Żarówki LED do sufitu domowego, jak wybrać, rodzaje i funkcje - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Lampy LED do domu: cechy wyboru, zalety i wady (26 zdjęć)

Pin
Send
Share
Send
Send


Lampy LED - nowy etap w rozwoju technologii oświetleniowej. Znajomość ich podstawowych cech pomoże Ci wybrać optymalne oświetlenie.


svetodiodnie-lampi-dlya-doma-osobennosti-vibora-preimushestva-i-nedostatki-26-foto


svetodiodnie-lampi-dlya-doma-osobennosti-vibora-preimushestva-i-nedostatki-26-foto-2

Koszt żarówki LED jest kilkakrotnie wyższy niż cena zwykłej żarówki. Jednak przy obliczaniu oszczędności, które można uzyskać w przyszłości, coraz więcej osób preferuje ten typ oświetlenia. Kilka lat temu lampy LED były rzadkie, ale teraz można je kupić w dowolnym świetle kabiny. Zastanów się, jak wybrać lampy LED do domu, ich cechy, rodzaje i główne zalety.

Diody LED są od dawna stosowane w elektronice, na desce rozdzielczej samochodów i różnych wskaźnikach. Jednak wraz z rozwojem technologii zaczęto ich używać do oświetlania pomieszczeń.

Popularność lamp LED ze względu na ich zalety w stosunku do innych typów urządzeń oświetleniowych. Obejmują one:

 • Wydajność. Jasność lampy LED o mocy 10 W odpowiada jasności żarówki, której moc wynosi 100 watów.
 • Bezpieczeństwo Diody LED nie emitują ultrafioletu, co czyni je bezpieczniejszymi dla siatkówki.
 • Niska emisja ciepła. Diody LED emitują niewiele ciepła podczas pracy, więc nie ogrzewają powietrza w pomieszczeniu.
 • Trwałość Żarówka LED może wytrzymać do 50 tys. Godzin. Dlatego, jeśli używasz go około 5 godzin dziennie, żywotność może być dłuższa niż 20 lat.
 • Trwałość i łatwość. Lampy są lżejsze i mniej kruche, co dodatkowo zwiększa żywotność.
 • Szybkie rozgrzewanie. Rozgrzewanie żarówki po włączeniu zajmuje mniej niż sekundę.
 • Ekologiczna czystość. Kompozycja nie zawiera rtęci, co sprawia, że ​​diody LED są bezpieczniejsze w porównaniu do lamp energooszczędnych.

Pomimo niezaprzeczalnych zalet tego typu oświetlenia, istnieje wiele wad, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze urządzeń oświetleniowych. Obejmują one:

 • Wysoki koszt Jedną z ważniejszych wad jest wysoka cena.
 • Specyficzne widmo emisji. Czytanie, szycie i inna żmudna praca z żarówką LED sprawia, że ​​oczy szybko się męczą. Nowoczesne lampy mają jednak wyższą jakość, dlatego spektrum świecenia prawie nie różni się od innych rodzajów oświetlenia.
 • Duża liczba podróbek. Ta technologia jest dość droga, więc na rynku jest wiele podróbek o niskiej jakości. Dlatego kupowanie diod LED powinno odbywać się tylko w specjalistycznych sklepach.
 • Specjalne urządzenia. Aby uzyskać optymalne oświetlenie, należy używać żarówek, których moc nie jest wyższa niż dopuszczalna w lampach.


svetodiodnie-lampi-dlya-doma-osobennosti-vibora-preimushestva-i-nedostatki-26-foto-9


svetodiodnie-lampi-dlya-doma-osobennosti-vibora-preimushestva-i-nedostatki-26-foto-10

Funkcje wyboru

Diody LED są dość kosztowną technologią, więc musisz wiedzieć, jak wybrać takie oświetlenie, aby trwało długo i w pełni zaspokajało potrzeby konsumenta. Rozważ główne cechy lamp LED, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze.

Szczególną uwagę należy zwrócić na bazę. Musi być mocno zamocowany, a jego oznaczenie musi pokrywać się z wkładem. Mocne lampy mają duży grzejnik, który powinien być wykonany z ceramiki, aluminium lub grafitu. Powinien być ogrzewany w zakresie 50-70 stopni i nie wybierany.

Wybór lamp LED do domu to przede wszystkim wybór odpowiedniej podstawy. Podstawa jest częścią lampy, która zapewnia jej kontakt z zasilaczem. W żarówkach LED może to być szpilka i śruba. Pierwszy z nich jest oznaczony symbolem „G”, a drugi „E”.

Główne typy cokołów:

 • E27. Klasyczna podstawa z gwintem. Odpowiedni dla tych opraw, które są również kompatybilne z żarówkami i lampami energooszczędnymi.
 • E14. Używany do nowoczesnych urządzeń. Najczęściej takim gniazdem produkuje się lampę typu „świeca”.
 • GU10. Ta podstawa jest używana do montażu w okapach kuchennych lub do wbudowanych świateł na powierzchni roboczej.
 • GU5.3. Takie żarówki mogą całkowicie zastąpić lampy halogenowe.
 • G9. Dostępny do wymiany lamp halogenowych.
 • G4. Jest on używany w lampach o niewielkich rozmiarach, na przykład do podświetlania zdjęć.

Producenci wskazują żywotność swoich lamp od 20 do 50 tysięcy godzin. Jednak ten wskaźnik jest praktycznie niemożliwy do osiągnięcia w praktyce. Ale im niższa jakość materiałów i wykonania, tym niższa będzie końcowa żywotność. Niskiej jakości chińskie żarówki mogą wypalić się po kilku miesiącach pracy.

Aby obliczyć żywotność diod LED, należy skupić się nie na czasie pracy, ale na zadeklarowanej liczbie wtrąceń. Na przykład, jeśli zostanie zadeklarowanych 20 tysięcy wtrąceń, a światło w pokoju zostanie włączone 20 razy dziennie, wówczas żarówka będzie działać przez około trzy lata.


svetodiodnie-lampi-dlya-doma-osobennosti-vibora-preimushestva-i-nedostatki-26-foto-20


svetodiodnie-lampi-dlya-doma-osobennosti-vibora-preimushestva-i-nedostatki-26-foto-21

Pulsacja

Wysokiej jakości lampa LED nie powinna pulsować. Jeśli jakość wykonania jest niska, lampa może tworzyć pulsujące światło. Chociaż nie jest to widoczne dla ludzkiego oka, może prowadzić do napięcia nerwowego, zmęczenia i łzawienia oczu.

Szeroka gama lamp LED może być ślepym zaułkiem dla każdego klienta. Kilka wskazówek pomoże ci dokonać zrównoważonego wyboru:

 1. Nie kupuj lamp LED od nieznanego producenta. Oznakowanie należy wskazać nie tylko na pudełku, ale także na korpusie lampy.
 2. Jeśli chcesz kupić lampy do sufitu domowego w sypialni lub pokoju dziecięcym, daj pierwszeństwo europejskim producentom.
 3. Konieczne jest kupowanie takich produktów w wyspecjalizowanych sklepach, które mogą dostarczyć certyfikaty jakości. Chroni to przed podróbkami.
 4. Jakość żarówki nie może być tania. W tym przypadku do jego produkcji wykorzystywane są materiały niskiej jakości lub nawet toksyczne. W przypadku produktów trwałych trzeba zapłacić więcej.


svetodiodnie-lampi-dlya-doma-osobennosti-vibora-preimushestva-i-nedostatki-26-foto-24


svetodiodnie-lampi-dlya-doma-osobennosti-vibora-preimushestva-i-nedostatki-26-foto-25

Przed zakupem żarówki LED należy rozważyć wszystkie zalety i wady. Do oświetlenia sypialni i pokoju dziecięcego można używać tylko oświetlenia bez niebieskiego widma, co będzie kosztować więcej. A dla biur i biur odpowiednie żarówki LED po niższej cenie. Ten typ oświetlenia jest obiecujący. Obecnie jednak tylko produkty znanych producentów posiadają wysoką jakość i wskazane wskaźniki trwałości i oszczędności.

Pin
Send
Share
Send
Send