Schody maszerujące metalowe, betonowe lub drewniane na drugie piętro, urządzenie - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Marcowe schody we wnętrzu: prostota i zwięzłość (29 zdjęć)

Pin
Send
Share
Send
Send


Takie drabiny są nam znane od dzieciństwa. Wszakże są one instalowane we wszystkich wejściach do budynków mieszkalnych. Drabiny maszerujące otrzymały swoją nazwę od słowa „marsz”, które w sferze konstrukcyjnej oznacza odcinek drabiny od dolnej platformy do górnej platformy.


marshevie-lestnici-v-interere-prostota-i-lakonichnost-29-foto


marshevie-lestnici-v-interere-prostota-i-lakonichnost-29-foto-2

W najprostszym przypadku, zgodnie z projektem, takie konstrukcje reprezentują proste schody z jednym przęsłem. Ale często mają też platformy obrotowe, dzięki którym mogą obracać się o 90 ° / 180 ° lub pod dowolnym innym kątem, jeśli jest to wymagane zgodnie z planem architekta.


marshevie-lestnici-v-interere-prostota-i-lakonichnost-29-foto-5


marshevie-lestnici-v-interere-prostota-i-lakonichnost-29-foto-6

Marszowe schody: metoda montażu stopni

Maszerujące schody na projekcie mogą się różnić.

Kosournye

W tym przypadku podstawą schodów typu marszowego są metalowe (lub wykonane z innego materiału) solidne belki, zwane kosoura. Jednocześnie, podczas budowy wąskich klatek schodowych, często używany jest tylko jeden kosour, ale podczas budowy szerokich, z reguły instalowane są dwie takie belki wsporcze.


marshevie-lestnici-v-interere-prostota-i-lakonichnost-29-foto-9


marshevie-lestnici-v-interere-prostota-i-lakonichnost-29-foto-10

Umiejscowienie kroków odbywa się poprzez ułożenie ich w tak zwanych „siodłach”: gdy stopnie nakładają się na belkę-kosour. Wiązka w tym samym czasie jest formą piłokształtną.

Schody lotnicze mogą być:

  • pojedyncze marsze;
  • dvuhmarchevymi;
  • multi-marsh.

Przy wyborze odpowiedniej liczby marszów brana jest pod uwagę specyfika układu budynku, wysokość budynku i cel lokalu.

Jeśli w marszu jest więcej niż dziesięć do piętnastu kroków, zaleca się podzielenie go na kilka krótszych odcinków, między którymi zbudowane są platformy, w tym platformy obrotowe. Takie luki można zastąpić krokami „zabezhnymi”, mającymi wewnętrzną krawędź (zwróconą do wnętrza pomieszczenia) szerszą niż zewnętrzna (położona blisko ściany). Takie projekty mogą znacznie zaoszczędzić miejsce. Są to same wersje schodów z wachlarzowym ułożeniem stóp, które zostały już wspomniane powyżej.

Takie drabiny mają doskonałe właściwości operacyjne, zapewniają maksymalny komfort i bezpieczeństwo podczas przemieszczania użytkowników.

Betonowe schody mogą być zamknięte lub otwarte, jednokrotne lub mają więcej marszów.

Czasami myślą, że można samodzielnie zbudować betonowe schody, a jednocześnie zaoszczędzić swoje finanse. Trudno się spierać. Problem polega jednak na tym, że jeśli zostaną wykonane błędne obliczenia lub zostaną dokonane odchylenia w technologii produkcji, konsekwencje będą nieprzewidywalne: można skrócić żywotność takiej drabiny lub może nastąpić jej całkowite załamanie. Czy warto ryzykować? Czy nie lepiej byłoby powierzyć budowę tak złożonej konstrukcji betonowej wyspecjalizowanej firmie?


marshevie-lestnici-v-interere-prostota-i-lakonichnost-29-foto-17


marshevie-lestnici-v-interere-prostota-i-lakonichnost-29-foto-18

Schody betonowe typu U są integralnym elementem większości budynków wielokondygnacyjnych. Ich cechą jest obrót o 180 ° podczas przechodzenia z jednego zakresu do drugiego. Zazwyczaj mają albo pośrednie platformy, albo kluczowe etapy.

Szczególnie udany z punktu widzenia estetycznego wyglądu może być ich lokalizacja w rogu pomieszczenia, co pozwala uzyskać maksymalne oszczędności w przestrzeni użytkowej.

Użycie elementów obrotowych lub zabezhnyh można postawić na czele wystroju wnętrz, a dzięki dekoracji nowoczesnych materiałów przy użyciu szkła, stali nierdzewnej i drewna, takie schody przyciągną widoki odwiedzających i podkreślą status właściciela domu.

Produkcja schodów żelbetowych jest niedroga.


marshevie-lestnici-v-interere-prostota-i-lakonichnost-29-foto-19


marshevie-lestnici-v-interere-prostota-i-lakonichnost-29-foto-20

Drewniane schody do lotu

Konstrukcja takich schodów jest szczególnie uzasadniona w prywatnym gospodarstwie domowym, gdzie takie drewniane konstrukcje tworzą atmosferę komfortu w domu i zwiększają poczucie komfortu.

Drewniane schody mogą być:

  • W kształcie litery L (obrócony o 90 °);
  • Typ w kształcie litery U (obrót o 180 °).

W tym przypadku zwroty mogą być zapewnione dzięki obecności platform lub etapów tranzytu.

Zgodnie z projektem klatki schodowej wykonanej z drewna, są one na kosoura, w sznurku, na konsolach, na bolcach.


marshevie-lestnici-v-interere-prostota-i-lakonichnost-29-foto-21


marshevie-lestnici-v-interere-prostota-i-lakonichnost-29-foto-22

Schody wspornikowe

Takie drabiny, w przeciwieństwie do innych typów drabin, mają konstrukcję samonośną. Nie zawierają w swoim składzie ani kosourov, ani cięciw ani masywnych ogrodzeń. Dlatego w każdym domu lub biurze takie schody wyglądają łatwo i elegancko. Wydają się unosić w przestrzeni, a w przeciwieństwie do tradycyjnych maszerujących schodów są łatwiejsze do złożenia.

Przy drabinie konsoli jedna jej część przylega do ściany, a druga nie jest połączona z niczym. Dlatego takie konstrukcje mogą znajdować się tylko przy ścianach, nie można ich umieszczać na środku pomieszczenia.


marshevie-lestnici-v-interere-prostota-i-lakonichnost-29-foto-23


marshevie-lestnici-v-interere-prostota-i-lakonichnost-29-foto-24

Schody Boltsevaya

Wielkim osiągnięciem w rozwoju technologii budowy schodów był rozwój schodów Boltsevaya przez niemiecką firmę KENNGOTT, która specjalizuje się w produkcji schodów od ponad stu lat, która powstała w latach 60. XX wieku. Aby zrozumieć, dlaczego nowe drabiny zostały nazwane „boltsevs”, wystarczy spojrzeć w niemiecko-rosyjskim słowniku na znaczenie słowa „bolzen”, które w Niemczech oznacza zarówno śrubę, jak i pręt i szpilkę.

Rzeczywiście, jedna krawędź na stopniach takich schodów jest przymocowana do ściany za pomocą stalowych wsporników, podczas gdy druga, wolna, łączy się za pomocą śrub z innymi krokami. Brak cięciw i kosoura w wersji klasycznej. Dlatego schody do Bolzah wyglądają szczególnie nowocześnie.

Wzory Boltsevye są w rzeczywistości bardzo wszechstronne i mogą zawierać cięciwy i kosoura, a nawet dodatki z betonu. Wykorzystanie w nich nowoczesnych materiałów ogranicza jedynie wyobraźnia projektantów, którzy często wybierają nie tylko tradycyjne drewno. Dzisiaj często można znaleźć schody Bolsa z takich materiałów jak:

  • szkło;
  • plastik;
  • kamień;
  • metal

Dla niedoinformowanej osoby schody w Bolzah mogą wydawać się niewiarygodne i niebezpieczne. Ale to nieporozumienie. Ważne jest, aby pamiętać, że kiedy używasz drabin boltsewa, nigdy nie słyszałeś pisków.


marshevie-lestnici-v-interere-prostota-i-lakonichnost-29-foto-25


marshevie-lestnici-v-interere-prostota-i-lakonichnost-29-foto-26

Schody metalowe

W domkach i domach prywatnych schody są często wykonane z drewna, ponieważ mogą być budowane niezależnie bez żadnych specjalnych wydatków. Jednak niektórzy właściciele wolą metal we wnętrzu.

Marszowa metalowa drabina w produkcji jest bardziej złożoną strukturą, często wymagającą dla swojego stworzenia obecności doświadczenia spawalniczego i zastosowania technologii kucia lub odlewania.

Na nowoczesnym rynku można kupić gotowe żeliwne lub brązowe schody. Wyglądają świetnie, ale są droższe niż konstrukcje stalowe. Jeśli chodzi o materiał taki jak aluminium, tylko schody i balustrady są z niego wykonane na schodach. Zastosowanie podtrzymujących konstrukcji aluminiowych jest niewykonalne ekonomicznie.

Schody te są wygodne w użyciu, a ich konstrukcja jest szczególnie odpowiednia w miejscach, gdzie jest dużo wolnego miejsca. Łatwo jest określić ich główne parametry.

Idealną opcją dla kąta elewacji jest jego wartość równa 30-45 °. Długość standardowego marszu wynosi 10–15 kroków, ponieważ przy większej długości trudno go wspiąć.

Pin
Send
Share
Send
Send