Ciemny sufit we wnętrzu łazienki lub sypialni Stretch, drewniane lub wiszące, szare i zielone kolory i odcienie - Dom i styl - 2022
Dom i styl

Ciemny sufit: zastosowanie we wnętrzu, podstawowe zasady (27 zdjęć)

Pin
Send
Share
Send
Send


Ostatnio uważa się, że eksperymenty z projektowaniem mieszkań są dozwolone tylko dla profesjonalistów i lepiej byłoby przestrzegać ustalonej tradycji: sufity powinny być białe, ściany powinny być lekkie, podłoga powinna być ciemna, mniej akcesoriów, styl i kompatybilność. Ciemny sufit we wnętrzu jest uważany za niepotrzebne ryzyko. Jego zdolność do wizualnego zmniejszania pomieszczeń, czyniąc je niższymi, uważa się za zdecydowanie negatywną. Jednak przy odpowiednim użyciu może wyglądać bardzo, bardzo korzystnie.


temnij-potolok-primenenie-v-interere-osnovnie-pravila-27-foto


temnij-potolok-primenenie-v-interere-osnovnie-pravila-27-foto-2


temnij-potolok-primenenie-v-interere-osnovnie-pravila-27-foto-3

Kiedy uzasadniony jest ciemny sufit?

Ciemny kolor sufitu w pomieszczeniu można wykonać w kilku przypadkach, które w pełni uzasadniają jego użycie.

 • Kiedy trzeba wizualnie zmniejszyć wysokość sufitu. Są pokoje, które są bardzo wydłużone w górę i wysoko - nie są w nich wygodne, przypominają pudełko ustawione pionowo. Aby uniknąć tego efektu, ciemny sufit byłby doskonałym rozwiązaniem.
 • Kiedy trzeba nadać pomieszczeniu oryginalność i wyrazistość. Zdarzają się przypadki, gdy pokój z białym sufitem będzie wyglądał na tępy i wyblakły jak tuzin innych. Używanie ciemnych kolorów pomoże uczynić go bardziej interesującym.
 • Kiedy trzeba podkreślić złożoną strukturę sufitu. Jeśli sufit jest oryginalny, ozdobiony nieregularnościami lub złożonymi niszami, użycie ciemnych kolorów podkreśli jego piękno, zwłaszcza jeśli połączymy je z jaśniejszymi odcieniami.
 • Kiedy musisz ukryć coś na suficie. Jeśli rury i komunikacja rozciągają się wzdłuż niej, jeśli pod nią zainstalowany jest gramofon, jeśli pomieszczenie jest słabo naprawione, jest stare, godne uwagi są nierówności wszystkich powierzchni, ciemne kolory go ukryją. Wystarczy kupić sprzęt w ciemnych budynkach, pomalować rury i całkowicie zgubić się na tle sufitu.
 • Kiedy potrzebujesz stworzyć poczucie zamkniętej przestrzeni, komfortu i bezpieczeństwa. Choć może się to wydawać dziwne, ciemny kolor sufitu stwarza poczucie zmierzchu, izolacji i bezpieczeństwa. Czasami jest to niewłaściwe, na przykład w salonie, ale w sypialni, łazience lub pokoju nastolatka ten efekt może być bardzo przydatny.
 • Kiedy musisz podzielić pokój na strefy. Jeśli obszar nie pozwala na zainstalowanie ekranu, przegrody lub innego rozdzielacza podłogi, dobrym rozwiązaniem może być sufit. Co najważniejsze, ciemne kolory powinny znajdować się w miejscu, w którym ludzie siedzą, ale nie tam, gdzie jedzą lub śpią.
 • Kiedy trzeba podkreślić dekoracje sufitowe. Jeśli powierzchnia jest ozdobiona sztukaterią, będzie lepiej widoczna na ciemnym tle niż na jasnym.
 • Kiedy trzeba wejść do sufitu w czarno-białym wystroju pokoju. Możesz, oczywiście, uczynić go białym, ale ciemny odcień będzie o wiele bardziej ekspresyjny i przyjemny dla oka.


temnij-potolok-primenenie-v-interere-osnovnie-pravila-27-foto-3


temnij-potolok-primenenie-v-interere-osnovnie-pravila-27-foto-4

W każdej sytuacji możesz wybrać inne rozwiązania: wykorzystać podłogę do podziału na strefy, rozciągnąć zasłony nad łóżkiem dla wygody, podświetlić dekoracje w jasnym kolorze. Ale czasami wykonanie ciemnego sufitu jest najprostszym i dlatego najlepszym rozwiązaniem.


temnij-potolok-primenenie-v-interere-osnovnie-pravila-27-foto-4


temnij-potolok-primenenie-v-interere-osnovnie-pravila-27-foto-5

Podstawowe zasady

Zanim zrobisz ciemny sufit w sypialni lub ciemny sufit w łazience, musisz pamiętać o prostych zasadach, które pozwalają to zrobić nie ze szkodą dla projektu.

Wysokość sufitu

Uważa się, że jeśli pokój ma niski sufit, oznacza to automatycznie, że lepiej nie używać ciemnych odcieni. Nie jest to jednak całkowicie prawda.

Jeśli pomieszczenie jest wysokie i wąskie, należy użyć ciepłych odcieni, które wizualnie obniżają: brązowy sufit lub drewno w tym przypadku będą idealnie pasować, a efekt można poprawić malując ten sam kolor na górze ściany.

Jeśli pomieszczenie jest niskie i szerokie, musisz użyć zimnych odcieni, które przypominają nocne niebo: szary sufit lub czarny sufit w tym przypadku zadziała najlepiej.


temnij-potolok-primenenie-v-interere-osnovnie-pravila-27-foto-6


temnij-potolok-primenenie-v-interere-osnovnie-pravila-27-foto-7

Ramki i strefy

Jeśli użycie ciemnych kolorów powoduje niepewność, możesz pójść na kompromis i użyć ich tylko częściowo. Dzięki lekkiej ramie sufit w niskim pomieszczeniu, który musi być wizualnie wyższy, będzie dobrze wyglądał. Z ciemną ramą sufit w wysokim pomieszczeniu będzie wyglądał dobrze, co musi być wizualnie niższe - w tym przypadku można uchwycić niektóre ściany.


temnij-potolok-primenenie-v-interere-osnovnie-pravila-27-foto-9


temnij-potolok-primenenie-v-interere-osnovnie-pravila-27-foto-10

Kolor ściany

Aby projekt był dobry, wszystkie jego elementy muszą być ze sobą połączone. Na przykład zielony sufit wygląda świetnie, ale w połączeniu z czerwonymi ścianami będzie wyglądał nieco kontrowersyjnie. Dlatego następuje:

 • mądrze używaj ciepłych lub zimnych odcieni - ciepłe jasne kolory nie mieszają się z zimnymi ciemnymi kolorami i odwrotnie;
 • bardzo ostrożnie grając na kontrastach - łatwo jest osiągnąć całkowitą niekompatybilność, jeśli nie używasz przeciwieństwa koloru, ale po prostu dowolne;
 • użyj tabeli kompatybilności kolorów - bez niej bardzo rzadka osoba jest w stanie stworzyć złożoną kombinację, którą można oglądać bez drżenia.


temnij-potolok-primenenie-v-interere-osnovnie-pravila-27-foto-11


temnij-potolok-primenenie-v-interere-osnovnie-pravila-27-foto-12

Tekstury sufitu

Jeśli zamierzasz zrobić sufit w pokoju, musisz pamiętać, że różne sufity wyglądają inaczej. Sufit napinany we wnętrzu jest odpowiedni w przypadkach, gdy potrzebujesz połysku i zdolności do odbijania - będzie wyglądał najlepiej, jeśli jest zimny odcień. Drewniany sufit jest odpowiedni, jeśli chcesz uzyskać komfort i redukcję wizualną. Ozdobiony tynkiem lub farbą nadaje się, gdy nie chcesz żadnych dodatków.


temnij-potolok-primenenie-v-interere-osnovnie-pravila-27-foto-15


temnij-potolok-primenenie-v-interere-osnovnie-pravila-27-foto-16

Ogólny styl pokoju

Sufity stretch w ciemnych kolorach doskonale nadają się do gotyku, art deco lub klasycznego.


temnij-potolok-primenenie-v-interere-osnovnie-pravila-27-foto.png">


temnij-potolok-primenenie-v-interere-osnovnie-pravila-27-foto-2.png">

Możesz użyć mebli w ciemnych kolorach w połączeniu z ciemnym sufitem i ciemnymi ścianami - to może być również stylowe na swój sposób, najważniejsze jest, aby myśleć z wyprzedzeniem i nie uzyskać efektu ciemnej piwnicy.


temnij-potolok-primenenie-v-interere-osnovnie-pravila-27-foto-17


temnij-potolok-primenenie-v-interere-osnovnie-pravila-27-foto-18

Ta sama zasada polega na stosowaniu jasnych mebli w połączeniu z ciemnym sufitem (może to być sufit podwieszany lub drewniany, nie ma to znaczenia) i ścian, wtedy będzie wyglądać kontrastowo i przyciągać uwagę. Jeśli użyjesz mebli w jasnych kolorach w połączeniu z jasnymi ścianami - pokój będzie się wydawał przestronny i niski (lub wysoki, w zależności od cienia).

Możesz uczynić podłogę ciemną, a jeśli efekt jest zbyt ciemny, połóż na niej lekki dywan.

Tylko staranne przestrzeganie zasad pomoże uzyskać stylowe i stylowe wnętrze, a nie zestaw różnych szczegółów.


temnij-potolok-primenenie-v-interere-osnovnie-pravila-27-foto-19


temnij-potolok-primenenie-v-interere-osnovnie-pravila-27-foto-20

Co nie powinno robić?

Oprócz zasad istnieją również bezwzględne przeciwwskazania do stosowania ciemnych odcieni. Sufity napinane nie są odpowiednie wszędzie, więc czarne nie będą przydatne wszędzie. Nie powinieneś ich robić, jeśli:

 • W pokoju nie ma okien lub są one za małe - w przeciwnym razie będzie wydawać się ciemne i ponure lub będzie musiało cały czas włączać światło elektryczne, co jest szkodliwe dla zdrowia.
 • Małe dziecko będzie mieszkać w pokoju - inaczej dziecko poczuje się przygnębione i nieszczęśliwe, może nawet wpaść w depresję. Jest to spowodowane faktem, że dzieci są zawsze bardziej wrażliwe na środowisko niż dorośli.


temnij-potolok-primenenie-v-interere-osnovnie-pravila-27-foto-21


temnij-potolok-primenenie-v-interere-osnovnie-pravila-27-foto-22

Bądź ostrożny podczas instalacji, jeśli:

 • Pokój ma niski sufit - zrobią to tylko chłodne odcienie.
 • Pomieszczenie jest wysokie i wąskie - wtedy może zajść potrzeba jego rozszerzenia.
 • Pomieszczenie będzie działać lub komunikować się ze sobą, na przykład w salonie.

Pin
Send
Share
Send
Send