Pokój hiacyntowy w doniczce, jak dbać, nawadniać i rosnąć w warunkach domowych, właściwości kwiatu - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Hiacynt: zwiastun wiosny na parapecie (23 zdjęcia)

Pin
Send
Share
Send
Send


Hiacynt (Hyacinthus) - reprezentatywna rodzina bulwiastych bylin Szparagi. Starożytni Grecy nazywali roślinę „kwiatem deszczu”. Jest jednym z pierwszych szczęśliwych jasnych kolorów wczesną wiosną. Nic dziwnego, że wielu miłośników przyrody chętnie udekoruje swoje domy za pomocą hiacyntu kwiatowego. Rośliny zdobią parapety miejskich mieszkań i klombów letnich mieszkańców.


giacint-predvestniki-vesni-na-podokonnike-23-foto


giacint-predvestniki-vesni-na-podokonnike-23-foto-2

Pochodzenie

Hiacynty Ojczyzny - zdecydowana większość terytoriów Wschodu i Afryki Północnej. Jednak to Holandia szczególnie spopularyzowała kwiat. Ten kraj jest często nazywany „Centrum Hiacyntu”. W Holandii hodowcy niestrudzenie pracują nad stworzeniem nowych, niesamowitych odmian, a eksport najlepszych bulw osiąga ogromne rozmiary.

Hiacynt halowy ma gęste cebule, uzupełnione soczystymi liśćmi dolnymi, zamieniającymi się w kwitnącą łodygę (długość do 35 centymetrów). Po kwitnieniu prawie cała część ziemi wysycha. W pobliżu krawędzi górnego arkusza pozostaje nerka. To da rozkwit w przyszłym roku.

Odmiany hiacyntu prezentowane są w tak imponującej ilości, że raczej trudno jest je usystematyzować. Wcześniej zakładano, że istnieje 30 gatunków i 500 odmian tych niesamowitych kolorów.

Reorganizacja na dużą skalę i zmiany w samych zasadach klasyfikacji roślin spowodowały przeniesienie wielu gatunków do innego rodzaju. Teraz można nazywać hiacynty tylko trzema typami:

 • Wschód;
 • Kwiat Litwinowa;
 • Transkaspijski.

Są to trzy główne rośliny, które nadają się do uprawy i hodowli nowych odmian. Wywołanie dokładnej liczby, ile odmian istnieje w tej chwili, jest praktycznie niemożliwe.

Najłatwiejszym sposobem klasyfikacji roślin jest kolor i popularność. Istnieje sześć typów:

 1. Niebieski hiacynt w doniczce (Perle Brillante, Mary);
 2. Lilac Hiacinths (Blue Magic, Indigo King);
 3. Różowy Hiacynt (Anna Marie, Gertrude);
 4. Czerwone kwiaty (Hollyhock, Scarcrgen's Scarlet) - szczególnie popularne do uprawy odmian frotte;
 5. Biały Hiacynt (Arentine Arendsen);
 6. Kwitnący hiacynt, pomalowany na żółty lub pomarańczowy kolor (żółty młotek).

Aby usystematyzować odmiany, biorąc pod uwagę popyt lub popularność, jest to dość trudne. Kwiat domu jest wybierany na podstawie jego właściwości dekoracyjnych, kosztu, dostępności do sprzedaży, indywidualnych preferencji, analizowania właściwości innych roślin na ulicy (czy wszystkie składniki kwiatowe są kompatybilne). Wśród najpopularniejszych „kwiatów deszczu” można zauważyć takie odmiany jak Bimark, Delphi Blue, Dilight, Lord Balfour, Edison, Jan Boss.


giacint-predvestniki-vesni-na-podokonnike-23-foto-8


giacint-predvestniki-vesni-na-podokonnike-23-foto-9

Cechy uprawy

Hiacynt w domu rośnie ze szczególną trudnością. Roślina jest kapryśna, wymaga ogrodników pewnej wiedzy i skrupulatnego wdrażania zasad. Główne cechy, o których każdy powinien wiedzieć:

 • Kwiaty są przesadzane wyłącznie w neutralnej glebie. Idealnym podłożem jest ziemia liściasta i wysokiej jakości murawa w równych proporcjach. Kwaśną ziemią jest wapno przed zasadzeniem żarówki. Podczas sadzenia kwiatów w ciężkiej gliniastej glebie lepiej jest dodać trochę piasku rzecznego do podłoża;
 • Hiacynt w doniczce i na otwartym polu nie toleruje nadmiernej wilgoci. Bardzo ważne jest stworzenie dobrego drenażu;
 • Oświetlenie musi być wysokiej jakości, ale nie nadmiernie jasne;
 • Hiacynt jest kapryśny i trudny do uprawy w domu ze względu na wrażliwość na przeciągi. Doświadczeni ogrodnicy wolą sadzić kwiat w pobliżu krzewów lub ogrodzeń, które chronią delikatne kwiatostany przed podmuchami wiatru.

Uprawianie hiacyntów w domu oznacza całkowite odrzucenie świeżej materii organicznej. Rośliny nie tolerują tego konkretnego nawozu.


giacint-predvestniki-vesni-na-podokonnike-23-foto.png">


giacint-predvestniki-vesni-na-podokonnike-23-foto-10

Sadzenie roślin

Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, jakie zdradliwe hiacynty, więc sadzenie i pielęgnacja odbywa się ściśle według planu. Zaleca się sadzenie cebulek jednocześnie z żonkilami. Optymalny czas to początek września. Głębokość sadzonki wynosi 15 cm, odległość między roślinami wynosi około 10 cm.

Gdy skończy się kłopot z sadzeniem, pilne staje się kolejne pytanie: jak dbać o hiacynt w ogrodzie. Wymagania dotyczące hodowli trochę, ale muszą się spełnić.

Prawdziwi znawcy wiosennych kwiatów potrafią propagować hiacynt. Dla hodowców preferowana metoda nasion. Jeśli sadzisz hiacynt w ten sposób, sadzonki nie są w stanie dubbingować cech rośliny macierzystej.

O bieżących sprawach

Dużo wysiłku trzeba poświęcić na uprawę hiacynta, opieka domowa obfituje również w trudności spowodowane chorobami i szkodnikami. Wśród głównych przyczyn wywołujących choroby w jasnych wiosennych kwiatach są:

 • Używając wstępnie zainfekowanego materiału do sadzenia (jeśli w podłożu znajduje się patogen, roślina natychmiast na to zareaguje);
 • Zbyt kwaśna i ciężka gleba (przed podlaniem hiacynta woda jest wcześniej przygotowywana za pomocą korektorów pH gleby);
 • Wykorzystanie świeżej materii organicznej, która nie toleruje żadnego rodzaju ani różnorodności hiacyntów;
 • Korzystanie z witryny, w której poprzednio żyli poprzednicy, nie było przyjazne dla „deszczowego kwiatu”;
 • Jeśli umieścisz hiacynt zgniły lub uszkodzony w inny sposób, uprawa i pielęgnacja będą szczególnie trudne;
 • Grube lądowanie.

Hiacynt jest naprawdę wyrafinowanym i nastrojowym kwiatem. Trzeba dbać o rośliny ze szczególnym niepokojem. Jeśli zostaną spełnione wszystkie warunki, spektakularne kwitnienie zachwyci ogrodników amatorów z roku na rok.


giacint-predvestniki-vesni-na-podokonnike-23-foto-20


giacint-predvestniki-vesni-na-podokonnike-23-foto-21

Pin
Send
Share
Send
Send