane przez kombajn lub ręcznie, sortowane, czyszczone. Jest to lekki, bezpieczny, trwały i dostępny finansowo materiał.
 • Jedwab to włókno białkowe, które uzyskuje się przez rozwijanie kokonów jedwabnika. Około pięciu tysięcy lat temu jedwab został wykonany w Chinach. Specjalna struktura włókien odblaskowych pozwala tworzyć lekkie, błyszczące tkaniny.


vibiraem-tyul-na-kuhnyu-interesnie-kombinacii-24-foto-9


vibiraem-tyul-na-kuhnyu-interesnie-kombinacii-24-foto-10

Charakterystyka tkaniny

Tiul do kuchni powinien mieć szereg niewątpliwych zalet, ponieważ kuchnia to miejsce, w którym jest dużo ludzi, często wysoka wilgotność, ryzyko zanieczyszczenia powierzchni tekstylnych.


vibiraem-tyul-na-kuhnyu-interesnie-kombinacii-24-foto-11


vibiraem-tyul-na-kuhnyu-interesnie-kombinacii-24-foto-12


vibiraem-tyul-na-kuhnyu-interesnie-kombinacii-24-foto-13

Wśród pozytywnych cech tiulu znajdują się:

 • lekkość - materiał nie wymaga skomplikowanych załączników;
 • piękno i estetyczny wygląd - tkanina zdobi wnętrze, ma oryginalny wystrój i design;
 • materiał nie jest pognieciony, udrapowany, tworzy zgrabne fałdy;
 • światło i przepuszczalność powietrza - tiul w kuchni pomoże wizualnie zwiększyć pomieszczenie dzięki dobremu oświetleniu, nie zapobiegnie napowietrzaniu pomieszczenia latem, ale jednocześnie stanowi rodzaj bariery dla owadów (jeśli okno jest otwarte i na oknach nie ma specjalnej siatki);
 • łatwość opieki - tiul można prać w domu bez korzystania z usług pralni chemicznej;
 • trwałość - nawet po wielokrotnym praniu kurtyna zachowa przyzwoity wygląd, jest materiałem odpornym na zużycie;
 • antystatyczny - nie elektryzuje się i nie gromadzi kurzu.


vibiraem-tyul-na-kuhnyu-interesnie-kombinacii-24-foto-14


vibiraem-tyul-na-kuhnyu-interesnie-kombinacii-24-foto-15

Tiul w kuchni można łączyć z innymi tkaninami tradycyjnie stosowanymi do tworzenia zasłon: organzy, żakardu, satyny, satyny i wielu innych, co pozwala stworzyć ciekawy projekt kuchni.

Niestety, nawet materiał z tak imponującą listą pozytywnych cech ma wady. Ze względu na nieważkość, tiul powinien być chroniony przed uszkodzeniami mechanicznymi, tkanina jest łatwa do rozerwania. Latem i wiosną, przy otwartych oknach, tiul nie zatrzymuje pyłu, a zatem nie nadaje się dla osób podatnych na reakcje alergiczne.

Zasłony i tiul są w stanie szybko i łatwo przekształcić każde wnętrze. Harmonijne wykorzystanie tkanin pozwala wizualnie rozszerzyć przestrzeń, ukryć wiele wad, a nawet „podnieść” sufit. Tiul do kuchni różni się w zależności od sposobu dekoracji, draperii, wzoru, koloru i gęstości. Popularne artykuły dekoracyjne:

 • użycie lureksów, złotych i srebrnych nici;
 • tekstylne kokardki, marszczenia i falbany;
 • oplot lub sznurowanie, aby nadać produktowi objętość lub nietypowe kształty.

Tiul jest używany do produktów o różnych wzorach.

Tekstylia kuchenne powinny być nie tylko praktyczne, ale także atrakcyjne. Często cała rodzina będzie w kuchni na wspólny posiłek, więc sytuacja powinna być wygodna, musi komunikować się i zwiększać apetyt. Wybierając tiul, należy zwrócić uwagę na takie niuanse i opcje, które pomogą odpowiedzieć na pytanie, jak wybrać najlepszą tkaninę:

 • Zasłony w kuchni znajdującej się po północnej stronie są dobrane w ciepłych kolorach, aby wizualnie „ogrzać” pokój. Idealny do delikatnego brązowego tiulu, pomarańczy, beżu, złota.
 • Południowe pokoje pomogą „odświeżyć” chłodne odcienie niebieskiego, niebieskiego i zielonego.
 • Biały tiul jest bardzo wymagający w pielęgnacji, jednak tradycyjnie używany jako element, który pomaga rozszerzyć przestrzeń kuchenną.
 • Czarne i szare kolory - to bardzo odważna decyzja, dobrze prezentuje się w kontrastowym wnętrzu, jest używana jako akcent. Czarny tiul gorszy od innych tęskni za światłem.
 • Krótki tiul jest uważany za bardziej praktyczną opcję w kuchni, podczas gdy końcówki długiego produktu przeciągną się po podłodze i szybko stracą piękno. Jednak długa sprawa wygląda dobrze na oknie balkonowym, gdy nie przykrywa ściany, ale drzwi.
 • Lekkie tkaniny są idealne do wnętrz w stylu prowansalskim, zdominowanych przez lekkie linie, naturalne oświetlenie i ogólną lekkość.
 • Tiul jest idealny do kuchni z drzwiami balkonowymi i nie utrudnia ruchu.
 • Połączone zasłony (tiul w połączeniu z inną tkaniną) są uważane za bardziej uniwersalne i lepiej chronią przed światłem i ciepłem.

Tekstylia kuchenne są wybierane na podstawie kontrastu lub harmonii. Tapicerka meblowa, ręczniki i zasłony mogą być wykonane w jednym kolorze, a jednocześnie kontrastują z meblami, kolorem ścian, podłogi i sufitu, tworząc nowoczesny design.

Tiul można również zharmonizować z blatami, kafelkami, kolorami mebli, elementami dekoracyjnymi (obrazy, panele, abażury lub oprawy oświetleniowe).

Wszystkie artykuły tekstylne wymagają regularnej konserwacji, aby zachować ich atrakcyjny wygląd. Informacje na etykiecie produktu pomogą Ci wybrać odpowiedni tryb prania. Istnieje kilka podstawowych wytycznych, które pomogą zachować produkt.

 • Tiul można prać ręcznie i w pralce (tryb delikatny).
 • Jeśli martwisz się o integralność tkaniny, kup specjalną małą pokrywkę do pralek i umyj ją w ten sposób - w ten sposób materiał będzie niezawodnie chroniony przed wszystkimi nierównościami bębna, nie będzie żadnych zaciągnięć i śladów.
 • Tiul można moczyć.
 • Dozwolone jest pranie przy niskich prędkościach (do 500), w przeciwnym razie materiał jest zgnieciony i zdeformowany.
 • Odpowiednia temperatura wody wynosi do 40ºC.
 • Wybierz miękkie proszki i wybielacze, które nie uszkodzą delikatnej struktury tkaniny.
 • Zalecana częstotliwość prania wynosi co najmniej dwa razy w roku.
 • Susz produkty naturalnie na ulicy (w cieniu), na balkonie lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Pin
Send
Share
Send
Send