Wyrównywanie podłogi betonowej lub drewnianej pod laminatem, linoleum, sklejki dachówkowej, cementu lub cementu ekspandowanego, sposobów i systemów dla domu - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Poziomowanie podłogi: funkcje technologiczne

Pin
Send
Share
Send
Send


Wypoziomowanie podłogi - jest to jeden z głównych elementów wysokiej jakości napraw w domu, ponieważ gładka powierzchnia podłogi odgrywa bardzo ważną rolę. Faktem jest, że jakość tej części pokoju zależy nie tylko od piękna, ale także od trwałości działania, a także bezpieczeństwa mieszkańców domu.

Podłoga zawsze przejmuje ciężar osób i mebli, więc wszelkie nieprawidłowości mogą spowodować uszkodzenie powłoki. Obecność garbów i dziur często prowadzi do urazów mieszkańców domu. Jeśli chodzi o wygląd, bez względu na rodzaj posadzki, nigdy nie będzie ona wyglądać dobrze, jeśli podłoga będzie nierówna. Nawet najdroższy i piękny wygląd jest zawsze kompensowany krzywizną podstawy.

Wyrównanie podstawy podłogi jest konieczne, aby wykonać koniecznie, jeśli planujesz parkiet lub laminat. Te rodzaje powłok są łączone ze sobą za pomocą złącza blokującego, a wszelkie istniejące nieregularności powodują wzrost obciążeń na nich.


viravnivanie-pola-osobennosti-tehnologii-2


viravnivanie-pola-osobennosti-tehnologii-3

W rezultacie zamki szybko staną się bezużyteczne, na stawach pojawią się pęknięcia, w które spadnie kurz, brud i woda. Z biegiem czasu będą się one rozszerzać, co ostatecznie doprowadzi do całkowitej deformacji powłoki i utraty jej właściwości użytkowych. Dlatego wyrównanie podłogi pod laminatem i parkietem powinno być obowiązkowe, nawet jeśli krople są małe. Ważną rolę odgrywa również wyrównanie podłogi pod linoleum, ponieważ pod taką powłoką widoczne będą wszystkie wady podstawy.

Metody poziomowania podłogi są różne. Wybór jednej lub innej metody zależy od kilku czynników. Przede wszystkim zależy to od rodzaju podłogi, która musi być wypoziomowana. Jeśli prace będą prowadzone w drewnianym domu o tych samych piętrach, lepiej jest użyć sklejki, a jeśli trzeba wyrównać wylewkę betonową, zastosowanie mieszanek samopoziomujących będzie bardziej odpowiednie.


viravnivanie-pola-osobennosti-tehnologii-5


viravnivanie-pola-osobennosti-tehnologii-6

W nowoczesnej konstrukcji najczęściej stosowane są następujące metody wyrównywania podłogi:

  • użycie jastrychu betonowego;
  • zastosowanie mieszanki samopoziomującej;
  • wyrównanie sklejki;
  • suchy jastrych.

Tak czy inaczej lepiej nadaje się do określonego rodzaju podłogi, więc przed rozpoczęciem pracy w domu zaleca się zważenie wszystkich zalet i wad każdego rodzaju wyrównania i ustalenie, który z nich jest bardziej odpowiedni do pomieszczenia.

Aby użyć tej metody, należy przygotować mieszankę cementowo-piaskową do wyrównania podłogi. W zależności od rodzaju ładunku, który da podłogę podczas pracy, wybrane zostaną proporcje. Najczęściej używa się jednej części cementu i trzech lub czterech części piasku.

Wyrównywanie podłogi cementem jest bardziej odpowiednie dla mieszkań i domów z posadzkami betonowymi. Po zakończeniu prac i całkowitym wysuszeniu mieszanki baza stanie się bardzo trwała i będzie służyć właścicielom przez dziesięciolecia. Wielką zaletą tej metody jest jej prostota. Nie wymaga specjalnej wiedzy i doświadczenia budowlanego.

Ten materiał jest używany do pracy z betonowymi i piaszczystymi fundamentami. Warstwa wyrównująca pozwoli uzyskać idealną płaskość przy minimalnym nakładzie pracy ludzkiej. Zasada działania opiera się na prawach przyciągania.

Wyrównywanie podłogi za pomocą masy samopoziomującej jest zwykle łatwe. Materiał luzem należy rozcieńczać wodą tylko w proporcjach wskazanych na opakowaniu i wlać powstały roztwór na podłogę. Należy pamiętać, że mieszanka do wypoziomowania podłogi nie rozprzestrzenia się niezależnie. Dlatego, aby pokryć nim całą wymaganą powierzchnię, konieczne jest równomierne rozprowadzenie jej. W takim przypadku można użyć reguły konstrukcyjnej, szpatułki lub igielnicy.

Jeśli na podstawie występują małe pęknięcia, to dla lepszego wniknięcia roztworu należy je lekko rozciągnąć za pomocą dłuta. W tym przypadku podłoga samopoziomująca będzie działać bardzo długo.

Arkusze ze sklejki, aby wyeliminować krzywiznę podłogi, zaczęły obowiązywać przez długi czas. Obecnie ten materiał nie traci swojej popularności i jest używany dość często. Może być użyty do wypoziomowania podłogi z desek i betonowej podłogi, ale w tym celu stosuje się różne techniki.

Zasadniczo sklejka jest używana do wypoziomowania podłogi za pomocą trzech technologii. Obejmują one:

  • montaż przy użyciu opóźnienia;
  • klejenie;
  • zastosowanie sklejki „regulowanej”.

Najczęściej wyrównanie drewnianej podłogi ze sklejką odbywa się przy użyciu pierwszej metody. Jest to najbardziej powszechne i długotrwałe. Oznacza to instalację struktury od zera, a także korektę braków, które powstały w wyniku niewłaściwej konstrukcji lub długotrwałej eksploatacji.

Każdego roku suchy jastrych staje się coraz bardziej popularny. Wykonywany jest głównie z keramzytu. Ogromną zaletą tej metody jest łatwość wykonania i szybkość.

Wyrównanie podłogi w łazience, jeśli planujesz położyć na niej płytki, odbywa się przy użyciu innej technologii. Nie ma tu sensu wykonywanie manipulacji na podłodze, a następnie układanie płytek w czasie. Lepiej jest połączyć oba etapy w jeden. W tym przypadku podłoga zostanie wyrównana klejem do płytek, a warstwa wykładziny zostanie ułożona równolegle.

Ta metoda ma zastosowanie tylko w przypadku niewielkich nieprawidłowości na podłodze. Jeśli krople w pomieszczeniu są duże, lepiej wyrównać podłogę pod płytką i po wyschnięciu mieszanki ułożyć samą podłogę.

Pin
Send
Share
Send
Send