Lodówka do szafki na wino we wnętrzu domu Podwójna strefa na drzewie pod blatem, jak wybrać bar - Dom i styl - 2019
Dom i styl

Szafka na wino we wnętrzu: stylowy schowek (22 zdjęcia)

Chłodziarka do wina jest urządzeniem do przechowywania wysokiej jakości wina w optymalnych warunkach, z możliwością prezentacji kolekcji win.Stworzenie odpowiednich warunków jest szczególnie ważne dla długoterminowego przechowywania. Wiele czynników może wpływać na smak i jakość wina, z których główną jest optymalna temperatura. Zazwyczaj etykieta wskazuje temperaturę, w której napój powinien być przechowywany. Chłodzące wino może poprawić jego smak i wydłużyć okres przechowywania.

Szafa chłodnicza stwarza optymalne warunki do długotrwałej konserwacji wina. Obowiązkowe warunki długoterminowego przechowywania wina:

 • butelka powinna być pozioma;
 • brak wibracji butelki;
 • utrzymać stałą temperaturę przechowywania;
 • 50-70% wilgotności w komorze do przechowywania wina zwiększa bezpieczeństwo napojów.

Oprócz utrzymania pożądanej temperatury, urządzenie zapewnia równomierne chłodzenie wszystkich butelek, oczyszcza powietrze w komorze magazynowej za pomocą filtra węglowego. Obecnie producenci wytwarzają urządzenia, które są w stanie stworzyć niektóre lub wszystkie z powyższych warunków.Modele szafek na wino

Istnieje wiele modeli chłodziarek do wina:

 • szafy termoelektryczne i sprężarkowe;
 • urządzenia i szafy dwustrefowe z jedną strefą chłodzenia;
 • z systemem cyrkulacji powietrza wewnątrz komory magazynowej;
 • wbudowane i oddzielne;
 • z systemem oczyszczania powietrza.

Aby wybrać szafkę na wino w domu, należy wziąć pod uwagę wiele czynników wpływających na funkcjonowanie urządzenia w domu, a także osobiste preferencje właściciela.

Wybór zależy od twoich planów:

 • ile butelek i jakie wino zamierzasz przechowywać;
 • jakie życie na półce Cię interesuje;
 • Czy zamierzasz umieścić szafę jako oddzielny mebel lub wbudować ją w kuchni lub barze.

Przestrzeń skrzyni dla domu waha się od 6 do 36 butelek. Ta pojemność jest obliczana dla standardowych butelek typu Bordeaux (0,75 ml bez opakowania). W rzeczywistości liczba butelek może być różna, zależy to od wielkości i kształtu butelek, a także od sposobu ich stylizacji.Szafy termoelektryczne i sprężarkowe

Zasada działania szafy termoelektrycznej wykorzystuje efekt Peltiera. Zjawisko termoelektryczne działa najbardziej efektywnie podczas chłodzenia małej objętości. Ponadto tych urządzeń nie można wbudować, a różnica temperatur między powietrzem otoczenia a wnętrzem szafy wynosi maksymalnie 15 ° C. Zalety szafki termoelektrycznej:

 • niższa cena;
 • cicha praca, brak wibracji;
 • prostota, niezawodność urządzenia.Zalety obudowy działającej przy chłodzeniu sprężarki:

 • wysoka wydajność podczas chłodzenia dużych objętości;
 • Możliwe jest zbudowanie takiej szafy pod warunkiem chłodzenia sprężarki.

Jednocześnie kompresor wytwarza hałas, a także wibracje, co negatywnie wpływa na jakość wina.

Dwustrefowa szafka na wino

Czerwone i białe wina są przechowywane w różnych temperaturach, ponieważ ich jednoczesna zawartość to dwustrefowa szafa na wino.

Nowoczesne szafy wyposażone są w elektroniczny panel sterowania. Temperaturę w dolnej i górnej strefie regulują różne przyciski na panelu. Utrzymywana temperatura w każdej ze stref jest stale wyświetlana na panelu. Specjalny przycisk służy do włączania wewnętrznego podświetlenia LED.

Mała dwustrefowa szafka na wino może być termoelektryczna, szafka o dużej objętości koniecznie ma chłodzenie typu sprężarki.

Jeśli dwustrefowa szafka na wino jest zaprojektowana dla dużej liczby butelek, jest ona wyposażona w wymuszony obieg powietrza w każdej strefie. Ma to na celu zapewnienie jednolitego chłodzenia butelek na wszystkich półkach, a także szybkie przywrócenie temperatury powietrza w komorze magazynowej po otwarciu drzwi.

Wentylatory chłodzące są głównym źródłem hałasu instrumentu. Kupując przestronną szafę, należy zwrócić uwagę na poziom hałasu urządzenia określonego w specyfikacji. Chłodzenie jednej dużej komory magazynowej jest trudniejsze, dlatego dwustrefowa szafa na wino wytwarza mniej hałasu dzięki mniejszej objętości komory.

Szafka na wino we wnętrzu

Projekt szafki na wino może być inny: od stylu high-tech po vintage, wykończony delikatnym drewnem.

Chłodzona szafka na wino doda solidności wnętrzu, podczas gdy konieczne jest uwzględnienie poprawności instalacji i zgodności z warunkami jej działania.

Temperatura powietrza w pomieszczeniu, w którym urządzenie jest zainstalowane, nie powinna wzrosnąć powyżej 26 ° C i spaść poniżej 10 ° C, w przeciwnym razie wahania temperatury wewnątrz szafki są możliwe ze względu na spadek wydajności. Z tych samych powodów nie należy instalować urządzenia na ciepłej podłodze lub w pobliżu grzejników. Ważne jest, aby bezpośrednie promienie słońca nie padały na obudowę. Źródła ciepła w pobliżu mogą prowadzić do dużych strat energii elektrycznej.

Najmniejsze termoelektryczne chłodziarki do wina, przeznaczone na 6 butelek, są instalowane na stole lub stole. Wbudowana szafka na wino pod blatem musi koniecznie być kompresorem o wysokości do 90 cm, należy wziąć pod uwagę przy instalowaniu wszystkich szczelin do chłodzenia urządzenia.

Wąska szafka na wino o szerokości 15 cm, zaprojektowana dla jednego rzędu butelek, z łatwością znajdzie miejsce w każdym wnętrzu. Taki mały bar w biurze podkreśli status właściciela. Te modele są popularne.

Drewniane szafki na wino

Takie szafy są używane tam, gdzie nie jest wymagane długotrwałe przechowywanie wina, na przykład w barze lub sklepie. Drewniane stojaki na butelki wina mogą osiągnąć znaczne rozmiary. Narożna szafka na wino, wykonana na zamówienie z drewna, ozdobi wnętrze domowej kuchni lub baru.

Poziome położenie butelki w takiej szafce zapewnia optymalny stan korka, dzięki czemu wino można przechowywać przez pewien czas w temperaturze pokojowej.

Do użytku profesjonalnego, a także dla koneserów wina, chłodzone szafki na wino są produkowane w celu zapewnienia właściwego długoterminowego przechowywania wina, co przyczynia się do zachowania wszystkich jego cech. Szeroka gama nowoczesnych szafek na wino pozwoli Ci wybrać odpowiednie urządzenie do użytku domowego i restauracji.