Pelargonium Home Bluszcz królewski i tulipan, sadzenie nasion, uprawa i pielęgnacja w warunkach domowych, odmiany i gatunki, nawozy kwiatowe, jak prawidłowo karmić - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Pelargonia w domu: mnóstwo kolorów we wnętrzu (24 zdjęcia)

Pin
Send
Share
Send
Send


Roślina pochodząca z Południowej Afryki podbiła kontynent europejski już w XVI wieku. Pelargonium lub geranium (to. Geranium) już od dawna są naszymi ulubionymi roślinami do wnętrz i balkonów.


pelargoniya-domashnyaya-bujstvo-krasok-v-interere-24-foto


pelargoniya-domashnyaya-bujstvo-krasok-v-interere-24-foto-2

Szybko rozprzestrzenia się na całym świecie, stając się jedną z najpopularniejszych roślin. Uwielbiają geranium w celu uzyskania dekoracyjnej, bezpretensjonalnej, prostej reprodukcji i właściwości leczniczych. Jest tak wiele rodzajów i odmian, że każdy może wybrać według swojego smaku i koloru.

Na świecie nie ma spójnej klasyfikacji pelargonii na grupy, gatunki i odmiany. Istnieją różne klasyfikacje proponowane przez różnych hodowców, ale żadnego z nich nie można nazwać doskonałym. Wynika to z faktu, że w minionym stuleciu hodowano wiele nowych odmian: karłowatych i barwnych, z kwiatami dwukolorowymi i frotte.


pelargoniya-domashnyaya-bujstvo-krasok-v-interere-24-foto-5


pelargoniya-domashnyaya-bujstvo-krasok-v-interere-24-foto-6

Najczęściej pelargonia jest podzielona na następujące grupy:

 • Strefowy.
 • Bluszcz lub balkon.
 • Duży kwiat (kwitnienie) lub królewski.
 • Anioły
 • Unicums

Zapach Pelargonium wyróżnia się jako osobna grupa, która nie różni się od pięknego kwitnienia, ale ma rzeźbione liście. W większym stopniu można to przypisać formom dekoracyjnym. Ale ten podział jest warunkowy, ponieważ pachnące pelargonie obejmują różne typy.

Różnobarwny geranium jest uważany za osobną grupę, ale znowu wśród tych roślin występują bluszcz i pachnące rośliny. Zapoznamy się z najciekawszymi odmianami tej powszechnej i bezpretensjonalnej kultury pokojowej. Prezentujemy więc pelargonie odmianowe.


pelargoniya-domashnyaya-bujstvo-krasok-v-interere-24-foto-8


pelargoniya-domashnyaya-bujstvo-krasok-v-interere-24-foto-9

Royal Pelargonium: Blue Blood

Najbardziej popularne są pelargonie, których odmiany są wyjątkowe i dekoracyjne. Wielkokwiatowy król pelargonii jest jednym z najjaśniejszych i najbardziej wyrafinowanych przedstawicieli gatunku. Piękne faliste płatki i średnica kwiatu 4-6 cm. Odróżnia ten gatunek od innych form kwitnienia. Być może dlatego jest to najbardziej kapryśny i wymagający dla rosnących warunków:

 • po zakorzenieniu kwitnienie rozpoczyna się dopiero w drugim roku;
 • nie rośnie na wolnym powietrzu, w ogrodach przednich;
 • kwitnienie trwa tylko 3-4 miesiące;
 • w zimie powinno być w temperaturze + 11-13 ° C w jasnym świetle, w przeciwnym razie latem roślina nie kwitnie;
 • wiosna potrzebuje przeszczepu, gorączki i obfitego podlewania.

Pelargonia królewska w domu wymaga specjalnego traktowania, chociaż większość innych odmian jest łatwa w uprawie.


pelargoniya-domashnyaya-bujstvo-krasok-v-interere-24-foto-10


pelargoniya-domashnyaya-bujstvo-krasok-v-interere-24-foto-11

Ivy Pelargonium: ampelous beauty

Opadające, cienkie, rozgałęzione łodygi pozwalają zdefiniować tę roślinę w obfitej grupie. Pelargonia ilean wyróżnia się mięsistym i błyszczącym blaszką liściową przypominającą liść bluszczu. Kwiaty tworzą kwiatostany, parasole różnych kolorów: biały, różowy lub fioletowy. Istnieją niezwykłe odmiany z brązowymi lub barwnymi liśćmi.

Bursztynowa pelargonia wygląda najlepiej w doniczkach lub wiszących pudełkach. Opadające łodygi kończą się długimi szypułkami pokrytymi kwiatami, wśród których są formy frotte. Ten piękny kryty kwiat w łóżkach wyrasta na solidny dywan kolorowych krzewów.


pelargoniya-domashnyaya-bujstvo-krasok-v-interere-24-foto-12


pelargoniya-domashnyaya-bujstvo-krasok-v-interere-24-foto-13

Pelargonia pachnąca: pachnąca „Kopciuszek”

Zapach pachnący pelargonią jest inny i służy do produkcji oleju geranium. Jeśli liść zostanie potarty, smak nasili się. Płyta blaszana jest mocno cięta, dlatego nie wygląda jak pelargonia pokoju. Kwitnie skromnie, a krzewy rosnące do metra nie różnią się szczególnie dekoracyjnie. Chociaż są atrakcyjne odmiany, ale znowu ze względu na liście, a nie kwiaty.

Może być stosowany jako przyprawa do potraw, do produkcji napojów i słodyczy. Gatunek obejmuje około 100 odmian, z których każda ma szczególny smak. I nie jest przerażające, że ten gatunek praktycznie nie kwitnie. Co najważniejsze, daje pachnący olej o różnych smakach.

Ze swoją historią, tulipan pelargonii może być dumny - w jego tworzeniu tkwi sekret. Wyhodowano go w przedszkolu Andrei (jest to żłobek rodzinny w Bostonie). W 1966 roku zaprezentował na wystawie nową hybrydę. Ale wielu uważa ten gatunek za mutację, ponieważ bez odpowiedniej opieki traci swoje ozdobne cechy, stając się tym samym co zwykły dom pelargonii.

Jeśli zastosujesz się do prostych zasad pielęgnacji tej rośliny, zadowoli zadbany wygląd i obfite kwitnienie, a jej uprawa zmieni się w przyjemność.

Nie ma tu żadnych specjalnych tajemnic, ale istnieją trzy główne sposoby reprodukcji.

Sadzonki

Najprostszym i najtańszym sposobem jest szczepienie. Sadzonki można ciąć w marcu-lutym lub lipcu-sierpniu. Cięte łodygi powinny mieć 5-7 cm wielkości i 2-3 liście.

Jest lekko wysuszony (pozostawiony do wyschnięcia, ale nie suchy) i posadzony w podłożu. Potrzebujesz obfitego podlewania, ale nie należy go zakrywać. Po około miesiącu cięcie zostanie zakorzenione i można je sadzić w osobnym pojemniku.

Możesz po prostu umieścić proces w wodzie i uzyskać małą roślinę z systemem korzeniowym. Jeśli obawiasz się, że twoje zwierzę nie da korzeni, dodaj do wody stymulatory wzrostu, na przykład Kornevin.


pelargoniya-domashnyaya-bujstvo-krasok-v-interere-24-foto-20


pelargoniya-domashnyaya-bujstvo-krasok-v-interere-24-foto-21

Jak sadzić roślinę?

Sadzenie pelargonii tradycyjnej, jak w przypadku większości kultur wewnętrznych:

 • Doniczka musi pasować do wielkości rośliny.
 • U dołu znajdują się otwory drenażowe, dzięki czemu nadmiar wilgoci wpływa do naczynia.
 • Jeśli planujesz zmienić zakład, lepiej użyć plastikowego pojemnika do sadzenia.
 • Podnieś glebę: powinna być luźna, dobrze wysuszona i zawierająca materię organiczną. Lepiej jest korzystać z zakupu dobrej jakości gleby.
 • Wlej mieszankę gleby do garnka, robiąc dziurę w środku dla korzeni.
 • Wlej wodę do wnęki, umieść korzenie roślin i przykryj ziemię.
 • Tak posadzone umieścić roślinę w wyznaczonym miejscu.
 • Jeśli geranium nie kwitnie przez długi czas, znajdź dla niego jaśniejszy obszar w mieszkaniu.

Jeśli doniczka do posadzenia nie jest nowa, należy ją dokładnie wypłukać i zdezynfekować roztworem nadmanganianu potasu. W takim naczyniu mogą znajdować się bakterie, które mogą zainfekować zasadzoną w nim roślinę.


pelargoniya-domashnyaya-bujstvo-krasok-v-interere-24-foto-22


pelargoniya-domashnyaya-bujstvo-krasok-v-interere-24-foto-23

Pelargonia kwiatowa jest unikalną rośliną ozdobną i medyczną. Wprowadzi do domu jasne, nasycone kolory i uwolni powietrze od bakterii wywołujących choroby. Sprawi, że Twój dom będzie przytulny i zielony, nie wymagając specjalnych relacji z Tobą. Być może dlatego piękność geranium wyłania się z wielu okien w domach.

Pin
Send
Share
Send
Send