Malowanie i lakierowanie sufitów wapiennych własnymi rękami, Jak szybko i bezpiecznie usunąć w kuchni lub w łazience, podstawowe sposoby - Dom i styl - 2021
Dom i styl

Bielenie sufitu zrób to sam: funkcje technologiczne

Pin
Send
Share
Send
Send


Często ten rodzaj powłoki sufitowej jest uważany za przestarzały, ale jest to najbardziej bezpieczny dla środowiska naturalnego materiał, który jest w stanie utrzymać świeży wygląd przez długi czas. I najtańszy.

Jakość nakładanej powłoki wapiennej zależy od kilku czynników: powierzchnia musi być:

 • doskonale gładkie;
 • lekko szorstki;
 • najlepiej ściśle poziome;
 • bez luk i luk.

Po pierwsze, sufit jest czyszczony ze starego wybielacza. Aby to zrobić, należy go zwilżyć wodą (można użyć sprayu), poczekać chwilę. Usunięcie wybielacza z sufitu jest wygodne przy użyciu szpatułki. Aby nic nie spadło na podłogę, wygodnie będzie użyć specjalnego narzędzia - szpatułki z wanną (wleje się do niej mokry tynk).

Sufit można po prostu zmyć wodą z niewielką ilością dodanego mydła, zwłaszcza jeśli stary wybielacz już stał się żółty i poplamiony.

Jeśli chcesz zrobić wszystko idealnie, po wyczyszczeniu możesz wytrzeć powierzchnię i pokryć ją warstwą PVA, co zwiększy przyczepność powierzchni do tynku.

Jeśli sufit jest bielony w łazience, powierzchnia powinna być traktowana środkiem przeciwgrzybiczym, zaleca się to w kuchni i pomieszczeniach o dużej wilgotności.

Jeśli planujesz dokładnie wyrównać sufit, lepiej wziąć sokoła - narzędzie do nakładania szpachli. Jest to tarcza z rączką, służąca do nakładania tynku.

Szpachlówkę należy przyjąć tak, aby znajdowała się w środku sokoła, nałożyć warstwę nieprzekraczającą 7-10 mm. Szpachlówka szpachlowa jest następnie wypoziomowana za pomocą zasady, zrobi to również stalowa kielnia: muszą płynnie, bez radykalnych wysiłków, tworzyć faliste linie, okresowo usuwając nadmiar odpływającego tynku. Następnie można użyć specjalnego narzędzia do przygotowania powierzchni do nałożenia warstwy wykończeniowej - sprawia to, że powierzchnia jest nieco chropowata, co przyczynia się do lepszego formowania warstwy wykończeniowej. W tym celu można użyć papieru ściernego, należy go zwinąć w małą rolkę i przetworzyć powierzchnię. Rzuć się, aby stopniowo obracać się, zatykając kit.

Sposoby wybielania sufitu zależą od użytego materiału, aby nadać suficie biel i świeżość, można użyć:

 • wapno;
 • kreda;
 • farba na bazie wody.

Wszystkie trzy metody wybielania są dość ekonomiczne, łatwe (względnie) w wykonaniu i dają dobry wynik. Cała ta praca może zostać powierzona specjalistom, ale wybielanie sufitu własnymi rękami pozwoli zaoszczędzić znaczną ilość pieniędzy i zapewnić doświadczenie w samodzielnym rozwiązywaniu problemów domowych.

Przed pracą musisz zadbać o bezpieczeństwo mebli i ścian - jeśli nie planujesz generalnej naprawy pokoju. Jest to bardzo brudny rodzaj pracy, dlatego ważne jest, aby zastanowić się, jak usunąć bielony z sufitu i wybielić go, nie zakrywając wszystkiego kredą.

Do pracy wykorzystano oczyszczoną kredę, przetestowaną i nadającą się do użytku w pomieszczeniach mieszkalnych. Najpierw musisz przygotować rozwiązanie. Przy 5 litrach ciepłej wody potrzebujesz:

 • około 2,5 kg kredy
 • klej do stolarki - 30 g

Najpierw przygotowywana jest mieszanka wapna, ponieważ potrzebujesz:

 • wapno hydratyzowane - 3 kg;
 • sól 100 gramów;
 • ałun aluminiowy;
 • niebieskie lub barwiące pigmenty;
 • 10 litrów wody.

Jeśli sufit pokryty jest kredowym wybieleniem, problem usunięcia wybielacza z sufitu rozwiązuje się po prostu: jest on zmywany pędzlem, myta powierzchnia jest ścierana szmatką. Następnie należy pozwolić suficie wyschnąć i umyć go ciepłą wodą z mydłem.

Jeśli chcesz odświeżyć sufit, który nie jest obsypany wodą i dobrze zrobiony, możesz po prostu wybielić sufit starym wybielaczem. Można go wstępnie odkurzyć, aby usunąć kurz, lub chodzić po nim mokrym pędzlem - po czym powinien wyschnąć.

Jest to uniwersalna opcja dla każdego pokoju. Aby zrozumieć, jak malować sufit po wybieleniu, wystarczy zapoznać się z ogólnymi zasadami wykonywania tej pracy (jak oczyścić bielony sufit, wyrównać, uszczelnić szwy i nierówności), ale najpierw należy zagruntować powierzchnię.

Jeśli naprawdę chcesz zaoszczędzić czas, nic nie pozostanie, tylko pomalować sufit farbą na bazie wody na wybielanie. Jednak taka szybka metoda może być stosowana tylko na cienkiej warstwie starego tynku. Jeśli stara powłoka została nałożona w kilku warstwach, zaktualizowana, będziesz musiał ją rozmyć.

Pin
Send
Share
Send
Send