Tynk dekoracyjny, powłoki i panele z imitacją betonu - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Tynk dekoracyjny do betonu: cechy i zalety (26 zdjęć)

Obecnie stosunkowo tania i bardzo oryginalna metoda wykańczania powierzchni pionowych we wnętrzach stała się dość popularna - jest to tynk dekoracyjny do betonu. Istnieje wyraźna różnica między tynkiem prostym i dekoracyjnym: w drugim są małe kamyki, a także duże ziarna piasku, opalizujące po oświetleniu. Pod promieniami światła powierzchnia zaczyna odlewać masą perłową.
Istnieje duża liczba mieszanek gipsowych o różnych odcieniach. Ponadto panele dekoracyjne do betonu można odlewać w wybranym odcieniu niezależnie przez dodanie farby akrylowej.
W tym artykule postaramy się uporządkować następujące pytania:

 • Jak używać dekoracyjnego betonu we wnętrzu pokoju?
 • Jaka powłoka dekoracyjna może mieć beton?
 • Co jest niezwykłym tynkiem dekoracyjnym z imitacją betonu?

Zalety tynku dekoracyjnego

Dzięki starannemu stosowaniu i prawidłowemu wykorzystaniu elementów głównej struktury, tynk można nadać wyrafinowany i elegancki wygląd. Ten rodzaj wykończenia charakteryzuje się innymi ważnymi zaletami:

 • Szybkość aplikacji Proces obróbki powierzchni za pomocą gipsu nie zajmuje dużo czasu.
 • Różnorodne tekstury. W procesie obróbki powierzchni za pomocą gipsu może być wykonany gładki, teksturowany, szorstki, wzorzysty, monochromatyczny lub wielokolorowy.
 • Możliwość oszczędzania ciepła. Po wykończeniu ścian tynkiem można zaoszczędzić do 25% na rozgrzaniu całego pomieszczenia.
 • Wysoki stopień trwałości. Tynk dekoracyjny doskonale toleruje wpływ wilgoci i ekstremalnych temperatur.
 • Zintegrowane podejście. Tynk na bazie betonu można malować lub lakierować.Firmy produkujące gips:

 • Krajowa firma „Prof Decor” produkuje tynki różnych typów, które mają styl loftowy, specjalny minimalizm lub styl high-tech.
 • Firma „San Marco” produkuje mieszanki gipsowe wytwarzane na bazie polimerów. Te rodzaje powłok są trwałe, odporne na wilgoć, trwałe. Są bardzo popularne podczas pracy z zakrzywionymi powierzchniami.
 • Rosyjska firma „Asti” zajmuje się produkcją kompozycji z teksturowanej próbki „Hi-Tech Concrete”, które wyróżniają się możliwością oszczędzania ciepła. W samych miksturach są plamy, które umożliwiają tworzenie różnych efektów.
 • Firma „Flex Concrete System” zajmuje się produkcją gipsu, który jest stosowany do powierzchni pionowych i poziomych, które są narażone na ciepło lub kontakt z dużą ilością wilgoci.Pracuj z tynkiem dekoracyjnym

Najpierw musisz usunąć starą powłokę. Słabo utrwalony tynk można łatwo usunąć szpachelką. Aby to zrobić, zwilż ściany wodą. Kiedy jest mokry, stary tynk staje się bardziej miękki i złuszcza się. Używając gładkich ruchów kielni, oczyść powstały brud. Zwróć szczególną uwagę na wgłębienia i połączenia.

Jeśli na ścianach były tapety, należy je również zwilżyć wodą i oczyścić szpatułką.

Trudniej będzie pozbyć się starej farby, ale z odpowiednim podejściem i to zadanie nie zajmie dużo czasu. Dostań się do specjalnego sklepu o specjalnej kompozycji przeznaczonej do rozpuszczenia farby. Jedna mała puszka może być używana do usuwania farby z kilku metrów kwadratowych.Należy pamiętać, że kompozycja ma wysoki poziom toksyczności, dlatego zaleca się noszenie rękawic podczas pracy, używać respiratora. Przed rozpoczęciem pracy należy wcześniej zapewnić dobrą wentylację.

Użycie podkładu

Ściana z suchą powierzchnią, na której nie ma tapety, ale nakładany jest tynk lub farba, musi być koniecznie zagruntowana. Sama procedura nie powoduje trudności, więc do jej wdrożenia nie ma potrzeby korzystania z usług specjalistów. Podkład może zapewnić dobrą przyczepność samego tynku do powierzchni pionowej lub poziomej.

Antyseptyczny podkład może zapobiegać pleśni i pleśni.

Podkład należy nakładać pędzlem szerokim pędzlem. Aby uzyskać efekt wysokiej jakości, podkład należy nakładać w dwóch warstwach.

Jak pracować z mieszanką tynku dekoracyjnego

Dekoracyjny tynk betonowy różni się porowatą, ale nie do końca stałą strukturą. Zatem ściana jest zwykle pokryta wieloma warstwami i uzyskuje objętość i relief.Należy zauważyć, że właściwy efekt można osiągnąć przez zastosowanie tynku z przezroczystą powierzchnią. Ściana z takim tynkiem będzie wyglądać świetnie, jeśli ją podświetlisz.Szlachetna powłoka może wystąpić w przypadku użycia kompozycji, która ma złote plamy. Ściana z betonu ze złoceniem jest dość stylowa i niezwykła. Istnieją mieszaniny, które mają inne skutki. Na przykład powierzchnia może stać się „zardzewiała”, srebrna, „zużyta”, mieć wykwity lub stylizację artystyczną. Tanie tynki na bazie betonu są zazwyczaj dostępne z szarą powłoką, ale można użyć pigmentu barwiącego, aby uzyskać pożądany odcień.