Farba do nietkanych, papierowych lub winylowych tapet ściennych do malowania, jak wybrać emulsję akrylową lub wodną - Dom i styl - 2019
Dom i styl

Maluj na tapetę: nowy nastrój każdego dnia (24 zdjęcia)

Zmiana koloru tapety - najłatwiejszy i najszybszy sposób na odświeżenie wnętrza i obecność w sprzedaży dużej liczby tapet, dostosowanych do tego, bardzo do tego. Najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem do projektowania jest malowanie tapet specjalną farbą. Jest to bardzo szybki i niedrogi proces, który pozwala na zmianę wnętrza przynajmniej codziennie.W przypadku tak szybkiej naprawy powinieneś wybrać farbę dekoracyjną o określonych właściwościach:

  • powinno być łatwe do zastosowania;
  • szybko wysuszyć;
  • być przyjazny dla środowiska;
  • brak ostrego zapachu;
  • oprócz funkcji estetycznej musi wykonać zadanie maskowania pojawiających się wad powierzchni;
  • Po aplikacji powinien istnieć stabilny, stosunkowo długotrwały efekt - piękna powierzchnia, najlepiej mocna.

Pozostaje zrozumieć, jaki rodzaj farby do malowania tapet najlepiej pasuje.

Zasadniczo, dyspersja wody i wody są używane do wnętrza.

Dyspersje wodne nie boją się wilgoci, a po wyschnięciu powłokę można myć i czyścić - dzięki temu można je stosować w kuchni i łazience. Wodna emulsja mniej trwała, nie można ich czyścić i myć, ale ich cena sprawia, że ​​pomysł na malowanie tapety jest bardzo przystępny i łatwy do portfela.

Właściwości farby zależą od składu: które polimery są używane w jednej lub drugiej farbie.Farba do tapet (na bazie wody) na bazie PVA nie toleruje wilgoci, więc można ją stosować tylko w suchych pomieszczeniach. Na bazie żywic akrylowych powstaje bardziej stabilna i jasna wersja - farby akrylowe. Nie są zmywane wodą, nie boją się światła słonecznego, przez długi czas malowane ściany wyglądają świeżo.

Oba rodzaje farb nie emitują niczego w powietrzu ani podczas suszenia, ani później, więc można je wykorzystać do naprawy pokoju dziecka. Nie mają zapachu, aby pomalować ściany nimi, nie są wymagane specjalne umiejętności - zrobi to pędzel, wałek, opryskiwacz. Dogodnie ściana jest początkowo gotowa, ale wskazane jest zbadanie jej i przyklejenie tam, gdzie jest to konieczne.

Paleta kolorów

Możesz natychmiast pobrać farbę o żądanym kolorze, ale nie zawsze możesz znaleźć pożądany kolor, więc możesz użyć metody tworzenia pożądanego koloru za pomocą specjalnego pigmentu - barwienia.
Jednak trudno jest właściwie przygotować mieszankę pożądanego odcienia bez doświadczenia - po wysuszeniu powierzchnia ma kilka tonów ciemności niż wyobrażano sobie, w tym sensie farby akrylowe i lateksowe są wygodniejsze, prawie nie zmieniają koloru. Konieczne jest przygotowanie farby raz w jednym pojemniku, w przeciwnym razie niemożliwe będzie uzyskanie jednolitego koloru.

Możesz robić barwienie samodzielnie, ale zajmie to dużo czasu. Pigment jest dodawany do białej farby w bardzo małych porcjach, a następnie testowany na ściance. Po wysuszeniu możesz zdecydować, czy mieszanka jest odpowiednia. Każda część pigmentu musi być zmierzona i zarejestrowana - pomoże to, jeśli to konieczne, powtórzyć mieszanie. Zauważ również, że wysuszona farba staje się bardziej nasycona.

Jeśli jednak wymyślono kolor, w którym należy wymieszać kilka pigmentów, proces ten może dramatycznie się przeciągnąć.

Usługę tę można uzyskać w sklepie, gdzie ilość pigmentu na farbę dekoracyjną jest obliczana na komputerze, w razie potrzeby proces można powtórzyć z taką samą dokładnością. Barwienie komputerowe odbywa się w wielu sklepach, można z wyprzedzeniem zasięgać informacji.

Po wybraniu koloru należy zdecydować, czy powierzchnia będzie błyszcząca czy matowa, co również wpływa na wybór.

Błyszczące powierzchnie we wnętrzu mieszkania są rzadko używane, ale można łączyć matowe obszary z błyszczącymi obszarami, aby wyróżnić, na przykład, część wzoru lub określoną część ściany. Farba lateksowa zapewnia najbardziej gładki i piękny połysk.

Jaką tapetę można pomalować?

Wiele rodzajów tapet jest początkowo przystosowanych do nakładania na nie kolorów, dla innych możliwe jest również dobranie odpowiedniej farby.

Flizelinovye

Farba do tapet włókninowych odpowiednia na każdą wodę. Jest po prostu nakładany za pomocą wałka, pędzla, natrysku na powierzchnię.

Istnieje również inny sposób malowania tego wyglądu: należy go wykonać przed przyklejeniem do ścian. W tym przypadku tapeta jest pokryta pożądanym kolorem z tyłu, co daje ciekawy efekt podkreślenia ich ulgi. Dzieje się tak ze względu na fakt, że kolor pojawia się tylko tam, gdzie nie ma polimeru, to znaczy elementy strukturalne zachowują swój pierwotny wygląd. Używając tej techniki w różnych kolorach, możesz uzyskać oryginalną teksturę. W tej technice stosowana jest farba akrylowa.

Relief można rozróżnić za pomocą specjalnego wałka, w tym przypadku zakradają się tylko wystające części rysunku.

Winyl

Ta tapeta może być również pomalowana: musisz zastosować farbę akrylową na bazie lateksu. Jednakże winyl na bazie włókniny może być malowany i na bazie wody.

Możliwe jest malowanie po obu stronach przed przyklejeniem. Przy stosowaniu koloru na odwrotnej stronie kolor zmienia się, zachowując ogólną teksturę. W tym przypadku odpowiednia farba akrylowa do tapet winylowych.

Włókno szklane

Stosuje się farby akrylowe i lateksowe, uzyskując interesujący efekt. Ta tapeta może być przemalowana co najmniej 10 razy.

Papier

Do tego rodzaju pasuje każda farba do tapet do malowania, malowana jako normalna powierzchnia.

Jeśli użyjesz farby lateksowej do tapet papierowych, tapeta znacznie zwiększy jej trwałość. Nałóż cienką warstwę. Na powierzchni pojawi się lekki piękny połysk.

Możesz także malować zwykłymi farbami na bazie wody, opcja ta z pewnością nie jest zbyt trwała, ale możesz uzyskać zmianę we wnętrzu przy niewielkim wysiłku i kosztach.

Płynna tapeta

Ich kolor się nie zmienia, ponieważ wszystkie komponenty kolorów są już zawarte w kompozycji, ale można malować ścianę przed nałożeniem - dzięki temu odcień tekstury będzie gładszy, plamy na ścianie nie pojawią się. Do tego odpowiednia farba olejna, nitrokraska. Aby uczynić ścianę trochę szorstką, możesz dodać trochę piasku.

Jeśli chcesz podkreślić poszczególne elementy wzoru tapety, możesz użyć perłowych farb dekoracyjnych o różnych odcieniach. Z ich pomocą podkreślają również ulgę na dekoracyjnym tynku lub suszonej płynnej tapecie.

Którą farbę wybrać?

Z rodzajami tapet wszystko jest jasne, teraz musisz przejść do kolorów. Do kolorowania tapet użyto trzech głównych typów.

Akryl

Hydrofobowa, trwała farba nie zwilża się i nie jest uszkadzana przez działanie mechaniczne. Jest nieprzezroczysty dzięki odbiciu światła, ale jego jasność całkowicie to kompensuje. Dostępne w różnych kolorach i odcieniach, dostępne są opcje z brokatem i masą perłową, metalizowane jako złoto, srebro i brąz.

Nadaje się do każdego pomysłu, możesz również przypomnieć sobie obecność lakieru akrylowego, który może być również używany do malowania tapet.

Wiele pozytywnych cech, które mogą wpłynąć na wybór:

  • nie ma zapachu, są smaki aromatyzowanej farby, na przykład z zapachem jabłek;
  • łatwa do zastosowania, ma gęstość, ponieważ po nałożeniu nie rozprzestrzenia się;
  • nie wypala się i nie zmienia koloru przez wiele lat;
  • uczestniczy w wymianie powietrza - „oddycha”.

Farba akrylowa do tapet może być droga. Cena jest dość wysoka, szczególnie w odmianach z brokatem i metalem, ale piękno powłoki całkowicie za nią płaci.

Lateks

Lateksowa farba do malowania tworzy gładkie wykończenie o wysokiej jakości połysku i doskonałej wydajności. Zachowuje luksusowy wygląd przez lata, jest dość drogi.

Opakowanie pokazuje rodzaj farby, stopień jej odporności na wilgoć, obecność połysku. Można powiedzieć, że jest to idealna farba do tapet do malowania.

Emulsja wodna

Ta farba jest produkowana na bazie PVA, zazwyczaj sprzedawanego w kolorze białym, pożądane odcienie są uzyskiwane przez dodanie pigmentów barwiących. Stosuje się na ściany, sufity.

Mają niską cenę, więc wybierając tę ​​farbę, nie można zapisać. Jednak ściany będą musiały być regularnie odświeżane: powłoka wypala się na słońcu, poza tym jest niestabilna w wysokiej wilgotności. Oznacza to, że tych ścian nie można oczyścić, ale można łatwo i tanio odmalować.

Zużycie farby

Po podjęciu decyzji, jak wybrać farbę do tapety, możesz przystąpić do obliczania wymaganej kwoty.

Średnio około 250 gramów materiału na metr kwadratowy powierzchni, ale trudno jest dokładnie przewidzieć. W każdym razie lepiej jest wziąć mały margines. Ponadto każdemu rodzajowi farby zazwyczaj towarzyszą szczegółowe instrukcje z przybliżonym zużyciem - informacje te powinny być badane i brane pod uwagę przez producenta.

Ilość materiału zależy od rodzaju tapety, ponieważ różnią się one chłonnością. Ale nawet znając stopień absorpcji farby przez tapetę, zużycie można określić tylko w przybliżeniu - nawet w różnych rolkach mogą być różne tapety na absorpcję.

Wykładziny ścienne winylowe różnią się najmniejszą absorpcją, w tym przypadku zużycie nie będzie większe niż 1 litr na 10 metrów kwadratowych powierzchni. Ale zabranie materiału z niewielkim marginesem nie zaszkodzi.

Tapetę o wysokiej żyroskopowości można zagęszczać: wstępnie nałożyć warstwę podkładu. Zamiast specjalnej kompozycji zrobi się rozcieńczona pasta do tapet. Następnie powierzchnia powinna dobrze wyschnąć, następnie na tapetę nakłada się farbę do malowania w 1-2 warstwach.

Różnorodność różnych materiałów dostępnych na rynku pozwala całkowicie dowolnie wybierać, niezależnie od tego, czy istnieje materiał, a malowanie wklejonych ścian nie jest wyjątkiem.