Laminat na ścianie we wnętrzu, jak układać i mocować, opcje wykończenia i projektowania pokoju, kuchni, sypialni lub korytarza, metody mocowania i wystrój - Dom i styl - 2019
Dom i styl

Laminat na ścianie w wystroju domu: spojrzenie na nowy samolot (27 zdjęć)

Laminat na ścianie we wnętrzu to praktyczna i stylowa opcja wykończenia, która tworzy przytulność w pokoju. Istnieje kilka metod mocowania, ale najbardziej praktyczne są instalacje na skrzyni i kleju.
Korzyści materialne

Układanie laminatu na ścianie odbywa się bez żadnych trudności, do tego potrzebujesz tylko specjalnego narzędzia i dodatkowych rąk. Estetyczny wygląd z wykorzystaniem takich powierzchni ma wysoki stopień, często są one używane do podkreślenia pewnych obszarów w pomieszczeniu, aby nadać mu szczególny nastrój.Laminat jest uważany za kosztowny i wysokiej jakości produkt, jego instalacja na ścianie to kosztowna przyjemność. Wykonane z płyty wiórowej wykończenie jest używane głównie z nadrukiem drewna, chociaż możliwe są kamienie i inne naturalne materiały.W każdym razie pomieszczenie ze strefą imitującą naturalny materiał i zawierające drewno jako główny składnik będzie miało nietypowy wygląd i atmosferę, którą elementy naturalne zwykle nadają wzornictwu dzięki ich obecności we wnętrzu. Plastikowe panele oczywiście różnią się pod tym względem od ich nienaturalnego blasku i wystarczającej taniości.

W obliczu ścian z laminatu jest dość kapryśny w użyciu i ma mniej praktyczną niż tapety lub malowanie ścian, więc powinieneś laminować pokoje, w których będzie najmniej nosić dla niego: w salonie, w sypialni, w przedszkolu, na korytarzu.

Nie zaleca się ozdabiania tego materiału łazienką, innymi wilgotnymi pomieszczeniami i kuchnią w miejscach, gdzie dostaje się para z gotowania.Jaką metodę mocowania wybrać?

Sposób mocowania laminatu do ściany może być pionowy lub poziomy. Aby wybrać odpowiedni, musisz znać zalety i wady obu metod.Pionowy sposób mocowania laminatu jest najprostszy i będzie odpowiedni dla początkujących. Nie wymaga użycia różnych sztuczek, takich jak umiejętność prawidłowego wstawienia listwy bocznej lub przycięcia resztek laminatu w rogach. Tutaj wszystko jest niezwykle proste, zwłaszcza, że ​​niektóre typy paneli laminowanych mają trzy metry - tyle, by schować ścianę od podłogi do sufitu.Możesz zrobić to sam lub kupić gotową, a także skróconą wersję - są to małe kawałki laminatu, lameli, które można instalować w różnych sekwencjach. Ta metoda niesie ze sobą wiele możliwych wzorów bijących z kilku odcieni laminatu. Tylko odrobina wyobraźni, a możesz wymyślić unikalny projekt.Na przykład wykończenie ścian laminatem na korytarzu może wyglądać jak połączenie jasnych i ciemnych kolorów - odważna decyzja, która jednak jest odpowiednia dla takiego pomieszczenia.

Lekki laminat można umieścić na górze i na dole, a środek można przyciemnić ciemnością, aby uzyskać specjalny kontrast. A jeśli zastosujesz technikę małych klocków laminowanych o różnych długościach (które można wykonać po zwykłym cięciu standardowego arkusza), uzyskasz efekt zakrzywionego ogrodzenia, które byłoby odpowiednie na korytarzu, wykonane w stylu wiejskim z dużą ilością mebli z rattanu i kwiatów w doniczkach .

Wykładanie ścian laminatem za pomocą poziomego układania jest bardziej praktyczne. Jeśli chcesz, aby wyglądał interesująco, użyj różnych opcji instalacji poszczególnych paneli: drabiny, szachy i inne. Takie podejście wymaga profesjonalizmu. Kiedy ukończona praca jest wykonywana profesjonalnie, wygląda jak przyzwoita stylowa opcja o ciekawej fakturze.Przygotowanie do elementów złącznych

Aby umieścić laminat na ścianie, potrzebujesz płaskiej powierzchni. Na płaskich ścianach bez tynku materiał należy układać bezpośrednio na nim i mocować płynnymi gwoździami. Jest to najłatwiejsza opcja z maksymalną oszczędnością czasu i wysiłku. Metoda jest przydatna, jeśli mieszkasz w mieszkaniu (gdzie a priori płaskie ściany) i chciałeś wykonać ekspresową naprawę. Jak zamocować laminat na ścianie, aby odświeżyć, na przykład, najczęściej odwiedzany pokój - kuchnię, korytarz lub salon? W tym celu zdejmij pokrywę z powierzchni podstawy ściany. Następnie wyczyść i osusz, a następnie przejdź do mety.Aby więc najkorzystniej pokonać projekt kuchni, należy zainstalować laminowane motywy drewniane - wizualnie uczyni to pokój bardziej gościnnym, ponieważ drzewo ma przytulną, ciepłą rozmowę. Jeśli oddzielasz również strefy, wypełniając obszar roboczy piecem w kafelku i jadalnią na drzewie, możesz wielofunkcyjnie korzystać z kuchni, w tym jako pełnowartościowej jadalni, a nawet salonu w komorze.Dzięki metodzie klejenia należy dobrze osuszyć ściany. Najlepszym materiałem podstawowym jest płyta gipsowo-kartonowa. Suche i gładkie płyty gipsowo-kartonowe wzmocnią strukturę i zapewnią bezpieczne użytkowanie ścian. Nie wolno nam zapominać o grawitacji taśm laminowanych - materiał nie może wytrzymać obciążenia i zapaść się pod jego ciężarem, jeśli podstawa nie była wystarczająco przygotowana i wyrównana.Ale najczęstszym i najbardziej niezawodnym sposobem jest zamontowanie listwy, na której zamontowany jest laminat na ścianie. W tym przypadku uzyskuje się najwyższą niezawodność gotowego projektu i możliwość dodania izolacji lub izolacji akustycznej w otworze między ścianą a arkuszami laminatu.

Przymocuj laminat do ściany

Mocowanie laminatu do ściany listwą rozpoczyna się od listew mocujących w odległości 60 cm od siebie. Jeśli projekt jest pomyślany jako laminat układany poziomo, skrzynka jest mocowana pionowo. I odwrotnie, przy pionowej powierzchni zewnętrznej listwy należy układać prostopadle do kierunku konstrukcji - poziomo. Taka instalacja zapewnia największą wytrzymałość, trwałość i eliminuje deformację materiału w przyszłości.

Procedura mocowania listwy jest następująca:

  • najpierw musisz zrobić znacznik, aby ustawić pasek prosto w wybranym kierunku;
  • każde drewno, z którego będzie składać się tokarka, musi mieć co najmniej 4 cm, aby utrzymać ciężar produktu;
  • za pomocą wiertła zamocuj skrzynkę zgodnie z oznaczeniem, co najmniej co 50 cm;
  • zacznij układać laminat na ścianie.

Oblicowanie ścian laminatem po wybraniu kierunku i instalacji listwy może być różne i zależy od odmian lameli laminowanych. Są więc lamele z kliknięciem na pióro lub wpust lub blokada lub inny rodzaj połączenia między dwiema lamelami. Ale każdy rodzaj lameli jest mocowany za pomocą zacisków lub bezpośrednio do dolnej ścianki rowka za pomocą cienkiego gwoździa.

Jak układać laminat na ścianie za pomocą kleju etapami:

  1. usunięcie starego wykończenia;
  2. wyrównanie ściany, rozmazywanie pęknięć;
  3. gruntowanie ściany;
  4. łączenie kilku lameli razem z klejem z końcami przed przymocowaniem do ściany;
  5. mocowanie lameli do ściany od narożnika do środka za pomocą gwoździ klejowych, które należy nakładać na obie powierzchnie: na ścianę i na laminat.

W ten sposób możesz samodzielnie zainstalować wszystkie elementy. Należy tylko pamiętać, że aby mocno zamocować konstrukcję, należy ją odpowiednio potraktować klejem, a następnie mocno docisnąć do ściany i przytrzymać przez 15 minut, aby powierzchnie przylegały.

Dodatkowe informacje

W przypadku ścian odpowiednie są pasy laminowane o zmniejszonej wytrzymałości - z reguły są one o rząd wielkości tańsze niż trwały i gęsty laminat, który jest instalowany na podłodze. W przypadku ścian grubość może być większa niż minus, ponieważ pod jej ciężarem materiał może zostać zdeformowany.

Aby zapewnić pewne mocowanie, paski laminowane należy pociąć na kilka części, aby gotowe belki miały mniejszą wagę i lepiej trzymały się ścian. Aby uzyskać ciekawą fakturę drewna, możesz użyć kilku odcieni materiału i zmieniać je podczas instalacji.

Laminat nie jest odporny na wilgoć. Gdy pomieszczenie z laminatem stale się zmienia, istnieje źródło wilgoci lub pary, które ulegnie pogorszeniu. Towarzyszy temu pęcznienie na stawach dwóch taśm. Dlatego wykończenie ścian laminatem w kuchni lub na loggii powinno być w tych obszarach, w których te czynniki nie występują lub są minimalne.