Zasłony na balkonie Roman and Rolled, Curtain Design Ideas - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Zasłony na balkonie: widoki, porady dotyczące wyboru (26 zdjęć)

Balkon nie zawsze jest uważany za pokój dzienny, ale na próżno. Zamiast przechowywać niepotrzebne rzeczy, możesz zrobić z tego miejsce dla duszy, jeśli umieścisz ogród zimowy, bibliotekę, jadalnię lub coś niezwykłego, do czego wystarczy twoja wyobraźnia. W procesie kształtowania balkonu z pewnością napotkasz potrzebę wyboru odpowiednich zasłon lub zasłon. Wymyślmy, jak to zrobić poprawnie.Porady na zasłony

Zasłony na balkon nie powinny przeszkadzać w przejściu i swobodnym otwieraniu okien. Bez względu na to, jak atrakcyjny może się wydawać projekt zasłon, należy je odrzucić, jeśli prowadzi to do trudności podczas pracy. Konieczne jest również zapewnienie możliwości swobodnego korzystania z drzwi. Nie powinna trzymać się wiszących zasłon ani lambrekinów.

Jeśli połączysz balkon i kuchnię, upewnij się, że zasłony w tych pokojach są ze sobą w harmonii. Jeśli drzwi balkonowe są udekorowane zasłonami, to nie powinno to być poza ogólnym składem wnętrza.

Wyrafinowane draperie, armatura wolumetryczna, bujne zasłony, bogactwo dekoracji - to wszystko nie powinno być używane na balkonie. Wszystkie powyższe będą spożywać wolną przestrzeń już małego pokoju. Aby wizualnie rozszerzyć granice balkonu, podnieś kurtyny powietrzne lub kompaktowe zasłony na parapet. Pożądane jest, aby robić bez długich zasłon balkonowych.Również przy wyborze zasłon należy wziąć pod uwagę stopień naturalnego światła balkonu. Jeśli znajduje się po stronie południowej, to powinien być ozdobiony zasłonami z grubej tkaniny. Nie używaj ciemnych odcieni, ponieważ pochłaniają promienie słoneczne, co prowadzi do przegrzania powietrza. Znikają również nasycone i ciemne odcienie o przedłużonym kontakcie ze słońcem. Na stronie północnej pasują prześwitujące zasłony z tiulu lub organzy.

Projekt kurtyny

Aby zrozumieć, jaki rodzaj zasłony na balkon pasuje do Twojego domu, musisz zapoznać się z istniejącymi typami.

Żaluzje

Ten rodzaj zasłon ma nowoczesny design, nie wymaga dużo miejsca, jest wygodny w użyciu. Charakterystyczne cechy - praktyczność, trwałość, łatwość pielęgnacji, szeroki wybór kolorów.Rolety są podzielone na dwa typy.

  • Poziome. Cienkie panele z metalu, plastiku, drewna lub grubej tkaniny są ułożone poziomo. Mogą być z matową lub błyszczącą powierzchnią, wielobarwne lub białe, z rysunkami, wzorami lub odbitkami. Przy rotacji paneli przepływ światła jest regulowany. Najczęściej instalowane na skrzydle, co nie pozwala na problemy z otwieraniem.
  • Pionowy. Składają się z naturalnych lub syntetycznych pasków. Najczęściej montowane na suficie, ale można na samym otworze okna. Dostosuj stopień oświetlenia, rozszerzając panel. Również w takim modelu zwykle występuje mechanizm ruchu. Dzięki niemu rolety są przesuwane w przeciwnych kierunkach, co jest konieczne przed otwarciem okna.
Rzymskie zasłony we wnętrzu

Rzymskie zasłony na balkonie - idealna opcja projektowa, która zajmuje wiodącą pozycję na popularności.

Konstrukcja tego typu zasłon przypomina statek żaglowy. Zasłony nie muszą się rozpinać po bokach, dzięki specjalnym mocowaniom kurtyny wznoszą się pionowo. Ta funkcja pozwala dekorować okna, nawet nieregularne kształty.Wstęga tkaniny (zwykle dwuwarstwowa) jest zbierana w szerokie poziome fałdy po zebraniu. W stanie napiętym taka draperia staje się zgrabną kurtyną w minimalistycznym stylu.

Zaletą takich zasłon jest zwartość. Są łatwe do zwijania lub zwijania, aby zwolnić otwór okna. Rzymskie zasłony są wykonane z nierozciągliwych tkanin. Pożądane jest wybranie stonowanego koloru, tak aby z czasem wypalenie było niedostrzegalne. Nie trzeba wieszać tej samej tkaniny, można je ze sobą łączyć. Możesz również użyć tkanin z wzorami i wzorami. W spłaszczonej formie obrazy będą wyraźnie widoczne, więc przemyśl dokładnie kompozycję.Powiesić tego typu zasłony mogą być różne. Na przykład jedna szeroka zasłona w całym oknie. Ale ta opcja będzie mniej wygodna niż projekt otwarcia z kilkoma wąskimi rzymskimi zasłonami. Możesz przymocować do okna taśmą samoprzylepną, ale ta opcja jest odpowiednia tylko dla lekkiej tkaniny. Do grubego materiału lub zasłon do drzwi balkonowych należy zakupić gzyms. Są wyposażone w sterowanie ręczne i mechaniczne.Rolety

Dobrym pomysłem jest zaprojektowanie okna i przetoczenie go na balkon. Konstrukcja tej odmiany polega na nawijaniu tkaniny z bawełny lub lnu na metalową rurkę od górnej krawędzi, a ciężar dolnej części na szynach. Ta opcja umożliwia osobne dekorowanie każdego segmentu okna. Rolowane zasłony, podobnie jak poprzednia forma, są zwijane, więc nie ma niedogodności związanych z zamykaniem lub otwieraniem okna.

Takie zasłony są wykonane z materiałów o różnym stopniu przezroczystości.

Na balkonach po stronie północnej zalecane są zasłony z przezroczystych tkanin. Nie będą zakłócać strumienia świetlnego, ale rozproszą naturalne światło. Materiał zaślepiający łatwo przechodzi przez światło, ale dzięki specjalnej powłoce odbija ciepło. Loggia będzie świeża i chłodna. Na południowych stronach zaprojektowanych zasłon pochłaniających promienie słoneczne.Japońskie zasłony

Takie zasłony składają się z pionowych tkanin tkaninowych, opartych na 2 listwach. Japońskie zasłony są przesuwane wzdłuż zasłony wzdłuż okna. Idealny do układania wysokich okien z kilkoma dużymi segmentami. Średnio stosuje się 4 panele z tkaniny, więc ta opcja nie jest odpowiednia dla małych pomieszczeń. Możesz jednocześnie korzystać z płótna o różnych odcieniach. Te zasłony są niezastąpione przy tworzeniu aranżacji wnętrz w stylu wschodnim.

Zasłony tekstylne i bawełniane

Do dekoracji okna na loggii można użyć prostych zasłon tekstylnych. Przymocuj je do okapu lub rzepem. Taśma dwustronna jest przymocowana do ramy i ściany nad nią (jeśli jest miejsce). Wybierz lekki materiał na takie zasłony, aby mógł łatwo spaść. Może to być zarówno naturalne, jak i tkaniny z domieszką włókien syntetycznych.

Ciekawym pomysłem byłaby kurtyna bawełniana. W słoneczny dzień nici będą chronić twoje oczy przed oślepiającymi promieniami, a w pochmurny dzień nie będą przeszkadzały słońcu w oświetlaniu pokoju. Te zasłony zwiększają wizualnie pomieszczenie. Jeśli nici początkowo mają większą długość, łatwo się zmienić: muślin jest szybko przycinany nożyczkami.

Oczywiście wybór zasłon na balkonie zależy od gustu właściciela. Może to być skromna wersja lub oryginalny produkt. Pamiętaj jednak, że decyzja o zaprojektowaniu otworu okiennego powinna być zgodna z wnętrzem całego pokoju.