Sufit betonowy i płyt gipsowo-kartonowych pod malowaniem w kuchni z własnymi rękami, jak wyrównać powierzchnię za pomocą polimerowej kompozycji teksturowanej w łazience, kładąc szpachlę na szwach - Dom i styl - 2022
Dom i styl

Główne trudności sufitu kit: wybór mieszaniny, narzędzia, zgodność z warunkami pracy

Pin
Send
Share
Send
Send


Jednym z najważniejszych i najważniejszych etapów prac naprawczych jest bezpośrednie przygotowanie sufitu do malowania lub innego rodzaju dekorowania powierzchni. Aby to zrobić, użyj specjalnych kompozycji konstrukcyjnych. Wyrównanie sufitu kitem jest najlepszym rozwiązaniem.

Cechy składu wypełniaczy do sufitu

Szpachlówka - gęsta mieszanka plastikowa stosowana do wyrównywania sufitów, polepszania reliefu ścian, a także uszlachetniania fasad budynków. Konieczne jest rozróżnienie między pojęciem „zaprawy” i „kompozycji do szpachlowania”. Główną cechą wyróżniającą są różne wskaźniki rozproszenia.


osnovnie-slozhnosti-shpaklevki-potolka-vibor-smesi-instrumentov-soblyudenie-uslovij-raboti


osnovnie-slozhnosti-shpaklevki-potolka-vibor-smesi-instrumentov-soblyudenie-uslovij-raboti-2

Mieszanki sufitowe do kitów składają się z następujących elementów:

 1. Wypełniacze, które zapewniają niezbędną lepkość masy (cement, gips, frakcje wapienne, składniki piasku);
 2. Regulatory twardnienia i wiązania masy (ważne dla dobrego „zaczepienia” materiału budowlanego z sufitem sufitowym);
 3. Specjalne plastyfikatory do kitów;
 4. Substancje - środki hydrofobowe (zapewniają właściwe właściwości wykończeniowe w pomieszczeniach o wysokim poziomie wilgotności);
 5. Pigmenty barwią strukturę w niezbędnym odcieniu;
 6. Celulozowe elementy poliestrowe (pozwalają na szybsze wyschnięcie kompozycji, warstwy po utwardzeniu tworzą trwały arkusz odporny na wilgoć).

Producenci produkują kit na suficie dwóch rodzajów: rozruchu i wykańczania. Różnica między tymi dwoma kompozycjami jest minimalna i polega na wielkości frakcji samych wypełniaczy. Mieszanka startowa do elementów betonowych i betonowych składa się z cząstek o średnicy 0,6 mm. Wykończeniowe analogi składają się z cząstek dla wdowy mniej niż początkowe.

Im mniejsza frakcja, tym cieńsza warstwa. Jeśli wymagane jest radykalne wykończenie sufitu, konieczne jest ukrycie znaczących defektów na płótnie, zastosowanie bardziej szorstkiej mieszanki wyjściowej. Następnie produkowana jest dekoracyjna szpachlówka sufitowa, powierzchnia jest wyrównana i przygotowana do następnego etapu.

Sufit wykończeniowy własnymi rękami lub z pomocą specjalistów można wykonać oddzielnie od mieszanek wyjściowych. Na przykład, jeśli stary sufit sam w sobie jest dość trwały i gładki, a do malowania należy naprawić tylko drobne wady.

Nakładanie sufitu odbywa się własnymi rękami, aby wyrównać wszystkie płaszczyzny, aby nadać im gładkość i siłę. Nowoczesne kompozycje są szczególnie wszechstronne.

Niezależnie od rodzaju szpachlówki szpachlowej, wynik jest zazwyczaj jeden. Ponadto ten sam skład może być stosowany do murowania, konstrukcji gipsowo-betonowych, płyt budowlanych i izolacyjnych, elementów płyt gipsowo-kartonowych, pracy na betonie lub nawet drewnie.

Istnieją jednak powierzchnie, które słabo oddziałują ze związkami szpachlowymi. Są to szklane, plastikowe, metalowe powierzchnie (zarówno przetworzone, jak i „czyste”), części plastikowe. Również nakładanie szpachlówki nie jest możliwe na powierzchniach, które są stale w stanie mokrym lub w inny sposób narażone na wilgoć.

Szpachlówka do różnych powłok

Szpachlowany sufit z płyt gipsowo-kartonowych, powierzchnie betonowe i wszelkie inne płótna są zawsze dostosowane do wyrównania reliefu. Jednak gładki sufit w następnym etapie będzie podlegał nowym przekształceniom. Dlatego bardzo ważne jest, jaki rodzaj kitu wybrać do sufitu, a także, w jaki sposób zostanie ostatecznie zastosowany.

Istnieją trzy opcje:

 • Sufit do malowania własnych rąk;
 • Wyrównaj powierzchnie pod tapetą;
 • Eliminacja szwów i nierówności sufitu w celu nałożenia w przyszłości warstwy tynku dekoracyjnego.

Najtrudniejsza i najtrudniejsza jest szpachla betonowego sufitu do malowania. Faktem jest, że jeśli nie wyeliminujesz wszystkich nieprawidłowości, nie pozbywaj się szwów i innych wad, po malowaniu cała chropowatość będzie wyraźnie widoczna. Bielenie ma podobny efekt.

Jeśli nie musisz malować sufitu, ale musisz zakończyć tapetą, możesz wyeliminować tylko istotne wady. Dekoracyjne wykończenie płótna ukryje drobne nieprawidłowości. Jeśli sufit będzie tynkiem dekoracyjnym, proces nakładania kit jest jeszcze bardziej uproszczony. Oczywiście powierzchnia powinna być gładka, zależy od niej estetyczne postrzeganie przestrzeni. Jednak, jak nakładać kit na suficie i eliminować szwy, można nie martwić się o idealną gładkość. Ten parametr nie ma znaczenia.

Nie wystarczy wybrać dobrą mieszankę i znać teoretycznie wszystkie subtelności, jak wyrównać sufit szpachlą. Ważne jest również, aby wykorzystać całą swoją wiedzę w praktyce, a także mądrze wykorzystywać materiały budowlane.

Podczas pracy z jakimkolwiek rodzajem mieszanek szpachlowych, ważne jest, aby pamiętać, że kit prawie zawsze szybko się zacina. Jeśli zaprawa stwardnieje, nie będzie można jej zastosować do sufitu. Wybraną mieszaninę należy wymieszać bezpośrednio przed procesem uszczelniania szwów i wyrównywania tynku, betonu i innych powierzchni.

Każdy rodzaj mieszanek kitowych zamarza z czasem. Mieszanka cementowa schnie najdłużej - ponad 2,5 godziny. Masa gipsowa stanie się stała po 40-70 minutach. Kit akrylowy zachowuje swoją elastyczność przez bardzo długi czas (do 24 godzin). Niektóre kompozycje polimerowe nadają się do pracy przez 2 do 4 dni (pod warunkiem, że pokrywa pojemnika, w której przechowywana jest kompozycja, jest szczelnie zamknięta).


osnovnie-slozhnosti-shpaklevki-potolka-vibor-smesi-instrumentov-soblyudenie-uslovij-raboti-6


osnovnie-slozhnosti-shpaklevki-potolka-vibor-smesi-instrumentov-soblyudenie-uslovij-raboti-7

Warunki pracy

Każdy producent stara się szczegółowo opisać warunki, w których konieczne jest zastosowanie szpachli, a także sposób prawidłowej obsługi powierzchni (szczególnie w określonych miejscach - w łazience, w kuchni). Myśląc o tym, który kit jest lepszy dla sufitu, warto wziąć pod uwagę fakt, że mieszanka pokaże wszystkie swoje właściwości tylko pod warunkiem przestrzegania określonych zasad.

Rola temperatury powietrza w pomieszczeniach i wilgotności względnej odgrywa rolę. Na opakowaniu każdego produktu muszą znajdować się informacje o tych parametrach. Jeśli warunki zostaną naruszone, nawet najcieńsza warstwa wyschnie znacznie dłużej. Możliwe jest również, że jakość samej powłoki może się pogorszyć z tego powodu.

Lepiej nie używać mieszanek gipsowych do sufitu w kuchni, łazience i innych pomieszczeniach, w których jest zawsze mokra (łaźnie parowe, sauny). Mieszanki akrylowe lub teksturowana szpachlówka polimerowa są bardziej odpowiednie do takich celów. Na słabo oczyszczonym lub niezagruntowanym suficie nawet najwyższej jakości mieszanina spadnie nierównomiernie, az czasem powłoka może się zapaść.


osnovnie-slozhnosti-shpaklevki-potolka-vibor-smesi-instrumentov-soblyudenie-uslovij-raboti-8


osnovnie-slozhnosti-shpaklevki-potolka-vibor-smesi-instrumentov-soblyudenie-uslovij-raboti-9

O błędach

Jeśli na płycie gipsowej, płycie betonowej lub innych powierzchniach roboczych po pewnym czasie pojawią się pęknięcia i inne odkształcenia, przyczyną pojawienia się wad może nie być jakość samych materiałów budowlanych. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że błędy zostały popełnione bezpośrednio podczas samej pracy:

 • Temperatura powietrza w pomieszczeniu była poniżej 5 stopni;
 • Pokój był za gorący (ponad 25 stopni);
 • Wilgotność przekroczyła 80%;
 • Ze starych arkuszy płyt kartonowo-gipsowych lub innego rodzaju powierzchni roboczych brud i kurz nie były wcześniej usuwane;
 • Zapomniałeś o słabym, nierównomiernym stosowaniu podkładu lub obszarów poddanych obróbce;
 • Płótno było obrabiane w bezpośrednim świetle słonecznym, które zbyt agresywnie wpływało na mieszaninę;
 • Do uszczelniania głębokich szwów i dużych deformacji przyjęli mieszankę z rozproszonymi cząstkami, które nie nadają się do tego typu prac.

Eksperci radzą również zwrócić szczególną uwagę na obecność piasku w składzie szpachlówek, z których takie materiały są lepsze do zastosowania na fasadach lub, jeśli planuje się stosowanie teksturowanego tynku dekoracyjnego lub płynnej tapety. Kompozycje, w których nie ma frakcji piasku, są lepiej stosowane, nie wyglądają na szare i „brudne”.


osnovnie-slozhnosti-shpaklevki-potolka-vibor-smesi-instrumentov-soblyudenie-uslovij-raboti-10


osnovnie-slozhnosti-shpaklevki-potolka-vibor-smesi-instrumentov-soblyudenie-uslovij-raboti-11

Przygotowanie mieszanki szpachlowej

Większość wypełniaczy jest dostępna w postaci gotowych mieszanek. Wystarczy otworzyć pojemnik i zabrać się do pracy. W przypadku nabycia suchej mieszanki musisz wiedzieć, jak ugnieść nabytą kompozycję.

Podczas uszczelniania szwów i szpachlowania, aby nadać płótnie gładkość, niedopuszczalne jest stosowanie masy z grudkami. Nie powinien być zbyt cienki ani zbyt lepki. Prawidłowy kit układa się równomiernie, jest wygodny i przyjemny w obróbce materiału.

Na opakowaniu producent zawsze podaje dokładne parametry: ile jest potrzebne mieszanki, ile wody, jak mieszać, jak długo masa będzie odpowiednia do pracy. Nie zaniedbuj tych prostych zaleceń, opierając się wyłącznie na swoich doświadczeniach (a nie zawsze udanych).

Pojemnik, w którym materiał budowlany zostanie ugnieciony, powinien być wystarczająco przestronny. Napełnij pojemnik wodą na trzecią, a następnie wlej suchą mieszankę. Ta technika zapobiegnie tworzeniu się grudek.


osnovnie-slozhnosti-shpaklevki-potolka-vibor-smesi-instrumentov-soblyudenie-uslovij-raboti-12


osnovnie-slozhnosti-shpaklevki-potolka-vibor-smesi-instrumentov-soblyudenie-uslovij-raboti-13


osnovnie-slozhnosti-shpaklevki-potolka-vibor-smesi-instrumentov-soblyudenie-uslovij-raboti-14

Wybór koloru

Powlekanie mieszanką spacklingową to tylko jeden z etapów prac naprawczych. Po wyrównaniu sufit jest udoskonalany za pomocą różnych technik i technik dekoracyjnych.

Jeśli powierzchnia będzie pokryta dość gęstą tapetą, nie należy się zbytnio martwić o kolor szpachli. Gęste wykończenie tekstury nie „prześwituje”. Nie przejmuj się również kolorem sufitu, jeśli zostanie on ozdobiony dekoracyjnym tynkiem lub płynną tapetą. Te materiały wykończeniowe (nawet nakładane bardzo cienką warstwą) tworzą raczej kompletną wstęgę, gęstą i nie półprzezroczystą.

Jeśli jednak ostateczny materiał wykończeniowy jest raczej delikatny i delikatny, a także różni się szczególnie lekkim, subtelnym kolorem, ważne jest, aby wziąć to pod uwagę podczas fazy akwizycji szpachlówki. Lepiej jest wybrać lekkie kompozycje bez piasku.

Ogólnie rzecz biorąc, wybór szpachlówki i proces jej stosowania nie powinny powodować żadnych problemów ani niedogodności. Przestrzeganie podstawowych zasad i stosowanie wysokiej jakości materiałów budowlanych gwarantuje dobry efekt końcowy.

Pin
Send
Share
Send
Send