Pokój hiacyntowy w doniczce, jak dbać, nawadniać i rosnąć w warunkach domowych, właściwości kwiatu - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Hiacynt: zwiastun wiosny na parapecie (23 zdjęcia)

Hiacynt (Hyacinthus) - reprezentatywna rodzina bulwiastych bylin Szparagi. Starożytni Grecy nazywali roślinę „kwiatem deszczu”. Jest jednym z pierwszych szczęśliwych jasnych kolorów wczesną wiosną. Nic dziwnego, że wielu miłośników przyrody chętnie udekoruje swoje domy za pomocą hiacyntu kwiatowego. Rośliny zdobią parapety miejskich mieszkań i klombów letnich mieszkańców.Pochodzenie

Hiacynty Ojczyzny - zdecydowana większość terytoriów Wschodu i Afryki Północnej. Jednak to Holandia szczególnie spopularyzowała kwiat. Ten kraj jest często nazywany „Centrum Hiacyntu”. W Holandii hodowcy niestrudzenie pracują nad stworzeniem nowych, niesamowitych odmian, a eksport najlepszych bulw osiąga ogromne rozmiary.

Łagodny i wilgotny klimat kraju pozwolił hodować te kwiaty przy niewielkim wysiłku. Już w XVII wieku przedsiębiorczy Holendrzy rozpoczęli masową uprawę hiacyntów i innych bulwiastych bylin na skalę przemysłową.

Opis

Hiacynt halowy ma gęste cebule, uzupełnione soczystymi liśćmi dolnymi, zamieniającymi się w kwitnącą łodygę (długość do 35 centymetrów). Po kwitnieniu prawie cała część ziemi wysycha. W pobliżu krawędzi górnego arkusza pozostaje nerka. To da rozkwit w przyszłym roku.

Inne liście można również uzupełnić małymi cebulami. Z reguły są bardzo słabe, ale nadają się do uprawy (co oznacza rozmnażanie wegetatywne).

Kwiaty hiacyntu są bardzo skuteczne. Kwiatostany są racemiczne, przypominające podłużny stożek. Perianth jest reprezentowany przez lejek w kształcie dzwonu z lekko wygiętymi ostrzami.

Kwiat hiacyntu jest bogaty w odcienie i odcienie: od neutralnej bieli do bogatej czerwieni. Popularne jako proste odmiany i odmiany typu frotte. Owoc „kwiatu deszczu” zawiera dwa nasiona, otoczone miękką, mięsistą skórką.

Różnorodność gatunków

Odmiany hiacyntu prezentowane są w tak imponującej ilości, że raczej trudno jest je usystematyzować. Wcześniej zakładano, że istnieje 30 gatunków i 500 odmian tych niesamowitych kolorów.

Reorganizacja na dużą skalę i zmiany w samych zasadach klasyfikacji roślin spowodowały przeniesienie wielu gatunków do innego rodzaju. Teraz można nazywać hiacynty tylko trzema typami:

 • Wschód;
 • Kwiat Litwinowa;
 • Transkaspijski.

Są to trzy główne rośliny, które nadają się do uprawy i hodowli nowych odmian. Wywołanie dokładnej liczby, ile odmian istnieje w tej chwili, jest praktycznie niemożliwe.

Klasyfikacja kolorów

Najłatwiejszym sposobem klasyfikacji roślin jest kolor i popularność. Istnieje sześć typów:

 1. Niebieski hiacynt w doniczce (Perle Brillante, Mary);
 2. Lilac Hiacinths (Blue Magic, Indigo King);
 3. Różowy Hiacynt (Anna Marie, Gertrude);
 4. Czerwone kwiaty (Hollyhock, Scarcrgen's Scarlet) - szczególnie popularne do uprawy odmian frotte;
 5. Biały Hiacynt (Arentine Arendsen);
 6. Kwitnący hiacynt, pomalowany na żółty lub pomarańczowy kolor (żółty młotek).

Aby usystematyzować odmiany, biorąc pod uwagę popyt lub popularność, jest to dość trudne. Kwiat domu jest wybierany na podstawie jego właściwości dekoracyjnych, kosztu, dostępności do sprzedaży, indywidualnych preferencji, analizowania właściwości innych roślin na ulicy (czy wszystkie składniki kwiatowe są kompatybilne). Wśród najpopularniejszych „kwiatów deszczu” można zauważyć takie odmiany jak Bimark, Delphi Blue, Dilight, Lord Balfour, Edison, Jan Boss.Cechy uprawy

Hiacynt w domu rośnie ze szczególną trudnością. Roślina jest kapryśna, wymaga ogrodników pewnej wiedzy i skrupulatnego wdrażania zasad. Główne cechy, o których każdy powinien wiedzieć:

 • Kwiaty są przesadzane wyłącznie w neutralnej glebie. Idealnym podłożem jest ziemia liściasta i wysokiej jakości murawa w równych proporcjach. Kwaśną ziemią jest wapno przed zasadzeniem żarówki. Podczas sadzenia kwiatów w ciężkiej gliniastej glebie lepiej jest dodać trochę piasku rzecznego do podłoża;
 • Hiacynt w doniczce i na otwartym polu nie toleruje nadmiernej wilgoci. Bardzo ważne jest stworzenie dobrego drenażu;
 • Oświetlenie musi być wysokiej jakości, ale nie nadmiernie jasne;
 • Hiacynt jest kapryśny i trudny do uprawy w domu ze względu na wrażliwość na przeciągi. Doświadczeni ogrodnicy wolą sadzić kwiat w pobliżu krzewów lub ogrodzeń, które chronią delikatne kwiatostany przed podmuchami wiatru.

Uprawianie hiacyntów w domu oznacza całkowite odrzucenie świeżej materii organicznej. Rośliny nie tolerują tego konkretnego nawozu.Sadzenie roślin

Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, jakie zdradliwe hiacynty, więc sadzenie i pielęgnacja odbywa się ściśle według planu. Zaleca się sadzenie cebulek jednocześnie z żonkilami. Optymalny czas to początek września. Głębokość sadzonki wynosi 15 cm, odległość między roślinami wynosi około 10 cm.

Hodowcy kwiatów, którzy wiedzą jak uprawiać hiacynt w domu, zaleca się wybrać średnie cebule do sadzenia. Są bardziej odporne na złą pogodę. Cały materiał sadzeniowy jest dokładnie badany.

Wszystkie miękkie, uszkodzone, zgniłe i inne uszkodzone żarówki są usuwane i wyrzucane. Przed przesadzeniem hiacynta na przygotowanej glebie, rośliny są moczone przez 30-40 minut w roztworze fungicydu.

Cenne zalecenia

Zauważono, że kwiat żyje dobrze na otwartym terenie, jeśli tworzysz właściwe miejsce do uprawy. Przed posadzeniem hiacyntu, zrób „piaszczystą koszulę”. Na dole otworu rzuć niewielką ilość piasku (najlepiej rzeki). Optymalna grubość piłki wynosi 4 cm.

Cebula jest lekko wciśnięta w warstwę piasku i wypełniona najpierw resztą piasku, a następnie zmielonym podłożem. Pozwala to na poprawę właściwości gleby: woda nie zastygnie w pobliżu kłącza.

Pielęgnacja ogrodu

Gdy skończy się kłopot z sadzeniem, pilne staje się kolejne pytanie: jak dbać o hiacynt w ogrodzie. Wymagania dotyczące hodowli trochę, ale muszą się spełnić.

Główne zasady:

 • Trudno jest kwiatowi tolerować sąsiedztwo z chwastami, dlatego konieczne będzie regularne czyszczenie terenu;
 • Przesadzona roślina wymaga systematycznego rozluźniania gleby;
 • Pożądana jest gleba bezpośrednio po posadzeniu;
 • Aby zapobiec opuszczaniu hiacyntu przez wilgoć, podlewanie w porze suchej powinno być regularne. Gleba jest impregnowana 15-25 cm;
 • Uprawa hiacyntów w domu wiąże się z obowiązkowym wprowadzeniem paszy. Idealny moment - okres aktywnego sezonu wegetacyjnego.

Uprawiane kwiaty przesadzane latem. Gdy kończy się okres aktywnego kwitnienia, cebule są wykopywane i przechowywane do połowy września. Na początku października (termin) odbierają miejsce i ponownie sadzą rośliny.

Hiacyntowe mnożenie

Prawdziwi znawcy wiosennych kwiatów potrafią propagować hiacynt. Dla hodowców preferowana metoda nasion. Jeśli sadzisz hiacynt w ten sposób, sadzonki nie są w stanie dubbingować cech rośliny macierzystej.

Wzrost dzieci w cebulkach rośliny jest powolny. To chyba główna niedogodność. Każdego roku rośnie nie więcej niż 3-4. Niemowlęta są rozdzielane na krótko przed okresem odpoczynku. Ci, którzy zajmują się hodowlą, dobrze wiedzą, jak złapać ten moment.

Ponieważ hiacynt mnoży się niechętnie i jest również bardzo wrażliwy na wszelkie uszkodzenia, lepiej suszyć matkę cebulową przez kilka dni przed rozpoczęciem procedury separacji. Malutkie cebulki-dzieci rosną na kwietniku.

Właściwości podłoża muszą w pełni zaspokajać potrzeby rośliny. Do destylacji żarówki nie są odpowiednie. Kwitnienie można się spodziewać w ciągu 3-4 lat, nie wcześniej.

O bieżących sprawach

Dużo wysiłku trzeba poświęcić na uprawę hiacynta, opieka domowa obfituje również w trudności spowodowane chorobami i szkodnikami. Wśród głównych przyczyn wywołujących choroby w jasnych wiosennych kwiatach są:

 • Używając wstępnie zainfekowanego materiału do sadzenia (jeśli w podłożu znajduje się patogen, roślina natychmiast na to zareaguje);
 • Zbyt kwaśna i ciężka gleba (przed podlaniem hiacynta woda jest wcześniej przygotowywana za pomocą korektorów pH gleby);
 • Wykorzystanie świeżej materii organicznej, która nie toleruje żadnego rodzaju ani różnorodności hiacyntów;
 • Korzystanie z witryny, w której poprzednio żyli poprzednicy, nie było przyjazne dla „deszczowego kwiatu”;
 • Jeśli umieścisz hiacynt zgniły lub uszkodzony w inny sposób, uprawa i pielęgnacja będą szczególnie trudne;
 • Grube lądowanie.

Hiacynt jest naprawdę wyrafinowanym i nastrojowym kwiatem. Trzeba dbać o rośliny ze szczególnym niepokojem. Jeśli zostaną spełnione wszystkie warunki, spektakularne kwitnienie zachwyci ogrodników amatorów z roku na rok.