Jak ułożyć meble w salonie prostokątnym w Chruszczowce, jak prawidłowo ułożyć - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Jak urządzić meble w salonie: proste zasady (23 zdjęcia)

Układ mebli w salonie - jedno z najtrudniejszych zadań projektowania lokali mieszkalnych. Ze względu na wszechstronność hali, w procesie planowania projektu, konieczne będzie ułożenie mebli w taki sposób, aby nie zaśmiecać pomieszczenia i przyczyniać się do komfortowej rozrywki. Jeśli pokój dzienny jest zbyt mały lub ma kształt wydłużonego prostokąta, trudno będzie znaleźć właściwy układ elementów wewnętrznych, ale jest to całkiem możliwe.Ten artykuł zawiera kilka prostych technik, których wykorzystanie przyczynia się do optymalnego wykorzystania przestrzeni w salonie. Przedstawione informacje będą interesujące dla osób, które planują kupić nowe meble do mieszkania w nowym budynku lub które zdecydowały się na zmianę harmonogramu salonu po remoncie. Proponowane rady dostarczają przykładów typowych rozwiązań w zakresie aranżacji mebli do pomieszczeń o różnych rozmiarach.

Podstawowe zasady projektowania wnętrz

Wybór celu funkcjonalnego

Salon służy jako główny pokój w mieszkaniu, w którym mieszkańcy spędzają najwięcej czasu. Służy również do przyjmowania gości i organizowania uroczystości, aw apartamentach z jednym lub dwoma pokojami w salonie może być również sypialnia, coś takiego jak gabinet i pokój dziecięcy. Kilka funkcji jednocześnie wykonywanych przez lokal oznacza obecność wyspecjalizowanych elementów wewnętrznych.Trudność polega na tym, że umieszczenie wszystkich niezbędnych rzeczy w małym pokoju nie zawsze jest możliwe. Na początkowym etapie należy zdecydować, które funkcje zostaną przypisane do salonu. Z wybranej opcji zależy schemat, w którym zostaną umieszczone meble, a także jej skład ilościowy i funkcjonalny.

Zagospodarowanie przestrzenne

Ta technika jest przydatna zarówno w małych pomieszczeniach, jak i przestronnych salach. W pierwszym przypadku zagospodarowanie przestrzenne ma na celu zapewnienie mieszkańcom maksymalnej możliwej wolnej przestrzeni, w drugim - połączenie elementów wnętrza w grupy funkcjonalne dla większej wygody.

W prostokątnym salonie z ograniczonym obszarem, z reguły możliwe jest zorganizowanie dwóch stref (na przykład miejsca odpoczynku i miejsca pracy ze stołem i komputerem). Duży salon może pomieścić trzy lub nawet cztery oddzielne strefy - zakres fantazji jest znacznie szerszy.Praca z geometrią pomieszczenia

Istnieje teoria, że ​​osoba czuje się bardziej komfortowo w pokoju w kształcie kwadratu. Niestety projektanci budynków mieszkalnych nie słuchają opinii psychologów i nie tworzą prostokątnych salonów. Mieszkańcy Chruszczowa są jeszcze trudniejsi, ponieważ sale w takich mieszkaniach mają kształt wydłużonego prostokąta, który w połączeniu z niskimi sufitami wizualnie redukuje i tak skromną powierzchnię pomieszczenia. W takiej sytuacji zaleca się rozmieszczenie mebli w salonie, tak aby ich położenie nadało wolnej przestrzeni przybliżony kształt kwadratowy. Możesz także użyć wspomnianej wcześniej techniki zagospodarowania przestrzennego.Jeśli twój salon ma złożoną konfigurację ścian (pięciokąt, trapez), możesz porzucić tradycyjny symetryczny układ mebli. Spróbuj umieścić przedmioty w oddzielnych grupach. Wizualne uproszczenie formularza można również uzyskać za pomocą podium w jednej z części pokoju.

Symetryczny układ mebli

Najbardziej naturalna i prosta metoda układania, która występuje najczęściej. Aby go wdrożyć, konieczne jest wybranie oddzielnego obiektu w pomieszczeniu (może to być stół jadalny lub zdjęcie), który będzie odgrywał rolę centralnego punktu. Elementy meblowe powinny być rozmieszczone symetrycznie po obu stronach centralnego elementu. Jak widać, w tej technice nie ma nic trudnego, ale z jej pomocą można stworzyć estetycznie atrakcyjne wnętrze o właściwej geometrii.

Metoda symetryczna jest często stosowana w jadalniach, w których centralnym elementem jest stół. W salonie podobny układ nadaje się do strefy rekreacyjnej: kanapa, fotele lub krzesła są ułożone w półkole przy stoliku do kawy, naprzeciw telewizora. Zasada symetrii może być stosowana nie tylko do mebli, ale także do lamp sufitowych i ściennych, elementów dekoracyjnych.

Jednak dla miłośników oryginalnych rozwiązań metoda ta może wydawać się nieco nudna. Jeśli w ten sposób urządzisz meble w salonie, będzie to w jakiś sposób przypominać trywialne wnętrza z katalogów i sklepów meblowych. Symetryczny układ nie jest odpowiedni dla pomieszczeń o skomplikowanym kształcie, aw małych pomieszczeniach jego wysoka jakość wykonania będzie skomplikowana.

Metoda asymetrii

W tym przypadku musisz także wybrać centralny element, wokół którego możesz mieć elementy wewnętrzne. W przeciwieństwie do symetrycznego odbioru, wyrównanie będzie nieznacznie przesunięte względem punktu centralnego. Zamieniając meble, możesz zmienić skupienie uwagi, wizualnie przekształcając przestrzeń.

Jak urządzić meble z asymetrycznym układem? Obiekty ciężkie z wizualnego punktu widzenia (masywne, ciemne) powinny być bliżej punktu osiowego, podczas gdy obiekty lekkie (mała objętość, jasny lub zimny odcień) powinny być dalej. Przestrzegając tej zasady, uda ci się stworzyć harmonijną, oryginalnie wyglądającą kompozycję.

Układ kołowy

Układane w okrąg z centralnego zestawu mebli i innych elementów dekoracyjnych są używane w okrągłym wzorze. Każdy przedmiot znajduje się w stosunkowo równej odległości od punktu środkowego. Najczęściej technika ta jest wykorzystywana do organizowania obszaru rekreacyjnego, na przykład można rozmieścić sofy i fotele wokół stołu, tworząc w ten sposób ograniczoną, przytulną przestrzeń.W praktyce stosowanie technik kołowych ma ograniczenia. Jeśli meble w salonie różnią się wielkością, trudno będzie stworzyć kompletną kompozycję. W takich przypadkach konieczne jest przywrócenie asymetrycznego układu, przesuwając ciężkie meble bliżej punktu centralnego.

Wskazówki dotyczące lokalizacji poszczególnych mebli

Jest oczywiste, że wybrany układ powinien nie tylko stworzyć przyjemne wrażenie estetyczne, ale także zapewnić komfort. Kluczowym czynnikiem wpływającym na wygodę w tym przypadku jest swoboda poruszania się. Meble nie powinny przeszkadzać, stanąć na drodze i pod każdym względem utrudniać ruch pomieszczenia. Oferujemy zapoznanie się z kilkoma prostymi zasadami aranżacji mebli, które uwzględniają odległość między poszczególnymi przedmiotami:

  • Odległość między stolikiem kawowym a sofą lub krzesłem powinna wynosić 40-50 cm.
  • Przejścia między poszczególnymi grupami funkcyjnymi powinny być wydłużone do co najmniej 60 cm, w dużym pomieszczeniu mogą osiągnąć 120 cm.
  • Odległość od lokalizacji widza do telewizora powinna być ograniczona do 1,8-3 metrów.
  • Wybierając telewizor, dopasuj przekątną ekranu do wielkości salonu i odległości do części wypoczynkowej.
  • Sofy i miękkie fotele zgrupowane w strefie rekreacyjnej są lepiej usytuowane bliżej siebie, aby ułatwić ludziom rozmowę.
  • Jeśli wolisz masywne meble tapicerowane, a wielkość salonu nie jest zbyt duża, podnieś zestaw z mniejszą ilością przedmiotów.W tym artykule dokonano przeglądu tylko podstawowych zasad wnętrza salonu. Ten temat jest dość obszerny i obfituje w wiele interesujących technik praktycznych. Jednak znajomość podstaw jest wystarczająca, aby uzyskać jaśniejszy pomysł na zapewnienie komfortu w mieszkaniu, po prostu przestawiając meble.