Malowanie i lakierowanie sufitów wapiennych własnymi rękami, Jak szybko i bezpiecznie usunąć w kuchni lub w łazience, podstawowe sposoby - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Bielenie sufitu zrób to sam: funkcje technologiczne

Często ten rodzaj powłoki sufitowej jest uważany za przestarzały, ale jest to najbardziej bezpieczny dla środowiska naturalnego materiał, który jest w stanie utrzymać świeży wygląd przez długi czas. I najtańszy.

Sam proces tynkowania jest prosty, ale powinieneś wiedzieć, jak prawidłowo wybielić sufit.

Przed przystąpieniem do wybielania będziesz musiał wykonać szereg prac przygotowawczych, kupić niezbędne narzędzia, zastanowić się, jak usunąć stare wybielenie z sufitu (jeśli jest taka potrzeba, możesz kupić do tego specjalne urządzenie).

Jak przygotować sufit do wybielania?

Jakość nakładanej powłoki wapiennej zależy od kilku czynników: powierzchnia musi być:

 • doskonale gładkie;
 • lekko szorstki;
 • najlepiej ściśle poziome;
 • bez luk i luk.

Po pierwsze, sufit jest czyszczony ze starego wybielacza. Aby to zrobić, należy go zwilżyć wodą (można użyć sprayu), poczekać chwilę. Usunięcie wybielacza z sufitu jest wygodne przy użyciu szpatułki. Aby nic nie spadło na podłogę, wygodnie będzie użyć specjalnego narzędzia - szpatułki z wanną (wleje się do niej mokry tynk).

Aby nadać sufitowi świeży wygląd, możesz rozważyć łatwy sposób umycia wybielacza z sufitu - szybko, bez zanieczyszczeń, a wszystkie błędy powierzchni będą wyraźnie widoczne. Woda z opryskiwacza jest natryskiwana na sufit i natychmiast myta szmatką. Ta metoda jest dobra dla cienkiej warstwy starego wybielacza.

Po oczyszczeniu wszystkie pęknięcia, szczeliny i złącza płyty gipsowo-kartonowej sufitu (jeśli występują) powinny być starannie wypełnione materiałem podstawowym. Dla wygody można kupić specjalne małe kielnie z ostrymi końcówkami, mogą one przypominać łyżkę (tylko ona jest płaska) w kształcie lub mieć kształt wąskiego prostokąta.

Nierówna powierzchnia musi być najpierw otynkowana - do tego używa się szpachlówki. Możesz kupić gotowe, które możesz natychmiast użyć lub wysuszyć, musisz je rozcieńczyć wodą zgodnie z instrukcjami.

Jak zmyć stary wybielacz?

Sufit można po prostu zmyć wodą z niewielką ilością dodanego mydła, zwłaszcza jeśli stary wybielacz już stał się żółty i poplamiony.

Jeśli chcesz zrobić wszystko idealnie, po wyczyszczeniu możesz wytrzeć powierzchnię i pokryć ją warstwą PVA, co zwiększy przyczepność powierzchni do tynku.

Jeśli sufit jest bielony w łazience, powierzchnia powinna być traktowana środkiem przeciwgrzybiczym, zaleca się to w kuchni i pomieszczeniach o dużej wilgotności.

Wyrównanie sufitu

Jeśli planujesz dokładnie wyrównać sufit, lepiej wziąć sokoła - narzędzie do nakładania szpachli. Jest to tarcza z rączką, służąca do nakładania tynku.

Szpachlówkę należy przyjąć tak, aby znajdowała się w środku sokoła, nałożyć warstwę nieprzekraczającą 7-10 mm. Szpachlówka szpachlowa jest następnie wypoziomowana za pomocą zasady, zrobi to również stalowa kielnia: muszą płynnie, bez radykalnych wysiłków, tworzyć faliste linie, okresowo usuwając nadmiar odpływającego tynku. Następnie można użyć specjalnego narzędzia do przygotowania powierzchni do nałożenia warstwy wykończeniowej - sprawia to, że powierzchnia jest nieco chropowata, co przyczynia się do lepszego formowania warstwy wykończeniowej. W tym celu można użyć papieru ściernego, należy go zwinąć w małą rolkę i przetworzyć powierzchnię. Rzuć się, aby stopniowo obracać się, zatykając kit.

Plamy uszkodzonych i nierównych plam również pokrywają się i wyrównują.

Następnie przygotowany sufit z nałożoną i przetworzoną warstwą podstawową należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

Jeśli planowane jest malowanie sufitu po wybieleniu, a powierzchnia została uprzednio przetworzona, wystarczy wypłukać starą powłokę, suchą i zalewaną (zapewni to równomierne i ekonomiczne nakładanie farby).

Jak wybielić sufit?

Sposoby wybielania sufitu zależą od użytego materiału, aby nadać suficie biel i świeżość, można użyć:

 • wapno;
 • kreda;
 • farba na bazie wody.

Wszystkie trzy metody wybielania są dość ekonomiczne, łatwe (względnie) w wykonaniu i dają dobry wynik. Cała ta praca może zostać powierzona specjalistom, ale wybielanie sufitu własnymi rękami pozwoli zaoszczędzić znaczną ilość pieniędzy i zapewnić doświadczenie w samodzielnym rozwiązywaniu problemów domowych.

Przed pracą musisz zadbać o bezpieczeństwo mebli i ścian - jeśli nie planujesz generalnej naprawy pokoju. Jest to bardzo brudny rodzaj pracy, dlatego ważne jest, aby zastanowić się, jak usunąć bielony z sufitu i wybielić go, nie zakrywając wszystkiego kredą.

Kredowe wybielanie

Do pracy wykorzystano oczyszczoną kredę, przetestowaną i nadającą się do użytku w pomieszczeniach mieszkalnych. Najpierw musisz przygotować rozwiązanie. Przy 5 litrach ciepłej wody potrzebujesz:

 • około 2,5 kg kredy
 • klej do stolarki - 30 g

Aby uzyskać mleczną biel, możesz dodać trochę niebieskiego - kilka kropli. Jeśli dodasz więcej - uzyskasz olśniewającą, niebieskawą biel. Jeśli chcesz, możesz użyć barwnych pigmentów i nadać sufitowi inne odcienie.

 • Musisz przygotować mieszankę w takiej ilości, jaką zamierzasz zastosować w jednym czasie.
 • Powinien być gruby, nie powinien wypływać ze szczotki.
 • Jednolitość jest bardzo ważna: nie powinno być grudek. Aby to zrobić, wodę należy dodawać stopniowo, ostrożnie mieszając po każdym dodaniu.

Materiał ten ma niepodważalny plus: bielenie kredą sufitu nie powoduje alergii, jest naturalne i bezpieczne.

Możesz zastosować bielenie pędzlem, wałkiem lub opryskiwaczem. Materiał nakłada się na dwie warstwy. Główny (pierwszy) powinien być całkowicie suchy przed zastosowaniem drugiego.

Jeśli używany jest pędzel, konieczne jest przejście od jasnej części pomieszczenia do ciemności, a następnie paski z pędzla nie będą widoczne. W tym przypadku warstwa główna jest nakładana prostopadle do światła pochodzącego z okna, a warstwa wykończeniowa jest nakładana równolegle.

Wybierając kredę jako materiał, należy pamiętać, że absolutnie nie ukrywa ona wad powierzchniowych, dlatego przygotowanie i wyrównanie powierzchni powinno być traktowane tak poważnie, jak to możliwe.

Bielenie sufitu za pomocą wałka odbywa się zgodnie z tymi samymi zasadami, konieczne jest użycie pistoletu natryskowego, utrzymując właściwy kierunek, podczas gdy lepiej jest wykonywać gładkie ruchy okrężne. Powinien być utrzymywany w takiej odległości od powierzchni, że tylko zawiesina powinna na niego spaść, a nie strumień roztworu.

Odpowiednio bielony sufit daje wrażenie gładkiej aksamitnej powierzchni.

Wybielanie sufitów wapiennych

Najpierw przygotowywana jest mieszanka wapna, ponieważ potrzebujesz:

 • wapno hydratyzowane - 3 kg;
 • sól 100 gramów;
 • ałun aluminiowy;
 • niebieskie lub barwiące pigmenty;
 • 10 litrów wody.

Wszystko jest dokładnie mieszane, aż do uzyskania pełnej jednorodności, należy upewnić się, że nie ma grudek. Wybierając wapno do wybielania, należy wziąć pod uwagę, że po wysuszeniu powstaje porowata powierzchnia, która estetycznie traci kolor.

Ale w łazience, w suficie w kuchni, w pomieszczeniach gospodarczych ten materiał doskonale pasuje - wapno jest znacznie bardziej odporne na wilgoć i opary kuchenne niż kreda. Ponadto ma właściwości dezynfekujące i znacznie przedłuża żywotność warstwy bazowej szpachlówki.

Wapno nakłada się na dwie warstwy, ale nie trzeba czekać, aż pierwszy wyschnie. Druga warstwa jest nakładana natychmiast po pierwszej, a to musi być zrobione dość szybko - warstwa wykończeniowa musi być nałożona, zanim podstawa będzie całkowicie sucha.

Wskazówki

Jeśli sufit pokryty jest kredowym wybieleniem, problem usunięcia wybielacza z sufitu rozwiązuje się po prostu: jest on zmywany pędzlem, myta powierzchnia jest ścierana szmatką. Następnie należy pozwolić suficie wyschnąć i umyć go ciepłą wodą z mydłem.

Jeśli chcesz odświeżyć sufit, który nie jest obsypany wodą i dobrze zrobiony, możesz po prostu wybielić sufit starym wybielaczem. Można go wstępnie odkurzyć, aby usunąć kurz, lub chodzić po nim mokrym pędzlem - po czym powinien wyschnąć.

Farba sufitowa bielona

Jest to uniwersalna opcja dla każdego pokoju. Aby zrozumieć, jak malować sufit po wybieleniu, wystarczy zapoznać się z ogólnymi zasadami wykonywania tej pracy (jak oczyścić bielony sufit, wyrównać, uszczelnić szwy i nierówności), ale najpierw należy zagruntować powierzchnię.

Jeśli naprawdę chcesz zaoszczędzić czas, nic nie pozostanie, tylko pomalować sufit farbą na bazie wody na wybielanie. Jednak taka szybka metoda może być stosowana tylko na cienkiej warstwie starego tynku. Jeśli stara powłoka została nałożona w kilku warstwach, zaktualizowana, będziesz musiał ją rozmyć.

Na początku farba jest przyciemniana, jeśli istnieje taka potrzeba. Musisz malować pędzlem: złącza ze ścianami, trudno dostępne miejsca, wokół lamp sufitowych, a następnie możesz użyć wałka.

Farba sufitowa bielona jest wykonywana w trzech warstwach:

 • pierwszy jest równoległy do ​​kierunku światła;
 • drugi jest prostopadły;
 • trzeci jest znowu równoległy.

Trwała, piękna powłoka, błyszcząca farba może być wybrana tylko dla bardzo gładkiej, dobrze obrobionej powierzchni. Matowy sprawia wrażenie aksamitnej powierzchni i może maskować małe nierówności.

Wybielanie sufitu „zrób to sam” to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, ponieważ sam proces jest dość prosty. Przygotowanie podstawy do tego będzie wymagało znacznie więcej umiejętności: będziesz musiał nauczyć się, jak usunąć bielony sufit, wyrównać i wypolerować powierzchnię, aby sufit był idealny.