Jak ułożyć meble w małej kuchni z balkonem - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Funkcjonalna i piękna kuchnia: aranżacja mebli (25 zdjęć)

Pin
Send
Share
Send
Send


Komfort w domu powstaje dzięki dobremu wnętrzu. Szczególna uwaga w tym względzie zasługuje na kuchnię. To miejsce, w którym wszystko powinno być, nie tylko pięknie ułożone, ale także tak funkcjonalne, jak to możliwe. Dobrze jest, jeśli kuchnia ma wystarczająco duży rozmiar, co pozwala dopasować wszystko, czego potrzebujesz, bez żadnych sztuczek. Zupełnie inna sprawa, jeśli kuchnia jest mała, a potrzeby jej wyposażenia pozostają niezmienione.


c


c

Podstawowe elementy kuchenne

Oczywiście istnieje minimalna lista mebli i urządzeń kuchennych, bez której po prostu nie możesz tego zrobić. Aby dobrze i harmonijnie rozmieścić wszystkie elementy mebli, konieczne jest określenie ich ilości. Te elementy obejmują:

 • powierzchnia robocza (blat, gdzie będzie przeprowadzany proces gotowania, produkty do cięcia);
 • szafki o różnych rozmiarach do wszelkiego rodzaju przyborów kuchennych;
 • lodówka;
 • miejsce do przechowywania sprzętu kuchennego (kuchenka mikrofalowa, robot kuchenny, czajnik elektryczny itp.);
 • stół i krzesła;
 • obszar do mycia i suszenia naczyń;
 • kuchenka gazowa lub indukcyjna;
 • okap.

Dość obszerna lista niezbędnych mebli sprawia, że ​​można się zastanawiać, jak urządzić meble w kuchni, aby była piękna i funkcjonalna.

Wybierając projekt kuchni, musisz zacząć od koloru mebli. Co więcej, nie jest konieczne, aby wszystko było tego samego koloru, o ile kolory są ze sobą w harmonii. Należy również pamiętać, że kuchnia jest miejscem, w którym większość czasu spędza się, więc kolory powinny być tak dobrane, aby były lepiej utrzymywane, aby nie przeciążały się kontrastem.


c-5


c-6


c-8


c-9

Układ mebli narożnych

Bardzo trudno jest ustalić, jak rozmieścić meble w małej kuchni, ponieważ wszystko w kuchni powinno być funkcjonalne. Ułóż meble kuchenne w formie litery „g” dla właścicieli „kuchni okruchowej” - to właściwa decyzja. W tym przypadku jest jeszcze wolny narożnik, w którym zamiast stołu i krzeseł można umieścić kanciastą sofę i stół.


c.jpeg">


c-10

Kuchnie z małym półwyspem

Dzięki takiemu układowi część mebli kuchennych jest zbudowana na jednej części ściany, a jeden element, powierzchnia robocza lub kuchenka kuchenna znajdują się na innej części ściany, tworząc półwysep. Wygoda takiego rozwiązania polega na tym, że po tej stronie półwyspu po bokach ściany nie ma mebli, co zapewnia swobodny dostęp z każdej strony.


c-11


c-12


c-12

Położenie mebli wraz z formowaniem wyspy pośrodku

Wtedy oczywiście potrzebujesz huśtawki. To rozwiązanie nadaje się tylko do dużych kuchni. Meble są umieszczone wzdłuż jednej ściany. Zasadniczo są to szafki i pojemniki na przybory kuchenne, ale piec kuchenny jest umywalką lub powierzchnią roboczą umieszczoną na środku pokoju. Te elementy można pogrupować. Dzięki takiemu rozmieszczeniu na środku kuchni powstaje „wyspa”, która umożliwia zbliżanie się do niej z dowolnego kierunku.


c-13


c-14

Układ mebli w postaci litery „P”

Dobry sposób, zwłaszcza jeśli okno znajduje się na środku kuchni, a jego parapet umożliwia zainstalowanie powierzchni roboczej w postaci jej kontynuacji.

Wydłużając powierzchnię roboczą parapetu, wizualnie zwiększasz kuchnię, a ponadto jest dużo światła i pracujesz znacznie wygodniej.


c-15


c-16

Niestandardowe rozwiązania do kuchni

Niezbędne jest niestandardowe podejście do dość małych kuchni i kuchni z balkonem.

Przy aranżacji mebli należy również pamiętać o głównych zasadach i nie popełniać błędów, co przyniesie tylko dyskomfort.

 • Zlew i kuchenka gazowa lepiej nie instalować w rogu. Plamy tłuszczu i wody będą stale spadać na ścianę;
 • piec musi być umieszczony z dala od okna, ponieważ przeciągi i podmuchy wiatru ugasią pożar;
 • garnki, patelnie i inne podobne naczynia do gotowania najlepiej umieścić w pobliżu kuchenki. Mając to na uwadze, lepiej jest w tym celu zainstalować szafkę w pobliżu pieca;
 • dla wygodnego przemieszczania w kuchni konieczne jest zachowanie dystansu w aranżacji mebli kuchennych. Na przykład odległość między stołem a ścianą kuchni powinna wynosić co najmniej jeden metr;
 • Wysokość blatu stołu (powierzchnia robocza) jest bardzo ważna. Wysokość musi być współmierna do wysokości osoby. Średnio dla wygody wysokość blatu stołu jest ustawiona na wysokości 85-90 cm od poziomu podłogi;
 • jeśli kuchnia zapewnia umiejscowienie zmywarki, lepiej jest zainstalować ją w pobliżu zlewu. Jest to całkowicie logiczne, ponieważ zaopatrzenie w wodę w kuchni znajduje się po jednej stronie;
 • szczególną uwagę należy zwrócić również na umieszczenie okapu nad kuchenką kuchenną. Po pierwsze, musi być umieszczony wyraźnie nad kafelkami kuchni, w przeciwnym razie nie będzie żadnego efektu. Po drugie, odległość między powierzchnią płyty a okapem powinna wynosić średnio 65-80 cm, przy czym kaptur będzie działał prawidłowo i nie będzie przeszkadzał. Niewłaściwa instalacja okapu prowadzi do złego funkcjonowania, a także obrażeń ciała;
 • lepiej nie umieszczać umywalki tuż przy kuchence kuchennej. Plusk wody spadnie na gorącą powierzchnię pieca, naczynia, patelnie;
 • nie umieszczaj lodówki w pobliżu wejścia do kuchni. To wizualnie znacznie zmniejszy przestrzeń w kuchni. Ponadto, stanie przy wejściu do lodówki będzie stale przeszkadzać w ruchu.

Pin
Send
Share
Send
Send