Projekt wąskiej i długiej sypialni 12 m2 w Małym Chruszczowce z balkonem - Dom i styl - 2019
Dom i styl

Projekt wąskiej sypialni: zasady, sztuczki, wskazówki (52 zdjęcia)

W wielu apartamentach w starym stylu sypialnia wygląda bardziej jak szafa - wąski pokój rozciągnięty na długość, co powoduje nieprzyjemne uczucie szczelności. Całkowite przebudowanie wykracza poza możliwości jakiegokolwiek właściciela, ale całkiem możliwe jest zorganizowanie go w taki sposób, aby minusy nie przyciągały uwagi. Najważniejsze jest konsekwentne i staranne zaprojektowanie projektu wąskiej sypialni w oparciu o sprawdzone zalecenia.Ogólne wskazówki

Istnieją uznane podstawowe zasady, według których projekt powinien być wybrany dla takich pomieszczeń:

 • obfitość mebli jest przeciwwskazana w małej sypialni, dlatego należy dążyć do minimalizmu;
 • efekty wizualne czasami oznaczają więcej niż rzeczywisty stan rzeczy;
 • wszystko powinno mieć na celu poszerzenie przestrzeni - pomagają prawidłowo ustawione lustra i prawidłowo skierowane światło.Główna zasada - przed rozpoczęciem pracy należy przygotować plan sypialni, mierząc długość i wysokość ścian, skorelowując je z wielkością proponowanych mebli, uzupełniając kilka szkiców pokazujących rozwiązania kolorystyczne. Dopiero gdy plan wydaje się całkowicie zadowalający - łóżko idealnie do niego pasuje, nic nie wystawia, kolory nie wydają się zbyt ciemne lub zbyt wyzywające - można je uznać za ucieleśnienie.Zagospodarowanie tajemnic

Zanim wykonasz najprzyjemniejszą część - aranżację mebli - musisz pomyśleć o ogólnym wyglądzie wąskiej sypialni w Chruszczowie. Pierwszą rzeczą, którą należy się zająć, jest planowanie, które ma dwie opcje:

 • Jeśli pokój jest bardzo długi i wydłużony, a łączna liczba pokoi w mieszkaniu jest mała, można podzielić go na dwie strefy. W jednym miejscu biurko, komputer, książki i narzędzia (lub jeśli dziecko mieszka w pokoju, układają zabawki), w drugim - położyć łóżko. Możesz podzielić strefy, malując ściany i podłogę w różnych kolorach, stawiając ekran, wieszając zasłonę lub szafę. Jedyną wadą takiej decyzji jest to, że mały pokój z łóżkiem zostanie pozbawiony naturalnego światła.
 • Jeśli pokój jest tylko wąski lub miejsce pracy jest już w mieszkaniu, możesz zostawić wszystko bez zmian, ukrywając wady pomieszczenia za pomocą prostych sztuczek.

Jeśli wszystko jest jasne z pierwszą opcją, w drugim przypadku pojawiają się pytania, jak ukryć te wady, nie tracąc pożądanych metrów kwadratowych. Aby poradzić sobie z tym prostym zadaniem, pomoże Ci kompetentna dekoracja ściany, która przy odpowiednim podejściu wizualnie rozszerzy przestrzeń.
Metoda pierwsza

Pomaluj podłogę w ciemnym kolorze, sufit i ściany, przeciwnie, pomaluj światłem. Stworzy to wrażenie przestronności i lekkości, zwłaszcza jeśli wszystkie kolory są ze sobą w harmonii.

Drugi sposób

Jeśli sufity w pomieszczeniu są wysokie, możesz je pomalować, a także podłogę w ciemnym kolorze, podczas gdy ściany pozostaną lekkie. Zmniejszy to nieco wysokość wizualną, ale znacznie rozszerzy pomieszczenie jako całość. Zwłaszcza jeśli nie bierzesz zbyt ciemnych i naciskających odcieni.Trzecia droga

Jeśli sypialnia jest bardzo długa i wąska, możesz zrobić wszystko - i ściany, podłogę i sufit - lekkie, pomalowane w bardziej nasyconym kolorze odległej ściany. Możesz zastąpić malowaną tapetę krajobrazem, dywanem, dużym obrazem lub starannie dobranymi jasnymi akcesoriami, które przyciągną uwagę.

Czwarta metoda

Lekka tapeta z małym wzorem - od banalnych kwiatów po bardziej oryginalne postacie z komiksów - sprawi, że pokój będzie bardziej przestronny bez poświęcania wysokości.

Metoda piąta

Szerokie poziome paski na podłodze pozwolą na wizualne poszerzenie pomieszczenia.

Szósta droga

Jeden lub dwa poziome paski otaczające pokój, z odpowiednią kombinacją, mogą wyglądać bardzo imponująco i sprawić, że pokój będzie szerszy i niższy.

Ogólnie rzecz biorąc, wnętrze powinno dawać pierwszeństwo kolorom jasnego powietrza, głównie zimnemu. Bądź ostrożny z akcesoriami, jasnymi plamami, ostrymi dekoracjami.
Nie do końca warto:

 • używaj ciemnych kolorów - wizualnie znacznie zmniejszają przestrzeń;
 • przydzielić długie ściany boczne od reszty - to sprawi, że pokój będzie jeszcze węższy;
 • pomalować ściany ciemnymi kolorami na światło sufitu i podłogi - tworzy to efekt studni, która nie wygląda w długim wąskim pomieszczeniu;
 • pomalować sufit w ciemnym kolorze - spowoduje to, że pokój będzie nie tylko wąski, ale niski.

Jeśli stanie się jasne, że nie będziesz w stanie samodzielnie ozdobić ścian, lepiej jest zwrócić się do mistrzów niż kontynuować próby.
W rezultacie długa sypialnia powinna wydawać się krótsza i bardziej przestronna. Po osiągnięciu tego efektu możesz przejść do następnego etapu.

Jak urządzić meble?

Projekt wąskiej sypialni naprawdę nie może obejść się bez jednego mebla - bez łóżka. Wszystko inne jest opcjonalne i można je przenieść do innych pomieszczeń, do spiżarni lub na balkon.

Podczas układania łóżka należy kierować się pewnymi zasadami.

Powinieneś preferować łóżko nad bardziej atrakcyjnymi rozkładanymi krzesłami, sofami i kanapami. Jest o wiele wygodniejszy, łatwo staje się środkiem pokoju, pomagając w pracy z przestrzenią, narzuta może zastąpić sofę.
Konieczne jest położenie łóżka przy wezgłowiu do ściany końcowej, tak aby po obu stronach nie było mniej niż 70 cm dla chodników. Jeśli odległość jest mniejsza, a pomieszczenie jest zbyt wąskie, można rozwiązać sytuację na kilka sposobów:

 • Możesz położyć łóżko na środku długiej ściany, ale potem, aby dostać się na drugą stronę, będziesz musiał chodzić po nim przez długi czas, poza tym łatwo będzie potknąć się o niego w ciemności bez nawyku;
 • Możesz umieścić łóżko w rogu, ale jeśli jest podwójne, musisz wspinać się na niego kolejno lub wspinając się.

Jeśli pomieszczenie ma bardzo mało miejsca, możesz wybrać wysokie łóżko i umieścić pod nim szufladę na ubrania. Chociaż nie jest to najwygodniejszy sposób, ale najbardziej ekonomiczny pod względem przestrzeni.

Po umieszczeniu łóżka możesz zrobić resztę mebli. Podstawowe zasady są proste: bez tafty, krzeseł, krzeseł, toaletek i innych pozbawionych znaczenia dekoracji - zaśmiecają przestrzeń i sprawiają, że maleńka sypialnia jest malutka. Wszystkie meble, bez których nie można zrobić (na przykład szafa lub biurko), powinny stać równo ze ścianami i być maksymalnie rozciągnięte w górę.

Jednym z najlepszych rozwiązań są półki na ścianach, na których można rozbudowywać i układać wszystkie niezbędne rzeczy. Najważniejsze to nie przesadzać.

Jedynie proporcjonalność i rozsądny minimalizm pomogą sprawić, że wąski pokój wydaje się przestronny.

Akcesoria, biżuteria, światło

Po umieszczeniu mebli możesz wykonać dekorację i wysłuchać najprostszej porady. Tak więc dla sypialni o powierzchni 12 metrów kwadratowych będzie przydatne:

 • Udekoruj ją lustrami. Możesz umieścić jedno lustro na ścianie nad łóżkiem, możesz umieścić je na jednej z długich ścian, możesz nawet powiesić je na suficie. Najważniejsze jest uniknięcie dwóch głównych błędów. Nie kładź lustra przed łóżkiem. W nocy refleksja może cię przerazić nieprzyzwyczajona, a rano nieprzyjemne jest widzieć siebie rozczochranego. I nie ma lustra naprzeciwko siebie, w przeciwnym razie skończysz z niekończącym się lustrzanym korytarzem, odpowiednim, być może, z wróżbami.
 • Udekoruj sypialnię obrazkiem. Poczucie przestrzeni na figurze wizualnie rozszerzy pomieszczenie, przyciągnie uwagę, odwróci uwagę od ogólnych niedociągnięć pomieszczenia.
 • Znajdź właściwą zasłonę w paski. Więc jeśli łóżko znajduje się na ścianie końcowej, paski na narzuty powinny być poziome i odwrotnie, pionowe, jeśli łóżko jest długie.
 • Znajdź odpowiednie zasłony. Najlepiej zrobić je gładkie, lekkie, ale nie tiulowe. Jeśli to możliwe, okno jako całość jest warte zwiększenia.

Główną zasadą dekoracji jest pamiętanie, że każdy metr kwadratowy jest ważny i nie należy przeciążać ścian niepotrzebnymi elementami. Jeden duży obraz jest lepszy niż wiele małych. Jedno duże lustro jest lepsze niż kilka małych.

Ponadto należy uważać na światło. Po prostu nie pasuj:

 • małe lampki na obwodzie pomieszczenia - wyraźnie wyznaczają granice i negują cały efekt przestrzeni;
 • duży jasny żyrandol - w jego świetle będzie bardzo wyraźnie widoczne, jak pokój jest asymetryczny.

Warto preferować kilka źródeł światła, rozproszone, stłumione, pozostawiając zmierzch w rogach i wzmacniając poczucie przestronności, a także parę kinkietów nad łóżkiem dla wygodnego czytania i tworzenia przytulnego zmierzchu.

Jeśli do pokoju przylega balkon, otwiera to dodatkowe możliwości. Możesz zrobić z tego oddzielny obszar, w którym znosi wszystko, co nie mieści się w sypialni. Jeśli balkon jest rozgrzany, możesz umieścić na nim szklarnię, zrobić garderobę, urządzić małe biuro lub oddzielne pomieszczenie do picia herbaty. Możesz go użyć jako przedłużenia pokoju, umieszczając na nim szafę.

Podstawowa zasada jest taka, że ​​reszta sypialni powinna być skoordynowana z balkonem. Ich projekt powinien być jeden i nie powodować dysonansu.

Cały projekt wąskiej sypialni powinien podlegać tej idei proporcjonalności, odkupienia słabych punktów i ostrożności. Mniej rozległych rozwiązań, jasne kolory, mnóstwo pamiątek. Tylko harmonia i minimalizm pozwolą ci uzyskać świetny wynik.