Żarówki LED do sufitu domowego, jak wybrać, rodzaje i funkcje - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Lampy LED do domu: cechy wyboru, zalety i wady (26 zdjęć)

Lampy LED - nowy etap w rozwoju technologii oświetleniowej. Znajomość ich podstawowych cech pomoże Ci wybrać optymalne oświetlenie.Koszt żarówki LED jest kilkakrotnie wyższy niż cena zwykłej żarówki. Jednak przy obliczaniu oszczędności, które można uzyskać w przyszłości, coraz więcej osób preferuje ten typ oświetlenia. Kilka lat temu lampy LED były rzadkie, ale teraz można je kupić w dowolnym świetle kabiny. Zastanów się, jak wybrać lampy LED do domu, ich cechy, rodzaje i główne zalety.

Zasada działania

Diody LED są od dawna stosowane w elektronice, na desce rozdzielczej samochodów i różnych wskaźnikach. Jednak wraz z rozwojem technologii zaczęto ich używać do oświetlania pomieszczeń.

W takiej żarówce prąd przemienny jest przekształcany na prąd stały z minimalną stratą ciepła, co czyni go bardziej ekonomicznym i bezpiecznym. Dlatego ten typ sprzętu oświetleniowego jest lepszy od innych i według ekspertów stopniowo wyprze konkurencję.

Korzyści

Popularność lamp LED ze względu na ich zalety w stosunku do innych typów urządzeń oświetleniowych. Obejmują one:

 • Wydajność. Jasność lampy LED o mocy 10 W odpowiada jasności żarówki, której moc wynosi 100 watów.
 • Bezpieczeństwo Diody LED nie emitują ultrafioletu, co czyni je bezpieczniejszymi dla siatkówki.
 • Niska emisja ciepła. Diody LED emitują niewiele ciepła podczas pracy, więc nie ogrzewają powietrza w pomieszczeniu.
 • Trwałość Żarówka LED może wytrzymać do 50 tys. Godzin. Dlatego, jeśli używasz go około 5 godzin dziennie, żywotność może być dłuższa niż 20 lat.
 • Trwałość i łatwość. Lampy są lżejsze i mniej kruche, co dodatkowo zwiększa żywotność.
 • Szybkie rozgrzewanie. Rozgrzewanie żarówki po włączeniu zajmuje mniej niż sekundę.
 • Ekologiczna czystość. Kompozycja nie zawiera rtęci, co sprawia, że ​​diody LED są bezpieczniejsze w porównaniu do lamp energooszczędnych.

Wady

Pomimo niezaprzeczalnych zalet tego typu oświetlenia, istnieje wiele wad, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze urządzeń oświetleniowych. Obejmują one:

 • Wysoki koszt Jedną z ważniejszych wad jest wysoka cena.
 • Specyficzne widmo emisji. Czytanie, szycie i inna żmudna praca z żarówką LED sprawia, że ​​oczy szybko się męczą. Nowoczesne lampy mają jednak wyższą jakość, dlatego spektrum świecenia prawie nie różni się od innych rodzajów oświetlenia.
 • Duża liczba podróbek. Ta technologia jest dość droga, więc na rynku jest wiele podróbek o niskiej jakości. Dlatego kupowanie diod LED powinno odbywać się tylko w specjalistycznych sklepach.
 • Specjalne urządzenia. Aby uzyskać optymalne oświetlenie, należy używać żarówek, których moc nie jest wyższa niż dopuszczalna w lampach.Funkcje wyboru

Diody LED są dość kosztowną technologią, więc musisz wiedzieć, jak wybrać takie oświetlenie, aby trwało długo i w pełni zaspokajało potrzeby konsumenta. Rozważ główne cechy lamp LED, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze.

Strumień świetlny

Główną cechą każdej żarówki jest jej jasność. W żarówce wskaźnik luminancji określa się na podstawie mocy, ponieważ jasność strumienia świetlnego zależy bezpośrednio od mocy. W diodach LED nie ma bezpośredniego związku między tymi wskaźnikami. Lampy LED charakteryzują się prądem świetlnym mierzonym w lumenach.

Najłatwiejszym sposobem wyboru żarówki mocy jest zastosowanie stosunku 1: 8. Oznacza to, że jasność lampy żarowej jest 8 razy niższa niż LED. Dlatego, jeśli trzeba zmienić żarówkę, której moc wynosi 60 W, wskaźnik ten należy podzielić przez 8. Okazuje się, że wymagana moc żarówki LED powinna wynosić 7,5 W.

Widmo emisji

Aby określić kolor oświetlenia, stosuje się pojęcie „temperatury barwowej”. Jest mierzona w stopniach Kelvina. Im niższy podany indeks, tym światło jest cieplejsze. Jeśli żarówka ma wskaźnik około 3000K, to zimne światło wynosi około 6000K.

Najbardziej przyjemnym światłem dla oka jest żółtawy, jak żarówka. Jest optymalny wieczorem, najlepiej nadaje się do czytania i ciężkiej pracy. Początkowo lampy LED były produkowane tylko w zimnych kolorach. Jednak dzięki połączeniu diod LED o różnych kolorach możliwe jest uzyskanie światła w szerokiej gamie kolorów. Zwiększa to koszt oświetlenia w porównaniu z żarówkami, w których białe światło uzyskuje się przez powlekanie niebieskiej diody LED fosforem.

W niektórych oprawach LED z ciepłym światłem występuje również niebieskie widmo. Dlatego nie zaleca się ich używania w sypialni, pokoju dziecięcym lub innych pokojach w ciepłej porze dnia. Najlepiej nadają się do biur i innych biur. Niebieskie widmo zwiększa uwagę i szybkość reakcji, co ma pozytywny wpływ na zdolność do pracy. Jednak w nocy niebieskie widmo ma negatywny wpływ na ludzkie ciało.

W przypadku pokoju dziecięcego i sypialni zaleca się wybranie oświetlenia, w którym niebieskie widmo jest specjalnie filtrowane. Informacje na ten temat można znaleźć na opakowaniu.

Wskaźnik oddawania barw

Ważny wskaźnik, który daje wyobrażenie o tym, jak inne kolory są widoczne w świetle tej lampy. Indeks może mieć wynik 0-100. Wyższy wynik oznacza lepsze oddawanie barw. W żarówkach wskaźnik ten może osiągnąć 99. Dla wygodnego postrzegania kolorów wskaźnik powinien wynosić co najmniej 80. Większość lamp LED zapewnia ten wskaźnik.

Kontrola jasności

Nowoczesne diody LED mają funkcję kontrolowania jasności światła. Koszt takich lamp jest znacznie wyższy, niż trzeba to wziąć pod uwagę przy ich wyborze.

Kąt światła

Diody LED najlepiej nadają się do oświetlenia punktowego. Kąt kierunkowości wynosi tylko około 120 stopni. Dlatego nie można zawiesić jednej lampy na suficie i oczekiwać wysokiej jakości oświetlenia całego pomieszczenia.

Materiały i projektowanie

Szczególną uwagę należy zwrócić na bazę. Musi być mocno zamocowany, a jego oznaczenie musi pokrywać się z wkładem. Mocne lampy mają duży grzejnik, który powinien być wykonany z ceramiki, aluminium lub grafitu. Powinien być ogrzewany w zakresie 50-70 stopni i nie wybierany.

Klasyfikacja na cokole

Wybór lamp LED do domu to przede wszystkim wybór odpowiedniej podstawy. Podstawa jest częścią lampy, która zapewnia jej kontakt z zasilaczem. W żarówkach LED może to być szpilka i śruba. Pierwszy z nich jest oznaczony symbolem „G”, a drugi „E”.

Główne typy cokołów:

 • E27. Klasyczna podstawa z gwintem. Odpowiedni dla tych opraw, które są również kompatybilne z żarówkami i lampami energooszczędnymi.
 • E14. Używany do nowoczesnych urządzeń. Najczęściej takim gniazdem produkuje się lampę typu „świeca”.
 • GU10. Ta podstawa jest używana do montażu w okapach kuchennych lub do wbudowanych świateł na powierzchni roboczej.
 • GU5.3. Takie żarówki mogą całkowicie zastąpić lampy halogenowe.
 • G9. Dostępny do wymiany lamp halogenowych.
 • G4. Jest on używany w lampach o niewielkich rozmiarach, na przykład do podświetlania zdjęć.

Żywotność

Producenci wskazują żywotność swoich lamp od 20 do 50 tysięcy godzin. Jednak ten wskaźnik jest praktycznie niemożliwy do osiągnięcia w praktyce. Ale im niższa jakość materiałów i wykonania, tym niższa będzie końcowa żywotność. Niskiej jakości chińskie żarówki mogą wypalić się po kilku miesiącach pracy.

Aby obliczyć żywotność diod LED, należy skupić się nie na czasie pracy, ale na zadeklarowanej liczbie wtrąceń. Na przykład, jeśli zostanie zadeklarowanych 20 tysięcy wtrąceń, a światło w pokoju zostanie włączone 20 razy dziennie, wówczas żarówka będzie działać przez około trzy lata.Pulsacja

Wysokiej jakości lampa LED nie powinna pulsować. Jeśli jakość wykonania jest niska, lampa może tworzyć pulsujące światło. Chociaż nie jest to widoczne dla ludzkiego oka, może prowadzić do napięcia nerwowego, zmęczenia i łzawienia oczu.

Aby sprawdzić żarówkę pulsacyjną, powinieneś spojrzeć na nią przez kamerę komórkową. Jeśli obraz miga, nie należy kupować tej żarówki.

Wskazówki dotyczące wyboru żarówek LED

Szeroka gama lamp LED może być ślepym zaułkiem dla każdego klienta. Kilka wskazówek pomoże ci dokonać zrównoważonego wyboru:

 1. Nie kupuj lamp LED od nieznanego producenta. Oznakowanie należy wskazać nie tylko na pudełku, ale także na korpusie lampy.
 2. Jeśli chcesz kupić lampy do sufitu domowego w sypialni lub pokoju dziecięcym, daj pierwszeństwo europejskim producentom.
 3. Konieczne jest kupowanie takich produktów w wyspecjalizowanych sklepach, które mogą dostarczyć certyfikaty jakości. Chroni to przed podróbkami.
 4. Jakość żarówki nie może być tania. W tym przypadku do jego produkcji wykorzystywane są materiały niskiej jakości lub nawet toksyczne. W przypadku produktów trwałych trzeba zapłacić więcej.Przed zakupem żarówki LED należy rozważyć wszystkie zalety i wady. Do oświetlenia sypialni i pokoju dziecięcego można używać tylko oświetlenia bez niebieskiego widma, co będzie kosztować więcej. A dla biur i biur odpowiednie żarówki LED po niższej cenie. Ten typ oświetlenia jest obiecujący. Obecnie jednak tylko produkty znanych producentów posiadają wysoką jakość i wskazane wskaźniki trwałości i oszczędności.