Patchwork w stylu odzieży - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Patchworkowa zasłona - ekskluzywny element wnętrza (24 zdjęcia)

Technika patchworkowa jest prawdziwym źródłem kreatywności i fantazji. Jest równie dobrze zdolna do doświadczonych rzemieślniczek i nowicjuszek. Zawsze jasne, eleganckie i ekskluzywne produkty ze strzępów będą główną atrakcją wnętrza.Jednym z głównych elementów tkanin w pokoju są zasłony. Ustawiają nastrój i mogą radykalnie zmienić atmosferę. Zasłony w stylu patchworku to proste i oryginalne rozwiązanie do sypialni, salonu, jadalni, kuchni, a nawet łazienki. Wielokolorowe strzępy i ich kombinacja znajdą nowe życie w oknach każdego pomieszczenia w domu.

Od starożytności do współczesnego świata

Pierwsza wzmianka o tej technice znanej od czasów starożytnego Egiptu - produkty z kawałków skór zwierzęcych. W Europie Zachodniej i Rosji dywany, narzuty i zasłony powstały z kawałków materiału.Patchwork zawsze był uważany za ekonomiczną opcję produkcji tekstyliów. Ubóstwo i niedostatek zmusiły ludzi do oszczędzania i tworzenia gotowych produktów z plastrów i skrawków różnych materiałów, a także do szycia kawałków materii na zużytych i podartych rzeczach.

W dzisiejszym świecie designu patchwork jest modnym trendem. Harmonijnie uzupełnia nowoczesne i klasyczne wnętrza. A zatem patchworkowe zasłony są nie tylko tanie, ale także modne.Jakich materiałów mogę użyć?

Do szycia zasłon w technice patchworku pasują niemal wszystkie tkaniny. Bawełna, organza, len, perkal, gobelin i aksamit będą świetną ozdobą okien. Nie ma potrzeby używania nowego materiału, a cięcia ze starej tkaniny będą potrzebne. Przynieś go w odpowiedniej formie, można go prać, wykrochmalić i rozetrzeć żelazo. Po takich zabiegach tkanina nie traci koloru i nie kurczy się podczas kolejnych prań.Jeśli już zdecydowałeś się na wybór tkaniny, zwróć uwagę na jej cechy i trwałość. Niektóre materiały są zbyt miękkie i podatne na odkształcenia lub odwrotnie, nie są elastyczne. Na przykład, podczas cięcia klap ze starej płaszcza, tkanina może „bąbelkować”, a zasłona z jedwabnych klap nie będzie trwała długo.

Optymalnym materiałem na zasłony jest len ​​i bawełna. Są bezpretensjonalni w opiece i długo zachowują swoje dane zewnętrzne.Patchwork w stylu szycia zasłon

W swojej długiej historii patchwork tworzy własne zasady i style. Są one bezpośrednio związane z użyciem produktu i wiążą się z określonym obszarem. Wśród wszystkich stylów tej techniki są trzy główne.

Ścisła geometria

Jest to najłatwiejszy do wykonania, więc nowicjuszki często zatrzymują się na nim. Produkt jest zbierany z plastrów o prawidłowej geometrii. Kształt części może być inny lub taki sam, im więcej opcji, tym bardziej interesujący jest wynik końcowy.

Japońskie motywy

Wszystkie łaty na tkaninie składają się w jeden wzór. Takie zasłony wyglądają bardzo pięknie i nietypowo. Można je nawet nazwać prawdziwym obrazem.

Chaos lub Crazy Patchwork

Na pierwszy rzut oka zupełnie inne tekstury i kolory tworzą całościowy i przemyślany produkt. Stworzenie takiego produktu wymaga wielkiego doświadczenia w tym kierunku i subtelnego poczucia smaku.

Używając dowolnego z tych stylów, możesz uzyskać piękny i niezwykły produkt. Najważniejsze jest, aby wybrać kolor i teksturę tkaniny zgodnie z wnętrzem pokoju.

Jaki styl wnętrza można połączyć?

Główną zaletą patchworku tekstylnego jest jego wszechstronność. Podbija klasykę i nowoczesność, wnosi do każdego wnętrza swoją wyjątkową atrakcję. Pokój z prowansalami staje się bardziej przytulny z oknami z bawełny w patchworku. Jako obraz możesz użyć motywów kwiatowych lub przyborów domowych.

Vintage salon będzie wyjątkowym charakterem z wyglądem kurtyny z aksamitnych lub satynowych kawałków. Abstrakcja i ornament - świetny wybór dla pokoju w stylu etnicznym. Asymetria i nieoczekiwane połączenia tekstur podkreślą pewną i ostrą naturę nowoczesności. Dla fanów nietypowych, można stworzyć patchworkową kurtynę w stylu awangardowym, podnosząc szczegóły w charakterystycznym kolorze i wzorach.

Jak uszyć zasłony patchwork własnymi rękami?

Niezależnie opanować technikę patchworku nie jest trudne. Najważniejsze - pragnienie i przynajmniej minimalne umiejętności szycia.

Aby zasłony w technice patchworku były piękne, oryginalne i harmonijnie pasowały do ​​istniejącej sytuacji, musisz znać kilka prostych tajemnic:

  • Ten sam rodzaj tkaniny o różnych kolorach zawsze harmonijnie wygląda w jednym produkcie. Możesz wybrać kolory kontrastujące, z niewielką różnicą odcieni. Ta sama struktura materiału pozwala na mocniejsze zszywanie łat, a produkt będzie bardziej wytrzymały.
  • Różna faktura tkaniny i ten sam kolor lub wzór zawsze wygląda oryginalnie i stylowo. Te same motywy można powtórzyć na poduszkach, narzutach lub obrusie.
  • Użyj podszewki w połączeniach klap. Ta zasada jest szczególnie ważna w przypadku cienkich i śliskich materiałów. Jako podszewka możesz użyć mrugnięcia lub sinteponu.
  • Małe elementy o dużym obrazie wyglądają śmiesznie w jednej kompozycji.
  • Klapy z jasnym nadrukiem lub wzorem pasują do jednokolorowej tkaniny.
  • Zawsze klasą win-win jest mały pasek, kropki lub jodełka.
  • Nie zapomnij o wykończeniu krawędzi. Do tego pasuje specjalna taśma wykończeniowa lub taśma. Materiał wykończeniowy może mieć kontrastujący kolor lub ton w stosunku do produktu.
  • Dodatkowy wystrój na zasłonach nie będzie oczywiście zbędny, jeśli jest odpowiedni w tym wnętrzu. Drewniane lub szklane koraliki, koraliki, szklane koraliki i frędzle - wszystko zależy od pomysłowości i wyobraźni. Ale nie zapominajcie o równowadze i harmonii, aby produkt nie wyglądał zbyt kolorowo i przeładowany wystrojem.

Funkcje opieki

Jak każda tkanina, patchworkowe zasłony wymagają odpowiedniej opieki. Aby produkt mógł służyć przez długi czas przy zachowaniu atrakcyjnego wyglądu, ważne jest, aby wziąć pod uwagę właściwości tkaniny, z której jest szyty.

Złożone tkaniny, takie jak jedwab lub wełna, wymagają szczególnej ostrożności. W przypadku niewłaściwego prania lub prasowania produkt może ulec deformacji i całkowicie stracić estetyczny wygląd. Najbardziej uniwersalna bawełna w tym wydaniu. Cienki i lekki materiał utrzymuje swój kształt dobrze i cieszy swoich właścicieli przez długi czas.