Woda Ciepła podłoga w drewnianym domu lub mieszkaniu pod płytką, laminat lub linoleum, instalacja i urządzenie, zasada działania termostatu i metody układania, jak wybrać ogrzewanie - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Wodne ogrzewanie podłogowe: zalety i funkcje (22 zdjęcia)

Pin
Send
Share
Send
Send


Ciepłe podłogi w ostatnich latach stają się coraz bardziej popularne. Są instalowane w domach prywatnych i zwykłych mieszkaniach, loggiach i łazienkach. Są one używane do ogrzewania lub tylko od czasu do czasu.


vodyanoj-teplij-pol-preimushestva-i-osobennosti-22-foto


vodyanoj-teplij-pol-preimushestva-i-osobennosti-22-foto-2

Podłogi z podgrzewaną wodą wyróżniają się wśród pozostałych: wydają się być wygodniejsze w użyciu, ale jednocześnie mają wiele funkcji. Aby zrozumieć dlaczego, musisz zrozumieć temat.

Mnóstwo podgrzewanej wody jest bardzo liczne. Wśród nich nazywa się:

 • Przytulność i komfort. Każda ciepła podłoga jest w rzeczywistości dużą baterią grzewczą, na której przyjemnie jest chodzić zimą, na której przyjemnie jest leżeć z książką i na której nawet najmniejsze dzieci mogą zostać uwolnione bez obawy o przeziębienie.
 • Równomierny rozkład ciepła w poziomie. Jeśli zwykła bateria nagrzewa się tylko przy oknie, podłoga podgrzewana wodą równomiernie ogrzewa cały pokój, nie pozostawiając zimnych narożników.
 • Równomierny rozkład ciepła w pionie. Jeśli podczas korzystania z konwencjonalnego akumulatora, pod sufitem gromadzi się ciepłe powietrze, a przeciągi chodzą po podłodze, wówczas podgrzewana wodą podłoga w domu na to nie pozwala.
 • Mniejsze straty ciepła przez sufit. Jeśli sufit jest zimny (a zimą zdecydowanie zimny), gorące powietrze, podnosząc się do niego, szybko ochładza się. Ale ciepłe powietrze unoszące się z podłogi wodnej ma mniejszą różnicę temperatur w stosunku do sufitu, a zatem mniejsze straty ciepła.
 • Mniej szkiców. Równomierne ocieplenie oszczędza pokój przed tym problemem.
 • Łatwa opieka. Jest prawie niemożliwe, aby umyć baterię - jest zbyt niewygodna, aby ją wybrać z tyłu. Urządzenie z podgrzewaną wodą podłogą ułatwia przecieranie mopem lub wilgotną szmatką.
 • Brak suchego powietrza. Podłoga jest ciepła, nie gorąca, powietrze obok niej nie staje się bardziej suche, co jest ważne dla osób z wrażliwymi drogami oddechowymi.
 • Estetyka. Baterii grzewczej trudno nazwać bardzo pięknym dodatkiem, który pasuje do każdego wnętrza. Aby zamaskować to trudne, potrzebujesz fantazji i pieniędzy. Podgrzej podłogi i nie ma potrzeby maskowania - idealnie pasują do wnętrza.
 • Oszczędności. Podgrzewane podłogi mogą zaoszczędzić na ogrzewaniu - można je wyłączyć w miejscach, w których ciepło nie jest jeszcze potrzebne.


vodyanoj-teplij-pol-preimushestva-i-osobennosti-22-foto-5


vodyanoj-teplij-pol-preimushestva-i-osobennosti-22-foto.png">


vodyanoj-teplij-pol-preimushestva-i-osobennosti-22-foto-6

Ale oprócz profesjonalistów są też wady, które są nie mniej:

 • Pomieszczenie z ciepłymi podłogami będzie musiało być dodatkowo ogrzewane. Przy zbyt wysokich stratach ciepła podłogi będą po prostu bezużyteczne.
 • Trudności z instalacją w mieszkaniu. W budynkach mieszkalnych oficjalnie nie zezwala się na instalację podłogi ogrzewanej wodą. Będziemy musieli odwiedzić tablicę architektoniczną i zebrać wiele dokumentów.
 • Grubość jastrychu dla ogrzewanej wodą podłogi powinna wynosić nie mniej niż 10 cm w pomieszczeniach znajdujących się powyżej pierwszego piętra i nie mniej niż 20 cm w piwnicach. Pozwoli to znacznie zredukować pomieszczenie i zapewnić dodatkowe obciążenie sufitu.
 • Drogie materiały. System ogrzewania grzejnikowego jest znacznie tańszy. Co więcej, aby stworzyć ciepłą podłogę dla osoby, która nie ma pewności co do swoich umiejętności, lepiej zaprosić specjalistów, co również będzie kosztowało pieniądze.
 • Możliwe szkody dla zdrowia. Stały pobyt w pokoju z gorącą podłogą może niekorzystnie wpływać na żyły, co może prowadzić do żylaków i innych nieprzyjemnych chorób.

Jest jeszcze jeden minus - nie każdy materiał nadaje się na podłogę do podłóg wodnych. Musisz wybierać mądrze.


vodyanoj-teplij-pol-preimushestva-i-osobennosti-22-foto-7


vodyanoj-teplij-pol-preimushestva-i-osobennosti-22-foto-8


vodyanoj-teplij-pol-preimushestva-i-osobennosti-22-foto-9

Materiały i lokalizacja

Pokrycie podłogi ciepłej wody może być bardzo zróżnicowane. Najbardziej oczywiste opcje pokrywają się z najczęstszymi pokryciami podłogowymi w ogóle.

Płytka

Dzięki połączeniu cech jest to najbardziej rozsądna opcja. Może być wykonany z kamienia naturalnego lub sztucznego, ale jego właściwości niewiele się zmieniają. Odporny na ogień i wodę, dobrze przewodzi i zatrzymuje ciepło przez długi czas, przy odpowiedniej dbałości o czas nie jest podatny na lepkie bakterie, grzyby i pleśń. Po podgrzaniu nie wydziela żadnych szkodliwych związków. Jedną z zalet - zainstalowanie pod płytą podłogi podgrzewanej wodą, można łatwo dostosować jej ogólną temperaturę, wybierając płytkę o odpowiedniej grubości. Im grubszy, tym chłodniejszy będzie ogólny wynik.

Laminat lub dywan

Jeśli robisz wszystko zgodnie z technologią, podgrzewana wodą podłoga pod laminatem jest świetna do spania. Najważniejsze jest zapewnienie odpowiedniego podłoża, a następnie wszystkie właściwości powłoki zostaną ujawnione w najbardziej pozytywnym świetle.

Laminat i dywan łatwo przewodzą ciepło, w pewnym stopniu zachowują je, przyjemne w dotyku i są idealne dla przedszkola. Odporny na zmiany temperatury.

Wniosek, że podłoga ogrzewana wodą pod linoleum to świetny pomysł, podobnie jak ciepła podłoga pod laminatem, jest błędny. Linoleum jest zwykle wykonane z tańszych związków, które nie tolerują ciepła - pod wpływem wysokiej temperatury mogą zacząć się topić, wydzielać nieprzyjemny zapach, a nawet stać się szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Ciepła podłoga pod linoleum nie jest tego warta. Mimo taniej nie opłaci się.

Głównym niuansem jest sceptycyzm władz wobec takich inicjatyw. Wyjaśnia się to po prostu: woda na podłogę zostanie pobrana z ogólnego pionu, w wyniku czego wszystkie inne osłabią ciśnienie i obniżą temperaturę. Aby tego uniknąć, musisz zaprojektować podłogę w określony sposób, działając ostrożnie i kompetentnie. I oczywiście konieczne jest również udowodnienie władzom, że instalacja ogrzewanej wodą podłogi została przeprowadzona zgodnie z przepisami i nie zaszkodzi nikomu. Ponadto należy pamiętać, że nie wszystkie standardowe podłogi w budynku wielokondygnacyjnym mogą wytrzymać ciepłą podłogę.

W tym przypadku właściciel ma o wiele więcej swobody - może położyć płytkę na ciepłej wodzie lub położyć laminat na ciepłej podłodze, kiedy i jak chce. Ważne jest również, aby myśleć o tym, co będzie ogrzewane. Konstrukcja podłogi izolowanej termicznie pozwala na jej ułożenie:

 • do kuchni - w tym przypadku proces gotowania będzie wygodny;
 • w łazience - podgrzewana woda w łazience pozwala się dobrze bawić, po prostu wychodząc z prysznica i nie wychłodzić się stojąc na zimnej płytce;
 • na balkonie - podłoga ogrzewana wodą na loggii lub ogrzewana wodą podłoga na balkonie pozwala uzyskać kolejne małe pomieszczenie, które nadaje się do przechowywania, oraz do szklarni i na przyjemne relaksujące wakacje.

Dodatkowo można przedłużyć ogrzewanie i cały dom zamiast zwykłych akumulatorów. Ale może to negatywnie wpłynąć na zdrowie ludzi, którzy stale przebywają w domu.

Sposoby układania podłogi z ciepłą wodą nie są zbyt zróżnicowane. Podstawowa zasada podgrzewanej wody zawsze pozostaje taka sama: rury są trzymane pod podłogą, które po włączeniu są napełniane gorącą wodą. Różnią się tylko niuanse.

Pin
Send
Share
Send
Send