Łóżko tapicerskie, krzesło, sofa, krzesło komputerowe i inne meble - Dom i styl - 2019
Dom i styl

Tapicerka do mebli tapicerowanych: rodzaje, właściwości eksploatacyjne, zasady wyboru (21 zdjęć)

Wybór wysokiej jakości trwałej i jednocześnie estetycznie atrakcyjnej tapicerki do mebli tapicerowanych nie jest łatwym i odpowiedzialnym zadaniem. Odpowiednia tapicerka z tkaniny może zmienić każdą, nawet zniszczoną sofę w sypialni, salonie lub ożywić „żywy” fotel komputerowy.Wielu nabywców popełnia typowy błąd: wybiera tapicerkę do mebli, koncentrując się tylko na jej cechach zewnętrznych. Takie podejście jest zasadniczo błędne - tkanina musi być trwała, łatwa do czyszczenia i wytrzymać co najmniej 5-10 lat.

Rodzaje tapicerki

Wszystkie tkaniny do tapicerki są podzielone na kategorie warunkowe. Klasyfikacja opiera się na następujących głównych kryteriach:

  • właściwości operacyjne;
  • siła;
  • cena;
  • estetyka i lekkość.

Istnieje pewna regularność: tkaniny o większej gęstości są droższe i należą do najwyższej kategorii.

  • Bawełna, lekki Shanil, Scotchgard - 1 kategoria.
  • Aksamit, stado, zamsz, gruba bawełna - 2-3 kategorie.
  • Żakard, gobelin, gęsty shenill - kategoria 4.
  • Arpatek, imitacja skóry, zamsz ze wzorem - 5-6 kategorii.
  • Naturalna łatwa, niedroga skóra - siódma kategoria;
  • Gęsta skóra naturalna w wysokiej cenie - 8 kategoria.Charakterystyka popularnych tkanin

Zastanówmy się bardziej szczegółowo, jakie istnieją materiały tapicerskie do mebli tapicerowanych.

Welur

Jedwabista tkanina, której produkcja wykorzystuje zarówno naturalne, jak i syntetyczne włókna. Welur może mieć różne odcienie. Główne zalety materiału to nietoksyczność (bezpieczeństwo), włochatość, miękkość.

Lepiej jest używać weluru do tapicerowania sof w salonach i łóżkach w sypialniach. Jest nieodpowiedni w kuchniach, salonach, korytarzach i pokojach dziecięcych, ponieważ szybko się brudzi i jest trudny do czyszczenia, jest to dość kapryśna pielęgnacja.Scotchgard (bawełna do mebli)

Trwały, lekki, przyjemny w dotyku materiał. Tapicerowane sofy Scotchgard pasują zarówno do salonu, sypialni, jak i do pokoju dziecięcego. Bawełna meblowa jest łatwa do czyszczenia, nie boi się wilgoci, wygląda świetnie i nie blaknie.

Żakard

Jest to gęsta, trwała i estetycznie atrakcyjna tkanina. Ze względu na fakt, że nici żakardowe są ściśle splecione ze sobą, materiał ten wygląda na dość teksturowany i jest uważany za jeden z najtrwalszych. Żakardowe łóżko tapicerowane ozdobi każdą sypialnię. Ta tkanina nie traci kształtu przez długi czas i zachowuje reprezentacyjny wygląd, materiał jest łatwy do czyszczenia. W wyspecjalizowanych sklepach można znaleźć szeroką gamę tapicerki żakardowej w dowolnych kolorach i wzorach.

Shannil

Jest słusznie uznawany za najtrwalszą i najtrwalszą tkaninę. Sekret trwałości szenilu w technologii produkcji: nici pół i czysto syntetyczne są mocno skręcone w spirali w kierunku wzdłużnym i poprzecznym, tworząc mocne monolityczne płótno. Warto zauważyć, że szenil jest przyjaznym dla środowiska, bezpiecznym i hipoalergicznym materiałem.

Ta tkanina ma kilka istotnych wad: szybko pochłania wilgoć (pozostają nieestetyczne mokre plamy) i jest trudna do czyszczenia. Krzesło z tapicerką z materiału Chenille idealnie pasuje do wnętrza. Ten materiał nadaje się do stosowania we wszystkich typach pomieszczeń.

Flock

Tkanina na bazie satyny, bawełny, poliestru lub diagonalu, pokryta specjalną kompozycją adhezyjną. Na nich nakłada się mały sztuczny stos, dzięki czemu uzyskuje się trwały miękki materiał, który jest wystarczająco odporny na naprężenia mechaniczne. Stado jest wytrzymałe, łatwe do czyszczenia, plamy na nim są prawie niewidoczne. Tkanina jest trwała, lekka, w sklepach są różne wersje jej kolorów i wzorów.

Mikrofibra

Nowoczesne płótno, które jest odporne na zanieczyszczenia, umożliwia przepływ powietrza. Tkanina jest wykonana przez przeplatanie nici poliestrowych i poliamidowych. Materiał jest łatwy do prania, ma długą żywotność, wygląda elegancko i dobrze wykonany, jest łatwy w czyszczeniu i wystarczająco wytrzymały.

Sztuczna skóra

Trwały, praktyczny i jednocześnie niedrogi materiał tapicerski. Tkanina jest łatwa do czyszczenia, nie wchłania wilgoci, plamy są na niej niezauważalne. Tkanina jest nietoksyczna, nie zużywa się przez długi czas. Główną wadą sztucznej skóry jest jej niestabilność w przypadku uszkodzeń mechanicznych (często występują na niej zarysowania) i lekka odporność na ciepło.

Prawdziwa skóra

Ta tapicerka jest wysokiej jakości, praktyczna, estetycznie atrakcyjna, prezentacyjna, ale jednocześnie bardzo droga. W produkcji mebli preferuje się skórę świń, kóz i koni.

Wysokiej jakości tapicerka powinna być gładka, gładka, błyszcząca, bez zmarszczek, zarysowań i pęcherzyków. Odpowiednia skóra, tapicerowana na kanapie, krześle lub krześle, ma jednolitą grubość.

Aksamit

Może być całkowicie naturalny (bawełna) lub mieszany (bawełna z elastanem lub poliestrem). Aksamit jest dostępny w różnych kolorach i odcieniach, może być monofoniczny lub z podłużnym wzorem w paski. Istnieje również mikro-aksamit i materiał z małą, średnią i złożoną blizną.

Materiał jest bardzo trudny do czyszczenia, nie można go wycisnąć, ale konieczne jest jedynie delikatne osuszenie plam powstałych na tkaninie i przetworzenie ich specjalnym roztworem. Ogólnie rzecz biorąc, welwet jest praktyczny, miękki, łatwy w użyciu, estetyczny, nie pomarszczony, przyjemny w dotyku.

Arpatek

Syntetyczny „konkurent” skóry. Składa się z bawełny, poliuretanu i wiskozy. Tkanina ma dobre właściwości użytkowe, wysoką pojemność cieplną, nie jest szorstka i nie kruszy się na zimno. Materiał jest hipoalergiczny i bezpieczny (nadaje się do tapicerowania sypialni dla dzieci), trwały, odporny na wilgoć, nie blaknie, łatwo się nim opiekować.

Gobelin

Ciężka i trwała tkanina, która będzie pasować do tapicerki każdego mebla. Wcześniej gobelin był wyłącznie naturalny, teraz w sklepach można znaleźć syntetyczne wersje tego materiału tapicerskiego (posiadają lepsze właściwości użytkowe). Gobelin boi się kurzu, szybko znika. Tkanina jest monofoniczna, kolorowa, z nadrukowanym wzorem.

Zasady wyboru tapicerki do mebli

Oprócz osobistych preferencji smakowych i oryginalnych znalezisk projektowych, przy wyborze materiału na talię sofy, krzesła, krzesła lub łóżka należy wziąć pod uwagę inne czynniki.

Tak więc materiały, które szybko się zużywają, ale są wykonane z naturalnych, bezpiecznych, hipoalergicznych włókien, mają właściwości bakteriostatyczne i najlepiej nadają się do sypialni.

Tkaniny z nadrukiem (wzór drukowany) nadają się do ciągłego użytkowania. Jeśli mówimy o przywróceniu mebli „żyjących”, zaleca się preferowanie monotonnych, trwałych i łatwych w pielęgnacji tkanin bez tekstury (na przykład sztucznej skóry).

Włókniny nadają się również do samodzielnego rozciągania - pozwalają na jak największe pokrycie istniejących wad mebli i nie wymagają skrupulatnego dopasowania szwów.

Zaleca się projektantom ręcznego owijania mebli stosowanie kombinowanych tkanin lub stosowanie kilku materiałów tapicerskich naraz.

Toksyczność (alergenność) tkaniny można określić nawet w sklepie poprzez zapach: specyficzny „aromat”, który wydziela tapicerkę, sugeruje, że w procesie tonowania stosowano ciężkie barwniki.

Przed użyciem tkaniny lepiej poddać ją próbce obróbki na mokro i cieplnej - pomoże to zrozumieć, jak dany materiał zachowuje się pod wpływem wody i wysokich temperatur.

Koncentrując się na tych zaleceniach, możesz wybrać naprawdę wysokiej jakości, estetyczne, atrakcyjne i niedrogie obicia mebli.