Pergole z drewna i metalu w krajobrazowych domkach, piękne wzory z ławką w ogrodzie - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Pergola - niezwykła dekoracja ogrodu (29 zdjęć)

Pergola to konstrukcja zaprojektowana do dekoracji witryny na podstawie dodania koloru i oryginalności do projektu. Pergole w projektowaniu krajobrazu to integralny element spektakularnej dekoracji ścieżek przydomowych.
Konstrukcja jest zamontowana po obu stronach toru, góra jest całkowicie lub częściowo pokryta materiałem. Taka struktura jest często zdobiona bramami wejściowymi. Przy słonecznej pogodzie projekt pomaga stworzyć cień na stronie.

Piękne pergole służą do organizacji wygodnych miejsc do siedzenia. Dzięki silnej pergoli słonecznej pomaga osłaniać ciepło, przyjmując rolę żaluzji z roślinności.

Deski pergole montowane prostopadle do podstawy. Są one zorientowane na długość w kierunku C-3.
Jeśli instalujesz konstrukcje z łukiem w kierunku z zachodu na wschód, możesz obserwować, jak rano i wieczorem słońce skutecznie świeci wzdłuż desek.W ciągu dnia słońce świeci przez strukturę i nie przenika do wnętrza, tworząc cień. Tak więc pergole na daczy pełnią nie tylko funkcję estetyczną, ale także praktyczną, pomagając osobie i roślinom ukryć się przed intensywnym upałem. Często używana pergola z ławką.
Główne zadania funkcjonalne pergoli na stronie

Tereny uprawne są dziś nie tylko miejscem uprawy roślin warzywnych, ale także terenem rekreacyjnym. Niezwykle ważne jest, aby pobyt na wsi był jak najbardziej komfortowy. Każda, nawet najbardziej niepozorna pergola dekoracyjna może zmienić się nie do poznania. Sklepiona konstrukcja, wykonana w formie łuku, służy jako podpora dla roślin, które energicznie rosną.

Możesz zrobić spektakularną i przytulną altanę z pergolami. Pergola może być używana do wielu różnych celów. To świetne miejsce na relaks, herbatę, organizowanie imprez.Letnie pergole pomagają rozwiązać wiele problemów w projektowaniu krajobrazu:

  1. Pergola pomaga podzielić witrynę na pewne strefy.
  2. To świetne miejsce na relaks w upalne dni.
  3. Projekt pomaga wykonać spektakularny ubiór w okolicy.
  4. Łuk pomaga stworzyć elegancki korytarz roślin.
  5. Z pomocą pergoli można z powodzeniem udekorować budynki, które powstały z ogólnego pomysłu przy kształtowaniu krajobrazu.

Właściciele obszarów podmiejskich często zastanawiają się, gdzie umieścić łuki w domku letniskowym tak wygodnie, jak to możliwe. Może być ustawiony na chodniku, za domem, tworząc wspaniały teren rekreacyjny.

Konieczne jest staranne wybranie miejsca dla konstrukcji. Kompetentnie zainstalowana pergola może zmienić obszar nie do poznania, podkreślając z powodzeniem wszystkie jego zalety.

Główne rodzaje pergoli dla daczy

Do kształtowania krajobrazu używane są różne rodzaje pergoli. W zależności od projektu, kształtu i rodzaju użytego materiału wyróżnia się następujące typy:

Pergola w formie ekranu

Głównym celem tego projektu jest zamknięcie ogrodu przed wzrokiem ciekawskich. Ten projekt jest często montowany w pobliżu ogrodzenia lub ogrodzenia. Ten wariant pergoli nadaje się do dekoracji i zagospodarowania terytorium.

Zielony korytarz

Konstrukcja budowlano-techniczna, składająca się z kilku łuków, jest mocno połączona z jedną szyną. Takie konstrukcje są głównie montowane nad ścieżkami lub ścieżkami i wyglądają bardzo imponująco. Często budynek pełni funkcję ochrony przed słońcem lub deszczem. Może być doskonałym miejscem na zorganizowanie strefy rekreacyjnej, wakacji. Pod taką konstrukcją często instalowana jest ławka.

Markiza

Konstrukcja jest wykorzystywana jako konstrukcja na zawiasach, aby urządzić przytulną altanę do rekreacji. Taka konstrukcja niezawodnie chroni przed słońcem, ale nie przed deszczem. Należy o tym pamiętać. Mogą to być modele z chowanymi markizami.

Sklepiona konstrukcja w formie wizjera

Konstrukcja pomaga zaciemnić okna, bramy wejściowe, różne otwory. Taki pomysł przyszedł do nas z krajów równikowych i szybko zyskał popularność.

W zależności od funkcjonalności pergole mogą być dynamiczne lub statyczne. Budynki statyczne znajdują się blisko ściany i są wznoszone oddzielnie. Wyróżniają się niezawodnym mocowaniem na miejscu. Dynamiczna pergola pomaga połączyć kilka oddzielnych pomieszczeń.

W projektowaniu krajobrazu możesz korzystać z pergoli na wiele sposobów.

Projekt pergoli jest zróżnicowany. Przy pomocy pergoli może być korzystne podkreślenie wszystkich zalet uprawianych roślin.

W tym przypadku konstrukcja powinna wyglądać bardzo łatwo, pomimo wysokiego poziomu wytrzymałości. Zakładając pergolę w kraju lub w ogrodzie, konieczne jest przyjęcie cech wymiarowych.

Jeśli struktura ma zbyt małą przestrzeń objętościową, będzie wyglądać niekomfortowo. Faktem jest, że wspinacze mają tendencję do zmniejszania rozmiaru wewnętrznego. Konieczne jest przyjęcie do budowy pergoli do ogrodu. Jeśli struktura jest zbyt wysoka, może wyglądać śmiesznie w twoim ogrodzie. Tak więc, projektując pergolę, należy wziąć pod uwagę wielkość terytorium przydomowego.

Głównie pergola jest wykonana z materiałów takich jak drewno i metal. Czasami używane są kamienne pergole. Ta opcja jest kosztowna, rzadko można ją znaleźć na stronie.

Kute pergole wyglądają bardzo imponująco. Pergola z metalu jest wykonana w sposób spawany. Taka struktura wygląda elegancko, zwięźle i kompaktowo. Do produkcji używane są z reguły rury kształtowe.

Pergole z drewna - jest to popularna opcja w projektowaniu krajobrazu. Projekt wykonany jest z gatunków drewna odpornych na niekorzystne czynniki klimatyczne.

Przydatne wskazówki dotyczące budowania pergoli zrób to sam

Jeśli przestudiowałeś pergole projektów, zdecydowałeś się na ich konfigurację, możesz bezpiecznie przejść do konstrukcji. Pergole budowane są własnymi rękami, jeśli znasz cechy szczególne tego procesu.

Sama pergola może być wykonana z drewna. W rzadkich przypadkach podpora pergoli może być wykonana z kamienia. Przede wszystkim należy zapewnić bezpieczeństwo drewnianej podstawy, która styka się z podłożem. Problem ten rozwiązuje się za pomocą metalowych kubków lub konstrukcji wyposażonej w specjalne szpilki. Możesz wybrać jedną z dwóch opcji.

Stojak w podporze jest mocowany za pomocą śrub. Aby to zrobić w metalowym kubku, musisz zrobić dwa otwory. Tak więc drewniana konstrukcja jest zawieszona.

Drewniana konstrukcja pokryta jest lakierem lub środkiem antyseptycznym. Następna jest produkcja dachu.

Sposób budowy dachu zależy od wybranego modelu konstrukcji. Jeśli jest to okrągły model dachu, dach jest wykonany w postaci dużej pajęczyny. Wszystkie mocowania dachu są wstawiane. Jest to konieczne, aby rośliny w przyszłości były wygodne do uprawy. Główne podparcie jest wykonane z drewna. W pręcie wykonany jest rowek do mocowania poziomych krokwi.

Ciężar wzniesionego łuku nie powinien być zbyt duży. Ważne jest, aby promienie świetlne mogły łatwo przenikać do wnętrza struktury. Elementy dekoracyjne muszą być wysokiej jakości.

Wiosną i latem wszystkie wady konstrukcji są pięknie ozdobione roślinami wspinaczkowymi. W zimie nie można ukryć niedopatrzenia konstrukcji. Ważne jest, aby poprawnie zmierzyć wszystkie parametry projektu.

Nie zapominaj o regularnej ochronie drewna lub metalu przed negatywnym wpływem środowiska. Przy zachowaniu wszystkich wymagań konstrukcyjnych pergola ogrodowa będzie służyć przez długi okres czasu.

Wybór roślin do pergoli

Konieczne jest racjonalne podejście do wyboru wspinaczy dla pergoli. Trudno wyobrazić sobie pełnoprawną pergolę bez odpowiednio dobranych roślin. Projektanci krajobrazu zalecają stosowanie niektórych rodzajów roślin. Idealnie pasują do pnączy. Są one mocowane do powierzchni nośnej za pomocą korzeni. Te rośliny to figowiec, bluszcz, wanilia.

Lędźwie są idealne dla łuku (księżniczka, chmiel i inne), które wymagają silnego wsparcia. Często używa się winorośli „wspinaczkowej”. Wyposażone są w wąsy otaczające podpory.

Nie próbuj nadmiernie zakrywać struktur roślinami. Pamiętaj, że rośliny powinny podkreślać strukturę, a nie całkowicie ją blokować.

Zatem pergola do ogrodu pełni dwie funkcje: dekoracyjną i ochronną (przed słońcem, deszczem). Projekt jest łatwy do zbudowania własnymi rękami, kierując się określonymi wymaganiami. Pergola nadaje podwórkowi ekskluzywność, pikanterię i wyrazistość. Każde nieestetyczne miejsce jest przekształcane za pomocą pergoli.