Płytki piankowe, panele i listwy przypodłogowe do sufitu, wklejania i wykończenia - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Płytki z pianki: główne cechy (21 zdjęć)

Płyty piankowe na suficie dają możliwość szybkiej renowacji wnętrza mieszkania, dokonując zauważalnych zmian w sytuacji za pomocą metod budżetowych. Należy zauważyć, że wykończenie i wklejanie sufitu płytkami piankowymi można wykonać niezależnie. Płyty piankowe na suficie ważą bardzo mało, więc zainstaluj je będzie siłą każdej osoby. Panele charakteryzują się zwiększoną odpornością na wilgoć, mogą być stosowane jako materiał wykończeniowy w prawie każdym pomieszczeniu. Może to być kuchnia, urządzenia sanitarne i łazienki.

Liczne kształty i kolory, wzorzyste obrazy nakładane na powierzchnię płyt, mogą nadać sufitom absolutnie dowolny styl.Doskonale uzupełniają stropy dekoracyjne cokołu, co pozwala na blokowanie różnego rodzaju nierówności i spoin. W razie potrzeby mogą być wyposażone w pasek LED, który będzie używany jako podświetlenie. Aby usunąć połysk na powierzchni pianki po zakończeniu prac montażowych, należy ją pomalować farbami akrylowymi lub wodnymi.
Rodzaje piankowych płytek

Płyty piankowe na suficie dzielą się na trzy główne typy:

 • Płyty wytłaczane (ich maksymalna grubość wynosi do 7 milimetrów).
 • Typ wtrysku (grubość - 14 milimetrów). Tego rodzaju produkty są wytwarzane przez spiekanie pianki w wysokiej temperaturze.
 • Forma wytłaczana. Stworzony przez wytłaczanie masy polistyrenowej. Po tym płytki są malowane lub pokryte malowanym filmem.

Płytki mają również różne formy. W większości przypadków mają kwadratowy kształt, którego bok ma pięćdziesiąt centymetrów, ale można znaleźć prostokątne płytki w kształcie rombu, sześciokątne. Płytka imitująca podszewkę kolorem i formą jest wciąż bardzo wymagająca.

Zewnętrzna część produktu może być gładka, wytłaczana, gładka lub z folią, a także laminowana. Podobnie jak kolor, film jest w stanie naśladować różne tekstury: od kamienia i gipsu po tkaniny i sztukaterie.

Płyty laminowane są używane w pomieszczeniach zarezerwowanych dla pomieszczeń kuchennych. Łazienki i urządzenia sanitarne są zalecane do stosowania paneli o właściwościach odpornych na wilgoć.

Główne zalety płytek piankowych

Główną zaletą tej dekoracji sufitowej jest to, że bardzo łatwo jest przykleić sufit płytkami. Prawie każda osoba, nawet bez specjalnej wiedzy w dziedzinie projektowania i naprawy, jest w stanie poradzić sobie z takim zadaniem.

Zalety płyt sufitowych:

 • Dość mały ciężar, który pozwala na użycie płytek w układzie sufitów z dowolnymi cechami konstrukcyjnymi.
 • Płytki z pianki mają właściwości izolacji cieplnej i dźwiękowej, nie boją się żadnych zmian temperatury, a także wysokiej wilgotności.
 • Ze względu na niewielką wagę płytki, zwykły klej może być użyty do jej wklejania, co nie ma jakości wysokiej wytrzymałości.
 • To pokrycie sufitowe pozwoli zaoszczędzić znaczną ilość zarówno na samym materiale, jak i na procesie pracy - możesz samodzielnie zainstalować takie płytki.

Główne wady płytek piankowych

Płyty piankowe różnią się jakością, kosztem i sposobem produkcji. Niedroga płytka może stać się bardzo żółta z żółtością z powodu ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe, być narażona na działanie niszczące z powodu występowania wilgoci. Aby zapobiec wnikaniu wilgoci, światła na powierzchnię płytki, zaleca się pomalowanie zamontowanej sekcji sufitowej przy użyciu farby z emulsją wodną.

Główną wadą jest brak przepuszczalności dla mokrej pary. Jeśli w pomieszczeniu wkleić płytkę z pianki na sufit, wówczas stężenie wilgoci może bardzo gwałtownie wzrosnąć i stanie się przyczyną dystrybucji grzyba.

Jak dokonać obliczeń przed wklejeniem sufitu?

Przed rozpoczęciem klejenia sufitu należy określić, ile płytek może być potrzebnych, jak prawidłowo obliczyć, jak przygotować sufit do prac instalacyjnych.

Metoda matematyczna

Aby poprawnie obliczyć liczbę produktów, które mogą być przydatne w procesie przeprowadzania napraw, konieczne jest określenie dokładnej szerokości i długości samego pomieszczenia. Mnożąc te liczby, instalator będzie mógł dowiedzieć się, co ma sufit, ale nie zaleca się kupowania produktów wyłącznie na podstawie tego numeru.

Ponieważ pewna liczba płytek może ulec pogorszeniu podczas procesu cięcia, a nawet kształt całego sufitu może być daleki od idealnych cech, może wystąpić przekroczenie samego materiału. Z tego powodu ważne jest zapewnienie całkowitego zapasu, którego kwota będzie wynosić co najmniej piętnaście procent całkowitej powierzchni.

Korzystanie z papieru

Na powierzchni arkusza należy przedstawić w formie rysunku plan pomieszczenia z obowiązkowym zachowaniem pełnej skali. Następnie narysuj przekątne i określ środek pomieszczenia. Podczas wklejania płytek sufitowych przesuniesz się z tego środka na krawędzie pomieszczenia.

Jak odbywa się znacznik?

Przed wklejeniem sufitu należy określić jego położenie. Odbywa się to w tej formie:

 1. Określana jest środkowa część sufitu.
 2. Konieczne jest znalezienie środka i zaznaczenie go na wszystkich ścianach, a następnie rozciągnięcie nici między ścianami równolegle do siebie - konieczne będzie połączenie znaków. Gwint należy przeciągnąć przez środek sufitu.
 3. Najprawdopodobniej ściany będą miały różne długości, sam gwint będzie podlegał przemieszczeniu - w tym przypadku będziesz musiał poprawić sytuację.
 4. W przypadku nici, które będą w pozycji napiętej, będziesz musiał narysować linie proste - będą działać jako przewodnik podczas procedury wklejania.

Proces klejenia

Płytka może być przyklejona w rzędach, które zostaną umieszczone w pozycji równoległej do ścian lub w kierunku przekątnej. Klej nakłada się na tył płytki za pomocą pasków, pozostawiając między nimi niewielką odległość 1,5-2 cm, w przeciwnym razie nadmiar kleju zacznie się wyciskać podczas prasowania, a także może być na przedniej części płytki, co psuje jej wygląd.

Pierwszy kafelek z pianki można umieścić w dowolnym rogu. Musi mocno oprzeć się o sufit, a następnie trzymać go, aż nastąpi klejenie. Druga płyta łączy się z pierwszą w drugim narożniku od przecięcia osiowego. Prace należy wykonywać na pierścieniu, zaczynając od części środkowej i przesuwając się na obrzeża sufitu.

Jak klejony cokół?

Kiedy proces malowania dobiegnie końca, możesz zacząć kleić cokół. Istnieje kilka sposobów, które mogą znacznie ułatwić przepływ pracy:

 • Przytrzymanie listwy przypodłogowej przy ścianie jest trudniejsze niż sama płytka, ponieważ listwa przypodłogowa ma znacznie dłuższą długość. Z tego powodu produkt, po nasmarowaniu klejem, będzie musiał zostać naprawiony za pomocą małych kołków.
 • Łączenie poszczególnych fragmentów listew jest wystarczająco trudne, jeśli zbiegają się w narożnikach pomieszczenia. Aby stworzyć atrakcyjny wygląd, możesz użyć stuslo.
 • Pod koniec procesu roboczego cokoły mogą być malowane farbą akrylową lub wodną.