Ogród na balkonie Miniatura Zima lub lato, Jak zrobić ogród na loggii własnymi rękami, pomysłami - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Ogród na balkonie - tropiki w mieście (29 zdjęć)

Pin
Send
Share
Send
Send


Ostatnio koncepcja „jedności z naturą” stała się bardzo popularna w projektowaniu wnętrz mieszkań miejskich. To nie tylko wykorzystanie naturalnych materiałów wykończeniowych i rozwiązań kolorystycznych w naturalnych kolorach, ale także aranżacja ogrodów letnich i zimowych w wykuszach, na balkonach i loggiach. Na takich terenach zielonych można umieścić nie tylko doniczki i wanny z egzotycznymi roślinami, ale także kącik rekreacyjny, a nawet miejsce pracy.


sad-na-balkone-tropiki-v-usloviyah-goroda-29-foto


sad-na-balkone-tropiki-v-usloviyah-goroda-29-foto.png">

Pierwszy etap aranżacji ogrodu na balkonie lub loggii

Zanim zrobisz ogród zimowy na balkonie, musisz zdecydować się na takie pytania:

 • Czy zielony narożnik będzie działał przez cały rok lub tylko latem?
 • liczba i rozmiar wazonów;
 • skład gatunkowy roślin.


sad-na-balkone-tropiki-v-usloviyah-goroda-29-foto.jpeg">


sad-na-balkone-tropiki-v-usloviyah-goroda-29-foto-4


sad-na-balkone-tropiki-v-usloviyah-goroda-29-foto-5

Dostawy kwiatów mogą być również realizowane indywidualnie (niezależnie lub na zamówienie), biorąc pod uwagę rozmiar i konfigurację pokoju. Na przykład stojak schodkowy, półki ścienne, parapety o niestandardowej szerokości, garnki itp.

Liczba i wielkość roślin jest ważnym kryterium przy aranżacji ogrodu na małej przestrzeni. Doniczki z kwiatami nie powinny przeciążać pokoju. Muszą być umieszczone tak, aby każda roślina miała swobodny dostęp do podlewania. Duże kwiaty w ciężkich wannach należy umieścić na specjalnych ruchomych stojakach na podporach rolkowych. Następnie można je łatwo przenieść podczas czyszczenia pokoju.


sad-na-balkone-tropiki-v-usloviyah-goroda-29-foto-8


sad-na-balkone-tropiki-v-usloviyah-goroda-29-foto-9

Aby ogród zimowy cieszył oko soczystą zielenią i jasnymi kwiatami przez cały rok, należy zwrócić uwagę na dobór gatunków roślin. Wybierając, musisz wziąć pod uwagę:

 • wymiary pokoju;
 • orientacja balkonu (loggia) w stosunku do punktów kardynalnych;
 • rodzinny styl życia;
 • Koszt ogrzewania i oświetlenia ogrodowego zimą.

Przestrzegając kilku prostych zasad, możesz bezproblemowo urządzić piękny ogród na balkonie. Pomysły na wybór i rozmieszczenie roślin otwierają szerokie możliwości tworzenia oryginalnych kompozycji ogrodowych.


sad-na-balkone-tropiki-v-usloviyah-goroda-29-foto-10


sad-na-balkone-tropiki-v-usloviyah-goroda-29-foto-11

Jak wybrać rośliny do ogrodu na balkonie?

W małych pomieszczeniach optymalne są zwarte, wolno rosnące rośliny ozdobne. Są to fiołki pokojowe (Saintpaulia), azalia (Azalia), miniaturowe odmiany cytrusów, niektóre rodzaje storczyków itp. Na dużych balkonach lub loggiach takie rośliny jak monstera (Monstera), dracena (Dracaena), zamiokulkas (Zamioculcas), cissus będą dobrze wyglądać. w kształcie rombu (Cissus rhombifolia), niektórzy członkowie rodziny palm (Palmaceae) i inni.


sad-na-balkone-tropiki-v-usloviyah-goroda-29-foto-12


sad-na-balkone-tropiki-v-usloviyah-goroda-29-foto-13

Oświetlenie jest jednym z głównych czynników branych pod uwagę przy wyborze składu gatunkowego roślin. Brak (aw niektórych przypadkach nadmiar) światła słonecznego może prowadzić do wolniejszego wzrostu, zaprzestania kwitnienia, żółknięcia liści.

Balkony, które prowadzą na południowy wschód lub południowy zachód, nadają się do prawie wszystkich roślin wewnętrznych. Po stronie południowej pięknie rosną kaktusy i sukulenty, palmy, przedstawiciele rodziny euforbii (Euphorbiaceae), bokarneya (Beaucarnea) i adenium (Adenium). Dla północnych balkonów odpowiednie paprocie, przedstawiciele rodzaju Chlorophytum (Chlorophytum), aspidistra (Aspidistra), bluszczu (Hedera), hibiskusa (Hibiscus), begonii (Begonia), niektórych figowców.


sad-na-balkone-tropiki-v-usloviyah-goroda-29-foto-14


sad-na-balkone-tropiki-v-usloviyah-goroda-29-foto-15

Nie wszyscy chętnie poświęcają dużo czasu na pielęgnację roślin domowych. A w przypadkach, w których styl życia rodziny jest związany z częstymi podróżami, codzienna opieka w ogrodzie domowym jest po prostu niemożliwa. Ale jeśli chcesz stworzyć ogród zimowy na loggiach, musisz zwrócić uwagę na gatunki niewymagające nawadniania, jakości gleby i przeszczepów. Są to kaktusy i sukulenty, które mogą wytrzymać nawet miesiąc bez wody. Nawiasem mówiąc, u niektórych gatunków kaktusów przedłużający się brak wilgoci stymuluje kwitnienie. Storczyki Phalaenopsis (Phalaenopsis) nie są zbyt wymagające do podlewania. Wystarczy je podlewać raz w tygodniu. Do niewymagających roślin należą także draceny (Dracaena), sansevieriya (Sansevieria), spathiphyllum (Spathiphyllum), bluszcz (Hedera).


sad-na-balkone-tropiki-v-usloviyah-goroda-29-foto-16


sad-na-balkone-tropiki-v-usloviyah-goroda-29-foto-17

Zimą koszt ogrzewania i oświetlenia ogrodowego na balkonie będzie znaczną kwotą w budżecie rodzinnym. Ale koszty te można zmniejszyć, jeśli wybierzesz odpowiedni skład roślin.

Wielu przedstawicieli flory subtropikalnej potrzebuje okresu odpoczynku o niskiej temperaturze. W przypadku cytryny (Cítrus límon), róży chińskiej (Hibiscus rosa-sinensis), bluszczu (Hedera), abutilon (Abutilon), oleandru (Nerium oleander), fuksji (Fuchsia), mirtu (Myrtus) w zimie temperatura będzie wynosić około +10 stopnie Nie potrzebują także dodatkowego oświetlenia.

Ogród letni na balkonie można zaaranżować za pomocą kwitnących jednorocznych ogrodów. Verbena (Verbena), nagietki (Tagetes), petunia (Petunia) i lwie paszcze (Antirrhínum) będą pięknie rosły w doniczkach i pojemnikach. Rośliny te mają długi okres kwitnienia: od czerwca do najbardziej mrozu. Są mało wymagające w opiece, łatwo tolerują wysokie temperatury, bezpośrednie światło słoneczne, brak wilgoci. Wszystkie te kwiaty można uprawiać niezależnie od nasion poprzez sadzonki (wysiewane w marcu-kwietniu) lub zakupione już uprawiane rośliny w specjalistycznych sklepach.

Można nawet znaleźć miejsce dla roślin na najmniejszym balkonie. W tym przypadku nie ma potrzeby wypełniania puli całą możliwą przestrzenią. Aby stworzyć piękny mini ogród na balkonie, wystarczy umieścić kilka doniczek lub pudełek z kwiatami.

Na wąskich balkonach lub loggiach zaleca się układanie tzw. Ogrodów pionowych. Są one oparte na drewnianych lub metalowych konstrukcjach ściennych, do których przymocowane są pudełka lub wazony. Dla pionowych ogrodowych wybierz kompaktowe rodzaje i odmiany roślin ozdobnych.

Są to różne rodzaje sukulentów, kaktusów, niektóre odmiany adiantum (Adiantum) i peperomia (Peperomia), gloksynia (Gloksynia), fiolet pokojowy (Saintpaulia) i inne. Na pionowych konstrukcjach otwartego balkonu w ciepłym okresie można uprawiać karłowate odmiany nagietków, lwiej paszczy, goździków (Dianthus).


sad-na-balkone-tropiki-v-usloviyah-goroda-29-foto-2.jpeg">


sad-na-balkone-tropiki-v-usloviyah-goroda-29-foto-19

W pionowym ogrodzie można uprawiać nie tylko rośliny ozdobne, ale także sałatkowe i pikantne. Sałata, pietruszka, miniaturowe odmiany bazylii, tymianku, cząberu dobrze rosną na balkonie, zapewniając swoim właścicielom pyszne aromatyczne zioła na całe lato. Spektakularnym zakończeniem kompozycji ogrodu przydomowego będzie para doniczek z dekoracyjną kapustą. Mogą być umieszczone na wysokich stojakach przy ścianie. Rozety liści dekoracyjnej kapusty w kolorach białym, różowym lub fioletowym (w zależności od odmiany) są podobne do dużych egzotycznych kwiatów.


sad-na-balkone-tropiki-v-usloviyah-goroda-29-foto-20


sad-na-balkone-tropiki-v-usloviyah-goroda-29-foto-21

Innym pomysłem na sadzenie małego balkonu są miniaturowe kompozycje roślinne w doniczkach ceramicznych lub szklanych pojemnikach. Aby stworzyć kompozycję, wybierz gatunki, które są podobne pod względem wymagań dotyczących warunków siedliskowych (skład gleby, nawadnianie, oświetlenie). Dobrze się ze sobą dogaduj:

 • kaktusy i sukulenty;
 • anturium, strzała, calathea;
 • sethreasia i tradescantia;
 • paprocie i spathiphyllum.

Możliwa jest inna opcja. Kilka różnych kolorów w oddzielnych doniczkach zostanie umieszczonych w jednym dużym garnku ceramicznym. W tym przypadku możesz wziąć rośliny o różnych wymaganiach do nawadniania. W ciepłej porze roku miniaturowe kompozycje są umieszczane na balkonie na trybunach, a wraz z nadejściem zimnej pogody są wprowadzane do pokoju.


sad-na-balkone-tropiki-v-usloviyah-goroda-29-foto-22


sad-na-balkone-tropiki-v-usloviyah-goroda-29-foto-23

Co trzeba zadbać o ogród na balkonie?

Stworzenie ogrodu na balkonie własnymi rękami wcale nie jest trudne, ale aby się nim zająć, pożądane jest zdobycie co najmniej minimalnego zestawu sprzętu i narzędzi. Zimą wiele roślin tropikalnych potrzebuje dodatkowego oświetlenia. Dla nich zainstaluj specjalne lampy, których widmo jest zbliżone do światła dziennego. Takie urządzenia oświetleniowe można również stosować do sadzonek rosnących wiosną. Zapobiegają rozciąganiu łodyg i stymulują rozwój systemu korzeniowego młodych roślin.


sad-na-balkone-tropiki-v-usloviyah-goroda-29-foto-24


sad-na-balkone-tropiki-v-usloviyah-goroda-29-foto-25

Do podlewania ogrodu na balkonie potrzebne będą zbiorniki do osiadania wody z kranu, a także konewka z cienką długą wylewką. Wiele roślin do normalnego rozwoju wymaga częstego opryskiwania. W tym celu należy kupić specjalny spray do kwiatów. W przeciwieństwie do opryskiwaczy domowych, wytwarza bardzo małe krople aerozolu, które równomiernie pokrywają liście roślin. Aby przeszczepić kwiaty, musisz zdobyć małą szpatułkę ogrodową.

Pin
Send
Share
Send
Send